Ana Sayfa ÜRÜN İNCELEME Kameralar Nikon Z Bayonet ile F Bayonet Arasındaki Farklar

Nikon Z Bayonet ile F Bayonet Arasındaki Farklar

-

Nikon, Nikon F bayonetini ilk SLR film kamerası olan “Nikon F” modelinde piyasaya sürdüğünden bu yana neredeyse 60 yıl geçmiş. O zamandan bu yana Nikon, bu bayonet için 100 milyondan fazla lensi, başta film veya dijital olmak üzere farklı tüm kameralarında kullanılabilmesi amacıyla fiziksel boyutlarını değiştirmeden üretti.

Yeni tam kare aynasız sistemi ile Nikon, Nikon F bayonete kıyasla oldukça farklı olan yepyeni bir “Nikon Z” bayonet sunuyor. Z bayonet genel anlamda iki önemli avantaj ile geliyor; Birincisi, aşağıda belirttiğim bir dizi önemli faydayı beraberinde getiren çapındaki büyüklük. İkincisi ise, ayna mekanizmasının yokluğu sayesinde, daha kısa bir flanş mesafesi nedeniyle, daha önce hiç görmediğimiz yeni lens türleri için birçok fırsatları açıyor olması.

Yeni Nikon Z bayonetin avantajlarına ayrıntılı olarak bakalım ve boyun çapına göre sıralanan diğer popüler bağlantılarla karşılaştıralım:

MarkaBoyun çapıİç çapıFlanş mesafesiFormat
Leica M40.0mm44.0mm27.8mmTam Kare (FF)
Fujifilm X41.5mm44.0mm17.7mmAPS-C
Minolta SR42.0mm45.0mm43.5mmTam Kare (FF)
Sony E43.6mm46.1mm18.0mmTam Kare (FF)
Nikon F44.0mm47.0mm46.5mmTam Kare (FF)
Pentax K44.0mm48.0mm45.5mmTam Kare (FF)
Leica L48.8mm51.0mm20.0mmTam Kare (FF)
Canon EF50.6mm54.0mm44.0mmTam Kare (FF)
Canon RF50.6mm54.0mm20.0mmTam Kare (FF)
Nikon Z52.0mm55.0mm16.0mmTam Kare (FF)
Fujifilm G62.5mm65.0mm26.7mmOrta Format

Not (19/09/2018): Yukarıdaki tabloda boğaz çapı + iç çap ölçülerini güncelledim ve yeni Nikon Z bayonet bilgilerini düzelttim. Canon EF bayonetinin gerçek boğaz çapının aslında 50,6 mm olduğu ve iç çapın 54 mm olduğu ortaya çıkıyor. Bu da Nikon Z’nin piyasadaki en büyük tam kare bayonete sahip olması demek.

Gördüğünüz gibi, Canon EF yuvasından farklı olarak yeni Nikon Z, DSLR veya aynasız olsun, diğer tüm 35 mm bağlantı noktalarından daha büyük çapta. Tablodaki Fujifilm G, sadece karşılaştırma için konulan tek orta format sistemidir. Bazı söylentiler Nikon Z montajının Fujifilm G orta format sistemi kadar büyük olduğunu gösteriyor olsa da, sadece görüntü sensörünün montaj boyutuna göre büyüklüğüne bakarak Nikon Z bayonetin tam kare sensörleri için tasarlandığını gösteriyor. Bu çap, orta format sensörüne fiziksel olarak sığamayacaktır.

Nikon Z bayonet avantajları

Yeni Nikon Z bayonet ve Nikon F bayonetin boyutlarına baktığımızda, ikisi arasındaki boyut farklılıklarını açıkça görebiliriz. Nikon, Nikon F modelindeki 44mm’yi Nikon Z modelinde 52mm’ye kadar arttırdı. Bunu görselleştirmek için yeni Nikon Z7 modeli ile Nikon D850 modelinin karşılaştırmasına bir göz atalım.

Yeni Nikon Z Bayonet ile F Bayonet Arasındaki Farklar

Gördüğünüz gibi, Nikon D850 ile kıyaslandığında yeni Nikon Z7 aynasız fotoğraf makinesi fiziksel boyut bakımından daha küçük iken, montaj çapı gözle görülür şekilde daha büyük. Nikon, yeni Z bayonet ile birkaç şeyi değiştirdi. Şimdi gövdeye tutturan 5 vida yerine 4 vida var ve lens kontakları da 8’den 11’e çıkmış. İlginç olan bir şey daha, lensi tutan toplam 4 metal sırt bulunması, bu da Nikon 3 metal sırt bulunan Nikon F ile karşılaştırıldığında Nikon Z’ye takılan objektiflerin daha güvenli bir şekilde oturmacağı anlamına geliyor. Muhtemelen Nikon bu yüzden lensin montaj noktasını da yukarı taşımış (beyaz nokta).

Peki yeni Nikon Z montajının avantajları neler?

Algılayıcının hareket etmesi için daha büyük alan

Birincisi, daha büyük çap, Nikon F ile kıyaslandığında daha fazla fırsat sunuyor. Her şeyden önce, gövde içi görüntü sabitleme (IBIS) eklendiğinde sensörün hareket etmesi için daha fazla alan sağlıyor. Aynasız sistemlerin çoğunun gövde içi görüntü sabitleme özelliği bulunduğundan, Nikon’un aynısını daha büyük hale getirerek aynasız bayonet çapını büyütüp daha iyi bir hale getirmesi iyi bir şey. Sensörün hareket etmesi için daha fazla alan varsa, Nikon sadece kamera sarsıntısını telafi etmekle kalmayıp aynı zamanda Pentax’ın K1 modelinde yaptığı gibi piksel kaydırma ve yıldız izleme gibi özelliklerin uygulanmasına da olanak tanıyan çok karmaşık bir gövde için görüntü sabitleme sistemi uygulayabilir.

Daha büyük bayonet çapı

İkincisi, daha büyük bir bayonet çapı, objektif tasarlama konusunda kamera üreticilerine daha fazla esneklik ve bazen daha basit objektiflerin daha düşük maliyetlerle tasarlanmasını sağlar. Bayonet / boğaz çapı, lens tasarımını etkileyen tek değişken değildir, flanş mesafesi de aynı derecede önemlidir. Daha kısa flanş mesafesi lenslerin sensöre daha yakın yerleştirilmesini sağlar, bu da lens üreticilerinin retrofokus türleri yerine daha basit, daha küçük, daha hafif ve daha ucuz kısa odak lensler oluşturmaya başlamasının önünü açar.

Ek olarak, flanş mesafesiyle kombine edilmiş boğaz çapı, lenslerin tasarlanmasında önemli olan merceklerden gelen marjinal ışınların olası maksimum insidans açısını belirler. Genellikle, insidans açısı arttıkça, yüksek performans elde etmek o kadar kolay olur lensler. Nikon Z montajında, maksimum insidans açısı yaklaşık 37.9 derecedir, bu Nikon F’de 12.1 derece, Canon EF ise 18.8 dereceyle sınırlıdır. Sony’nin aynasız E bayoneti bile 31.6 derece olarak daha küçük bir insidans açısına sahip. Tüm bunlar, Nikon Z bayonetin, 49mm’lik geniş boğaz çapı sayesinde, 16mm’lik çok kısa bir flanş mesafesiyle, bugün piyasadaki en çok yönlü lens montajını yaptığı anlamına geliyor.

Daha büyük bir lens bayonet boğaz çapının bir dezavantajı, lens boyutu ve ağırlık sorunlarıdır. Boğaz çapı ne kadar büyük olursa, lensin genel olarak kalınlığını ve ağırlığını da etkiler, bağlama noktasında daha büyük olmasını sağlar. Aynı zamanda, daha kısa flanş mesafesi, bir görüntünün köşelerinde daha yüksek vinyet ya da renk değişimi olmasına yol açabilir. Bu elbette, lens tasarımında daha uzun bir flanş mesafesini simüle etmek için daha uzun hale getirilmesiyle azaltılabilir. Her iki durumda da Nikon, lensler üzerinde yeterince geniş bir bayonet ile doğru seçim yaptı. Nikon’un, aynasız kameralarının kompakt ve hafif olmasını hedeflediğini düşünürsek, bundan daha büyük bir lens yuvasını hedeflemek mantıklı olmaz.

Kısa flanş mesafesi

Üçüncüsü, Nikon Z montajının en kısa flanş mesafesine ve ayrıca büyük bir 49mm boğaz çapına sahip olduğu düşünülürse, diğer DSLR ve aynasız sistemlerde kullanılan (Canon EF hariç) lenslerin Nikon Z aynasız kameralarına da teorik olarak monte edilebileceği anlamına gelir. Nikon aynasız çıktığında, Leica, Pentax ve hatta Sony’nin Nikon Z yuvasına aynasız olarak takılabilmesini sağlayan üçüncü parti lens seçeneklerini görmemiz benim için sürpriz olmaz.

Daha büyük algılayıcı desteği

Son olarak, eğer Nikon 35mm’den biraz daha büyük bir sensörle gitmeye karar verirse, mevcut bayonet çapı ile bunu destekleyebilecek. Bu bir orta format sensörü olamayacaktır, ancak daha iyi düşük ışık performansı ya da artırılmış çözünürlük sağlayacak biraz daha büyük bir sensör bir seçenek olabilir.

Kısacası, Nikon Z bayonet birçok açıdan Nikon F’ye göre bariz üstün özelliklerle geliyor.

Nikon F bayonetin geleceği

Nikon, ilk aynasız sistemi ve yepyeni bir bayonet ile ilerlerken, mevcut Nikon DSLR sahipleri Nikon F bayonetin geleceği konusunda endişeli olmalı mı? Ben bu soruya “Hem Evet hem Hayır” derdim. Nikon, iki adet tam kare bağlantı noktasına sınırsız Ar-Ge kaynağı ayıracak büyüklükte bir şirket değil, bu yüzden Nikon Z bayonet tarafında daha fazla gelişme olacağını göreceğiz. Bu, Nikon F’nin büyük ihtimalle her yıl daha az DSLR fotoğraf makinesi ve lens göreceğini ve gelecekte bir noktada durma noktasına geleceğini gösteriyor. Bu senaryonun Sony’de gerçekleştiğini gördük, Sony A bayonetin bir geleceği yok ve Nikon’da da aynı şekilde olması muhtemel.

Öte yandan, Nikon’un geleceğe yönelik daha fazla yeniliği fazlaca zorlayacağını kesinlikle görmeme rağmen, DSLR fotoğraf makineleri, kullanımdan kaldırılmadan önce daha yıllarca piyasaya sürülecek ve hatta optik vizörü ve daha büyük boyuttaki kameraları her zaman tercih edecek fotoğrafçılar hep çok olacak. O dünyada 100 milyondan fazla lens ve bugün Nikon’un satışlarının çoğunu sağlayan DSLR fotoğraf makineleri satışları var, aynasız kamera satışları bir gecede gerçekleşmeyecek.

Siz de bu konudaki düşünce, bilgi ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın.

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
12 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Oğuzhan Akpınar

Her zamanki gibi, bilgi ve araştırma dolu harika makale üstad.

Umarım Z7 ve Z6 kameralar çok küçük olmaz. Geçmişte bir XT1 kullandım ve bu deneyim bana birkaç şey öğretti:

Birincisi: İyi lens demek ağır lens demektir aynı zamanda büyük demektir.
İkincisi: Küçük XT1 gövdesi büyük ellerim için kullanışlı değildi. Kamerayı nerdeyse görmeden çalıştırmak çok zordu ve sürekli olarak birkaç butona birden basıyordum. Kışın ya da soğuk sabahlarda eldivenlerim yüzünden çok kabus oluyordu. Bu arada ben manzara fotoğrafçısıyım.

Artık bir Nikon D810 kullanıyorum büyüklüğünü ve ağırlığını düşünmüyorum. Görüntü kalitesi ve ergonomiyi benim için önemli. Ergonomisi nedeniyle XT1’i sattım, aynı zamanda iki farklı kamerayla çalışmak pahalı olurdu.

Nikon’un aynasız modellerini sabırsızlıkla bekliyorum. Nikon aynasızları hakkındaki son günlerdeki yazılarınızdan hepimiz ikna olduk 🙂 Umarım Nikon diğer tüm markalar gibi aynı hatayı yapmaz: “boyut ve ağırlık” kavramının yanlış anlaşılmasından dolayı aynasız modellerini çok fazla küçültmez. Nikon’dan çığır açan ve modern teknoloji ile bir araya getirilmiş görüntü kalitesi ve ergonomi açısından üst düzey aynasız sistemleri ile çıkmasını umuyorum. Şimdiye kadar sızdırılmış bilgilerden ve sizin yazılarınızdan anlaşıldığına göre bunu yapacak gibi görünüyor. Bu yüzden dört gözle bekliyorum ve umarım Nikon’un yeni sistemde F mount lensleri kullanma seçeneği de olur. Bahsettiğiniz gibi 100 milyondan fazla F mount lens satılmış. Bu Nikon’un bile görmezden gelemeyeceği bir rakam olmalı.

Harika yazılarınız için tebrikler ve teşekkürler.

Türkçeye olan hassasiyetiniz nedeniyle bu yorumu yarım saattir yazıyorum, aman bir yerinde hata yapmayayım diye kaç defa okuyup düzelttim 🙂 🙂 🙂

bugra

merak ettim canon ef lenslerini Z sisteminde adaptor ile neden kullanamayacagiz belli bir nedeni var mi? sony alfa sersinin nin en kotu yani canon lensleri kullanamamakti.
yaziniz icin tesekkurler.

Okyar

Elinize sağlık. Firmaların lansmanlarında işin şeytanın avukatlığı kısmı “dağın fare doğurması” ki bu da tüketicinin beklentisini tavan yaptırma hatasıdır. Ama Nikon mottoso “I m Nikon”. Umarım haklı çıkmam.

veysel Şensoy

Ben, 1984 yılından bu yana Nikon kullanıyorum. Çantamda F3 ve FA modelleri sürekli yan yana oldular. Bazen FM2 de alsam asla F3 den vazgeçemedim. Sonra F4 kullandım ama F3 her zaman benim en sevdiğim makine oldu. Son zamanlarda D800, D500, D750 kullansam da D810 kalıcı makinem oldu. Ayarları düzgün yapılır ve bir Tripod ile kullanılırsa son derece harika Fotoğraflar alınıyor. D850 almayı planlıyorken aynasız gelmesi açıkcası beni etkilemedi. Öncelikle mevcut olan muhteşem lensleri kullanıp kullanamayacağımız bilinmiyor. Küçük ve hafif bir gövde dışında D850 den daha fazla ne verebilir bir makine? Objekitifin ağır gövdenin ise hafif olması pek kolay alışacağım bir durum değil. Bu durum el ile çekimlerde epey zorlar diye düşünüyorum. Umarım iyi test edilerek piyasaya sürülür de sonradan bir aksilik ile karşılaşılmaz. Bazı modellerde bu yaşanmıştı. Ben, eski alışkanlıklarımdan dolayı küçük gövdeli makineleri zevksiz buluyorum. Hem göze, hem kaslara biraz hitap etmeli ki zahmetli işin sonucu zevkli olsun.

Bünyami

Detaylı, açıklayıcı ve oldukça faydalı bir yazı yine. Yalnız kafama takılan bir şey var, müsaadenizle sizinle paylaşmak istiyorum. Başka bir yerde yeni Nikon Z banyonet çapının 55mm olduğunu okumuştum. 49mm mi 55mm mi? Arada ciddi fark var.

Ali Özgür Yurdatapan

Her ne kadar Z bayonetin avantajları fazla olsa da kullanılabilen gövde bakımından F bayonet tercih sebebimdir. Bu zorunlu bir tercihtir. D850, D750, D780, D810 vb gövdelere Z bayonet takamazsınız. Halen ergonomi bakımından dslr gövdeleri tercih ediyoruz. İleride Z modelleri belki daha ergonomik hale gelecektir fakat şimdilik dslr lar ağılık-denge tutuş olarak önde. Fakat benim Z6 yerine D780 tercih etmemin en önemli nedeni ergonomi değil batarya ömrüdür. Az değil biri 380 kare, biri 2300 küsur.
F bayonetin 1956 dan beri üretilmesi benim için avantaj değil. Çünkü dslr tercih etmemin de bazı bedelleri var. Gövde içi titreşim önleyiciden mahrumum. Bunun için tercih edeceğim objektifler geniş açı dahi olsa VR li olacaktır.
Hadi vr olmasa da olur diyenler için F bayonetin bir süprizi daha var. Hepsi (çok eski olanları) af yapamıyor. Hele bir de çarpanlı gövde kullanıyorsanız. Seçtiğiniz objektif afs olmak zorunda yani objektifin kendi af motoru olmalı ki otomatik odaklama yapabilsin. Şimdi hem afs li hem vr li bir lens tercih etmek zorunda olmak lens seçeneğini ne kadar kısıtlıyor değil mi? F bayonetin sayısal üstünlüğü yok oldu gitti işte. Aslında bu bayonetin değil gövdelerin suçu. Aynasız tercih edenlerin de en önemli sebebleri bunlar. Gövde içi stabilizasyon ve af üstünlüğü lens tercihlerini hiçbir şekilde kısıtlamıyor. Bu yüzden gelecek aynasızlarda ama şimdi değil henüz değil.

Manşet

Fotoğraf, Sanat ve Hayat - Sefa Ulukan

Fotoğraf, Sanat ve Hayat – Sefa Ulukan

Fotoğraftaki en önemli şey, ruhtur; onu aramalıyız… Sefa Başkanın “Dinagyang ile Savaşçıların ruhunu yakalamak inanılmaz bir deneyimdi” diyerek yaşadığı mutluluğun odak noktasını açıklıyor.

Bu ruhu nasıl yakaladığını anlamaya çalışırsak bizi yönlendirecek güçlü işaretleri de yakalamış oluruz.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotograf çekmek mutlu ediyor

Fotoğraf Çekenler Daha Mutlu Oluyor

Fotoğrafçılar mutlu insanlar. Bunu ben demiyorum, Amerikan Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi tarafından yayımlanmış kapsamlı bir çalışma söylüyor. "Fotoğraf çekin, her şeyden daha fazla keyif alacaksınız" diyor.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
12
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x