Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Adem Köşlü – Ünsal Köşlü

İnsanlık tarihi boyunca bütün toplumlarda hekimler her zaman yüksek itibar sahibi bir kesim olmuşlardır hiç kuşkusuz. İnsanlığın küresel boyutta bir pandemiyi iliklerine kadar hissettiği şu günlerde sağlık hizmetlerinin önemini, hekimlerin ve sağlık alanında çalışan diğer meslek erbabının kıymetini, adeta mahsur kaldıkları evlerinin balkonlarından günlerce alkış tutarak, neredeyse bütün dünya somut bir şekilde ifade etti.

-

İnsanlık tarihi boyunca bütün toplumlarda hekimler her zaman yüksek itibar sahibi bir kesim olmuşlardır hiç kuşkusuz. İnsanlığın küresel boyutta bir pandemiyi iliklerine kadar hissettiği şu günlerde sağlık hizmetlerinin önemini, hekimlerin ve sağlık alanında çalışan diğer meslek erbabının kıymetini, adeta mahsur kaldıkları evlerinin balkonlarından günlerce alkış tutarak, neredeyse bütün dünya somut bir şekilde ifade etti.    

Kimi insan, evde kapalı kalmaktan ötürü yaşanan can sıkıntısı gibi lafı bile edilmeyecek kadar küçük bir meseleyi çok büyük bir sorunmuş gibi konuşup yakınırken, gece-gündüz işlerinin başında kalmak zorunda olan hekimler ve diğer sağlık emekçileri yakınmadılar, hastalandılar ve ne yazık ki can kayıpları da yaşadılar.

Madem böyle bir giriş yaptık, önemli bir şeyi de ilave edip öyle geçelim: Hekimlerin ve diğer sağlık emekçilerinin ülkemizde sıklıkla maruz kaldıkları hoyrat davranışların, saldırıların artık son bulacağını umut ve temenni ediyoruz. Herkes aklını başına devşirmeli.

Bütün sanat ortamlarında hekimlere rastlamak olasıdır. Müzik, şiir, roman, öykü, resim, heykel, sinema, tiyatro gibi sanat alanlarının hemen hepsinde son derece nitelikli çalışmalara imza atmış hekimler var. Amatör foto-graf kulvarında da çok sayıda hekime rastlarız.

Ve işte değerli bir hekimin imzasını taşıyan çok önemli bir eser: “NICOLAS ANDRIOMENOS PHOTOGRAPHE”. Doç.Dr.Adem Köşlü ile oğlu Ünsal Köşlü’nün emeği ve özverisiyle hayat bulan ve ülkemizin foto-graf tarihine hakikaten anlamlı katkısı olan bir kitap/albüm. Gönüllü amatör çaba için has bir örnek. Ve gıpta edilecek bir baba-oğul dayanışması-çalışması.  

Metinlerin foto-grafları desteklediği/foto-grafların metinleri desteklediği yalın, belge değeri yüksek ve tertemiz bir albüm. Bilgi deposu.

Sayın Köşlü’nün albüme/kitaba yazdıkları ÖNSÖZ’den bir bölümü paylaşmak isteriz.

“Nicolas Andriomenos’un Sultan Bayazıd’da 1875 yılında başlayan fotoğrafçılık serüveni vefat tarihi olan 1929’da Beyoğlu’nda sonlanmıştır. Ancak bu fotoğrafhanenin de sonu anlamına gelmez. Mirası devralan Athanasios Andriomenos süreci 1956 yılına kadar başarı ile taşımış ve bu tarih itibariyle 80 yıllık bir stüdyo misyonunu tamamlamış, tarihin rafları arasında yerini almıştır. …Okurken heyecan, bazen hayranlık ve bazen de şaşkınlık duyabilirsiniz. Mustafa Kemal Atatürk’ün bir fotoğrafının Nicolas Andriomenos tarafından çekilmiş olduğunu görmez bizi de heyecanlandırdı ve bir o kadar şaşırttı. Aynı şekilde Nicolas Andriomenos’un bir tıp fotoğrafçısı olduğunu, mahkum fotoğrafları çektiğini görmek de heyecanlandırdı. Tabii bir başka şaşırdığımız konu da şehrimizin iki güzide spor kulübünün, Galatasaray ve Fenerbahçe’nin ilk yıllarına ait grup fotoğraflarının Nicolas Andriomenos tarafından çekildiğini görmek oldu. …”

Tek kelimeyle harikulade bir çalışma.

Hem içerik zenginliği bakımından, hem de kitap kalitesi bakımından her türlü övgüyü hak ediyor.

Sanat ortamı ve söylem dili olarak foto-graf dünyasını tercih etmiş ve kendisi için foto-grafın vazgeçilmezliğinden söz eden kim varsa, bu değerli eseri kütüphanesinde bulundurmalı. 

Galenos Yayınevi’nden çıkan (2018) bu çok kıymetli eserden ötürü Sayın Doç.Dr.Adem Köşlü ve Ünsal Köşlü’yü içtenlikle tebrik ediyor ve alkışlıyoruz.      

Tekin ERTUĞ

İlişkili İçerikler

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Rahime-Ayhan Sarıhan

Hem 68 kuşağının, hem de 78 kuşağının bütün meşakkatine tanık olmuş, dönemin sancılarını yaşamış, oradan yürüyerek hayata tutunmuş, hayatı anlamlandırmış ve varolmuş saygılı, ölçülü, zarif iki hayat arkadaşı.

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Süha Aray

Henüz dijital sistemin ayak seslerinin dahi duyulmadığı zamanlar, Süha Aray'ın analog ekipmanla yaptığı oldukça etkileyici ‘deneysel’ çalışmalarla dikkat çekiyordu. Amatör foto-graf çevreleri için olağanüstü yaratıcı çalışmalardı.

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Mehmet Uçar, Selami Oral, Murat Toru

FSK’da (Fotograf Sanatı Kurumu) 2011-2012 yıllarında yaptığımız atölye çalışmalarına katılan üç usta foto-grafçı (kelimenin tam anlamıyla, üç amatör kahraman) Mehmet Uçar, Selami Oral ve Murat Toru en fazla ilgi duydukları alan olan Kuş Foto-grafçılığı konusunda belli bir birikim elde etmişlerdi.

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – C. Deniz Seyran

Deniz Seyran’ın en fazla ilgi gösterdiği foto-grafik alanlar Doğa ve Makro’dur. O nedenle, TÜRKEL (Türkiye Kelebek Araştırmaları Topluluğu) kurucularından biri ve aktif üyesi olmuştur. Son derece çalışkan ve disiplinli bir insan olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
2 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Okyar Atilla

“Tıp fakültelerinden her meslek çıkar bir tek doktor çıkmaz” diye bir espri vardır. Şaka bir yana hekimlerin sanata olan düşkünlüğü ve dolayısıyla da sanatta üretkenlikleri takdir-i şayandır. Adem Bey ve Ünsal Bey’e bu eseri Türk fotoğrafçılığına kazandırdıkları için yürekten teşekkürler. Aynı zamanda Tekin Bey’in bu ve benzeri çalışmaları yapan değerli insanları gözler önüne sermesi özel bir teşekkürü ve takdiri hak ediyor. Ellerinize sağlık.
 
Sevgi ve saygılarımla

Öner BÜYÜKYILDIZ

Tekin Hocam, bizleri yine çok değerli isimlerle tanıştırdığınız ve eserlerini tanıttıgınız için teşekkür ederim.

Adem ve Ünsal Bey’i değerli çalışmaları ve eserleri için kutluyorum. Baba oğul dayanışması ve çalışması olması ayrıca değerli. Umarım kısa zamanda bu güzel eseri bende edinip faydalanmaya çalışacağım.

Ve bir kez de sizin vesilenizle, bende, geçirdiğimiz şu zor günlerde buradan tüm sağlık çalışanlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Selam ve saygılarımla.

Makale yazarı

Tekin Ertuğ
İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı ve edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi.Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotoğraf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Yaptığı atölyeler daha çok “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli atölye çalışmalarıdır. Atölye çalışmalarının sonuçları gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda paylaşıldı.Bu süreç içinde kaleme aldığı yazılar basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotoğraf dergilerinde yayınlandı. İlerleyen zamanda kitap çalışmalarına yöneldi. Şu ana kadar basılan kitapları: Sanat yazılarından oluşan 4 cilt “Fotograf Sanatı Üzerine”, Röportaj-Anı ve Biyografi yazılarından oluşan 10 cilt “Fotoğraf Ustaları” (Masters of Photography) ve 16 cilt “Işıkla Resmedenler” (Photographers), (Ressam Hikmet Çetinkaya'nın Biyografisi) “Kan Çiçekleri” ve en son ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi olan “Sicim” isimli eser.Hazırladığı biyografik/otobiyografik metinlerin yanısıra fotograf, sinema, edebiyat ve müziğe dair metinler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Manşet

5 Farklı Portre Işık Seti - 5 Fotoğraf

5 Farklı Portre Işık Seti – 5 Fotoğraf

Amacım, sadece 1 yardımcı ışık kullanarak 5 farklı aydınlatma seti kurulumu ile 5 farklı portre fotoğrafı çekmeyi denemek ve çalışmamda kullandığım kamera ayarları, ışık yerleşim şeması, kompozisyon ve 5 değişik görünüm oluşturmak üzere kullandığım ışık değiştiricilerine ilişkin tüm bilgileri sizlerle paylaşmak...

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Kamusal alanda fotoğraf görgü kuralları

Profesyonel Fotoğrafçı Olmamanın Dayanılmaz Hafifliği

Yolda yürürken Temel'in yolunu hırpani bir adam kesmiş "Allah rızası için, acıyın şu fakire" demiş. Temel, acıklı acıklı adama bakmış "Çok aciyrum sana uşağum" demiş ve yürümeye devam etmiş.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
2
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x