Sosyal Medya Fotoğrafları İçin İdeal Boyutlar Ne Olmalıdır?

6

Sosyal medya platformları, resim boyutlarını ve biçimlerini sürekli olarak değiştiriyorlar. Güçlü sosyal medya varlığına duyulan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Bu yüzden, iş / marka / kişisel profillerinizi geliştirmek ve bunları en etkin şekilde temsil etmeleri için görsellerinizi doğru optimize etmeniz gerekiyor. Bunun yolu sosyal medya fotoğrafları için ideal boyutları bilmekten geçiyor.

Sosyal medya ortamında rekabet çok yüksektir. Kullanıcılar burada gün içinde binlerce bilgiye maruz kalıyorlar. Her sosyal medya kanalı, kendi platformlarına ve hatta bu kanallara en iyi uyan farklı bir görüntü boyutlarına sahiptir, afişler, başlıklar, profil fotoğrafları vb. gibi farklı özellikler için uygun olan farklı görüntü boyutları vardır. Bu platformlardaki yapısal değişiklikler zaman zaman değişmektedir.

Bu makalemde en sık kullanılan sosyal ağlar için en iyi resim boyutlarının ve kullanılacak resim türlerinin neler olduğunu açıklayacağım. Günümüzde en güncel olan büyük sosyal medya platformları burada listelenmiştir, bu nedenle güncel bir sosyal medya platformu optimizasyonu bulacaksınız.

Görseller bu platformlarda kullanılan belirli boyutları gösteriyor ve ayrıca hangi sosyal medya platformunda hangi fotoğrafın kullanılacağını düşünmenize yardımcı olacak çok hızlı ipuçları ve bilgiler ekledim.

Sosyal Medya Fotoğrafları İçin İdeal Boyutlar

Facebook

Facebook’ta yüksek kaliteli görüntülere sahip olmak işletmeniz ne kadar küçük olursa olsun kitlenize işletmenizin meşru, saygın ve ayrıntılara dikkat ettiğini gösterir.

Facebook, olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlamak istemekte ve reklam verenlerin aşırı tanıtım veya spam içeriklerini engellemektedir. Bu nedenle her bir görselde ne kadar metin bulunduğunu kontrol eder.

Sosyal Medya Fotoğrafları İçin İdeal Boyutlar Ne Olmalıdır?

Kapak Fotoğrafı:

Çoğu işletme bu alanı bir kişinin fotoğrafından ziyade logoları için kullanır. Ancak, işletmenizin sadece sizin tarafınızdan çalıştırılması durumunda, kendi fotoğrafınızı kullanmak kötü bir fikir olmayabilir.

Ölçüleri: 820 x 310 piksel (tercih edilen maksimum dosya boyutu 100 KB)

Kapak resminiz olarak size veya işletmenizi temsil eden reklam öğelerini düzenleyebilir ve ekleyebilirsiniz.
– Sayfada 820 x 310 pikselde gösteriliyor
– Minimum boyut 399 x 150 piksel
– Akıllı telefonlarda 640 x 360 olarak görüntülenir
– En iyi sonuç için, 100 KB’den küçük bir RGB / JPG dosyası yükleyin
– Bir logo veya metin içeren resimler, bir PNG dosyası olarak en iyisidir.

Profil Resmi:

Profil fotoğrafınız profilinizde, haber akışınızda ve “Takip edilecekler” kutusundaki bir bağlantının yanında görünecektir. Çoğu işletme bunu logoları için bir yer olarak kullanır çünkü neredeyse her yerde görülür: tweet attığınız zaman, başkaları tweetinizi retweetlediğinde, retweetleri retweetlendiğinde vb.

Bununla birlikte kapak fotoğrafınız yalnızca bir kullanıcı profilinize tıkladığında görülür. Ancak bu önemli değildir! Profilinizin üst tarafındaki büyük bir fotoğraf olduğundan, yüksek kaliteli olmasını ve markanızı temsil etmesini istersiniz.

Facebook sayfanızda görünen kapak fotoğrafından farklı olarak Facebook profil resminiz, sayfanızda, yorum yazdığınız yerlerde, mesaj gönderdiğiniz diğer kişilerin zaman çizelgesinde, Facebook’un arama sonuçlarında ve benzeri yerlerde görülecektir. Kısacası, en büyük sosyal ağ platformunda sizi en çok yerde temsil eden görsel budur.

Not: Twitter kapak fotoğraf boyutlarınızı 1500 x 500 piksele yüklemeniz önerilir, ancak kapak fotoğrafları duyarlı olduğundan tarayıcınızın veya ekranınızın boyutuna bağlı olarak daha büyük veya daha küçük görünebilir.

İpucu: Kapak fotoğrafları, markanızın neler yaptığını tanımlamak, yeni bir ürün göstermek veya ücretsiz reklam alanı olarak kullanmak için harika bir yerdir.

Ölçüleri: 180 x 180 piksel

Paylaşılan görseller:

Bu resimler hem Zaman Tünelinizde hem de takipçilerinizin haber akışlarının çoğunda görünür. Facebook’ta organik erişiminiz azalırsa önemli bir finansal yatırım olmadan görünürlük kazanmak için hayranlarınızın fotoğraflarınızı beğenmelerini veya paylaşmalarını isteyin. Ya da kitlenizin sayfalarında görülmesini sağlamak ve yayınları artırmak için karşılığında küçük bir ücret ödemeyi düşünebilirsiniz. Facebook’taki Zaman Tünelinizde yararlı görüntüleri paylaşarak arkadaşlarınız veya iş takipçilerinizi anlamlı sohbetler ile meşgul edebilirsiniz.

Ölçüleri: 1200 x 630 piksel

Paylaşılan Bağlantı:

İşletmenizin Facebook Sayfasına bir bağlantı paylaşıyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç unsur daha vardır. Bir bağlantıyı durumunuza yapıştırdığınızda, web sayfasındaki resimlerin boyutuna bağlı olarak 10 resme kadar bir karusel eklemeniz istenir. Ayrıca bağlantıyı görüntüyü kullanmadan paylaşma seçeneğiniz de vardır. Bağlantı linki yerine paylaşmak üzere yeni bir resim yüklemek daha kullanışlı olabilir.

Profesyonel İpucu: Diğer kaynaklardaki resim ve bağlantıların paylaşılması, kendi içeriklerinizi oluşturmak için zamanınız olmadığında ilgili içeriği sayfanıza göndermenizi sağlar. Ayrıca, kitlenizin veya diğer işletmelerin katkıda bulunduğu içeriği paylaşmanın ve promosyonları minimum düzeyde tutmanın harika bir yoludur.

Ölçüleri: 1200 x 627 piksel

Resim Yönergeleri:
– Önerilen yükleme boyutu 1200 x 627 piksel
– Kare Fotoğraf: Beslemede en az 154 x 154 piksel
– Kare Fotoğraf: Sayfada en az 116 x 116 piksel
– Dikdörtgen Fotoğraf: Beslemede minimum 470 x 246 piksel
– Dikdörtgen Fotoğraf: Sayfada en az 484 x 252 piksel.

Facebook, fotoğraflarınızı minimum boyutlara ölçeklendirir. Daha iyi sonuçlar için, görüntü çözünürlüğünü önerilen yükleme boyutuyla aynı ölçekte tutun.

Aktivite Görüntüsü:

Ölçüleri: 1920 x 1080 piksel

Görüntü Yönergeleri
– Facebook minimum boyuta ölçeklendirir: 470 × 174 piksel
– Beslemede 470 × 174 piksel gösterilir.

Vurgulanan Görüntü:

Ölçüleri: 1200 x 717 piksel

Görüntü Yönergeleri
– Sayfada 843 x 504 pikselde görüntülenir
– Daha iyi kalite için bu ölçekten daha yüksek bir çözünürlük seçin.

Instagram

Instagram, bu sosyal ağ için bariz bir şekilde açık olan yüksek kaliteli görüntülerin önemini ortaya koyan görsellerle ilgilenir.

Sosyal Medya Fotoğrafları İçin İdeal Boyutlar Ne Olmalıdır?

Profile Resmi

Diğer bazı platformlarda olduğu gibi, profil fotoğrafı tüm yayınlarınızın yanında ve profil sayfanızın sol üst köşesinde görünen bir dairedir. İşletmeler için tüm fotoğraflarınızı markanızla ilişkilendirmek için logonuzu burada kullanmak harika bir fikirdir.

9 Haziran 2015’ten itibaren instagram profilleri, yayınları ve hashtag sayfalarını düz, minimal bir tasarıma sahip olarak güncelledi. Artık bir kapak fotoğrafı yok.

Instagram ayrıca, Ağustos 2015’te portre ve manzaraya yönelik fotoğraflar ve videolar yükleme yeteneğini tanıttı. Ayrıca Instagram yüksek çözünürlüklü ekranlardaki tüm cihazlarda görüntülerin keskin görünmesini sağlamak için piksel çözünürlüğü 1080’e kadar daha yüksek çözünürlükte görüntüler için destek sunmaya başladı.

İpucu: Bu, şirketinizin kültürünü, işletmenizin “perde arkası”nı, ürünlerinizi oluşturma sürecini, müşterilerin ürünlerini kullanma sürecini vb göstermek için harika bir yerdir.

Ölçüleri: 110 x 110 piksel

Avatar (Profil resmi)

Bu fotoğraf takipçilerinizin ana yayınlarındaki gönderilerinizin yanında küçük bir kare olarak görünecek ve kullanıcılarınızın Tumblr’ı kullanırken kullanıcılara rastladıkları yayınlarda kullanıcı adınızla gömülecektir.

Ekleme özelliğine izin veren bir Tumblr sayfanız için bir tema seçebilirsiniz (bunu bir web sitesi veya blog sayfası olarak düşünün); Ancak, birçok kullanıcı bir avatar ve tercih ettiğiniz bir başlık fotoğrafı ile bir “profil” önizlemesini görmeye devam edecektir.

Bunu düşünerek bu başlık resminizin temanıza eklemediğiniz sürece Tumblr sayfanızda görünmeyeceğini unutmayın. Avatarınız da temanızda gösterilmeyebilir, ancak Tumblr’ın tarayıcı sekmelerinde favicon olarak görünecektir.

İpucu: Marka görünürlüğünü ve tanınmasını artırmak için işletmenizin logosunu doğrudan yüklediğiniz fotoğraflara yerleştirmeyi düşünün.

Fotoğraf Boyutu

Ölçüleri: 1080 x 1080 piksel

Video ve Hikaye

Ölçüleri: 750 x 1334 piksel

Instagram’da Zaman Tünelinize bir video yükleyebilir veya bunu Instagram öyküleriyle paylaşabilirsiniz. Kullanılacak doğru boyut, yayınladığınız yere göre belirlenir.

Videonun maksimum süresi 10 saniye olmalıdır.

Manzara Boyutu

Ölçüleri: 1080 x 566 piksel

Portre Ölçüsü

Ölçüleri: 1080 x 1350 piksel
Önerilen portre boyutu: 1080 x 1350 piksel
Ancak Instagram bunu 600 x 749 piksel görüntü olarak gösterecektir.

Küçük Fotoğraf

Ölçüleri: 161 x 161 piksel
Instagram tüm fotoğraf türleri için 1:1 en boy oranını koruyacaktır. Böylece tüm resimleriniz kare boyutlarda görünecektir. Sınırlı metin içeriği bu platformda paylaşıldığı için görüntü kalitesine özel olarak dikkat göstermeniz gerekir.

LinkedIn

LinkedIn, öncelikli olarak diğer profesyonellerle iletişim kurmaktır, ancak aynı zamanda işletmelerin diğer işletmelere, potansiyel çalışanlara ve endüstri liderlerine bağlanması için bir kaynaktır. Kişisel profil ve iş sayfası (hem ücretsiz hem de ücretli seçenekler) arasında seçim yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Fotoğrafları İçin İdeal Boyutlar Ne Olmalıdır?

Profil arkaplan resmi

Kişisel LinkedIn profiliniz için kendinizin saygın, profesyonel bir fotoğrafına sahip olmalısınız.

LinkedIn’de arka plan fotoğrafı, profil sayfanızın en üstündeki “kapak fotoğrafı” nın yerini alır. Uzun bir biçimde mekana iyi uyan görüntüleri bulmak zor olabilir; bu, kendi görsellerinizi oluşturmanın en kullanışlı olduğu yerdir.

Ölçüleri: 1584 x 396 piksel.

Standart Logo

Bir işletme hesabının standart logosu şirketinizin adının yanında görüntülenen profil sayfasının en üstünde bulunan küçük bir karedir.

Kare logo kullanıcıların şirketinizi ararken gördükleri veya haber beslemelerinde yayınlarınızı gördükleri görsellerdir.

Ölçüleri: 400 x 400 piksel.

Profil resmi

Ölçüleri: 400 x 400 piksel
– 400 x 400 ve 20.000 x 20.000 piksel arasında önerilir
– Minimum ölçü 200 x 200 piksel
– Maksimum dosya boyutu 10Mb’tır, sadece JPG, GIF veya PNG dosyalarına izin verilir.

Linkedin Marka / Şirket Sayfaları Resim Boyutları

Arka plan resmi: 1536 x 768 piksel
Önerilen: 1536 x 768 piksel
Minimum boyut 1192 x 220 pikseldir
Maksimum dosya boyutu 4 MB
Sayfada 1400 x 425 piksel olarak görünür
Görüntü türleri şunları içerir: PNG, JPG veya GIF.

LinkedIn’e yüklemeniz gereken iki marka logosundan biri iş logosudur. Bu ikisi büyüktür ve LinkedIn ana sayfanızda marka adınızın yanında görünecektir. Bu resim “Takip etmek isteyebileceğiniz şirketler” bölümünde de görünmektedir. Bu nedenle fotoğrafın cazip olması takipçileriniz için önemlidir.

İşletme / Kariyer Kapağı Resmi

Bir arkaplan yerine profilinizde logonuzun ve şirket adınızın altında uzanan bir iş sayfasında kapak fotoğrafı olabilir.

İpucu: Çalışanlarınızın fotoğrafını veya işletme binanızı bir banner fotoğrafı olarak kullanın ve rastgele stok fotoğraflarından kaçının. Arka plan fotoğrafları için genellikle profilinizin içeriğinden çok fazla dikkat çekmeyen ince bir şey seçmek en iyisidir.

Ölçüleri: 974 x 330 piksel
Görüntü Yönergeleri:
Minimum 974 x 330 piksel
Dosya boyutu maksimum 2 MB
Görüntü türleri şunları içerir: PNG, JPG veya GIF.

Bu sayfanın en üstünde LinkedIn’deki diğer görüntülerden daha büyük bir banner bulunur. Büyük potansiyel çalışanların ilgisini çekmek için şirketinizle ilgili bir resim seçmek için bu alanı kullanabilirsiniz.

Kare Logo

Ölçüleri: 60 x 60 piksel
Görüntü Yönergeleri:
60 x 60 piksel (sığdırmak için yeniden boyutlandırılır).
Dosya boyutu maksimum 2 MB
Görüntü türleri şunları içerir: PNG, JPG veya GIF.

Bu, şirketiniz arandığında ortaya çıkan marka imajıdır. Müşterilerin hangi şirkete tıklamak istediklerini bilmesini sağlamak için markanızı tanıtan bir şey kullandığınızdan emin olun.

İş Banner Görüntüsü

Ölçüleri: 646 x 220 piksel
Görüntü Yönergeleri:
Minimum 646 x 220 piksel
Dosya boyutu maksimum 2 MB
Görüntü türleri şunları içerir: PNG, JPG veya GIF.

Banner görüntüleri LinkedIn’de kullanabileceğiniz görüntülerin en yeni ve en göze çarpanlarından biridir. Bu resim bir kullanıcı markanızın ana sayfasını ziyaret ettiğinde görünür ve ana sayfanızda bulunduğundan ziyaretçinin markanız için aktif bir şekilde arama yapması muhtemeldir. Bu nedenle bu fırsatı harika bir görüntüyle birleştirmek için kullanın.

Standart Logo

Ölçüleri: 400 x 400px
Görüntü Yönergeleri:
400 x 400 piksel önerilir (300 x 300 minimum sığacak şekilde yeniden boyutlandırılır)
Dosya boyutu maksimum 4 MB (Kare düzen)
Görüntü türleri şunları içerir: PNG, JPG veya GIF.

LinkedIn’e yüklemeniz gereken iki marka logosundan biri iş logosudur. Bu ikisi büyüktür ve LinkedIn ana sayfanızda marka adınızın yanında görünecektir. Bu resim “Takip etmek isteyebileceğiniz şirketler” bölümünde de görünmektedir. Bu nedenle fotoğrafın cazip olması takipçileriniz için önemlidir.

YouTube

YouTube, tabletler, telefonlar, masaüstü bilgisayarlar ve televizyonlar dahil olmak üzere kullanıcılar tarafından en geniş cihaz yelpazesinde erişilen bir video paylaşım sosyal ağıdır. Bu nedenle görüntülerin cihazlarda doğru görülmesi önemlidir.

Sosyal Medya Fotoğrafları İçin İdeal Boyutlar Ne Olmalıdır?

Kanal profil fotoğrafı

Küçük bir kare profil fotoğrafı YouTube sayfanızın sol üst köşesini kaplar. Profil ve kapak fotoğrafları markanızı temsil etmek için çok önemli olduğundan, YouTube’da birçok kullanıcı videolarınızdan önce onu görecektir. Bu, çarpıcı görüntülerin daha da önemli hale gelmesini sağlar, böylece kullanıcılar videoları markanızla ilişkilendirir ve profil sayfanıza ulaştıklarında sizi hatırlarlar.

Not: YouTube hesabınız Google+ hesabınıza bağlı olduğundan, kanal profiliniz Google+ profil fotoğrafınız olarak sahip olduğunuz resim olarak görünecektir. Bununla birlikte, kanal resmi için hala farklı bir resim yükleyebilirsiniz.

İpucu: YouTube kanal resminiz için yalnızca bir resim yüklersiniz, ancak bu resim farklı cihazlarda farklı görünecektir. Bir görüntü yüklediğinizde masaüstü düzenine uyacak şekilde kırpabilirsiniz, ancak önemli öğelerin merkezde doğru olduğundan emin olun, bunların resmin kırpıldığındaki daha küçük ekranlarda yok olmadıklarından emin olun.

Kanal Kapak Resmi

Masaüstü için: 2560 x 1440 piksel
Tabletler için: 1855 x 423 piksel
Akıllı telefonlar için: 1546 x 423 piksel
TV için: 2560 x 1440 piksel

YouTube videoları genellikle yukarıda bahsedilen platformlardan herhangi biri kullanılarak yayınlandığından boyutlar farklı platformlar için optimize edilir. Ayrıca video kanalı kapak resmi görüntüleyenlerinize kanalınızda görüntüleyebilecekleri videolar hakkında daha fazla bilgi vermelidir.

Video Yükleme Sayısı

Ölçüleri: 1280 x 760 piksel

YouTube’un resim paylaşımı değil bir video paylaşım sitesi olduğunu biliyorsunuz. Bu yüzden yüklediğiniz videolar için 16:9 en boy oranı çözünürlüğü korumanız gerekir.

Özet

İçerik pazarlaması öncelikli olarak içeriğin kalitesine odaklanırken, özellikle resimleri ve video bağlantıları gibi ek varlıkların kalitesi de eşit olarak düşünülmelidir. Bulanık bir resim kullanıcılar tarafından bağlantınızın genel kalitesini sorgulayabileceği için içeriğinizi tamamen kapatabilir.

Kitlenize iyi kalitede içerikler sunmazsanız neden sizi takip etme çabası göstersinler?

Muhtemelen sosyal medya varlığınızı optimize etmenin yollarını aradığınız için bu makaleyi okuyorsunuz ve sosyal medya profilinizin en çok algılandığı veya hatırlandığı resimlerde güçlü bir rol oynadığını kabul ediyorsunuz demektir.

Sizin de bu konuda görüş, soru ve yorumlarınız varsa aşağıdaki “Yorumlar” kısmından lütfen benimle paylaşın.

Arthenos Facebook sayfamı ve Instagram sayfamı ziyaret edebilirsiniz.
Belki beğenip takip de edebilirsiniz 🙂

Ya da buradan başlayabilirsiniz.

Takipçiniz bol olsun.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.
avatar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bana bildir
Kıvanç
Ziyaretçi
Kıvanç

Harikasınız
Çok yerinde ve faydalı bir yazı daha.
Tam da aradığım bilgileri yazmışsınız, teşekkürler.

Suavi
Ziyaretçi
Suavi

Çok faydalı bir yazı olmuş
Emeğinize sağlık

Ayşenur
Ziyaretçi
Ayşenur

Yazınızı zevkle okudum
Çok güncel ve güzel bir konuya değinmişsiniz her zamanki gibi
Takiptesiniz