Daha

  Âşık Mahzuni Şerif’ten, Mustafa Ertekin’e uzanan süreç

  “İyi bir fotoğraf etkili bir şiir gibidir. Tıpkı şairin bir şiirinin diğer şiirlerinin desteğine ihtiyacı olmadığı gibi, tek fotoğrafın da anlam kurmak ve duygu yaratmak için ikinci bir fotoğrafa ihtiyacı yoktur.

  Fotoğraf gerek yapısıyla gerekse de etki biçimiyle en çok şiire benzer. Bir şiiri etkili kılan en temel özellikleri düşünceden çok duygu çağrıştırması ve bunu imge yaratarak yapmasıdır. Şiir metaforlarıyla, mecazlarıyla, uyaklarıyla hem anlamını hem melodisini yaratır."

  Mustafa Ertekin

  -

  Anadolu halk ozanlarından Âşık Mahzuni Şerif’e yakınlığıyla bildiğimiz Mustafa Ertekin profesyonel fotograftan gelen bir ustadır. Sahada ve stüdyoda fotograf yaptı ve hayatını bununla kazandı. Fotografın amatör kulvarını da ihmal etmediğini, AFSAD (Ankara Fotograf Sanatçıları Derneği) üyeliği, yönetim kurulu üyeliği, başkanlığı ve TFSF (Türkiye Fotograf Sanatı Federasyonu) başkanlığına aday olma sürecinden biliyoruz.

  AFSAD’ın önemli etkinliklerinde uzun zaman sorumluluk üstlendiği gibi, Kayaköy’deki sanat ortamında fotografik etkinliklerde de uzun yıllar aktif olarak görev aldığını, özellikle eğitim konusunda sorumluluk üstlendiğini biliyoruz.

  Onu son yıllarda Malatya’daki “Fotokamp” etkinliğinin gerçekleşmesinde üstlendiği rol ile gene aktif şekilde fotografın içinde buluyoruz.

  Ertekin hem insanla yanyana olur, toplumun bizatihi içinde yer alır ve fotografik eylemini bu düzlemde gerçekleştirir, yani psikolojik ve sosyolojik boyutu, ekonomik ve kültürel faktörü birlikte ele alır, hem de meseleyi felsefi yönüyle düşünür.  

  Paylaştığı fotografik gösteriler; “Duvar Dediğin”, “Bu, Benim Dünyam”, “Kayaköy’ün Ruhu” gibi usta işi çalışmalar, Ertekin’in yaklaşımı için söylediklerimizi doğrular niteliktedir.


  Mustafa Ertekin, bize ilettiği aşağıdaki metinle meramını şöyle paylaşır:

  “İyi bir fotoğraf etkili bir şiir gibidir. Tıpkı şairin bir şiirinin diğer şiirlerinin desteğine ihtiyacı olmadığı gibi, tek fotoğrafın da anlam kurmak ve duygu yaratmak için ikinci bir fotoğrafa ihtiyacı yoktur.

  Fotoğraf gerek yapısıyla gerekse de etki biçimiyle en çok şiire benzer. Bir şiiri etkili kılan en temel özellikleri düşünceden çok duygu çağrıştırması ve bunu imge yaratarak yapmasıdır. Şiir metaforlarıyla, mecazlarıyla, uyaklarıyla hem anlamını hem melodisini yaratır.

  Etkili bir fotoğraf da biçimiyle ve imgeleriyle hem duygu çağrıştıran bir anlama hem de melodiye sahiptir.
  Kuşkusuz bir sergi, bir gösterideki fotoğraflar açısından baktığımızda öyküyü, romanı çağrıştırır. Ana olay örgüsü, ana ve yan karakterler vs.nin oluşabilmesi için her bir fotoğrafın bir bütün içinde görevi olur. Tek başına bir değer taşımayan parçalar bir bütünü oluşturduklarında, yepyeni bir biçim ve anlama kavuşurlar. Bir binayı oluşturan taş, beton, demir, boya, dekor uyumlu bir biçimde ve anlam için biraraya geldiklerinde yepyeni bir kimliğe, ev’e dönüşür.

  Fotoğrafı görsel söz olarak düşündüğümüzde, bu, söz şiir ya da roman biçimini alabilir…
  Yine de atmosferi yaratılmış şiir gibi fotoğraflardan yanayım…”


  Bu metinden sonra söz tükenir.


  İlave olarak söylenebilecek şey; son dönem sayın Ertekin’in dokümanter nitelikli yazın alanıyla iştigal etmesi ve bunun yanısıra ilki bu yıl, Haziran 2021’de (pandemi vaziyeti makul bir sürece girerse) yapılacak olan Avşin-Elbistan yöresi ve civarını kapsayan yeni bir “Fotokamp” etkinliğini gerçekleştirebilmek üzere epey zamandır emek ve zaman koymasıdır.

  Şayet salgından ötürü herhangi bir sorun çıkmaz ve etkinlik de beklendiği üzere sağlıklı bir şekilde hayata geçirilebilirse, iki yıla yaklaşan bir süre evlere tıkılıp kalan fotografçılar için adeta nefes alma fırsatı, hayata yeniden ‘merhaba’ deme olanağı ve dağı, taşı, ağacı, ovayı, çayırı, çimeni, çiçeği, böceği kucaklama şansı doğacaktır.


  Umarız ve dileriz pandemi etkisini yitirir ve herhangi bir sorun çıkmaz, etkinlik arzu edildiği şekilde gerçekleşir, dileyen herkes sağlık-sıhhat içinde etkinlikte yerini alır ve sağlıklı şekilde evine döner.            

  Tekin ERTUĞ

  Not-1: Usta fotografçı Mustafa Ertekin, yaşam öyküsü, fotograf serüveni, duygu ve düşünce dünyasıyla “Işıkla Resemedenler” adlı eserin 3.ncü cildinde yer almıştır. Söz konusu eser bir Alter Yayıncılık yayınıdır.

  Not-2: Önceki yıllarda başka mecralarda yayınlanan bu yazı, Mayıs 2021 itibariyle güncellenmiştir. 

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  0 Yorum
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster

  Makale yazarı

  Tekin Ertuğ
  İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı ve edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi.Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotoğraf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Yaptığı atölyeler daha çok “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli atölye çalışmalarıdır. Atölye çalışmalarının sonuçları gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda paylaşıldı.Bu süreç içinde kaleme aldığı yazılar basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotoğraf dergilerinde yayınlandı. İlerleyen zamanda kitap çalışmalarına yöneldi. Şu ana kadar basılan kitapları: Sanat yazılarından oluşan 4 cilt “Fotograf Sanatı Üzerine”, Röportaj-Anı ve Biyografi yazılarından oluşan 10 cilt “Fotoğraf Ustaları” (Masters of Photography) ve 16 cilt “Işıkla Resmedenler” (Photographers), (Ressam Hikmet Çetinkaya'nın Biyografisi) “Kan Çiçekleri” ve en son ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi olan “Sicim” isimli eser.Hazırladığı biyografik/otobiyografik metinlerin yanısıra fotograf, sinema, edebiyat ve müziğe dair metinler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x