Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Nasıl Yapılır - Tutorials Bu Fotoğraf Nasıl Çekildi? - Self Portre Çalışması

Bu Fotoğraf Nasıl Çekildi? – Self Portre Çalışması

-

İlk bölümünü bir süre önce yayınladığım “Bu Fotoğraf Nasıl Çekildi” yazı dizimizin bu bölümünde de eğlenelim istedim. Ana fikri self portre çekimi olan bu çalışmamda kullandığım yöntemin ne olabileceğini konusunda sizin de fikirlerinizi almak istedim.

Biraz beyin jimnastiği yapmaya, fotoğraf ve fotoğrafçılıkla ilgili bilgilerimizi tazelemeye ne dersiniz? Bazen çok iyi bildiğimi sandığım bir konu hakkında bir yazı okuduğumda ya da bir video seyrettiğimde, bildiğimi zannettiğim şeyin çoğu zaman eksik olduğunu veya çok seyrek bile olsa yanlış olduğunu deneyimledim. Hiç olmazsa farklı şekillerde çözümler de olduğunu öğrenmiş olduğum durumlar ise hiç o kadar az değil.

Başlıkta gördüğünüz self portre fotoğrafı nasıl çekilmiştir sizce?

Fotoğraftan da net olarak görüleceği gibi, bir ayna karşısında kendimi çektim. Çekimde Nikon D850 kameramı kullandım. Ayna tam karşımda olduğuna ve ben direk kameraya baktığıma göre kameram nerede?

Öncelikle şunları belirtmeliyim:

  • Bu fotoğraf tek bir karede çekildi,
  • Tek bir ayna kullandım, o da fotoğrafta görünüyor zaten,
  • Photoshop veya benzeri bir müdahale yok.

Bu fotoğrafı çekerken kullandığım yöntemi bir sonraki yazımda yayınlayacağım ve diğer çok farklı ve ilginç çekim örnekleri eşliğinde sizlerle paylaşacağım. Şimdilik “Bir sonraki paylaşacağım kapsamlı yazımda görüşmek üzere” diyerek burada noktayı koyuyorum ve bu fotoğrafla ilgili tahminlerinizi “Yorumlar” kısmından almak üzere klavyeyi size bırakıyorum.

İlişkili İçerikler

Yemek Fotoğrafçılığı ve Kompozisyon

İyi yemek fotoğraflarına takıntılı mısınız? İnstagram, Pinterest ve diğer benzeri uygulamalarda ve internet sitelerinde yemek fotoğrafları araştırmak ve öğrenmek için saatlerinizi harcıyor musunuz? Eğer öyleyse siz de benim gibisiniz. Günümün çoğu yemek düşünerek, pişirerek ve fotoğraflayarak geçiyor.

Durdurun hayatı!… Fotoğraf var… Still Life Fotoğrafçılığı üzerine

Still Life fotoğrafçılığı alanındaki uğraşılarınızda her şey elinizin altında ve kontrolünüzdedir. An'ı yakalamak yerine, hareketsiz bir konudan bir görüntü yaratıyorsunuz. Tamamen sizin eseriniz olan, hayalinizdeki bir sahnenin "fotoğrafını yapıyorsunuz"; öznesinden arka planına, ortam ışığından yapay pencere aydınlatmasına kadar. Konunuzun cansız nesneler olması nedeniyle, acele etmenize gerek yok, aydınlatmanızı hassaslaştırmak ve kompozisyonunuzla değişik denemeler yapmak için bolca zaman ayırabiliyorsunuz.

Ortam ışığını flaş ile dengeleme

Bir süredir Flaşlar ve Flaşla çekim teknikleri konularında değişik makaleler yayınlıyoruz. Bu yazılarımızda, ışığın boyutu hakkında bir fikrimiz oluştu. Işık kaynağı ile özne ve arkaplan arasındaki mesafe değiştiğinde ne olacağını artık biliyoruz. Artık yavaş yavaş flaşlı fotoğrafçılığın bazı pratik yönlerine eğilmenin zamanı geldi. İlk olarak, ortam ışığını flaşla dengelemekten başlamaya ne dersiniz?

Burada yazılanları kendiniz evinizde deneyimlemek istiyor ancak bu yazıdaki gibi ışık koşulları bulamıyorsanız endişelenmeyin, şöyle yapın. Çekeceğiniz sahneyi matris ölçüm moduyla ölçün, ardından bir veya iki durak düşük pozlayarak çekim yapın.

Flaş TTL modundayken Çekim Modu ve Enstantanenin önemi

Covit-19 sıkıntısı nedeniyle zorunlu olarak evlerimize kapandık. Ne zaman tam olarak biteceğini tahmin edemediğimiz, çok önemli bir kısmı evde geçen bu süreçte, ben de flaş kullanımı konusuna yoğunlaşmaya karar verdim ve bir süredir bu konularda yazıyorum.

Bu yazımda, düşük ışıklı ortamlarda flaşlı çekimlerde neden "M" Manuel çekim modunu kullandığımı ve konu hareketli olursa "Arka perde senkronizasyonu" ve "Ön perde senkronizasyonu" etkilerini örneklerle açıklamaya çalışıyorum.

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
42 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
sadık

duruşunuzu doğru ayarladığınız için ,bize aynanın tam karşısındaymışsınız izlenimi vermişsiniz.

Berkant Sezer

Sonunda beklediğim yazı geliyor cevabı verip süprizi bozmak istemem (=

Okyar Atilla

Bu da fotoğrafın sihir tarafı mı acep?

İbrahim

Fotoğraf makinesi sağ yanınızda ve birazda duruş açısıyla portre tmm 🙂

öner büyükyıldız

Hımmm, düşünelim 🙂
Kamera tam önünüzde, tripot üzerinde sabit ve zamanlayıcı ile fotoğraf çekilmiş.
Aynaya aşağı doğru verilen küçük bir açı ve kameranın yukarı doğru açısı düzgün ayarlanmış ve sizi ayna içerisinde doğru konumlandırarak fotoğraf çekilmiş.
Diyorum bennn 🙂

Habibe

duvar dik
ayna duvara yapışık
siz aynanın tam karşısındasınız
kamera göz hizanızda
eee bu durumda kameranız arkadaki ağaç dalları arasında ve tele ile çektiniz diyecektim ki 24 mm yi okudum 🙁

bu dueumda kesin pshop 🙂

öner büyükyıldız

İşin kolayına kaçıp başka kaynaklardan araştırmak istemiyorum. Düşüneceğim. Ama sizden ricam pazar gününden önce yazının devamını yayınlayın. Yoksa bayram günü kurban keserken, ayna, duvar, kamera, kıble, hortum diye düşüne düşüne elimi kesersem sebebi sizsiniz 😀 Benden söylemesi 😀

Neslihan

Sebahattin bey günaydın,
Sabah sabah ikinci kahvemi içiyorum hala kafam yerine gelmedi.
Tam tahminimi yazacağım bakıyorum bir başkası yazıyor ve doğru tahmin değil.
Ben size sorayım o zaman “cevabı ne zaman alacağız?”
Selamlar.

Yağmur

Fotoğraf basılıp aynaya yapıştırılmış (:

Gökhan

ilk başta o ayna değildir duvardaki penceredir diye düşünmüştüm o olamayacağına göre
https://hizliresim.com/zG0rM6 aklıma bundan başka bir şey gelmiyor.

Gökhan

comment image

Turgut

Hocam, öncelikle makinenin açısı tam karşınızda değil. Aynanın alt kısmındaki tutamaç yerlerine dikkat edersek (bakış açıma göre) makine saginizda ve siz ayndan makineye bakiyorsunuz. Makineniz, Sağ ya da solunuzda olmasaydı Aynanin alt kısmındaki tutamaçın sol kenarinin iç kısmı görünüyor olmazdı. Yan açidan çekildiği icin aynanın kulpunun sol iç cephesi sağ kulpuna göre açık halde görünüyor. Ayrica sizin duruşunuz da açılı zaten. Göğüs kisminizin sag ve sol tarafinin kolunuza düştüğü hacimden de belli bu açı. Çok bir açı yok evet, belki 10-15 derece. Vucudunuz aynayi kapladığı icin yaninizda olan makineyi görme olasiligimiz yok zaten.

Okyar Atilla

Son cümlede cevabı vermişsin…

Harun SAĞSÖZ

Sebahattin bey, hayırlı günler; Siz aynaya bakıyorsunuz, ikinci bir ayna var,oda duvara asılı olan aynaya doğru bakıyor fotoğraf makinesi bir başkasında yada uzaktan kumanda olabilir, çekimi ikinci aynadan yapıyor çeken kişinin yansıması gözükmesin diye, çünkü sizin giydiğiniz tişörtte yanlış düşünmüyorsam bana göre tişörtün reklam figürü aynada doğru yerde değil solda olması lazım. Hocam saygılar hayırlı bayramlar.

YUCEL TANYERI

Bir zamanlar Zati Sungur vardı Hocam. Ne numaralar yapardı. Bu da onlardan birisi olmalı…

YUCEL TANYERI

Fotoğraf, zaten bir illüzyon değil mi sayın Demir? İti Bayramlar diliyor, merakla yanıtınızı bekliyorum…

Ömer Çalışkan

Kafam allak bullak oldu! PC (tilt-shift) objektif kullanmış olmayasınız?

Ömer Çalışkan

Üstad, kamera, ayna ve sizin bulunduğunuz noktaları gösteren bir şema ile PC objektifin hangi yönde hareket ettirildiğini açıklamanızı bekliyoruz.

Okyar Atilla

Herkes nefesleri tutmuş seni bekliyor.

Zafer Gazi Tunalı

Güzel bir çalışma olmuş. Facebook üzerinde bir ip ucu verdim. Umarım doğrudur. Geri kalan kısmı içinde biraz düşünmekte fayda var diyecektim ki aşağıdaki yazıları okudum. Sonucu merakla bekliyorum. 24 mm, dik çekim, ve “bingo”… Bunlarda diğer ip uçları. Ah, nerede o kara kutular… Yanıtı yayınlandıysa ben gözden kaçırdım. Bakayım… Fotoğraf taramanın üzerine bir de sıcaklar eklenince pek ortalıkta dolanamaz oldum.

Celal ERDEM

en iyisi bekleyip öğrenmek..teşekkürlerCE..

Celal ERDEM

teşekkürler.. o makaleyi okumadığım anlaşıldı veSSelam 🙁

Manşet

Sony A7S III: Beklenen makine 5 yıl sonra geldi

Artık tek boynuzlu at, Yeti, Lochness canavarı, gulyabani, dünya lideri Türkiye ekonomisi kadar efsaneleşen Sony A7S III nihayet geldi.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Tüm hücrelerinde hissettiği o sonsuz huzurla Mısır çarşısına doğru yürürken elindeki bozukluklara şöyle bir baktı ve gülümsedi. Dönüşte martıların simit parası çıkmıştı! İçinden mırıldanmaya başladı:

Beni mutlu edecek şey, senin paran değil.
Sıyrıl bütün önyargılarından..
Hoş geldin aslıma!
İşte ben böyleyim.
İşte ben böyleyim…

POPÜLER İÇERİKLER

Eyvah! Şirketim büyüyor. Artık fotoğraftan da eskisi gibi zevk alamıyorum...

Eyvah! Şirketim büyüyor. Artık fotoğraftan da eskisi gibi zevk alamıyorum…

Geçtiğimiz hafta sonu, yakın bir arkadaşımı ziyaret etmek için eşimle birlikte günübirlik bir seyahate karar verdik. Arkadaşım ne zamandır bu ziyaretimiz için bana baskı yapıyordu. Ziyaret edeceğimiz yer, benim gibi tutkulu bir fotoğraf gönüllüsü olan çok yakın arkadaşım Cengiz'in birkaç yıl önce satın alıp, kendi zevklerine göre yeniden inşa ettirdiği şehir dışındaki çiftliğiydi.
42
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x