Ana SayfaÜRÜN İNCELEMEKameralarAynasız Kamera Devri Asıl Şimdi mi Başlıyor?

Aynasız Kamera Devri Asıl Şimdi mi Başlıyor?

Tam çerçeve (Full Frame) 35mm kameralar... Orta format kameralar... Mikro 4/3 kameralar... Bunlar algılayıcıların formatları. Aslında sadece iki tip dijital kamera vardır; Tek Lens Refleks ve Aynasız kameralar.

-

Kameraların evrimi son 100 yıl içinde büyük gelişim gösterdi. Bugünlerde Nikon ve Canon, tam kare aynasız kameralar ve bu alanda geliştirdikleri sistemlerini anons etmeye hazırlanırken şimdi yeni bir evreye girmek üzereyiz.

Aynasız kameralar yaklaşık 14 yıldır üretiliyor olmasına rağmen, son zamanlarda gelişimleri ivmelenmeye başladı. İlk aynasız fotoğraf makinesi, daha çok yazıcı alanında bilinen Epson şirketi tarafından üretildi. O zamanlardan beri, Panasonic, Olympus, Fuji ve Sony gibi oyuncular fotoğrafçılara kendi aynasız kameralarını sundular.

Panasonic ve Olympus, Mikro 4/3 sistemini benimserken, Sony tam kare sistemi sunan tek aynasız oyuncusu oldu. Ve daha dün Sony bir basın açıklamasında Canon’un tam kare kamera üreticileri arasında ABD’deki en iyi pozisyonu üstlendiğini duyurdu.

Canon bu konudaki planları hakkında sessiz kalırken, Nikon çok daha atak davrandı. Bu haftanın başlarında NikonRumors, Nikon’un yeni Z6 ve Z7 tam kare fotoğraf makinelerinin fotoğraflarını içeren bir dizi gizemli video yayınladı. Söylentiye göre Nikon, bu kameraları 23 Ağustos 2018 tarihinde ilan edecek.

Nikon’un aynasız planlarıyla ilgili çok aktif olduğu gerçeği birçok kullanıcı tarafından şimdiden satın alınmış durumda. Eskiden beri bir Nikon kullanıcısı olarak, Nikon’un nasıl bir şeyle çıkacağına dair baya iyimserim ve sızan, iddia edilen fotoğraflara bakarak heyecan duyduğumu söylemeliyim.

Aynasız Kamera Devri Asıl Şimdi mi Başlıyor?

NikonRumors ayrıca Nikon yeni aynasızlarının 24-70mm f/4, 50mm f/1.8 ve geniş açı bir objektife ek olarak 58mm f/0.95 Z mount lensler ile çıkacağını belirtiyor.

Bu, şu andaki aynasız kameralar için ne anlama geliyor?

İlk olarak ve en önemlisi, Nikon’un ve sonunda Canon’un aynasız pazara girmesi, en iyi iki DSLR markasının yeni teknolojiyi sonunda kucakladığını gösteriyor. Onlara sahip olmak, bu şirketlerin büyüyen bağımsız pazarın önemini kavradıkları ve bununla yüzleşmeye hazır oldukları anlamına geliyor.

Peki, geçtiğimiz birkaç yıl boyunca birkaç farklı aynasız fotoğraf makinesi modeliyle çıkmış olan Sony, Panasonic ve Olympus?

Bunun ilk ve en önemli sonucu, aynasız pazarda daha fazla rekabet olacağı gerçeği. Bu da, çok çeşitli kamera modellerinin ortaya çıkması ve daha fazla özellikli kameraların biran önce bizlere servis edilebilmesi için fırında pişmekte olduğu anlamına geliyor.

İkincisi, bu, aynasızların geleceğinin kalıcı olduğu anlamına geliyor. Nikon’un, aynasız dünyaya tam güçle dalması, yeni bir gövde ve yeni nesil lensler geliştirmesi demek olsa da, aynasızların bundan sonra tam gaz gelişmeye devam edeceği anlamına geliyor.

Mikro 4/3 ne olacak?

Bana göre bu tartışma, özellikle de Nikon DSLR yanında bir Olympus kullanıcısı olduğumdan benim için çok daha ilginç. Olympus aynasız fotoğraf makinemle yaşadığım deneyimlerden çok etkilenmiştim ve Nikon’un yeni aynasız göz kırpmalarına benim nasıl cevap vereceğim tamamen Nikon’un aynasızlarında sunacağı yeni özelliklere bağlı.

Bundan sonra mikro 4/3 kamera üreticilerinin, üretimini artırmaya devam etmesi ve tam kare karşıtlarında bulunmayan çok önemli özellikler sunması gerekiyor.

Bence bundan sonra Panasonic ve Olympus çok dikkatli olmalı. Mikro 4/3 sistem harika olsa da, özellikle profesyonellere tam kare algılayıcılar için söyleyecek bir sözü olmalı. Her iki şirketin de mikro 4/3 sistemini terk etmemesi gerekirken, Sony, Nikon ve Canon’la rekabet edebilmek için bir tam kare fotoğraf makinesi geliştirmesi için kolları şimdiden sıvaması gerekiyor bence.

Siz bu gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz, bilgi, görüş ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın lütfen.

Işığınız bol olsun.

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
16 Yorum
Beğenilenler
En yeniler Eskiler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Osman Zihni ERENLER
Osman Zihni ERENLER
2 yıl önce

Sayın Hocam, merhaba. İncelemelerinizi HalkBöyleİstiyor (Ertan Bey’i de dürüstlüğü, Türkçeye olan saygısı ve incelemelerindeki realist tavrı gibi nedenler ile fasılasız takip ederim) sayfası üzerinden okumaya başladım. Daha sonra da bu sayfaya ulaştım. Tüm yazılarınızı vakit bulduğum zamanlarda okuyacağım. Elbette öğrenmek için aradığım bir çok şeyi sizi takip ederek bulabileceğim. Hatta öğrendiklerimle merakımı birleştirince belki size soru sorma cesaretini bile bulabilirim. Ben de teknik tahsili olan (Elektrik teknikeri), elektronik, mekanik ve optiğe özel merakı bulunan, sağlıkçı bir emekliyim. Nikon ve Olympus kullanıcısıyım. Hem bu makinelerle hem de fotoğrafi ile ilgili öğrenmem gereken çok şey var. Tekrar görüşmek üzere saygılarımı sunuyor, sağlıcakla kalınız diyorum.

Taner Baysan
Taner Baysan
1 yıl önce

Nikon D 810 makinem ve buna göre lens takımına sahibim.
Dediğiniz gibi görünen o ki Aynasız makineler hızla pazar payını yükseltiyorlar.
Yine aynasız üretiminde Sony bu pazarın lideri konumunda gözüküyor.
Doğrusu ikilemdeyim. O kadar para, emek ve çabayla edindiğim bu ekipman yakın zamanda elimde atıl bir durumda mı kalacak?. Çok geç kalmadan bu ekipmanı elden çıkarıp aynasız sisteme bende mi geçsem?. Hiç olmadı bir Sony 6500 alıp fotoğraf sevdamı şimdilik tatmin düzeyinde mi yaşasam?. Çünkü yukarı seviye aynasız makineler, beraberinde lensler oldukça pahalı. Son zamanlarda aklımda sıklıkla bu sorularla dolaşıyorum, üstelik fotoğraf maceramda daha yolun başındayken.
Yazılarınızı büyük bir ilgiyle okuyorum.
Yazılarınızdan edindiğim bilgilerle fotoğraf tecrübemi geliştirdiğimi ve çok faydalandığımı söylemeliyim. Bu bilgileri aktarırken çok emek harcadığınızı biliyorum ve size çok teşekkür ediyorum.
Işıkla ve sevgiyle..

Ünsal Ödemiş
Ünsal Ödemiş
2 yıl önce

Elinize, emeğinize sağlık Sebahattin bey. Güzel bir makale olmuş. Kamera ve özellikle lenslerde ağırlık ve ebat tatminkar bir oranda azalmadıkça sonucun çok değişeceğini zannetmiyorum. Sony FF aynasız almayıp da Nikon/Canon FF makine alanların nedenleri ortada. Selamlar

Hüseyin Özbudun
Hüseyin Özbudun
2 yıl önce

Sebahattin bey yazı için emeğinize sağlık, keyifle okudum.Şahsi fikrim, hala aynasız gövdelerin bazı konularda aynalı gövde performansı gösterememesinden dolayı kullanıcısı belli bir kitle ile uzunca bir süre daha sınırlı kalacağı kanaatindeyim.Ben de sizin gibi bir d850 kullanıcısıyım.Ek olarak Fujifilm xt2 aynasız gövde kullanıyorum.Çok erken olmasına rağmen aklıma Fujifilm yerine aynasız gövdemide Nikon mu seçsem diye geçirmedim değil. Sağlık ve mutlulukla kalın.

Mustafa KARACA
Mustafa KARACA
2 yıl önce

Sayın hocam, yazılarınızı severek ilgiyle takip ediyorum. Bende Nikon ve Samsung NX1 ve NX300 aynasız kullanıcısıyım, niye Nikon bu pazara girmiyo diyenlerdendim, nihayet girdi bakalım ne olacak

Okyar Atilla
2 yıl önce

Uzun bir süre Sony kullandıktan sonra Nikon D610 başlayıp D850 ye kadar geldim. Ve bu halimden çok memnunum. Bir ara Fuji XT-2 almama ramak kalmıştı. Allah korumuş. Yarın başlayacak uzakdoğu fotoğraf seyahatim nedeniyle (bunu biraz şişinmek için söylüyorum) objektif çıkar tak olmasın diye son anda bir OMD E M10 MK-3 ve 40-150 f/2,8 Pro objektif aldım. Çok iyi yapmışım. Dediğiniz gibi aynasız pazarı pazara yön veren markaları da bu yola girmesini kaçınılmaz kıldı. Burada pazarı ikiye ayırmak gerek;
1. Olympus, Sony gibi başlangıç seviyesine hitap eden kısım (Canon bu pazarda var. Nikonda var ancak iddialı değil. BU pazar Olympus, Fuji, Sony tekelinde). tahminim Olympus çizgisini değiştirmeyecek. Ve şu anki teknolojisi başlangıç ve orta seviye amatörleri tatmin eden seviyede.
2. Fuji G50 ile high end pazarı. Nikon’un hedefi high end olacak gibi görünüyor.Bence başlangıç noktası D850 ile geldiği yerden olur. Muhtemelen Hasselblad ve Leica orta formatın pazarına göz dikmiş olabilir. Umarım bu yeni modeli kısa zamanda piyasaya sürmez. D850 imi daha uzun bir süre kullanmak istiyorum. 🙂

Güzel bir tartışmaya adım attırdınız bizi. Elinize sağlık.
Görüşmek dileğiyle.
iyi bayramlar ve iyi tatiller.

Serdar özkalenderoğlu
Serdar özkalenderoğlu
2 yıl önce

Fuji xt1 kullanıyorum gayet memnunum .. nikon canon düşünemem onlar beni ilgilendirmiyor .. yazılarınızın fanatik takipçisiyim .. tebrikler ve teşekkürler

Serdar özkalenderoğlu
Serdar özkalenderoğlu
Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
2 yıl önce

Kullandığım xt1 den daha iyi özellikleri olduğunu sanmıyorum en azından benim kullanabileceklerim arasında.. makinem bana yetiyor 😀

Manşet

Âşık Mahzuni Şerif’ten, Mustafa Ertekin’e uzanan süreç

Âşık Mahzuni Şerif’ten, Mustafa Ertekin’e uzanan süreç

“İyi bir fotoğraf etkili bir şiir gibidir. Tıpkı şairin bir şiirinin diğer şiirlerinin desteğine ihtiyacı olmadığı gibi, tek fotoğrafın da anlam kurmak ve duygu yaratmak için ikinci bir fotoğrafa ihtiyacı yoktur.

Fotoğraf gerek yapısıyla gerekse de etki biçimiyle en çok şiire benzer. Bir şiiri etkili kılan en temel özellikleri düşünceden çok duygu çağrıştırması ve bunu imge yaratarak yapmasıdır. Şiir metaforlarıyla, mecazlarıyla, uyaklarıyla hem anlamını hem melodisini yaratır."
Mustafa Ertekin

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotograf çekmek mutlu ediyor

Fotoğraf Çekenler Daha Mutlu Oluyor

Fotoğrafçılar mutlu insanlar. Bunu ben demiyorum, Amerikan Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi tarafından yayımlanmış kapsamlı bir çalışma söylüyor. "Fotoğraf çekin, her şeyden daha fazla keyif alacaksınız" diyor.

POPÜLER İÇERİKLER

Belgesel fotoğraflardan belgesel sinemaya: Sokağın Çocukları

Belgesel fotoğraflardan belgesel sinemaya: Sokağın Çocukları

Muhammed Suriyeli mülteci bir çocuk. Savaşın bölüp parçaladığı çocukluğun acı bir gerçekliğinin de karakteri olmuş.

Muhammed çok merak ediyormuş Galata Kulesi’ni. Hatta birkaç arkadaş sıraya girip ziyaretçilerin çocuklarıymış gibi girmeye çalışmışlar. Bir keresinde birinci kata kadar çıkabilmişler ama yakalanmışlar. Bir gün Muhammed’le çıktık.
16
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x