Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Nasıl Yapılır - Tutorials Bu Fotoğraf Nasıl Çekildi? - Self Portre Çalışması

Bu Fotoğraf Nasıl Çekildi? – Self Portre Çalışması

-

İlk bölümünü bir süre önce yayınladığım “Bu Fotoğraf Nasıl Çekildi” yazı dizimizin bu bölümünde de eğlenelim istedim. Ana fikri self portre çekimi olan bu çalışmamda kullandığım yöntemin ne olabileceğini konusunda sizin de fikirlerinizi almak istedim.

Biraz beyin jimnastiği yapmaya, fotoğraf ve fotoğrafçılıkla ilgili bilgilerimizi tazelemeye ne dersiniz? Bazen çok iyi bildiğimi sandığım bir konu hakkında bir yazı okuduğumda ya da bir video seyrettiğimde, bildiğimi zannettiğim şeyin çoğu zaman eksik olduğunu veya çok seyrek bile olsa yanlış olduğunu deneyimledim. Hiç olmazsa farklı şekillerde çözümler de olduğunu öğrenmiş olduğum durumlar ise hiç o kadar az değil.

Başlıkta gördüğünüz self portre fotoğrafı nasıl çekilmiştir sizce?

Fotoğraftan da net olarak görüleceği gibi, bir ayna karşısında kendimi çektim. Çekimde Nikon D850 kameramı kullandım. Ayna tam karşımda olduğuna ve ben direk kameraya baktığıma göre kameram nerede?

Öncelikle şunları belirtmeliyim:

  • Bu fotoğraf tek bir karede çekildi,
  • Tek bir ayna kullandım, o da fotoğrafta görünüyor zaten,
  • Photoshop veya benzeri bir müdahale yok.

Bu fotoğrafı çekerken kullandığım yöntemi bir sonraki yazımda yayınlayacağım ve diğer çok farklı ve ilginç çekim örnekleri eşliğinde sizlerle paylaşacağım. Şimdilik “Bir sonraki paylaşacağım kapsamlı yazımda görüşmek üzere” diyerek burada noktayı koyuyorum ve bu fotoğrafla ilgili tahminlerinizi “Yorumlar” kısmından almak üzere klavyeyi size bırakıyorum.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
42 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geribildirimler
Bütün yorumları göster
sadık

duruşunuzu doğru ayarladığınız için ,bize aynanın tam karşısındaymışsınız izlenimi vermişsiniz.

Berkant Sezer

Sonunda beklediğim yazı geliyor cevabı verip süprizi bozmak istemem (=

Okyar Atilla

Bu da fotoğrafın sihir tarafı mı acep?

İbrahim

Fotoğraf makinesi sağ yanınızda ve birazda duruş açısıyla portre tmm 🙂

öner büyükyıldız

Hımmm, düşünelim 🙂
Kamera tam önünüzde, tripot üzerinde sabit ve zamanlayıcı ile fotoğraf çekilmiş.
Aynaya aşağı doğru verilen küçük bir açı ve kameranın yukarı doğru açısı düzgün ayarlanmış ve sizi ayna içerisinde doğru konumlandırarak fotoğraf çekilmiş.
Diyorum bennn 🙂

Habibe

duvar dik
ayna duvara yapışık
siz aynanın tam karşısındasınız
kamera göz hizanızda
eee bu durumda kameranız arkadaki ağaç dalları arasında ve tele ile çektiniz diyecektim ki 24 mm yi okudum 🙁

bu dueumda kesin pshop 🙂

öner büyükyıldız

İşin kolayına kaçıp başka kaynaklardan araştırmak istemiyorum. Düşüneceğim. Ama sizden ricam pazar gününden önce yazının devamını yayınlayın. Yoksa bayram günü kurban keserken, ayna, duvar, kamera, kıble, hortum diye düşüne düşüne elimi kesersem sebebi sizsiniz 😀 Benden söylemesi 😀

Neslihan

Sebahattin bey günaydın,
Sabah sabah ikinci kahvemi içiyorum hala kafam yerine gelmedi.
Tam tahminimi yazacağım bakıyorum bir başkası yazıyor ve doğru tahmin değil.
Ben size sorayım o zaman “cevabı ne zaman alacağız?”
Selamlar.

Yağmur

Fotoğraf basılıp aynaya yapıştırılmış (:

Gökhan

ilk başta o ayna değildir duvardaki penceredir diye düşünmüştüm o olamayacağına göre
https://hizliresim.com/zG0rM6 aklıma bundan başka bir şey gelmiyor.

Gökhan

comment image

Turgut

Hocam, öncelikle makinenin açısı tam karşınızda değil. Aynanın alt kısmındaki tutamaç yerlerine dikkat edersek (bakış açıma göre) makine saginizda ve siz ayndan makineye bakiyorsunuz. Makineniz, Sağ ya da solunuzda olmasaydı Aynanin alt kısmındaki tutamaçın sol kenarinin iç kısmı görünüyor olmazdı. Yan açidan çekildiği icin aynanın kulpunun sol iç cephesi sağ kulpuna göre açık halde görünüyor. Ayrica sizin duruşunuz da açılı zaten. Göğüs kisminizin sag ve sol tarafinin kolunuza düştüğü hacimden de belli bu açı. Çok bir açı yok evet, belki 10-15 derece. Vucudunuz aynayi kapladığı icin yaninizda olan makineyi görme olasiligimiz yok zaten.

Okyar Atilla

Son cümlede cevabı vermişsin…

Harun SAĞSÖZ

Sebahattin bey, hayırlı günler; Siz aynaya bakıyorsunuz, ikinci bir ayna var,oda duvara asılı olan aynaya doğru bakıyor fotoğraf makinesi bir başkasında yada uzaktan kumanda olabilir, çekimi ikinci aynadan yapıyor çeken kişinin yansıması gözükmesin diye, çünkü sizin giydiğiniz tişörtte yanlış düşünmüyorsam bana göre tişörtün reklam figürü aynada doğru yerde değil solda olması lazım. Hocam saygılar hayırlı bayramlar.

YUCEL TANYERI

Bir zamanlar Zati Sungur vardı Hocam. Ne numaralar yapardı. Bu da onlardan birisi olmalı…

YUCEL TANYERI

Fotoğraf, zaten bir illüzyon değil mi sayın Demir? İti Bayramlar diliyor, merakla yanıtınızı bekliyorum…

Ömer Çalışkan

Kafam allak bullak oldu! PC (tilt-shift) objektif kullanmış olmayasınız?

Ömer Çalışkan

Üstad, kamera, ayna ve sizin bulunduğunuz noktaları gösteren bir şema ile PC objektifin hangi yönde hareket ettirildiğini açıklamanızı bekliyoruz.

Okyar Atilla

Herkes nefesleri tutmuş seni bekliyor.

Zafer Gazi Tunalı

Güzel bir çalışma olmuş. Facebook üzerinde bir ip ucu verdim. Umarım doğrudur. Geri kalan kısmı içinde biraz düşünmekte fayda var diyecektim ki aşağıdaki yazıları okudum. Sonucu merakla bekliyorum. 24 mm, dik çekim, ve “bingo”… Bunlarda diğer ip uçları. Ah, nerede o kara kutular… Yanıtı yayınlandıysa ben gözden kaçırdım. Bakayım… Fotoğraf taramanın üzerine bir de sıcaklar eklenince pek ortalıkta dolanamaz oldum.

Celal ERDEM

en iyisi bekleyip öğrenmek..teşekkürlerCE..

Celal ERDEM

teşekkürler.. o makaleyi okumadığım anlaşıldı veSSelam 🙁

Manşet

Çileğin başına gelenler

Çileğin başına gelenler

Bir süredir yapay ışıkla ilgili fotoğraf teknikleri hakkında Sebahattin güzel ve faydalı yazılar yayınlıyor. Herbirini birkaç kere okudum. Flaş ya da yapay ışıkla fotoğraf çekmeye direnç gösteren bir yanım olduğunu daha önce bir yerlerde belirtmiştim. Ancak Sebahattin ile düşüp kalkarsan bir şekilde bulaşıyor. Tam bu anda itirafta bulunayım. Aramızda kalsın olur mu: Yapay ışık kullanmak çok da kötü bir şey değilmiş. Bir kere renkler doğru “Kelvin” değeriyle elde ediliyor. Kontrol tamamen sizin elinizde. Photoshop da öyle yapsam böyle yapsam diye dert etmiyorsunuz.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Kamusal alanda fotoğraf görgü kuralları

Profesyonel Fotoğrafçı Olmamanın Dayanılmaz Hafifliği

Yolda yürürken Temel'in yolunu hırpani bir adam kesmiş "Allah rızası için, acıyın şu fakire" demiş. Temel, acıklı acıklı adama bakmış "Çok aciyrum sana uşağum" demiş ve yürümeye devam etmiş.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

42
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x