Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Nasıl Yapılır - Tutorials Bu Fotoğraf Nasıl Çekildi? - Self Portre Çalışması

Bu Fotoğraf Nasıl Çekildi? – Self Portre Çalışması

-

İlk bölümünü bir süre önce yayınladığım “Bu Fotoğraf Nasıl Çekildi” yazı dizimizin bu bölümünde de eğlenelim istedim. Ana fikri self portre çekimi olan bu çalışmamda kullandığım yöntemin ne olabileceğini konusunda sizin de fikirlerinizi almak istedim.

Biraz beyin jimnastiği yapmaya, fotoğraf ve fotoğrafçılıkla ilgili bilgilerimizi tazelemeye ne dersiniz? Bazen çok iyi bildiğimi sandığım bir konu hakkında bir yazı okuduğumda ya da bir video seyrettiğimde, bildiğimi zannettiğim şeyin çoğu zaman eksik olduğunu veya çok seyrek bile olsa yanlış olduğunu deneyimledim. Hiç olmazsa farklı şekillerde çözümler de olduğunu öğrenmiş olduğum durumlar ise hiç o kadar az değil.

Başlıkta gördüğünüz self portre fotoğrafı nasıl çekilmiştir sizce?

Fotoğraftan da net olarak görüleceği gibi, bir ayna karşısında kendimi çektim. Çekimde Nikon D850 kameramı kullandım. Ayna tam karşımda olduğuna ve ben direk kameraya baktığıma göre kameram nerede?

Öncelikle şunları belirtmeliyim:

  • Bu fotoğraf tek bir karede çekildi,
  • Tek bir ayna kullandım, o da fotoğrafta görünüyor zaten,
  • Photoshop veya benzeri bir müdahale yok.

Bu fotoğrafı çekerken kullandığım yöntemi bir sonraki yazımda yayınlayacağım ve diğer çok farklı ve ilginç çekim örnekleri eşliğinde sizlerle paylaşacağım. Şimdilik “Bir sonraki paylaşacağım kapsamlı yazımda görüşmek üzere” diyerek burada noktayı koyuyorum ve bu fotoğrafla ilgili tahminlerinizi “Yorumlar” kısmından almak üzere klavyeyi size bırakıyorum.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

avatar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bana bildir
sadık
Ziyaretçi
sadık

duruşunuzu doğru ayarladığınız için ,bize aynanın tam karşısındaymışsınız izlenimi vermişsiniz.

Berkant Sezer
Ziyaretçi

Sonunda beklediğim yazı geliyor cevabı verip süprizi bozmak istemem (=

Okyar Atilla
Editör / Yazar

Bu da fotoğrafın sihir tarafı mı acep?

İbrahim
Ziyaretçi
İbrahim

Fotoğraf makinesi sağ yanınızda ve birazda duruş açısıyla portre tmm 🙂

öner büyükyıldız
Ziyaretçi
öner büyükyıldız

Hımmm, düşünelim 🙂
Kamera tam önünüzde, tripot üzerinde sabit ve zamanlayıcı ile fotoğraf çekilmiş.
Aynaya aşağı doğru verilen küçük bir açı ve kameranın yukarı doğru açısı düzgün ayarlanmış ve sizi ayna içerisinde doğru konumlandırarak fotoğraf çekilmiş.
Diyorum bennn 🙂

Neslihan
Ziyaretçi
Neslihan

Sebahattin bey günaydın,
Sabah sabah ikinci kahvemi içiyorum hala kafam yerine gelmedi.
Tam tahminimi yazacağım bakıyorum bir başkası yazıyor ve doğru tahmin değil.
Ben size sorayım o zaman “cevabı ne zaman alacağız?”
Selamlar.

Yağmur
Ziyaretçi
Yağmur

Fotoğraf basılıp aynaya yapıştırılmış (:

Gökhan
Ziyaretçi
Gökhan

ilk başta o ayna değildir duvardaki penceredir diye düşünmüştüm o olamayacağına göre
https://hizliresim.com/zG0rM6 aklıma bundan başka bir şey gelmiyor.

Gökhan
Ziyaretçi
Gökhan

comment image

Turgut
Ziyaretçi
Turgut

Hocam, öncelikle makinenin açısı tam karşınızda değil. Aynanın alt kısmındaki tutamaç yerlerine dikkat edersek (bakış açıma göre) makine saginizda ve siz ayndan makineye bakiyorsunuz. Makineniz, Sağ ya da solunuzda olmasaydı Aynanin alt kısmındaki tutamaçın sol kenarinin iç kısmı görünüyor olmazdı. Yan açidan çekildiği icin aynanın kulpunun sol iç cephesi sağ kulpuna göre açık halde görünüyor. Ayrica sizin duruşunuz da açılı zaten. Göğüs kisminizin sag ve sol tarafinin kolunuza düştüğü hacimden de belli bu açı. Çok bir açı yok evet, belki 10-15 derece. Vucudunuz aynayi kapladığı icin yaninizda olan makineyi görme olasiligimiz yok zaten.

Harun SAĞSÖZ
Ziyaretçi
Harun SAĞSÖZ

Sebahattin bey, hayırlı günler; Siz aynaya bakıyorsunuz, ikinci bir ayna var,oda duvara asılı olan aynaya doğru bakıyor fotoğraf makinesi bir başkasında yada uzaktan kumanda olabilir, çekimi ikinci aynadan yapıyor çeken kişinin yansıması gözükmesin diye, çünkü sizin giydiğiniz tişörtte yanlış düşünmüyorsam bana göre tişörtün reklam figürü aynada doğru yerde değil solda olması lazım. Hocam saygılar hayırlı bayramlar.

YUCEL TANYERI
Ziyaretçi

Bir zamanlar Zati Sungur vardı Hocam. Ne numaralar yapardı. Bu da onlardan birisi olmalı…

Ömer Çalışkan
Ziyaretçi
Ömer Çalışkan

Kafam allak bullak oldu! PC (tilt-shift) objektif kullanmış olmayasınız?

Okyar Atilla
Editör / Yazar

Herkes nefesleri tutmuş seni bekliyor.

Zafer Gazi Tunalı
Ziyaretçi
Zafer Gazi Tunalı

Güzel bir çalışma olmuş. Facebook üzerinde bir ip ucu verdim. Umarım doğrudur. Geri kalan kısmı içinde biraz düşünmekte fayda var diyecektim ki aşağıdaki yazıları okudum. Sonucu merakla bekliyorum. 24 mm, dik çekim, ve “bingo”… Bunlarda diğer ip uçları. Ah, nerede o kara kutular… Yanıtı yayınlandıysa ben gözden kaçırdım. Bakayım… Fotoğraf taramanın üzerine bir de sıcaklar eklenince pek ortalıkta dolanamaz oldum.

Celal ERDEM
Ziyaretçi

en iyisi bekleyip öğrenmek..teşekkürlerCE..

Manşet

Mentawai - Yağmur Ormanı Bekçileri

Mentawai – Yağmur Ormanı Bekçileri

Fotoğrafa başladığım ilk zamanlarda alanımı bulmanın önemli olduğunu fark ettim ve kendimi belgesel fotoğraf alanında daha iyi ifade edebileceğimi anladım. Fotoğraf makinesi ile sadece görüneni değil o görünen gerçeğin arkasındaki asıl hakikati arama çabalarım doğrultusunda yolum Hint Okyanusu’nda Endonezya’ya bağlı Siberut Adasındaki Mentawai Kabilesi ile kesişti.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotograf çekmek mutlu ediyor

Fotoğraf Çekenler Daha Mutlu Oluyor

Fotoğrafçılar mutlu insanlar. Bunu ben demiyorum, Amerikan Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi tarafından yayımlanmış kapsamlı bir çalışma söylüyor. "Fotoğraf çekin, her şeyden daha fazla keyif alacaksınız" diyor.

POPÜLER İÇERİKLER

Mentawai - Yağmur Ormanı Bekçileri

Mentawai – Yağmur Ormanı Bekçileri

Fotoğrafa başladığım ilk zamanlarda alanımı bulmanın önemli olduğunu fark ettim ve kendimi belgesel fotoğraf alanında daha iyi ifade edebileceğimi anladım. Fotoğraf makinesi ile sadece görüneni değil o görünen gerçeğin arkasındaki asıl hakikati arama çabalarım doğrultusunda yolum Hint Okyanusu’nda Endonezya’ya bağlı Siberut Adasındaki Mentawai Kabilesi ile kesişti.

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.