Mogadişu’nun muhtarı fotoğrafçı, Dan Eldon

Dün akşam (14 Nisan 2020 Salı) TV kanalları arasında gezintiye çıkmışken bir tanesinde silahlı militanların olduğu iki aracın arasında elinde fotoğraf makinasıyla yürüyen bir gencin olduğu sahneler akıp gitmeye başladı. Durdum. Hemen filmin açıklamasına baktım. Bir biyografi filmiydi. Sahneler akıp gitmeye devam ediyordu…

-

Dün akşam (14 Nisan 2020 Salı) TV kanalları arasında gezintiye çıkmışken bir tanesinde silahlı militanların olduğu iki aracın arasında elinde fotoğraf makinasıyla yürüyen bir gencin olduğu sahneler akıp gitmeye başladı. Durdum. Hemen filmin açıklamasına baktım. Bir biyografi filmiydi. Sahneler akıp gitmeye devam ediyordu…

Dan Eldon

Bir taraftan da telefondan internete girip aramaya başlamıştım. Karşılaştığım bilgileri okudukça artan şaşkınlığım giderek hayranlığa dönüştü.

İngiltere’de doğup Kenya’da büyüyen, bir kısım eğitimini İngiltere’de bir kısmını Amerika’da alan fotoğraf sanatçısı, savaş fotoğrafçısı ve aktivist bir gencin Somali’de geçen çok ama çok kısa yaşam hikayesi ekrandan akıp duruyordu. 

Dan Eldon

Bu yaşam, 1993 yılında ABD’nin gerçekleştirdiği bir saldırı sonrası ölen 74 sivil ve 100 yaralı nedeniyle çılgına dönmüş halkın savaş muhabirlerine saldırmasıyla son buldu. Ne yazık ki Dan bazı muhabirler kadar şanslı değildi. Sadece 22 yaşındaydı. Acı olan Dan, Somali dilini (Swahili) yerlilerle sokak ağzıyla konuşacak kadar iyi biliyordu. Ayrıca Mogadişu’nun en karanlık sokaklarındaki çete reisleriyle işi gereği bağlantıları vardı. Kimsenin girmeye cesaret edemediği yerlerin kapıları Dan’a açıktı. Diğer taraftan Birleşmiş Milletler temsilcileri, hükümetin üst düzeyindeki bürokratlarıyla da kolayca bağlantı kurabiliyordu. Bu yüzden meslektaşları ve arkadaşları Dan’a “Mogadişu’nun muhtarı” şeklinde (Mogadişu’nun belediye başkanı derledi. Ama “muhtar” demek bana daha doğru geldi) seslenirlerdi.

Dan Eldon

Dan 14 yaşındayken başkalarına yardım etmeye başladı. Genç bir Kenyalı kızı olan Atieno’nun hayatını kurtarmak için açık kalp cerrahisi için fon toplama kampanyası başlattı. Kız kardeşi ve arkadaşları ile birlikte 5Bin Dolar topladı, ancak hastanenin ihmali nedeniyle Atieno öldü. Ancak Dan yardım çabalarını sürdürmeye devam etti.

Somali’de çektiği fotoğraflar, kirli emelleriyle ülkelerde savaş çıkaran emperyal güçleri rahatsız ediciydi. Reuters’in foto muhabirliğini yapıyordu.

İkinci kaynaktaki başlığa bakarsanız CNN (Amerikalı olduğunu biliyorsunuz) ölümünü sıradanlaştırdığını hissedeceksiniz. “Genç fotoğrafçı Somalilerin nefretine maruz kaldı” gibisinden bir ifade. Siz de şöyle düşünebilirsiniz; Ne işi varmış orada? Gitmeseymiş… Ne kadar basit ve kolay değil mi?

Bu yazı, onun çok kısa hayatının kısa bir hikayesi oldu. Kaynaklarda verdiğim linklerden siz devam edebilirsiniz.

Sevgi ve saygılarımla

İzmir, Nisan 2020

Not: yazıda yer alan fotoğraflar linklerde verilen web sitelerinden alınmıştır.

Kaynaklar

 1. https://www.youtube.com/watch?v=4LfmAyJR4kw, National Geogrphic; “Dan Eldon”
 2. https://www.youtube.com/watch?v=4B8MbQ7PRK4, Dan Eldon; “Art of Life”
 3. https://www.daneldon.org/,
 4. https://www.daneldon.org/dan-eldon-biography/
 5. https://www.daneldon.org/about/photojournalism/
 6. https://www.facebook.com/daneldonproject/
 7. https://theinspiringphotographers.wordpress.com/2018/09/25/dan-eldon/
 8. https://digitalfusion.net/digitalfusion-prints-for-untouched-a-celebration-of-dan-eldons-life-and-legacy/
 9. https://vimeo.com/5590433, The Art of Life: Dan Eldon in Africa
 10. http://tbcontemporary.com/daneldon
 11. https://www.pinterest.ca/wandafawcette/dan-eldon/
 12. http://edition.cnn.com/WORLD/9712/07/eldon/, Young photographer exposed Somalia’s horror
 13. http://photoarts.com/journal/SABA/eldon/eldonintro.html, The journey is the destination

İlişkili İçerikler

789 Yılda Alanya

Alanya Belediyesi tarafından 2010 yılında basılan “789 (789 Yılda Alanya)” isimli harikulade bir albümü paylaşmak isteriz. Bir süre AFSAK (Alanya Fotoğraf Sanatçıları Kulübü) Başkanlığı ve TFSF Denetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunan ve albümün oluşmasında ciddi anlamda payı bulunan sayın Ali Aral’ın bize hediyesidir.

Sony A7S III: Beklenen makine 5 yıl sonra geldi

Artık tek boynuzlu at, Yeti, Lochness canavarı, gulyabani, dünya lideri Türkiye ekonomisi kadar efsaneleşen Sony A7S III nihayet geldi.

Eyvah! Şirketim büyüyor. Artık fotoğraftan da eskisi gibi zevk alamıyorum…

Geçtiğimiz hafta sonu, yakın bir arkadaşımı ziyaret etmek için eşimle birlikte günübirlik bir seyahate karar verdik. Arkadaşım ne zamandır bu ziyaretimiz için bana baskı yapıyordu. Ziyaret edeceğimiz yer, benim gibi tutkulu bir fotoğraf gönüllüsü olan çok yakın arkadaşım Cengiz'in birkaç yıl önce satın alıp, kendi zevklerine göre yeniden inşa ettirdiği şehir dışındaki çiftliğiydi.

Foto-graf Dernekleri, Klüpleri, Blogları vb… Kendi tarihlerini yazmalılar

Geleceği kurmak ve/ya geleceğe daha sağlam adımlarla ilerlemek istiyorsak, geçmiş zamanın bütün deneyim ve bilgilerinden yararlanmamız icap eder. Fakat elimizde geçmişe dair yeterli doküman yok ise, yararlanabileceğimiz bir şey de yok demektir.

…Deneyimler ve bilgiler kuşaktan kuşağa sözlü ve yazılı olarak aktarılmadığı takdirde, yeni kuşaklar sürekli sıfırdan başlamak zorunda kalırlar.

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
4 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
genç osman

çok yazık olmuş çok genç ölmüş
arkasında güzel işler bırakmış kısa hayatında

Öner BÜYÜKYILDIZ

Damardan bir doz merak verdiniz, gerisi bizde Okyar bey. Teşekkür ederiz.
Selam ve saygılarımla.

Makale yazarı

Okyar Atilla
Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

Manşet

Sony A7S III: Beklenen makine 5 yıl sonra geldi

Artık tek boynuzlu at, Yeti, Lochness canavarı, gulyabani, dünya lideri Türkiye ekonomisi kadar efsaneleşen Sony A7S III nihayet geldi.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Kamusal alanda fotoğraf görgü kuralları

Profesyonel Fotoğrafçı Olmamanın Dayanılmaz Hafifliği

Yolda yürürken Temel'in yolunu hırpani bir adam kesmiş "Allah rızası için, acıyın şu fakire" demiş. Temel, acıklı acıklı adama bakmış "Çok aciyrum sana uşağum" demiş ve yürümeye devam etmiş.

POPÜLER İÇERİKLER

Kamera Çözünürlüğü ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Kamera Çözünürlüğü ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Dijital kameralar hayatımıza girdiğinden beri megapiksel yarışı devam ederken, son birkaç yıldır özellikle kamera çözünürlüğü alanında büyük bir artış yaşandı, 41 Megapiksel kameralı telefonlardan...
4
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x