Nikon D850 Görüntü Sensörü

4
Nikon D850 Görüntü Sensörü

Bu inceleme dizisinin ilk makalesi olan “Nikon D850 Detaylı İnceleme” sayfasında da belirtmiş olduğum gibi, Nikon D850 görüntü sensörü olarak Nikon’un arka aydınlatmalı (BSI) CMOS sensörü kullanılıyor. BSI sensörleri ışığı yakalamak için geleneksel CMOS sensörlerden daha etkilidir. Fotodiyotlar bir BSI sensöründe sensör yüzeyine daha yakın konumlandırıldığından, aşağıda gösterildiği gibi ışık kayıplarını en aza indirir ve daha iyi görüntü kalitesi elde edilir:

Nikon D850 Görüntü Sensörü

Daha yüksek çözünürlüklü bir sensör olmasına rağmen, Nikon D850 önceki modellerde yer alan sensörlerin görüntü kalitesini aşan olağanüstü görüntü kalitesi sunar. Ayrıca, Nikon’un D850 sensörünü daha önce birkaç model DSLR’ında yaptığı gibi kendi tasarladı ve çipi üretmek için tarafsız bir üçüncü parti silikon üreticisi kullandı. D800 / D800E ve D810 / D810A modellerinin ve daha birçoğunda Sony algılayıcıları kullandığından D850 gövde de yine Sony tarafından tasarlanmış bir algılayıcı olacağını düşünülüyordu, ancak Nikon bu sefer farklı bir yol izlemeye karar verdi; bence bu çok iyi bir haber. Sony, ürettiği en iyi sensörleri kendi kameralarında kullanacağını ima etmişti, bu nedenle Nikon’un diğer sensör üreticilerine odaklanma zamanı gelmişti.

Nikon D850 Görüntü Sensörü’nün Görüntü Kalitesi ve ISO Performansı

Sensör tasarımındaki yapısal ve teknolojik gelişmeler sayesinde Nikon, Nikon D850’nin sensör performansını sınırlarına kadar kullandı. Nikon, ISO 64’ün inanılmaz dinamik aralığı performansını korudu ve doğal ISO hassasiyetini daha da düşürmek isterdi belki, ama ne yazık ki mevcut modern sensör teknolojisi daha fazla dinamik aralığına şimdilik izin vermiyor. Şimdiye kadar gözlemdiklerime dayanarak, D850 ve D810 arasındaki dinamik aralık performans farklarının çok az olduğunu söyleyebilirim, en azından kendi imkanlarımla test ettiğim kısmı kadarıyla bunun söylemem mümkün. Ancak yüksek ISO’larda D850’nin gürültü performansındaki farklılıklar dikkat çekici.

Genel olarak bakıldığında Nikon D850, sensör performansında sınıfında önderlik eden heyecan verici bir performans sergiliyor gibi görünüyor. Bunlar tamam, ama D850 ile ilgili şimdiye kadar karşılaştığım en büyük sürpriz görüntü kalitesinde değil, bunu zaten bekliyordum, bundan daha çok aşağıda ele alacağım mRAW ve sRAW’ın uygulanmasında.

mRAW / sRAW Formatları

Bildiğiniz gibi Nikon D810’un menüsünde sRAW biçimi bir seçenek olarak vardı. Bu uygulama ile ilgili sorun Nikon’un sRAW dosyası olarak çok fazla veri üretmesiydi.

Nikon D850 ile Nikon, esnekliğe ihtiyaç duyanlar için, RAW, mRAW (Orta RAW) ve sRAW (Küçük RAW) gibi üç farklı çözünürlükte seçim yapabilme rahatlığı getirmiş oldu.

Aşağıda, her RAW dosya formatı boyutu için Nikon özelliklerini görebilirsiniz:

  • Tam Boyutlu RAW (RAW): 8,256 x 5,504 piksel (45.4 MP, %100 çözünürlük)
  • Orta RAW (mRAW): 6,192 x 4,128 piksel (25.5 MP, %75 doğrusal çözünürlük, % 56.25 toplam çözünürlük)
  • Küçük RAW (sRAW): 4,128 x 2,752 piksel (11.3 MP, %50 doğrusal çözünürlük, %25 toplam çözünürlük)

ISO 32 ve ISO 64’ün Faydaları

Hem Nikon D810 hem de D850’nin inanılmaz özelliği, ISO 64’te çekim yapabilme özelliğidir. Bu benzersiz özellik her iki kameranın daha büyük sensörlü kameralara kafa tutabilecek inanılmaz miktarda dinamik alan elde etmesini sağlıyor. Bugüne kadar Nikon adına oldukça büyük bir başarı olan ISO 64’te piyasadaki tam kare kameralar D810’un performansıyla yarışamadı. Görünen o ki, D850 de o mükemmel performansı sunacak, dolayısıyla tam kare kameralar arasında dinamik aralığın yeni kralı olacak gibi görünüyor. ISO 64 ile ISO 100 arasında dinamik aralık performansı açısından oldukça büyük bir fark var; bu nedenle manzara veya mimari çekimler yapıyorsanız ve gölgeleri ve detayları mükemmel korumak istiyorsanız mümkünse ISO 64 değerini her zaman varsayılan olarak seçmelisiniz. Bu, D850 ile birlikte gelen ekstra çözünürlük ve bu düşük ISO değerinde özellikle sahneniz ideal ışık koşullarından yoksunsa elde yapılan çekimlerin zor olacağı anlamına gelir. O nedenle bu tarz çekimlerde bir üçayak kullanmayı ihmal etmiyorum.

Bir manzara fotoğrafçısı değilseniz veya manzara çekmeyecekseniz ve ISO 64 ve 32’nin faydalarını merak ediyorsanız, çekimlerinizde birçok durumda çok işinize yarayabileceğini unutmayın. Öncelikle, gün ışığında f/1.4 gibi hızlı lensler kullanmaktan hoşlanıyorsanız bir ND filtrenin bu gibi durumlarda görüntülerinizin aşırı pozlanmaması için çok kullanışlı olduğunu bilirsiniz.

Kameranızın ISO değerini 32 gibi bir seviyeye düşürürseniz, obtüratör hızınız 1/8000 saniye sınırını geçmek isteyebilir, bu durumda bir ND filtre kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Ne yazık ki, Nikon maksimum enstantane hızını 1/8000 saniyeyle sınırlı tutmaya devam ediyor. Normal çekimler için bu anlaşılabilir, ancak canlı önizleme ve Elektronik shutter kullanırken neden bundan daha hızlı çekime izin vermiyor ki? Kullandığım Fuji ve Olympus makinelerde Elektronik Shutter kullanarak 1/16000 ve 1/32000 gibi obtüratör hızlarında da çekim yapabiliyorum, bunu Nikon da bir seçenek olarak eklemeliydi. Bu, özellikle Baz ISO ile kombine edildiğinde çok güçlü bir kabiliyet olacaktır.

Düşük ISO

Düşük ISO, gündüz su ve hareketli insanları uzun pozlama çekerken yararlı olabilir. Elbette bunu lensinizin diyaframını çok kısarak da yapabilirsiniz ancak bu durumda Işık saçılması nedeniyle görüntülerinizde bozulma riskleri ile karşılaşırsınız. Yüksek çözünürlüklü bir sensörde f/8 diyafram değerini geçmiş, daha kısık diyafram aralıklarında yapılan çekimlerde görüntü kalitesinin olumsuz etkilendiği söyleniyor.

D850’yi eski D700 ile karşılaştırırsanız, her ikisindeki en düşük (baz) ISO ayarı arasında, (ISO 64 – 200 arasında) 1.66 duraklık fark vardır, bu önemli bir fark. Başlama perde hızınız f/8 diyafram ve ISO 100’de 1/250 saniyeyse, ISO 64’e inmek deklanşör hızınızı 1/160’a düşürür, ISO 32’ye inerseniz 1/80 saniye olur. Bu, objektifin önünde iki duraklı bir ND filtresi kullanmakla neredeyse eşdeğerdir. Sahada çekim yaparken bu seçeneklere sahip olmak çok güzel bir şey. D850’yi Baz ISO’su 100 olan daha yeni kameralarla karşılaştırdığınızda fark 2/3 durağa iniyor ancak yine de bir avantaj. Kameralar genellikle gölgeleri iyileştirmekten daha fazla detayları kurtarmak ile uğraşırlar, böylece bu 2/3’lük avantaj bazen günü kurtarabilir.

Flaş kullanımı

Flaş kullanmayı seven fotoğrafçılar hızlı objektifleri kullanırken ISO’yu mümkün olduğunca düşürmek ve konularını arka plandan izole etmek için bu özelliği beğeneceklerdir. Flaş senkronizasyonu 1/250 saniye ile sınırlandırıldığından, deklanşör hızı bundan öteye gidemez veya çerçevenin bir kısmı karanlıkta bırakılmak zorunda kalınır. Gün ışığında 1/250 saniye Perde hızı, aşırı pozlamayı önlemek için objektifin f/5.6 ya da daha kısık bir diyaframa ayarlanması anlamına gelir. F/5.6 hızlı bir asal mercek için oldukça kısık bir diyafram değeridir ve tabii ki her zaman arzu edilmeyen daha geniş Alan derinliği demektir.

Peki, arka plandan izole edilmiş hoş bir portre istiyorsak ne olur? Veya belki de arka plandaki gece ışıklarının güzel bokeh lekeleri gibi görünmesini istersek? ISO’yu değiştirmeden bunu yapmanın tek yolu ND filtresi kullanmaktır. Işığın bir bölümünü bloke ederek, objektifinizi olmasını istediğiniz en açık diyaframa ayarlayabilir ve alan derinliğini düşürebilirsiniz; bu da arka planın odağın dışına daha fazla çıktığı anlamına gelir. Nikon D700 ve Nikon D850 arasında yukarıda bahsedilen 1.66 durak farkı örneğini deklanşör hızını 1/250 saniyede muhafaza ederek, ISO 200’den ISO 64’e değiştirirsek, objektifimizin diyaframını f/5.6’dan f/3.2’ye kısmanız anlamına gelir, ki bu alan derinliğinde büyük bir değişikliktir. Ve bazen 2/3 durak oranında az pozlamak ortam ışığını zorlarken gökyüzünü biraz karartmak konusunda fark yaratır.

Nikon D850 ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki “İlişkili içerikler” kısmına göz atabilirsiniz.

Değişikliklerle ilgili eksiksiz bilgiler görmek isterseniz blogumu sıkça ziyaret etmek ve D850’ye özel kısımlardaki makalelerimi okumak zorunda kalacaksınız. Ya da daha kolayı gönderi listeme abone olun, her yenilik anında e-postanıza gelsin 🙂 .

Görüş, yorum ve eleştirileriniz benim için değerlidir, lütfen aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın.

Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.
Abone ol
Bana bildir
guest
4 Yorum
Beğenilenler
En yeniler Eskiler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Samet Z
Samet Z
2 yıl önce

hocam cok iyisin gercekten…bu kadar detaylisini gormedim…nikon size tesekkur etsin…bu kadar bilgiyi nikonculardan alamiyoruz vallahi…ben tesekkur ediyorum en azindan…cok emek veriyorsun cok belli…tebikler

Cayen
Cayen
1 yıl önce

Nikon sensorde cayenne var mı?