Daha
  Ana SayfaÜRÜN İNCELEMELenslerSamyang 12mm f/2.0 NCS kısa inceleme

  Samyang 12mm f/2.0 NCS kısa inceleme

  -

  Samyang mı, Rokinon mu, Vivitar mı, Bower mı? Yoksa, yoksa…?

  Samyang Güney Kore’de kurulmuş, 40 yılı aşkın süredir optik üreten bir firma. Son 10 yılda DSLR ve aynasız sistemlerde ciddi bir atılım yaptılar ve uygun fiyatlı ama kaliteli optik isteyenler arasında yaygınlaştı. Son yıllara kadar lensleri manuel odaklı ve hatta gövdeyle hiç iletişimi olmayan lenslerdi (diyafram bile bildirmiyordu). Bazı manuel lensleri bazı piyasalarda Vivitar, Rokinon, Bower gibi adlarla da bulunabiliyor.

  Samyang yavaş yavaş daha ciddi bir firmaya dönüştü ve profesyonel sinema lens serisi Xeen, premium manuel odak lens serisi XP ve otomatik odaklı lensleri de piyasaya sürdü. XP serisinin optikleri en pahalı lenslerle yarışır, ki bunların fiyatları da standart Samyang lenslere göre daha yüksek zaten.

  Fujifilm X-E3 alınca iki de ufak sabit odaklı lens alayım dedim. Samyang 12mm ve Pergear 35mm f1.2’yi çok merak ediyordum, şansıma biri ikinci elde ikisini çok uygun fiyatla paket olarak satıyordu. 3 gün sonra lensler elimdeydi.

  NCS: Nano coating system, yani lens elemanlarının en az birinde yansımayı azaltan ve renk geçişini arttıran bir kaplama var.

  CS: Cropped sensor, yani lens kesme çarpanlı algılayıcılar için üretilmiş.

  Fiziksel yapı

  Samyang ufak ve hafif bir lens. Yani açısı ve diyaframına göre ufak ve hafif. Fujifilm 18-55mm f2.8/4.0 lensten ufak ve hafif mesela. Genel olarak polimer yapısı var, bayonet ve bayonetin çevresindeki yaklaşım 8mm bir derinlik metal (lensin dışı). Gri ve siyah sürümleri var, bendeki siyah. 35mm eşleniği 18mm (tam çerçeve gövdeniz varsa Samyang 18mm f2.8’e de bakın derim, aynen bu lens gibi fiyatına göre müthiş bir lens).

  Fujifilm X-T200 ve Samyang 12mm f2.0

  Odaklama halkası geniş, dönüş direnci tam ayarında: Ne sert ne aşırı yumuşak. Odak halkası sonsuzda duruyor ve ondan sonra dönmüyor. Bendekinde halkayı sonsuza getirince hakikaten sonsuza odaklıyor, bazı lenslerde bu sonsuz noktası yanlış ayarlı olabiliyor. Lenste diyafram halkası var. Bu halka ile yarım duraklık basamaklarla ile diyafram değiştirebiliyorsunuz (mesela f2.8’den f4’e geçerken halka iki defa “tık”lıyor). f16’da f22’ye tek seferde geçiyor. Bu halka video için çok uygun değil ama fotoğraf için yeterince iyi. Direnci de ne sert ne yumuşak, tam ayarında.

  Güneşlik de takılı. Odak halkası yeterince büyük ve açıkçası diyafram halkası Fujifilm 18-55mm’dekinden daha rahat dönüyor.

  Lenste elektronik bağlantı yok, bu yüzden gövdenin lensten pek haberi yok. X-T200’de odak açısını tanımlayabiliyoruz ama çekilen fotoğraflarda diyafram belli olmuyor.

  Minimum odak mesafesi algılayıcıdan itibaren 20cm, yani bayağı iyi. Bendeki ön lens elemanından bir işaret parmağı mesafeye kadar odaklıyor (çok bilimsel oldu). Bu kadar yaklaşınca ilginç perspektifler yakalamak mümkün.

  Filtre çapı 67mm.

  Thinktank Mirrorless Mover 25i çantaya X-T200, X-E3, 18-55mm f2.8-4.0, Samyang 12mm f2.0 ve Pergear 35mm f1.2 sığıyor (gövdelerin ekranları yukarı bakacak şekilde koyunca). Çok büyük rahatlık. 18mm eşleniğe sahip bir lensi bu kadar rahat taşımak büyük konfor.

  Optik başarım

  Çok fotoğraf örneği vermeyeceğim, onun yerine özet geçeyim dedim. Lens birkaç aydır bence ve tahminen bununla 1000 civarı fotoğraf çektim ve Canon EF 16-35mm f4L IS USM ile de karşılaştırma fırsatım oldu.

  Fiyatına göre galiba piyasadaki en iyi süper geniş açılı lens bu (Rokinon, Bower bulursanız da aynı). Köşeden köşeye çooook pahalı lensler kadar iyi değil ama Samyang bu lensi f2 diyaframla bu açıda nasıl bu kadar ucuza satıyor anlayamıyorum. Sonsuza odakta f2’de orta bölgelerde keskin, yani kenar ve köşeleri önemsemezseniz f2’de bile kullanabilirsiniz. f2’de köşe kararması var, f4’te bu gidiyor. Renk bozulması (chromatic aberration) sürekli var, yani f8’de de gitmiyor ama düzeltmek zor değil ve X-E3 ve X-T200 de JPEG dosyalarında bunu büyük oranda düzeltiyorlar. En en köşelerde f11’de bile istediğim kadar düzelmiyor, hatta en en kenarlarda Canon EF 16-35mm f4L IS USM’den daha yumuşak ama bu Canon lens Samyang’ın birkaç katı daha pahalı.

  2-3 metreye odaklayınca da sonsuza odakla yaklaşık benzer performans gördüm. 1 metre ve altında odakta, doğal olarak, makro lens performansı yok ama gene de ilginç perspektifler için gayet kullanılabilir.

  Odak noktası o dairenin etrafında, yani tam ortadaki ufak noktaya odaklayamamışım

  Lensin profili DxO PholoLab 4 Elite’te olmadığı için bu programda otomatik optik düzeltmeleri yapamıyorum. On1 RAW, Capture One 21, Adobe Camera RAW ve DxO PhotoLab’da RAW dosyalarını işlediğimde kenar-köşe sorunlarını en iyi Adobe’nin düzelttiğini gördüm. DxO’da profil olsaydı en iyisi o olacaktı ama profil olmayınca Adobe’nin gerisinde kalıyor. Adobe’de lens profili var ama elle seçmeniz lazım çünkü EXIF’te lensin adı yok.

  Geometrik bozulma düzenli değil, daha çok “bıyık” şeklinde gibi. Manzarada çok dert değil ama düz duvar veya bina çekecekseniz biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz.

  Karşıdan gelen ışıkta iç yansımalar konusunda en iyi lens değil, bu kesin. Hatta lensin en zayıf yanı bu da diyebilirim çünkü yansımaları çerçevenin önemli bir bölümünde görebiliyorsunuz ama (galiba NCS kaplama sayesinde) kontrast hemen her zaman yüksek kalıyor.

  Lensin bir diğer zayıf diyebileceğim tarafı da 6 perdeli (duvarlı, yapraklı?) diyaframı. 7 olsaydı düşük diyaframda ışık hüzmeleri daha iyi görünecekti, bunlar 6 tane olunca ışık kaynaklarının etrafında 6 hüzme görünüyor (7 perde olsaydı 14 tane görecektik).

  Orta bölge f2.8’de bile neredeyse en keskin halini alıyor ve kenarlar bayağı iyi oluyor. Yukarıda gördüğünüz %100 görüntüleri en az 1 metrelik baskı gibi düşünün (24MP algılayıcı, 72 DPI ekran diye düşününce aslında 2×1,3 metre oluyor). Manzara için en ideal kaliteyi f8’de alıyorsunuz çünkü renk bozulması en aza iniyor, köşe kararması olmuyor, köşeler ve kenarlar bayağı iyi oluyor.

  Sonuç

  Kısa inceleme dedik, fazla uzatmayalım. Fiyatına göre bu açıda en iyi lenslerden (belki de en iyisi) bu lens. Canon EF-S 10-18mm IS STM, Nikon 10-20mm AF-P VR, Fujifilm 10-24mm f4, Olympus 9-18mm, Tokina 11-20mm f2.8, Tokina 14-20mm f2.0 gibi seçenekler de var. Bunlardan sadece son yazdığım Tokina diyafram olarak Samyang’a denk ama onda da açı daha dar ve Tokina çok daha pahalı. Fiyat olarak Canon ve Nikon lensler Samyang’a yakın ve optikleri de Samyang’a yakın ama diyaframları çok daha dar. Fujifilm’de uygun fiyatlı süper geniş açı yok hala ama 10-24mm f4 de (eğer düzgün kopya bulabilirseniz) f8’de en köşelerde daha keskin.

  Ben bu lensi çantamda mutlaka tutuyorum çünkü ufacık ve çok hafif.

  Yukarıda da yazdım ama hatırlatayım: Tam çerçeve bir gövdeniz varsa bu lensin akrabası Samyang 12mm f2.8’e bakın derim. O lens de ufak ve hafif ve optik olarak başarılı.

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  Nikon Z6 II İnceleme

  Nikon, D5, D6, D500 ve D850 modelleri ile ortaya koyduğu teknolojik gelişimi “Zxx” serisine aktarmış. Harika bir netleme sistemi, renk doyumu ve iyi bir dinamik aralık ile fotoğrafçının tatmin olmasını sağlıyor. Gerisi ise teferruat olarak kalıyor.

  Canon 6D, EOS RP ve EOS R6 karşılaştırma

  Canon 6D, EOS RP ve EOS R6 gövdelere aynı anda sahip oldum, yani hepsini yan yana getirme şansım oldu.

  Sony A7 III’ün otomatik odaklaması kötü mü?

  A7 IV'ü özetleyeyim dedim ama A7 III'ü bir gecede gömen "Yuutubır"lara da değinmeden geçemedim.

  Görüntü Sabitleme / Titreşim Azaltma: Lenste mi Gövdede mi?

  Uzunca zamandır SLR ve DSLR kameralar kullanıyorum. Son yıllarda bunlara aynasız kameralar da eşlik etmeye başladı. DSLR gövdelerimde...

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest

  5 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  1 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  Güzel ve net bir inceleme olmuş. Ellerinize sağlık Ertan bey. Yeni lenslerinizi güzel günlerde kullanın.
  Pergear 35 mm için de benzer bir inceleme gelecek mi ?

  Selam ve saygılarımla.

  Salih
  Salih
  1 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  Tam çerçeve nasıl bir şey?
  Samyang’ın geniş açılı lenslerinin Olympus uyumlu olanı var mıdır?
  Nice incelemelere!

  Ahmet Ensar Bayburtlu
  Ahmet Ensar Bayburtlu
  30 gün önce
  Makale Puanlama :
       

  Selamlar. Bu lens astrofotoğrafçılık için uygun mudur sizce düşünceleriniz nelerdir? Canon eos m uyumlu olanını almayı düşünüyorum.

  Bu makaleyi paylaş

  Ertan Öztürk
  Ertan Öztürk
  X tarihinde doğdum Y tarihinde öleceğim. Bu iki an arasında insanlara bildiklerimi aktarmak istiyorum. Şu anda Norveç’te yaşıyorum. Yedisi uzun süreli olmak üzere 12 ülkede çalıştım. Proje yönetimi, nicel (quantitative) risk analizi, iş planı, maliyet analizi, projede iş takibi (ilerlemesi), fotoğraf, bisiklet, Uzay Yolu 😊 gibi konularda bildiğim kadarıyla yardımcı olabilirim; konuyu bilmesem bile beraber araştırıp öğreniriz. Olabildiğince düzgün yazmaya çalışırsanız iyi anlaşırız.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  5
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x