Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Fotoğrafın Temelleri Gece Manzarası Çekimi ve Yapılması Gereken Ayarlar

Gece Manzarası Çekimi ve Yapılması Gereken Ayarlar

-

Gündüz fotoğraf çekimi yapmak için gereken prosedürlerin hemen hepsi gece fotoğrafçılığında da aynı olsa da, geceleri mükemmel fotoğraflar çekebilir duruma gelmek, dikkat çekici gece manzarası çekimi gerçekleştirmek biraz tecrübe ve sabır gerektiriyor. Bu yazımızda gece fotoğrafı nasıl çekilir, dikkat edilmesi gereken bazı kurallar, gece manzarası çekimi için hangi ekipman kullanılmalı, yapılması gereken ayarlar vb konularda fikir alışverişi yapalım istiyorum.

Düşük ışıkta ve zor aydınlatma koşullarında gece manzara çekimi genellikle zordur. Geceleri manzara çekim olanaklarını keşfetmek için bazı temel özelliklere daha yakından bir göz atalım.

Gece manzarası çekimi

Ekipman seçimi

Her ne kadar iş aslında fotoğrafçının bilgi, beceri ve yaratıcılığına dayanıyorsa da; bununla birlikte, teknik açıdan doğru ekipmana sahip olmak gerçekten fark yaratabilir.

Üçayak (Tripod)

Rüzgarlı, sert hava koşullarına dayanıklı, yere sağlam oturan ve sarsıntı yapmayacak kalitede, güvenebileceğiniz dayanıklı bir üçayağa sahip olmak ve Rüzgarlı havada net fotoğraflar çekmek için yeterince hazırlıklı olmak çok önemlidir. O nedenle aynı zamanda kameranızı güvende tutmak için kaliteli bir üçayak yatırımı yapın.

Uzaktan kumandalı tetikleyici

Bu cihazlar, kablolu, kızılötesi kablosuz ve akıllı telefon uygulamalarına kadar birçok değişik tipte olurlar. Çoğu oldukça ucuzdur ve bazıları aralıklı çekim (Timelaps) gibi diğer işlevleri de yerine getirirler. Uzaktan kumandalı tetikleyici kullanmak, deklanşöre basarken parmağınızla uyguladığınız baskı nedeniyle, fotoğrafınızda oluşabilecek bulanıklık riskine maruz kalmadan fotoğraf çekmenize yardımcı olacaktır. Alternatif olarak bir uzaktan kumandalı tetikleyiciniz yoksa kameranızın zamanlayıcısını geçici bir çözüm olarak kullanabilirsiniz.

Pozlama gecikme modu

Nikon D810 makinemi kullanacaksam uzaktan kumandalı tetikleyicimı artık yanıma almıyorum, alsam da çok sık kullandığımı söyleyemem. Bu işlemi makinemde bulunan önemli bir fonksiyon ile hallediyorum; “d4: Pozlama gecikme modu”. Bu mod, son Nikon DSLR’lerde bir mücevher niteliğinde bence. Çünkü kamera önce aynayı kaldırıyor (ayna çok titreşim üretiyor), daha sonra belirli bir süre bekleyip fotoğrafı çekmek için deklanşörü aktif ediyor.

Güzel olan şey korkunç olan “ayna titreşimi”ni tamamen ortadan kaldırabilen 3 saniyelik gecikmeyi belirtebilmenizdir. Bu özelliği keşfettikten sonra artık kablolu/kablosuz uzaktan kumandalı tetikleyicileri yanınızda getirmediğinize pişman olmuyorsunuz.

Bu özellikle ilgili en iyi şey, kameranın zamanlayıcıyla bağlantılı olarak kullanabilmenizdir. Kameranın üst kısmındaki ikincil kadranı “Zamanlayıcı”ya ve “Otomatik zamanlayıcı gecikmesi”ni 5 saniye gibi ayarlarsanız, kamera sarsıntısını tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Temel olarak, başlangıçtaki 5 saniyelik zamanlayıcı, deklanşöre bastıktan sonra fotoğraf makinesinin içindeki mekanizmanın titreşimini azaltmak içindir. 5 saniye bekledikten sonra “Pozlama gecikme modu” özelliği başlar ve ayna kalkar. Kamera, ayna hareketinin yarattığı sarsıntıyı geçiştirmek için önce 3 saniye daha bekler ve ardından fotoğrafı çeker.

Bu, manzara, mimari ve düşük ışık koşullarında / çok yavaş enstantane  hızlarında fotoğraf çekerken kullanmanızı kesinlikle önerdiğim harika bir özelliktir.

Elektronik ön perde deklanşörü

Nikon D810’daki yeni bir özellik de “d5: Elektronik ön perde deklanşörü” seçeneğidir. Bu yalnızca Ayna Kilitleme ve Ayna Kilitleme Modlu Canlı Görünüm’de etkiliyse de, perde kullanmadan pozlamaya başlayarak perdedeki titreşimleri tamamen ortadan kaldıran bir özelliktir. Bilindiği gibi; pozlama birinci perde kalkınca başlatılır ve ikinci perde indiğinde sonlandırılır. Bu mekanik hareket ne de olsa içerde bir sarsıntı yaratacaktır.

Elektronik ön perde aktifse; birinci perde iner, algılayıcıya enerji verilir ve belirtilen veya kamera tarafından hesaplanan enstantane süresi boyunca pozlama başlar, süre bitiminde pozlama otomatik olarak durur (algılayıcının enerjisi kesilir), ardından ikinci perde iner. Böylece perde sarsıntısının yaratacağı negatiflik ortadan kalkar.

Nikon bu özelliği herhangi bir Canlı Görünüm modunda da çalışacak şekilde düzeltirse daha kullanışlı olacaktır.

Kamera seçimi

Düşük ışık koşullarında ISO başarımı ortalamanın üzerinde bir kamera olması faydalı olacaktır. Düşük ışık koşullarında tüm kameralar eşit şekilde sonuç üretmezler, o nedenle ortalamanın üzerinde bir kamera modeliyle çekim yapmak size birçok durumda yardımcı olacaktır. Bu sayede, çok fazla dijital gürültüye maruz kalmadan daha yüksek ISO değerlerinde çekim yapma imkanınız olur.

Çekime Başlarken

Kompozisyonunuzu oluştururken göz önüne almanız gereken birkaç nokta var.

Örneğin,

  • Mevcut ışık koşulları nedir?
  • Pozlama sırasında hareket bulanıklığı oluşturabilecek hareketli nesneler var mı?
  • Eğer öyleyse, bunu avantaja dönüştürebilir misiniz?

Bunlar pozlama ayarlarınızın ne olacağını belirlemenize yardımcı olduğu gibi, kompozisyonunuzu oluşturma biçiminizde de önemli bir rol oynayacaktır.

Netleme noktasını seçmek

Sahnenizin ana konusu varsa onu keskin netlemek isteyebilirsiniz. İdeali, lensinizi sonsuza odaklanacak şekilde ayarlamak olacaktır. Karanlık ve düşük ışık koşulları altında çekim yaparken otomatik netlemenin nadiren yardımcı olduğunu unutulmamak gerekir. O nedenle, manuel netleme yapmak en doğru ve kesin yöntem olacaktır.

Arthenos | Gece fotoğrafı nasıl çekilir, gece manzara çekimi, doğru pozlama asıl yapılır, yüksek ISO, uzun pozlama nasıl yapılır
Pendik Marina, İstanbul

Vizörünüzde herhangi bir şeyi görmekte zorluk çekiyorsanız, keskin manuel netlemeyi sağlamanın en iyi yolu, her çekim arasında netlemeyi gerektiği gibi ayarlayarak bir dizi test çekimi yapmaktır. Bunu yapmanın en etkili yollarından biri geçici olarak fotoğraf makinenizi çok yüksek bir ISO değerine ayarlamaktır. Bu metod, netlediğiniz alanı LCD’de daha rahat görmenizi sağlayacak parlak test görüntüleri verecektir. Yalnızca test amaçlı olduğu için bu çekimlerde çok fazla kumlanma olur, endişelenmeyin; çöp kutusuna gönderin 😉
Test çekimleriniz bittikten sonra ISO’yu normal değerine geri çekmeyi unutmayın.

Netlemeniz doğru olduğunda, kabul edilebilir bir enstantane hızında mümkün olduğunca düşük bir ISO ayarı kullanmak isteyeceksiniz.

ISO 400’ü başlangıç ​​noktası olarak hedefleyin ve diyaframınızı ve enstantane hızınızı buna göre ayarlayın.

Daha iyi gece çekimleri yapmanıza yardımcı olmak için ipuçları:

  • Çekimden önce UV / Polarize filtrelerini çıkardığınızdan emin olun.
  • Mümkün olduğunca RAW çekin.
  • Ayna kilitleme (Mirror-up) modu mevcutsa kullanın; bu işlem uzun pozlama esnasında aynanın yaratacağı kamera sarsıntısını önleyecektir.
  • Konumunuzu takip edin ve önceden planlayın. Ay’ın farklı evreleri bir manzaranın doğal ışık seviyesini büyük ölçüde etkiler. Ayrıca, sahaya çıkmadan önce hava durumu raporlarını ve koşullarını kontrol ettiğinizden emin olun, böylece her sürprize hazırlıklı olursunuz.
  • Işıkları kapatmayı unutmayın!

Gece fotoğrafı nasıl çekilir, gece manzarası çekimi, doğru pozlama asıl yapılır, yüksek ISO, uzun pozlama nasıl yapılır
Gün batımı – Kleve Almanya

Geceleri manzara çekerken muhtemelen bir fener, arabanızın farı veya farklı bir ışık kaynağı kullanmak isteyeceksiniz, böylece çekimler sırasında ne yaptığınızı görebilirsiniz.

Çekim heyecanı ve telaşıyla çekime başlamadan önce genellikle bunları kapatmayı unuturuz. Eğer kalabalık bir ekiple çekim yapıyorsanız, yanlışlıkla ışık açmamaları konusunda arkadaşlarınızı uyarmak gerekebilir.

Gece büyük manzara çekimleri yapmak çoğunlukla deneme yanılmayla başlar. Kötü olan çekimleriniz konusunda karamsarlığa kapılmayın, onları bir öğrenme aracı olarak kullanın.

Unutmayın; birçoğu tamamen kontrolünüz dışında olan pek çok değişken, harika gece manzarası eşliğinde sizi bekliyor.

Işığınız bol olsun.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

avatar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bana bildir
Elif M.
Ziyaretçi
Elif M.

Oturduğum sitenin yanında gece çok güzel ışıklandırılan tenis kortları var. Yaz aylarında burada yarı profesyonel tenisçiler turnuvalar düzenliyorlar. Ben de Nikon D5600 makinem ile burada çekimler yapıyorum. Lensim Nikon AF-S 70-300 ve tripod kullanmıyorum. Çektiğim fotoğraflar hep bulanık oluyor. Fotoğrafların bulanık olmasını önlemek için nasıl bir ayar kullanmalıyım. Çok teşekkür ederim.

Manşet

Kamera Ölçüm Sistemi her zaman doğru mu ölçer?

Kamera Ölçüm Sistemi her zaman doğru mu ölçer?

32
İlk başladığım yıllarda, "Kameralarda zaten bir ölçüm sistemi var, ne gerek var harici bir ışıkölçere" diyordum. Bugün geldiğim noktada kameralarımızın ölçüm sisteminin her sahne için o kadar da mükemmel olmadığını daha doğrusu olamayacağını anladım, bunu defalarca deneyimledim. Bu makalemde, kamera ölçüm sistemi ile harici -el tipi- bir ışıkölçer arasındaki farkları nedenleriyle açıklamaya çalışıyorum.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Kamusal alanda fotoğraf görgü kuralları

Profesyonel Fotoğrafçı Olmamanın Dayanılmaz Hafifliği

34
Yolda yürürken Temel'in yolunu hırpani bir adam kesmiş "Allah rızası için, acıyın şu fakire" demiş. Temel, acıklı acıklı adama bakmış "Çok aciyrum sana uşağum" demiş ve yürümeye devam etmiş.

POPÜLER İÇERİKLER

Geleceğe Nefes Ol - Arif Terzioğlu

Geleceğe Nefes Ol

6
Fotoğrafa baktığımızda; bir fidanı, yeni dikilmiş bir fidanı özenle suluyorken görüyoruz, değil mi? Bu fotoğrafta temayı güçlendiren unsur, çocuğun çabasında ve yüz ifadesinde hayat bulan; ‘kendiliğinden ve özenle, insanlara nefes olacak bir çalışmaya, o minicik bedeni ile ölçüşmeyecek kadar büyük yüreği ile destek olmasını yansıtmasından’ kaynaklanmaktadır.

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.