Daha
  Ana SayfaBLOGArka Plan Sanat Gazetesi

  Arka Plan Sanat Gazetesi

  -

  Binbir güçlüğe katlanarak yayın hayatını basılı mecrada sürdürmeye çalışan Arka Plan Sanat Gazetesi, Nisan 2021 tarihi itibariyle 11.sayısını yayınlamayı başardı. Akademisyenlerin ve diğer üstadların kaleme aldığı nitelikli metinlerle oldukça sıradışı ve zengin bir içeriğe sahip olan gazetenin Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni değerli basın mensubu ve usta fotografçı A.Niyazi Sertkalaycı geride bıraktığı meşakkatli süreçteki emek ve özverisiyle ne kadar övünse yeridir.   

  Özellikle analog dönemi tam anlamıyla yaşamış, basılı kitap, dergi ve gazetelerdeki mürekkep kokusunu seven, dokunarak ve sayfaları eliyle çevirerek okumaya alışmış insanlar için türünün son örneklerinden biri olması itibariyle yeri doldurulamaz bir gazete.

  Birkaç kuşak boyu basılı gazete ve dergi olarak yayın hayatını sürdürürken yeni koşullarda, yani sanal âlemin yeri göğü kaplaması nedeniyle tutunabilmekte zorluk çektiği için dijital sisteme geçiş yapmak zorunda kalındığının yakın tanıklarıyız. Her şeye rağmen istisnalar var, olmaya da devam edecek. O istisnalardan biri de, hiç olmadık bir zamanda, denebilir ki tam da herkesin sanal ortama geçiş yaptığı dönemde, aksine basılı ortamda hayata başlayan Arka Plan Sanat gazetesidir.

  Giderek daha fazla aboneye ulaşan ve hakettiği ilgiyi her gün biraz daha gören gazetenin ilk altı sayısını özel olarak ciltleyip yazarlara ve okuyucuya ulaştırmayı ihmal etmeyen sayın Sertkalaycı cilt kapağından hemen sonraki sayfada yer alan sunuş metninde bakın ne söylemiş:

  “… 2019 yılının Haziran-Temmuz ayında ilk sayısını çıkarmaya başladığımız Arka Plan Sanat Gazetesi, çok değerli yazarlarımız ve siz kıymetli okurlarımız sayesinde bugün 11.sayısına ulaştı. Bu başarının verdiği güç, kıvanç ve mutlulukla yayın hayatımıza devam ediyoruz. Bu süreç içerisinde bize vermiş olduğu desteklerden dolayı gerek yazarlarımıza, gerekse siz okurlarımıza ayrı ayrı teşekkürü borç biliriz.

  Dijitalleşen dünya ve yeni medyanın şekillenmesi ile geleneksel medyanın da önemini kaybettiği günümüzde basılı olan medyanın yaşaması çok zor. Bundan dolayı bu süreçte Arka Plan Sanat gazetesinin üstlendiği misyonun çok önemli olduğunu düşünüyoruz. … Bu sebeple bu türün yaşaması gerektiğini, hiç olmazsa bir nevi evrim geçirerek yaşatılması gerektiğini düşünüyoruz. … Sizlerden gelen olumlu tepkiler, yansımalar, geri dönüşler o kadar mutluluk verici ki iyi ki böyle bir çalışmaya başlamışız diyoruz.

  …Koskoca iki yılı doldurmak üzereyiz. Durmak, oturmak bize göre değil. İçimizde üretme heyecanı var. Sanat için geride bir iz bırakma, hümanist bir vizyon ile sanat dostları ile katılımcı bir paylaşım yapma isteği var. Gazete hepimizin gazetesi. Yayın ilkelerine uygun olduğu sürece tüm sanat dalları, sanatçılar, sivil toplum kuruluşları, sesini duyuramayanlara, yerel ve ulusal yönetimlere sanat temelli alternatif medya aracı olarak herkese yer var.

  Değerli dostlarımız, ilk baskı heyecanı hâlâ içimizde. Yitirmedik. Sizlerden gelen geri dönüşler ile de bu heyecan ilk gün gibi yaşayacak gibi görünmekte. Neredeyse ülkemizin tüm şehirlerinde gerçek okur kitlesini oluşturan abonelerimiz var. …”        

  Bereketli Çukurova topraklarında (Adana’da) çok büyük gayretle inşa edilen gazetenin daha fazla okuyucuya ulaşması, sanat insanları ve akademik çevreler tarafından bilinirliğinin artması ve böylece yaşamını daha uzun yıllar sürdürmesi dileğimizdir. Nitelikli metinlerin yer aldığı içerikte sanatla ilgili olsun olmasın herkesin ufkunu açacak değerli bilgiler yer alıyor. İzleyici düzeyinde sanatla ilgili olan, hobi düzeyinde sanatı meşgale edinen, amatör veya ileri amatör seviyede sanat mecrasında yer alan herkesi kucaklayacak özgün sayfalarıyla bu çok kıymetli gazetenin ciddi anlamda sahiplenilmesi gerek.

  Bu vesileyle, başta sayın A.Niyazi Sertkalaycı olmak üzere gazete çalışanlarını, emeği olan herkesi yürekten kutluyor ve kültür-sanat dünyamıza yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz.

  Saygıyla,

  Tekin ERTUĞ

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  1 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  27 gün önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Sevgili Tekin hocam,
  Sizin vasıtanızla tanıştığım, abone olup severek takip ettiğim bu yayın sayesinde çok değerli dostlar da edindim. Ahmet Niyazi Sertkalaycı bey ile çok güzel bir dostluk kurduk.
  Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu yazıyı okuyan herkesi bu kıymetli yayını desteklemeye ve takip etmeye davet ediyorum.
  Bu vesile ile bir kez daha size ve A.Niyazi Sertkalaycı bey’e sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

  Bu makaleyi paylaş

  Tekin Ertuğ
  İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı ve edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi.Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotoğraf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Yaptığı atölyeler daha çok “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli atölye çalışmalarıdır. Atölye çalışmalarının sonuçları gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda paylaşıldı.Bu süreç içinde kaleme aldığı yazılar basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotoğraf dergilerinde yayınlandı. İlerleyen zamanda kitap çalışmalarına yöneldi. Şu ana kadar basılan kitapları: Sanat yazılarından oluşan 4 cilt “Fotograf Sanatı Üzerine”, Röportaj-Anı ve Biyografi yazılarından oluşan 10 cilt “Fotoğraf Ustaları” (Masters of Photography) ve 16 cilt “Işıkla Resmedenler” (Photographers), (Ressam Hikmet Çetinkaya'nın Biyografisi) “Kan Çiçekleri” ve en son ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi olan “Sicim” isimli eser.Hazırladığı biyografik/otobiyografik metinlerin yanısıra fotograf, sinema, edebiyat ve müziğe dair metinler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  1
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x