Daha

  Gecenin Öteki Yüzü

  -

  Bir yerde kendisine uzatılan mikrofona temiz yüzlü alnında yara bandı ve muhtemelen mavi gözlü (emin olamıyorum, çünkü tam da olması gerektiği gibi siyah beyaz kayıt yapılmış) ağladı ağlayacak dudakları titreyerek (bunları yazarken gözyaşlarım beni dinlemiyor artık) şöyle diyor:

  "Zengin olursam abi çocukları sokaktan kurtaracam. Köpekleri de kurtaracam… Onlar da bizden be abi…"

  Ve kendine söz verircesine bir kere daha tekrar ediyor bunları. Acı ve çaresizlik yüzünde, umut ise küçücük yüreğinde…

  Öteki Sokağın Çocukları…

  Bir Sokak Fotoğrafçılığı Belgeseli – Gecenin öteki yüzü (Sokağın sesi)

  Röportajı yapan ısrarla soruyordu; ne makine kullandınız? Aslında tam da nasıl soracağını bilmiyordu. Yani “Ne marka makine ile çektiniz?” dese doğru ifade olacak. Da soru doğru mu? Sevgili Şevket Şahintaş ise her zamanki kalenderliği ile “cebimde taşıdığım kompakt makine” ile diyordu. Röportajcının beklentisi herhalde şöyle ele avuca sığmayan kallavi objektifleri olan fotoğrafla ilgisi olmayanların bile bir şekilde bildiği bir markayı duymaktı. Bunu yüzündeki ifadeden ve soruyu tekrar etmesinden anlıyordunuz. Sevgili Şevket hafif müstehzi bir ifadeyle hala “kompakt makine” deyip duruyordu.

  Neden ısrarla “Taksi şoförü- Fotoğrafçı” vurgulamasını yaparlar ki? Şevket bundan gocunmuyor. Onunla yapılan röportajlarda vurgulanması gereken gecenin içinde akıp giden hayatı görüp bunu gündüz görünür hale getiren emeği olmalı. Eğer gözü, aklı ve ruhu fotoğrafa yatkın olmasaydı, düşünemeseydi “bana ne yahuuu” deseydi böylesi ses getiren çalışmaları yapabilir miydi? Sorgulanması gereken fotoğraf çekmeye başladıktan sonra da kendini bu konuda geliştirmeye devam edecek çabaları göstermiş olmasıdır. Yoksa koskoca İstanbul’da tek gece taksi şoförü Şevket Şahintaş değildir.

  Siz İstanbullular ve biz arada sırada yolu İstanbul’a düşenler; gecenin geç saatinde o karanlık sokaklara girmeden bir yerden bir yere gitmişizdir. Yan gözle ara sokaklara bakıp içimizden “inşallah bir şey olmaz, çıkmaz” demişizdir. İşte sevgili Şevket Şahintaş bu çalışmaları sizin, bizim yan gözle baktığımız o ara sokaklarda yaptı.

  Röportajcı başka soruya geçer; uzattıkça uzatıp kısaca soruverir: Çok değişik insanın fotoğraflarını çekmek için nasıl iletişime geçiyordunuz? Çok değişik insandan lütfen derken kadın ve erkek evsizleri, sokak çocuklarını, tinercileri, dilencileri, sarhoşları, fahişeleri ve travesitleri anlayıverin.

  Bir yerde kendisine uzatılan mikrofona temiz yüzlü alnında yara bandı ve muhtemelen mavi gözlü (emin olamıyorum, çünkü tam da olması gerektiği gibi siyah beyaz kayıt yapılmış) ağladı ağlayacak dudakları titreyerek (bunları yazarken gözyaşlarım beni dinlemiyor artık) şöyle diyor: “Zengin olursam abi çocukları sokaktan kurtaracam. Köpekleri de kurtaracam… Onlar da bizden be abi…” Ve kendine söz verircesine bir kere daha tekrar ediyor bunları. Acı ve çaresizlik yüzünde, umut ise küçücük yüreğinde…

  Farkındaysanız çalışmadan ve fotoğraflardan hiç bahsetmedim. Neyle çektiği hiç umurumda değil. Görmekten kaçındığımız, görmemek için başımızı çevirdiğimiz gözümüzü kapadığımız bir işe başını koymuş bir fotoğrafçıdan bahsediyoruz: Şevket Şahintaş.

  Yüreğimizde yara açtın. Olsun. Bu yara ile farkındalık yaratıp bir nebze insanlarımızı duyarlı yapabildiysen eline, gözüne emeğine sağlık.

  Seni sevgi ve saygıyla selamlıyorum…

  İzlenmesi gereken video linkleri:

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Okyar Atilla
  Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  3 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Sinan Yıldız
  Sinan Yıldız
  1 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Derinden etkilendim, üzüldüm. Farkındalık oluşturmak için güzel bir çalışma olmuş.

  Osman Zihni ERENLER
  Osman Zihni ERENLER
  29 gün önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Korkunç ama gerçek. Üzülmekten ve suçluluk hissine kapılmaktan başka hiç bir şey yapamamak da ayrı bir travma.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  3
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x