Küresel salgın (Covid-19) nedeniyle yitirdiğimiz bir büyük üstad: Faruk Atalayer

Üzücü haberi, değerli hocalarımızdan Doç.Dr. Gülbin Özdamar Akarçay’ın sosyal medya hesabındaki paylaşımından öğrendik. Foto-grafımızın akademik kulvarında ve teorik düzlemde son derece önemli yeri bulunan Faruk Atalayer’i küresel salgından (Covid-19) ötürü ne yazık ki yitirdik.

-

Üzücü haberi, değerli hocalarımızdan Doç.Dr. Gülbin Özdamar Akarçay’ın sosyal medya hesabındaki paylaşımından öğrendik. Foto-grafımızın akademik kulvarında ve teorik düzlemde son derece önemli yeri bulunan Faruk Atalayer’i küresel salgından (Covid-19) ötürü ne yazık ki yitirdik.

Küresel salgın (Covid-19) nedeniyle yitirdiğimiz bir büyük üstad: Faruk Atalayer

Şubat 2013’te basılan “Fotoğraf Ustaları-3” kitabında (FSK ve Hangar Yayıncılık) yaşam öyküsü, foto-graf serüveni, duygu ve düşünce dünyasıyla yer alan üstad Atalayer gerçek anlamda bir entelektüeldi. Üstelik cesurdu, sözünü sakınmıyordu. Darbelerden ve sonrasındaki kısıtlamalardan payına düşeni fazlasıyla almış, fakat pes etmemiş ve okuma-yazma, düşünme-fikir üretme eylemine ara vermemişti.

Kendileriyle söyleşi yapmak üzere (belleğimiz bizi yanıltmıyorsa 2012 yılının sonbaharında) şair Ömer Asaf Tosun’la birlikte Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ne gitmiştik. Söyleşiden önce kendileriyle hiç karşılaşmamış ve tanışmamış olsak da, derinlemesine bir sohbet ve söyleşi tanışmamıza vesile oldu.

Söyleşi-kayıt tamamlandıktan sonra kitaba alınacak metni sayın şair Ö.Asaf Tosun oldukça temiz ve akıcı bir dille kaleme aldılar.

Şair’in ifadesiyle, ilgili metin şöyle başlar:

“Eylül ayının yazdan kalma bir günü, Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nin yemyeşil yollarından ilerleyerek Güzel Sanatlar Fakültesinin bahçesine varıyoruz. Faruk hoca, sözleştiğimiz üzere saat 14.00’te üçüncü kattaki odasında bekliyor bizi. İçeri girdiğimizde mizah anlayışını ciddiyetiyle harmanlamış; sıradanlığa karşı bayrak açmış bir insanla tanışmakta olduğumuzun farkına varıyoruz.

Bu durum, sıcak hava dolayısıyla kaçmış olan keyfimizi yerine getiriyor. Kısaca, böyle bir söyleşiyi istemekteki amacımızın ne olduğunu, kendisine neden ve nasıl ulaştığımızı anlatarak, yayınlanan ilk iki cildi kendisine hediye ediyoruz.

Söyleşiyi nasıl bir yöntemle gerçekleştireceğimiz konusunda mutabık kaldıktan sonra ses yoğunluğunu en aza indirmek için kapıyı kapatıyoruz.
Çaylarımızı yudumlayıp arkamıza yaslanıyoruz. …”

İyi ki kitaba almışız üstadı!..

Küresel salgın (Covid-19) nedeniyle yitirdiğimiz bir büyük üstad: Faruk Atalayer

Söyleşiden/metinden bazı bölümleri paylaşmak isteriz:

“…ben şuna inanıyorum; çok düzgün, çok mutlu, çok keyifli, çok pürüzsüz ailelerden iyi ve hoş insanlar çıkabilir, fakat yaratıcı insan çıkmaz. …Bir takım çatışmalar, insan beynini, belki de farkında olmaksızın daha değişik etkilemekte ve geliştirmekte. …Dünya çapındaki kriz dönemlerinde, savaş dönemlerinde ve diğer olağanüstü zamanlarda çok özel insanlar çıkmıştır. … Tatbiki Güzel Sanatlar Akademisinin sınavını ilk yıl kazanamadım. İkinci yıl ise, birincilikle kazandım. Ağabeyim, o yıl benim gidebilmem için üniversiteye gitmedi. Bir yıl sonra O’ da aynı okula geldi ve beraber mezun olduk. … Bizim okul yıllarımız, 68 döneminin yılları tabii. …Alman’lar Bauhauss okuluyla birlikte böyle bir eğitim modeli geliştirmişler. Bunun kaynağı da Pagan’lara kadar gidiyor. Orta Asya’da dolaşan bir takım Alman gezginlerin notlarından, anılarından, yazıp çizdiklerinden çok etkileniyorlar. Şaman’larda da böyledir. Hem el verecekleri kişileri seçerler hem de kişiler el alacakları hocayı seçerler. Şaman, adayı seçer ama adayın da hocasını benimsemesi, onunla yol yürümek istemesi gerekir. Buna ‘kişiliğin yeniden örgütlenmesi’ deniliyor. …Kritik bir dönemde, 1971 yılında mezun oldum. Öğrenciyken öğrenci derneklerinde çok aktiftim. İki kez göz atına alındım, bırakıldım. Bir buçuk yıl boyunca pek çok işe girdim ve atıldım. Asistanlık sınavını kazandım ama atamamı yapmadılar. … … 1980’de Türkiye’de demokrasinin kesintiye uğraması ile birlikte, benim hayatımda da bir kesinti oluştu. Gözaltına alındım, bırakıldım. Tekrar alındım. Son alındığımda ise, uzun süreli kaldım. …”

1948 yılında Konya, Karaman’da başlayan meşakkatli hayat yolculuğu, ne yazık ki 2020 yılında O’nu tanıyanları keder içinde bırakarak sona erdi. 

Faruk Atalayer hocanın anısı öğrencilerinin, dostlarının ve diğer insanların belleklerinde, meseleleri derinlemesine irdeleyen çıtası yüksek yazılarında ve kendileriyle yaptığımız söyleşiyle şair Ö.Asaf Tosun’un kaleminden çıkan metinde yaşayacaktır.

Saygıyla hatırlayacağız.

Tekin ERTUĞ

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
5 Yorum
Beğenilenler
En yeniler Eskiler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Burhan A.
Burhan A.
4 ay önce

Allah rahmet eylesin
Portre fotoğraflarını çok severdim kendisinin

Ertan Öztürk
4 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

Çok değerli bir hocaymış. Bu yazıyla tanıdım kendisini (ne yazık ki).
Allah rahmet eylesin.

M.Zeki Özgen
M.Zeki Özgen
4 ay önce

Çok yazık olmuş,rahmet ve sabır dilerim.

Öner BÜYÜKYILDIZ
Öner BÜYÜKYILDIZ
4 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

Tekin hocam, kitabınızdan okuduğum ve sayenizde tanıdığım hocalarımızdan biriydi kendisi.

Böylesi değerli ustaların kıymetlerinin yaşarken bilinmesini, fikir ve düşüncelerinden faydalanılmasını, kaybettikten sonra tüh dememek adına diliyorum.

Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

Mikdat Besni
Mikdat Besni
4 ay önce

Önemli bir değeri kaybettiğimiz anlaşılıyor.
Mekânı cennet olsun…

Makale yazarı

Tekin Ertuğ
İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı ve edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi.Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotoğraf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Yaptığı atölyeler daha çok “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli atölye çalışmalarıdır. Atölye çalışmalarının sonuçları gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda paylaşıldı.Bu süreç içinde kaleme aldığı yazılar basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotoğraf dergilerinde yayınlandı. İlerleyen zamanda kitap çalışmalarına yöneldi. Şu ana kadar basılan kitapları: Sanat yazılarından oluşan 4 cilt “Fotograf Sanatı Üzerine”, Röportaj-Anı ve Biyografi yazılarından oluşan 10 cilt “Fotoğraf Ustaları” (Masters of Photography) ve 16 cilt “Işıkla Resmedenler” (Photographers), (Ressam Hikmet Çetinkaya'nın Biyografisi) “Kan Çiçekleri” ve en son ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi olan “Sicim” isimli eser.Hazırladığı biyografik/otobiyografik metinlerin yanısıra fotograf, sinema, edebiyat ve müziğe dair metinler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Manşet

Fujifilm X-T200 ve X-E3 karşılaştırması

Fujifilm X-T200 ve X-E3 detaylı karşılaştırması

Fujifilm X-T200 modeline bakıp X-E3 ile karşılaştırıyoruz

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Her alanda olduğu gibi kamera teknolojisindeki ilerleme de devam edecek, bunu durduramazsınız. Buna inovasyon deniyor. Buna benzer şeyleri 10 yıl önce başka fotoğrafçılardan da duyuyorduk. "Ne var sanki" diyorlardı, "elimdeki kamera bana babamdan kaldı, hala çekiyorum". Eğer kamera üreticileri onları dinlemiş olsaydı, bizler hala 12 MP kameralarla çekim yapıyor olacaktık ve yanımızda büyük ve ağır kamera çantaları taşıyor olacaktık.

Ben bu ilerlemeler konusunda şahsen çok heyecanlıyım.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
5
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x