Daha
  Ana SayfaSİZDEN GELENLER

  SİZDEN GELENLER

  Göçerler arasında – Canbaz ailesi

  Bu günler yörük dostlarımın göç günleri, nisan ortaları Akdeniz sahillerinden yollara düşüp kimi Sartavul geçidini aşarak, Hacı Baba Dağının eteklerinden, kimi Taşeli Platosunun otlu koyaklarını, steplerini aşarak Toroslardaki yaylalarına geliyorlar.

  Onları yol boyu karşılayıp hâl hatırlarını sormak gelenek oldu benim için. Bazı yıllar Gülnar’ın Erikderesine kadar uzatırım yolu.

  Benim Cadılarım

  Masallarda olağanüstü güçlere sahip, özellikle kötü karaktere sahip biri olarak anlatılır cadı. Görsellerde çirkin, süpürgesiyle uçan bir koca karı olarak gösterilir. Benim cadılarım ise...

  Bin yıllık geleneğin peşinde

  Göçer dostlarımı her yıl mayıs ayında Bardat Yaylasında, Erik Deresinde, Mazı Beleninde karşılar onlarla birkaç gün yürüdükten sonra dönerim.

  Bu yıl da öyle olacak gibi…

  5 fotoğraf ile Nijer’de düğün

  Dünyanın neresinde olursanız olun çocuklarla anlaşabilirsiniz, çocukların dili tüm dünyada aynıdır. Dünyanın en tehlikeli sokağına da gitseniz çocuklar sizi görünce fotoğraf çektirmek isteyecektir.

  Yapraklar Evi

  Nobel ödüllü Beyaz rus yazar Svetlana Aleksiyeviç, “İkinciel Zaman” adlı kitabında, o zamana göre normal, bizim ise hiç anlayamayacağımız “inançlı” Sovyet insanlarından bahsediyor. Suçsuz...

  5 Fotoğraf ile Tekirdağ’lı Emektar Balıkçı

  Balıkçı denilince aklınıza nasıl bir şey gelir bilmiyorum. Envai çeşit balıkçı var; Kıyı şehirlerinde, kasabalarında ve köylerinde kendi teknesiyle denize açılıp olta atan ya da küçük bir ağ atanı da. Bu balıkçılar bir nevi Ernest Hemingway’in Kübalı bir balıkçıyı anlatan “İhtiyar adam ve deniz” hikayesindeki gibilerdir. Yalnızdırlar…

  H. Mert Turan

  5 Fotoğraf ile Bilmediğim Şehir Yazd

  İranlı General Kasım Süleymani’nin cenaze töreninden bir hafta sonrasına denk gelmişti seyahatimiz. Çevremizdekiler ısrarla gitmememiz konusunda telkinde bulunuyorlardı. İran’da ortam gergindi, ancak sakinleşmesini beklemek zaman kaybı olacaktı. 2020 yılı Ocak Ayı’nın son haftasında yolculuğumuz başladı. Van’dan Tebriz’e trenle geçecektik.

  Süleyman Tutuş

  5 Fotoğraf ile Bursa’da Kar

  Bursa denilince genelde akla -bana böyle olmasa da- hemen iki şey gelir: İskender kebap ve Uludağ. Zeki Müren ayrı bir yerdedir. Dağ, zihni direkt “kar” ile ilişki kurdurur.

  Okyar Atilla

  5 Farklı Portre Işık Seti – 5 Fotoğraf

  Amacım, sadece 1 yardımcı ışık kullanarak 5 farklı aydınlatma seti kurulumu ile 5 farklı portre fotoğrafı çekmeyi denemek ve çalışmamda kullandığım kamera ayarları, ışık yerleşim şeması, kompozisyon ve 5 değişik görünüm oluşturmak üzere kullandığım ışık değiştiricilerine ilişkin tüm bilgileri sizlerle paylaşmak...

  Siyah Hayatlar Önemlidir – 5 Fotoğraf ile BLM

  Mayıs 2020’de Minneapolis’te George Floyd’un polis tarafından vahşice öldürülmesi, öldürülme öncesi ve sonrasının insanlar tarafından kayıt altına alınarak özellikle sosyal medyada yayınlanmasından sonra başta ABD olmak üzere büyük protestolara neden oldu.

  Habip Koçak

  Antalya Esintisi: Dans ve 5 Fotoğraf

  Arthenos’a selam vermeye gelmiyor, insanı borçlu çıkarıveriyorlar. Uzun zamandır aksatmadan takip ettiğim sitede hem Sebahattin beyle hem de Okyar beyle yorumlar kısmında yazışmıştık. “Salih Güler ile Fotoğraf Üzerine Söyleşi” yazısı sonrasında “pat” diye bana görev yazılıverdi. Artık ses çıkarmak olmazdı.

  Serdar Aydın

  5 fotoğraf ile sokağımın çocukları

  Arthenos’dan tanıştığımız Okyar Bey‘in önerisi ile mahallemdeki çocuklarla hemen her akşam çektiğim kareleri ve göçebe bir hayat sürmeme rağmen çocukluğumun geçtiği mahalleye dönüp, aynı sokakta yetiştiren bir kişi olarak kendi çocuklarımla ilgili gözlemlerimi paylaşmaktayım.

  Yaşar Aykaç

  5 Fotoğraf ile Pakistan Sufi Festivali

  5 Fotoğraf ile sizden gelenler köşemizin bu haftaki konuğu Ertuğrul Ava.

  "Hiç kuşku yok ki Pakistan ve Lahore surlar şehri anıtları ile tarihi ile, büyüleyici zengin sufi kültürüyle, Mughals’in kalıntılarıyla ve lezzetli yiyecekleriyle her zaman ziyafet ve ikram merkezi olmuştur."

  Ertuğrul Ava

  Kodak TMax 100 ve Beş Fotoğraf ile Ödemiş Pazarı

  Her ne kadar yol üzeri olmasa da Ödemiş çok sık gittiğim bir şehir. Bu seyahatleri de özellikle Cumartesi günü yaparım ki Ege Bölgesinin belki de en büyük açık pazarında gezineyim, fotoğraf çekeyim ve alışveriş yapayım. Hemen ekleyeyim, nohut mayalı Ödemiş ekmeği ve peksimet alınmazsa olmaz.

  Okyar Atilla

  5 Fotoğraf ile New York Sokakları

  Fotoğraf için en zengin ve verimli alanlar şüphesiz sokaklar. New York sokakları herhalde bu alanların en verimlisi ve görkemlisi. Orada bulunduğum muhtelif zamanlarda sokaklarda yürüyerek binlerce fotoğraf çektim. Bazı fotoğrafları izin alarak, bazılarını ise görünmez olarak izinsiz çektim.

  Süleyman Bilgen

  5 Fotoğraf ile evimizdeki minik canlar

  Merhaba sevgili Arthenos takipçileri. “5 Fotoğraf ile …” yazı dizisinin ilk yazısını yazıyor olmanın heyecanı ve mutluluğu ile hepinizi selamlıyorum. Bana bu fırsatı verdiği için Arthenos ekibine ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

  Öner Büyükyıldız

  5 Fotoğraf ile ……. Siz yazın, biz yayınlayalım

  Sizin beş fotoğrafla anlattığınız bir konuyu yayınlamak üzere “5 Fotoğraf ile" sizden gelenler köşesini başlatmaktan büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyoruz. Başlık kısmında noktalı yere sizin karar vereceğiniz bir konuyu yazıp bunu beş adet fotoğraf ve bir yazıyla göndermeniz halinde bu içeriği sizin adınız ile sitemizde yayına alacağız.

  EDİTÖRLERİN SEÇTİKLERİ

  POPÜLER İÇERİKLER