Ana Sayfa5 FOTOĞRAF İLE5 Fotoğraf ile Bursa'da Kar

5 Fotoğraf ile Bursa’da Kar

-

İşim gereği -aslında işimin güzelliği mi demeliyim- birçok yabancı ülkede çok uzun süreler olmasa da yaşama ve çalışma fırsatına sahip olmuştum. Anavatanımda ise körün değneğini bellediği gibi uzun bir süre illa İzmir de İzmir oldu.

Yaklaşık iki seneye yakın Bursa’da yaşadığımdan bahsetmiş miydim?

2000 yılında TELSİM’de çalışmaya başladığımda görev yerim Bursa oldu. Aşağı yukarı İzmir-İstanbul güzergahının ortası. Yeşil Bursa… Ailemizin Balkanlardan göç edip geldiğinde yerleştikleri şehir. Kader yıllar sonra beni de nasiplendirdi. Bursa’nın ekmeğini yedim suyunu içtim… Sokaklarını arşınladım…

Bursa denilince genelde akla -bana böyle olmasa da- hemen iki şey gelir: İskender kebap ve Uludağ. Zeki Müren ayrı bir yerdedir. Dağ, zihni direkt “kar” ile ilişki kurdurur.

Kar imgesi, şimdi de aklımdan “Karlar düşer” şarkısını seslendirmeye başladı. Candan Erçetin’den dinlemeye ne dersiniz?

Demirtaş semtinde şehrin içinde bir termik santral var. Hala durur. Kim hangi akla hizmet oraya kurdurdu anlamadım. Bursalılar derdi ki “bu santral çalışmaya başladığından bu yana kar yağmaz oldu”. Ne olduysa 2000 yılı içinde oldu. Santralın kapatıldığı ve artık çalışmayacağı haberi yayıldı. Muhtemelen maliyet kurtarmıyordu.

İşte o kış Bursa beyazlara büründü. İnanılmaz bir şeydi. Yollar kapandığı için hafta sonu İzmir’e gidememiştim. Yapabileceğim tek şeyi yaptım; elime fotoğraf makinasını alıp sokaklara düştüm. İşin güzel yanı sadece fotoğraf çekmiyordum. Yamaçlara yaslanmış evlerin arasındaki aşağıya uzanan yollarda çocuklarla birlikte tahta merdiven kızaklarına biniyorduk.

Zaman mı? Zaman yoktu ki. Eldivenin içinde üşümüş eller, kırmızıya dönmüş burun, dizi yırtılmış pantolonla çocuklarla birlikteydim. Akıp giden zaman yoktu…

Bir karantina gününde daha arşivdeki diaları tararken ekrana düşen görüntüler beni yirmi sene önceye götürüverdi. Aralardan seçtiğim ve Bursa’ya tekrar kar yağmaya başlamasının belgesi olan fotoğraflarla bu satırlar akmaya başladı. Paylaşmamak olmazdı…

Bursa… Zeki Müren’siz düşünülemez. “Karlar düşer” şarkısını Zeki Müren yorumuyla dinleyelim mi?

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Okyar Atilla
Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
5 Yorum
Beğenilenler
En yeniler Eskiler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Öner BÜYÜKYILDIZ
3 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

Çocukluğumdan hatırladığım kışları özledim doğrusu. Lapa lapa kar yağarken yürümeyi, hiç çiğnenmemiş kara basarken ayaklarınızın altında çıkardığı gırç gırç seslerini ve hissini özledim. Şimdi hızlıca yağıp kalkan, sulusepken karlar hiç haz vermiyor.

Kar her şehre çok yakışıyor. Kimisi sevmese de ayrı bir seviyorum ben kışı.

Bu güzel fotoğraflar ve yazınız için çok teşekkür ederim Okyar bey. Ellerinize, emeğinize sağlık.

Selam ve saygılarımla.

Ertan Öztürk
Yorumun sahibi  Okyar Atilla
3 ay önce

Ben de “hangi efekt bu?” diye soracaktım. Renkleri çok beğendim. Tab ederken ayrı bir işlem yapılıyor mu yoksa herhangi bir yerde aynı sonuçları alabilir miyiz? Yani bu filmin kendi karakteristiği mi işlemeye mi bağlı?

Manşet

Fujifilm X-T200 ve X-E3 karşılaştırması

Fujifilm X-T200 ve X-E3 detaylı karşılaştırması

Fujifilm X-T200 modeline bakıp X-E3 ile karşılaştırıyoruz

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Her alanda olduğu gibi kamera teknolojisindeki ilerleme de devam edecek, bunu durduramazsınız. Buna inovasyon deniyor. Buna benzer şeyleri 10 yıl önce başka fotoğrafçılardan da duyuyorduk. "Ne var sanki" diyorlardı, "elimdeki kamera bana babamdan kaldı, hala çekiyorum". Eğer kamera üreticileri onları dinlemiş olsaydı, bizler hala 12 MP kameralarla çekim yapıyor olacaktık ve yanımızda büyük ve ağır kamera çantaları taşıyor olacaktık.

Ben bu ilerlemeler konusunda şahsen çok heyecanlıyım.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
5
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x