Ana SayfaÜRÜN İNCELEMEKameralarCanon EOS R Ayarları ve Faydalı İpuçları

Canon EOS R Ayarları ve Faydalı İpuçları

-

Bir süre önce Canon, EOS R modeli ile değiştirilebilir objektifli aynasızlar kategorisindeki ilk kamerasını duyurmuş oldu, bu aynı zamanda Canon’un ilk tam kare aynasız kamerası oldu. 2018 sonlarındaki duyurunun hemen sonrasında “Canon EOS R İle İlk Aynasız Sistemini Anons Etti” başlıklı yazımızda EOS R için ilk izlenimlerimizi sizlerle paylaşmıştık. Yeni EOS R modeli hızlı DIGIC 8 görüntü işlemcisi ile 30.3 Megapiksel Tam Kare CMOS sensöre sahip. Canon, bu model ile 5655 tane manuel olarak seçilebilen otomatik netleme noktasına sahip bir sensör üretmeyi başardı. Elektronik vizöre sahip EOS R, ayrıca 3.69 milyon noktadan oluşan değişken açılı bir dokunmatik ekrana sahip. Bu tarz kameralardaki kontrollerin ve menü ayarlarının sayısı gelişmiş bir fotoğrafçı için bile oldukça kafa karıştırıcı olabiliyor. Bu yazıda Canon EOS R ayarları hakkında, araştırmalarım ve deneyimlerim neticesinde bugüne kadar öğrendiklerimi sizlerle paylaşacağım ve bazı düğmelerin ve kontrollerinin ne işe yaradığını açıklamaya çalışacağım.

Aslında bu kılavuzda okuyacağınız tüm ayarları, kameranızın yaklaşık 650 sayfadan oluşan kullanım kılavuzunda da bulabilirsiniz. Aradığım bir konuyu tam anlamıyla öğrenmek için sayfalar arasında dolaşmaktan serseme döndüğüm için böyle bir kılavuz yazmaya karar verdim. Kamerayı önüme aldım, “Menü” tuşuna bastım ve menü adımları içerisinde sıra ile dolaştım. Ve yalnızca ayarların ne olabileceğini değil, aynı zamanda işinize yarayacağını umduğum önemli bazı ipuçları da eklemeyi planladım. Ne dersiniz, başlayalım mı?

Canon EOS R Ayarları

Aşağıdaki iki görsel kameranın Türkçe kullanım kılavuzundan alınmıştır.

Canon EOS R Şema-1
Şema – 1
Canon EOS R Şema-2
Şema – 2

Bu satıra geldiğinize göre başlamaya hazırsınız demektir. O halde ilk işlem olarak kameramızı Açma/Kapama düğmesinden ( Şema-1 [4] ) açalım ve “Menü” [14] düğmesine basalım. Bu kılavuz düzenli bir sıraya göre yazıldığından, buradaki tüm ayarları ve sayfaları görmek için, kameranızın modunu Av, Tv veya M olarak ayarlayın, çünkü diğer modlarda iken bu yazıda belirtilen menülerdeki tüm seçenekleri göremeyeceksiniz.

Ben kameralarımı parlak beyaz zeminli ayarlanmış LCD ile kullanmayı sevmiyorum, o nedenle ilk yaptığım şey, daha rahatlatıcı siyah arayüze çevirmek oluyor. Bunu yapmak için: “Menü > Düzey Seviyesi ayarları > Menü Ekranı > Standart” olarak ayarlayın.

Table Of Contents

Canon EOS R Ayarları – Menü sistemi

Canon EOS R Menü sistemini adım adım takip ederek, her adımdaki ayarların ne anlama geldiğini ve bu ayarlar için öğrendiğim ve kendim keşfettiğim bazı ipuçlarına değinmek istiyorum:

1. Çekim Menüsü

Bu menüde çekim işlemlerinde kullanılan ayarlar yer alıyor. Başlığın sağında ✩ simgesi görürseniz, bu işlevin sadece Fv, P, Tv, Av, M veya Bulb modunda kullanıldığını gösterir.

1.1 Çekim Menüsü – SHOOT1

Canon EOS R Çekim Menüsü 1. sekme

Görüntü kalitesi

Öncelikle hangi formatta – RAW ve/veya JPEG – çekim yapayacağınıza karar vermeniz gerekir. RAW format, sensördeki tüm verileri kaydeder, JPEG ise, sizin kamera ayarlarında tanımladığınız birtakım verilere göre kamera tarafından hazırlanan çok daha küçük bir dosyadır. Çoğu ciddi fotoğrafçı gibi ben de RAW’ı tercih ediyorum, çünkü bu size Adobe Lightroom / Photoshop gibi bir uygulamada çalışmak için gerekli en esnek dosyayı verir.

Örneğin, RAW dosyalardan görüntünüzün en belirgin kısımlarında daha fazla renk elde edebilecek ve gölgelerde JPEG’den daha fazla ayrıntı elde edebileceksiniz. RAW dosya formatının dezavantajı, daha büyük dosya boyutlarında saklanması ve çekim sonrasında bunları işleme ihtiyacınızın gerekecek olmasıdır. Canon EOS R’de bir RAW dosyanın ortalama boyutu 20.8 MB, JPEG dosyanın ortalama boyutu 10 MB civarındadır.

Dosya formatları arasında ayrıca bir cRAW seçeneği göreceksiniz, bu dosya boyutlarını yaklaşık %40 oranında azaltmak için kayıplı sıkıştırma kullanan bir formattır. Hafıza kartınızın kapasitesi çok değilse veya gün içerisinde çok fazla sayıda çekim yapacaksanız ve yedek kartınız yoksa, bu cRAW formatını kullanabilirsiniz, buradaki sıkıştırmada kaybedilecek detaylar ihmal edilebilir olacaktır.

JPEG çekmeye karar verirseniz, her biri kendi içerisinde alt ayarlardan oluşan L-Büyük, M-Orta ve S-Küçük arasında seçim yapabilirsiniz. Her bir ayarın üzerine geldiğinizde, ekranın üstünde göreceli piksel boyutlarını görebilirsiniz. Tabii ki L-Büyük ve İyi olanı tavsiye ederim.

Her iki dosya formatı arasındaki farkı daha detaylı incelemek isterseniz aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz:

Dual Pixel RAW

Dual Pixel RAW kullanmak için bir önceki ayar olan “Görüntü kalitesi” ayarını RAW veya cRAW olarak ayarlamanız gerekir. Bu ayar, görüntü sensöründen çift piksel bilgisi içeren görüntüler üretir. Bu ayarı, Pentax’ın kullandığı piksel değiştirme teknolojisiyle karıştırmayın.

Dual Pixel sensörünün piksel yapısı çift fotodiyottan oluşur. Bu sensör tasarımı, sensörün nesneden A ve B sinyalleri alabilmesini ve iki sinyal arasındaki tüm faz farklılıklarını algılayarak Dual Pixel AF sisteminin bir parçası olarak odağa ulaşmasını sağlar. Görüntü yakalarken sensör, A ve B görüntü sinyallerinin her ikisinden de resim bilgileri alır. Bu teknoloji sayesinde aynı sensörle hem odaklama yapılabilir hem de görüntü çekilebilir. 

Dual Pixel RAW çekim sırasında iki görüntüyü tek bir RAW dosyasına kaydeder. Bir görüntü, A ve B’nin her ikisinden de alınan görüntü verilerinden; diğer görüntü ise sadece A’dan alınan görüntü verilerinden oluşur. Yani Dual Pixel RAW dosyalarında hem normal görüntü bilgileri hem de ölçülebilen ve nesne mesafesi bilgileri değerlendirilebilen tüm paralaks bilgileri yer alır. Dual Pixel RAW görüntüleri iki görüntü içerdiğinden boyutları normal RAW görüntülerinden iki kat daha büyüktür. 

Kullanıcılar Digital Photo Professional yazılımındaki Dual Pixel RAW Optimizasyonu özelliğiyle Dual Pixel RAW görüntüsüyle kaydedilen Dual Pixel verilerinden faydalanabilir ve dosyanın içindeki derinlik bilgilerini kullanarak maksimum netlik pozisyonu için mikro ayarlamalar yapabilirler.

Bu özellik örneğin biraz kapalı bir göze f/1.4 diyafram ile keskin netleme yapmanıza yardımcı olabilir. Bu özelliğin yalnızca 50 ila 200mm arasındaki odak uzunluklarında ve açık diyaframlarda çalıştığını unutmayın.

Kırpma / görünüm oranı

Bu ayar, fotoğrafınız boyutlarının oranını tanımlar ve “1: 1”, “16: 9” gibi bir rakamlarla yükseklik ve genişliği – en / boy – ifade eder. Tam Kare algılayıcının en boy oranı 3: 2’dir ve sensörün tüm yüzeyini kullanmak istiyorsanız “FULL” ayarını kullanmalısınız. Kırpma işlemi daha sonra da yapılabilir.

 • 3: 2: Canon EOS R’nin doğal sensör boyutu
 • 1.6x: Bu, kırpma modu olarak adlandırılır ve APS-C kameralardan EF-S lensleri kullandığınızda kullanılır.
 • 4: 3: micro-four thirds kameranın doğal çözünürlüğüdür.
 • 16: 9: daha geniş bir perspektif için.
 • 1: 1: temel bir kare ayarıdır.

İzleme süresi

Çektiğiniz görüntünün bellek kartına yazıldıktan sonra görüntünün LCD ekranda görüntülenme süresini buradan değiştirebilirsiniz. Önizleme süresini 2 ila 8 saniye arasında ayarlayabilir veya kamerayı kapatana kadar görüntünün kalmasını istiyorsanız “Tut” olarak ayarlayabilirsiniz. Hiç görüntülenmesini istemiyorsanız “Kapalı” konuma getirebilirsiniz.

Ben, çektiğim bir fotoğrafı incelemek istersem oynat düğmesine basmam yeterli olduğu için bu ayarı hep “Kapalı” tutuyorum.

Deklanşöre kartsız basın

Bu ayar Açık – Devrede – olarak ayarlanmışsa, fotoğraf makinesine takılı bir SD kart yoksa bile deklanşör düğmesini kullanmanıza izin verir. Bu bir güvenlik özelliğidir, bu ayarı “Devre dışı” ayarlayarak, kameranıza SD kart takmayı unutursanız çekime başlayamazsınız. Öte yandan, kameranın özelliklerini test ediyorsanız, Açık duruma getirebilirsiniz, ardından kapatmayı unutmayın ama 🙂

1.2 Çekim Menüsü – SHOOT2

Canon EOS R Çekim Menüsü 2. sekme

Lens hatası düzeltme

Diijital teknoloji bize fotoğraf makinesindeki görüntüleri ayarlamada birçok imkan sunar. Bunlardan bir tanesi de objektifin optik performansını düzeltme kolaylığıdır. Her kameranın ve merceğin performansını, çeşitli odak uzaklıkları, netleme mesafeleri ve diyafram değerleri ile eşleştirerek, varsa düzensizlikleri düzeltmek ve mercek performansını ‘mükemmele’ yaklaştırmak mümkündür. Bu düzeltmeler yalnızca JPEG dosya formatında çekilmiş fotoğraflara uygulanabilir. Bu ayarı aktif hale getirirseniz seri çekim modunda çekim yaparken kameranızın yavaşladığını fark edebilirsiniz. Bunun dışında, bu ayarı kapatmak için hiçbir neden yoktur.

 • Çevresel aydınlatma düzeltmesi: Buna köşe kararması veya vinyet etkisi denir.
 • Bozulma düzeltme: Geniş açılı bir objektifle çekim yapıyorsanız, geniş uçta büyük olasılıkla bir miktar bozulma olacağını fark etmişsinizdir. Bu ayar, mercekteki bu bozulmayı düzeltir.
 • Dijital Lens Optimizer: Kameradaki lens sapması için üst düzey düzeltme yapar
 • Kromatik sapma düzeltmesi: Kromatik sapmadan dolayı renk saçaklarını otomatik olarak giderir.
 • Kırınım düzeltmesi: Genellikle f/11 ve daha kısık diyaframların neden olduğu Işık Saçılması – Diffraction – etkisini iyileştirmek için, lens profilini kullanarak kamera ve lense özgü düzeltme yapar.

Canon EOS R Lens düzeltmesi

Eğer -özellikle Sigma lens kullanırken- LCD ekranda yandaki gibi bir dairesel gölgelenme ile karşılaşırsanız, endişe etmeyin; yukarıdaki “Çevresel aydınlatma düzeltmesi” ayarını pasif yapın, düzelir. Sigma objektif uyumsuzluğundan kaynaklı bu problem muhtemelen yeni bellenim ile düzelmiş olacaktır.

Harici speedlite kontrolü

Bu menü öğesini kullanarak, flaş gücünü ayarlayabilirsiniz. Flaş Kontrolü seçeneği ayrıca harici flaş kafasını kontrol etmenin yanı sıra kişiselleştirmenizi de sağlar.

 • Flaş çakma: Normalde bu seçenek “Açık” – Etkin – olarak ayarlanır. Flaşı devre dışı bırakmak istiyorsanız, bunun yerine “Kapalı” seçebilirsiniz. 
 • E-TTL II: Bu seçenek, “Değerlendirmeli” adı verilen varsayılan flaş ölçümü modundan geçiş yapmanıza olanak tanır. Bu modda, kamera mümkün olduğunda ortam ışığını kullanarak arka planı ortaya çıkarır ve ardından flaş gücünü konu üzerinde dolgu ışığı olarak kullanacak şekilde ayarlar. Bunun yerine “Ortalama” seçerseniz, flaş birincil ışık kaynağı olarak kullanılır; bu, flaş gücünün ortam ışığına güvenmeden tüm sahneyi gösterecek şekilde ayarlandığı anlamına gelir. Tipik olarak, bu daha güçlü ve muhtemelen sert flaş aydınlatması ve koyu renkli arka planlar ile sonuçlanır.
 • Yavaş Senkron: Yavaş Senkron, birçok fotoğraf makinesinde bulunan ve uzun pozlamalarda hem ana konunuzu nispeten keskin bir şekilde aydınlatı hem de arka plandan ve ön plandan ortam ışığının pozlamanıza katılmasını sağlarsınız.
 • Güvenli FE: Sahnedeki olayların fazla pozlanmasını ve patlamasını önlemek için flaş patladığında fotoğraf makinesi obtüratör hızını veya diyafram değerini otomatik olarak değiştirir.
 • Flaş Ö.İş ayarı: Flaş Kontrolü listesindeki bu son 2 seçenek, harici flaşların EOS R’den kontrol etmek için kullanılır. Bu, hangi flaşı kullandığınıza bağlıdır ve bu değeri ayarlamak için flaşınızın kullanım kılavuzuna başvurmanız gerekir.

1.3 Çekim Menüsü – SHOOT3

Canon EOS R Çekim Menüsü 3. sekme

Pozlama telafisi / AEB

Pozlama Telafisi ve Otomatik Poz Basamaklama.

Enstantane hızı, Diyafram değeri veya ISO değerini otomatik olarak değiştirerek, 1/3 duraklı artışlarla en fazla ±3 aralığında pozu basamaklayarak peş peşe üç çekim yapar. Buna, Otomatik Poz Basamaklama – Braket – anlamına gelen AEB denir.

Pozlama telafisi: Kameranızda görüntülerin aşırı veya düşük pozlanmış istiyorsanız veya bunu yaratıcı sahneler oluşturmak için yapmak istiyorsanız, pozlama seviyesini ± 3 EV’ye kadar değiştirebilirsiniz.

Otomatik Poz Basamaklama: Pozlama telafisi ayarını kullanarak, görüntüleri farklı poz seviyelerinde çekebilir ve daha sonra en uygun görüntüyü ± 5 EV ölçeğiyle seçebilirsiniz. Bu iki fonksiyon birlikte kullanılabilir.

Fotoğraflar için ISO hızı ayarı

ISO hızı: ISO değerini minimum ve maksimum limitler arasında manuel olarak ayarlayabilirsiniz. EOS R’nin baz – temel – ISO değeri 100’dür. ISO 100, bu kamera için size en iyi kaliteyi verir, ancak bazı durumlarda fotoğraf çekimi için daha yüksek ISO değerlerine ihtiyacınız olacaktır. L (ISO 50 eşdeğeri) ila H1 (ISO 51200 eşdeğeri) aralığında minimum ve ISO 100 ila H2 (ISO 102400 eşdeğeri) aralığında maksimum ayarı yapabilirsiniz. ISO hakkında daha detay bilgi için “ISO Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler?” başlıklı yazımızı okuyun.

ISO Auto: Bu, benim en sık kullandığım ayar ve yöntemdir. Sizin belirleyeceğiniz enstantane ve/veya diyafram değerlerine karşılık, kameranız, doğru pozlama değeri için en uygun olan ISO değerini kendisi otomatik olarak belirler. Buradaki sınırı bu ayar ile belirlersiniz. ISO’yu baz değer olan ISO 100 değerinden her arttırışınızda fotoğrafınızda kumlanma ve gürültülerin başlayacağını unutmayın. Ben Canon EOS R modelinde bu değeri en fazla 3200 olarak ayarlıyorum. Otomatik ISO önemli bir konudur, detayları ve kullanım yöntemleri için “Otomatik ISO Nedir, Ne Zaman Kullanılır, Ne Zaman Kullanılmamalıdır?” yazımızı okumanızı öneririm.

Otomatik aydınlatma iyileştirici

Görüntü karanlık çıkarsa veya kontrast düşük olursa, parlaklık ve kontrast otomatik olarak düzeltilir. Bu işleve Otomatik aydınlatma iyileştirici denir. Bu sadece RAW dosyalarınızı değil JPEG’leri de etkiler, yalnızca JPEG çekenler için kullanışlı olabilir. Ben bu ayarı “Standart” olarak bırakıyorum.

Vurgulu ton önceliği

Sahnenizdeki parlak bölgelerde aşırı pozlamayı önlemek için parlak noktalardaki tonlamayı iyileştirir. Fotoğraf makinesinin vurgu tonu önceliğinde yaptığı şey, kırpma vurgularını önlemek için görüntünün gereğinden az pozlanması ve ardından jpeglerde daha geniş bir dinamik aralığın ortaya çıkması için gölgelerdeki koyuluğu arttırmasıdır. Yani bizim RAW dosyaları işlerken yaptığımız şeylere benzer işler yapar ve bu işlemi yalnızca JPEG’lere uygular. Bu özelliği sevdim, JPEG çekimler yapsaydım mutlaka aktif hale getirirdim.

Ölçüm zamanlayıcı

Bu işlem bir anlamda DSLR’lerdeki AEL – Otomatik Poz Kilitleme – işlevini yapar. Deklanşöre yarım bastığınızda veya AF-ON düğmesine (Şema-1 [9]) bastığınızda, kameranız netleme noktasının olduğu yerden ölçüm alır ve bu ayarda belirlediğiniz süre boyunca pozlamayı oradaki değerde kilitler. Bu arada kameranızı başka noktalara yönlendirseniz bile pozlama önceki değerde kilitli kalacaktır. Belirttiğiniz zaman dolduğunda kilidi kaldırır. Zaman dolmadan yeni bir okuma almak için deklanşörü bırakıp tekrar yarım basmanız gerekir.

Pozlama benzetimi

Pozlama benzetimi – simülasyonu – açık ayarlandıysa, kameranızda çekim için ayarladığınız pozlama değerleri ile nasıl bir fotoğraf oluşacağını, arka LCD ekranda ve Elektronik vizörde son görüntünün neye benzeyeceğini gösterir. Stüdyoda, stüdyo flaşları ile çekim yapıldığında ortam karanlık olduğundan vizörde ve LCD ekranda bir şey göremeyebilirsiniz, karanlık bir görüntü oluşur. Bu ayarı Açık duruma getirerek bu problemden kurtulabilirsiniz.

1.4 Çekim Menüsü – SHOOT4

Canon EOS R Çekim Menüsü 4. sekme

Beyaz ayarı

İnsan gözü, aydınlatma tiplerinden bağımsız olarak beyaz nesneleri beyaz görür. Dijital fotoğraf makinesinde ise beyaz ayarı, aydınlatmanın renk sıcaklığına göre belirlenir ve kameralarımız, içerisinde koşan bir yazılım algoritması yardımıyla beyaz rengi bulunmaya çalışır. Beyaz dengesi de denilen beyaz ayarı (WB-White Balance), beyaz alanların gerçekten beyaz görülmesini sağlar. Normalde “AWB” (Otomatik beyaz dengesi) ayarı gayet iyi çalışıyor, ancak bunu “AWB W” (beyaz öncelikli otomatik beyaz dengesi) olarak değiştirme seçeneğiniz de var. Bu ayar iç mekan aydınlatması için güzel sonuçlar üretir. Diğer seçenekler; Gün Işığı, Gölgeli, Bulutlu-alacakaranlık-günbatımı, Tungsten ışığı, Beyaz floresan ışığı, Flaşlı, Özel ve Renk Sıcaklığı alternatifleridir.

Özel beyaz ayarı (BA)

Özel beyaz ayarı, çekim yapacağınız ortamda yapay ışık kaynağı varsa kullanılması gereken bir ayardır. Bu ayarı, çekimin yapılacağı yerin ışık kaynağı altında yaptığınızdan emin olun.

BA DEĞİŞ/TARA

Beyaz ayarı değişimi, EOS R kamerada bir fotoğrafçının bilinçli olarak renkleri, mavi, sarı, macenta veya yeşil tonlarında bırakmasını sağlayan bir ayardır ve piyasadan temin edebileceğiniz bir renk sıcaklığı dönüştürme filtresi veya renk telafi filtresinin kullanılmasıyla aynı etkiyi oluşturur. Her bir renk, bir ila dokuz seviye arasında düzeltilebilir. Bu işlev, renk sıcaklığı dönüştürmeyi ve renk telafisi filtrelerini ve bunların efektlerini iyi bilen ileri düzeydeki kullanıcılara yöneliktir.

Beyaz Ayarı Otomatik Basamaklama

Canon EOS R WB Basamaklama

Sadece tek çekimde, farklı renk tonlarına sahip görüntü eşzamanlı olarak kaydedilebilir. Geçerli beyaz ayarının renk sıcaklığı baz alınarak, görüntü mavi/kehribar ve macenta/yeşil temelinde basamaklanır. Basamaklama, tekli artışlarla ±3 seviyeye kadar yapılabilir.

Renk uzayı

Renk uzayı olarak genellikle sRGB kullanılır, Adobe RGB’nin insan gözünü taklit eden daha geniş bir renk profili vardır. Ancak, AdobeRGB ile baskı yapacak profesyonel ekipmanlara sahip çok sayıda basımevi bulamazsınız, rRGB’den daha zahmetlidir. Çünkü çevrimiçi kullanmak istediğinizde her defasında sRGB’ye dönüştürmeniz gerekir. Her ikisi arasındaki farkı, avantaj ve dezavantajlarını “AdobeRGB ve sRGB – Hangi Renk Uzayını Kullanmalı ve Neden” yazımıda bulabilirsiniz.

Fotoğraf stili

Fotoğraf stili, Canon’da her konu için en uygun olacak renk tonlarında fotoğraf çekmenizi sağlayan kullanışlı bir özelliktir. Bunlar “Standart”, “Portre” ve “Manzara” gibi normal ön ayarların yanısıra, aynı zamanda Monokrom, İnce Detay, Nötr ve Sıcak gibi gelişmiş senaryoları da içerir.

Tüm bu fotoğraf stilleri Keskinlik, İnce detay, Eşik, Kontrast, Doygunluk, Ton gibi ayarlar için ayrı ayrı ayarlanabilir. Bu ayarlamalar 3 farklı kullanıcı tanımlı ayarlara kaydedilebilir ve hatta diğer EOS kameralara aktarılabilir.

1.5 Çekim Menüsü – SHOOT5

Canon EOS R Çekim Menüsü 5. sekme

Uzun pozlama kumlanma giderme

Canon EOS R ile 1 saniye veya daha uzun pozlamalar yapacaksanız bu ayarı açın. ISO ayarınız ne kadar düşük olursa olsun uzun pozlamalarda sensör ısınmasından dolayı fotoğraflarınızda elektriksel gürültüler -kumlanma- görebilirsiniz. Uzun pozlama kumlanma giderme ayarını açık yaptığınızda, kameranız ilk fotoğrafınızı çekecek ve hemen ardından aynı pozlama değerleriyle perde kapalı durumdayken ikinci bir fotoğraf daha çekecektir. Doğal olarak ikinci fotoğraf kapkaranlık bir fotoğraf olacaktır, ancak dijital gürülteleri barındıracaktır. Kameranız bu çerçevedeki gürültüleri orijinal fotoğraftan çıkartır. Bu yöntemle, gürültü, özellikle o yerde ve zamanda aynı nem ve sıcaklık seviyesinde ölçüleceğinden en güvenilir gürültü azaltma türüdür.

Tabi bu ayar açıkken çekim yaptığınızda 2 kat süre beklemek zorunda kalacaksınız, bu bazı fotoğrafçılar can sıkıcı olabilir. Bu durumda, bu ayarı kapatın ve RAW çekim yapın, Lightroom veya başka bir fotoğraf düzenleyicide gürültü azaltma türlerini deneyin.

Uzun pozlama gürültü azaltma hakkında daha detay bilgileri “Uzun Pozlama KA (Kumlanma Azaltma) Nedir?” yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca fotoğrafta kumlanmayı oluşturan etkenleri teknik açıdan merak ediyorsanız “ISO Değişmezliği (ISO-Less) Nedir, Buna Neler Etki Eder?” yazımız size bu konuda yeterli teknik bilgiyi sağlayacaktır.

Yüksek ISO hızı kumlanma giderme

Bu işlev özellikle yüksek ISO hızlarında çekilen görüntülerdeki parazitleri azaltır. Düşük ISO değerlerinde çekim yaparken, sahnenin karanlık koyu kısımlarında -örneğin koyu gölgelerde- yine de parazit oluşabilir, bu ayar bu parazitleri azaltır. Üç gürültü azaltma seviyesi arasından seçim yapabilirsiniz: Düşük, Standart veya Yüksek.

Canon EOS R Toplu çekim Çoklu çekimde parazit azaltma

Bu teknik, gürültüyü azaltmak için bir defada çekilen dört kareyi otomatik olarak birleştirir. Yüksek ISO hızı kumlanma giderme “Yüksek” ayarına göre bu özellik, paraziti azaltırken görüntü kalitesi kaybını en aza indirir. 

JPEG çekim yapanlar için en iyi tekniktir. Görüntü kalitesi RAW veya RAW+JPEG olarak ayarlanırsa, Çoklu çekimde parazit azaltma ayarını yapamazsınız.

Toz Silme Verisi

Normalde kendi kendini temizleyen sensör ünitesi çekilen görüntülerde göze çarpan tozların büyük bir kısmını giderir. Ancak, hala gözle görünür tozların kalması durumunda, görüntüye Toz Temizleme Verisi ekleyerek kalan toz parçalarının daha sonra silinmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlev, Digital Photo Professional EOS yazılımını kullanarak çekimlerinizi bilgisayarınıza indirmenize izin verir. Yazılım, görüntülerinizi analiz eder ve görüntüde ortaya çıkan toz lekeleri kaydeder. Bu veri tabanı daha sonra Canon EOS R’ye aktarılır ve toz partiküllerini otomatik olarak silmek için kullanılır.

Ben bu ayarı aktif etmiyorum, çünkü sensörümde toz olduğunu fark edersem, uzman bir servis profesyoneline temizletiyorum.

Dokunmatik deklanşör

Dokunmatik Deklanşör işlevi Açık olarak ayarlanmışsa, odaklanma işlevini LCD ekrana dokunarak yapabilir ve otomatik olarak çekim yapabilirsiniz. Ben bunu manzara ve makro çekimlerimde sıklıkla kullanırım. Ancak diğer fotoğraf çekim türlerinde pek kullanışlı gelmiyor bana.

Çoklu pozlama

Çektiğiniz birden fazla pozun en az 2, en fazla 9 tanesini tek bir fotoğrafta birleştirilebilirsiniz.

 • Açık – Func / Ctrl (İşlev ve kontrol önceliği): Kademeli olarak çoklu pozlamalar çekerken kullanışlıdır. Sürekli çekim sırasında, sürekli çekim hızı büyük ölçüde düşecektir.
 • Açık – ContShtng (Sürekli çekim önceliği): Hareketli nesnelerin sürekli çoklu pozlamaları için kullanılır. Ancak şu işlemleri çekim sırasında kullanamazsınız: Menü görüntüleme, Çekimden sonra resim inceleme, Resim izleme ve Son resmi geri alma.

Kameranızda sadece birleştirilmiş fotoğrafın kaydedileceğini unutmayın. Çoklu pozlama için kullanılan tekli pozlar kameranıza kaydedilmez.

Çoklu pozlama kontrol ayarı:

 • Eklemeli: Çekilen her bir görüntünün pozlaması toplanarak eklenir. Poz no ayarına bağlı olarak, negatif pozlama telafisi ayarı yapın. Pozlama telafisi miktarını ayarlamak için şu temel kılavuzu izleyin. İki poz: -1 durak, Üç poz: -1.5 durak, Dört poz: -2 durak.
 • Ortalama: Pozlama ayarı sayısına bağlı olarak, çoklu pozlamalarda çekim yaparken negatif pozlama telafisi otomatik olarak ayarlanır. Aynı sahnenin birden fazla pozunu çekerseniz, standart pozu elde etmek için nesnenin arka planının pozu otomatik olarak kontrol edilir.
 • Karanlık / Aydınlık: Temel görüntünün parlaklığı veya koyuluğu ve eklenen görüntüler aynı konumda karşılaştırılır ve parlak veya karanlık bölümler korunur. Görüntünün parlaklığına veya koyuluğuna bağlı olarak bazı çakışan renkler karışabilir.

HDR Modu (Yüksek Dinamik Aralıklı çekim)

Kırpılan vurguların ve gölgelerin, yüksek kontrastlı sahnelerde
bile tonlamada yüksek dinamik aralık için korunduğu fotoğraflar çekebilirsiniz. HDR çekim, manzara ve durağan çekimlerde etkilidir. HDR çekimde, her çekimde farklı pozlu kesintisiz üç çekim (standart pozlu, düşük pozlu ve aşırı pozlu) yapılır ve bunlar sonra otomatik olarak birleştirilir. HDR resim bir JPEG resmi olarak kaydedilir.

Aydınlık ve karanlık bölgelerin çok olduğu yüksek kontrastlı sahnelerde bile yüksek dinamik ton aralığı için, patlamamış açık tonlarda ve gölgelerdeki detayları kaybolmamış fotoğraflar çekebilirsiniz. HDR çekimi, manzara ve kapalı mekan fotoğraf çekimlerinde etkili sonuçlar verir. HDR çekimi ile sahnenin, her çekim için ardışık olarak, standart, düşük ve aşırı pozlanmış üç farklı görüntüsü çekilir ve ardından bu kareler tek bir fotoğrafta otomatik olarak birleştirilir. Çıkan HDR görüntüsü JPEG olarak kaydedilir.

HDR görüntüler için kullanacağınız ön tanımlı ayarlar şunlardır: Natural, Art standart, Art vivid, Art bold, Art embossed.

1.6 Çekim Menüsü – SHOOT6

Canon EOS R Çekim Menüsü 6. sekme

Bulb zamanlayıcı

Bulb modu 30 saniyeden uzun pozlamalar için kullanılır. 30 saniyeden uzun pozlama yapmak için bu ayarı açın, pozlama zamanlayıcısını istediğiniz ayara getirin ve çekiminizi yapın. Bulb zamanlayıcı ile Bulb çekim sırasında deklanşör tuşuna basılı tutmanız gerekmez. Bu, kablolu/kablosuz deklanşör tetikleyici kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırı ve makine sarsıntısını azaltır. Pozlamayı erken bitirmek istiyorsanız, sadece deklanşöre dokunmanız yeterlidir.

Bulb zamanlayıcı sadece [BULB] çekim modundayken ayarlanabilir. Diğer modlarda ayarlanamaz, aktif değildir.

Titreşim önleme

Bu ayarı, lenslerdeki IS -Görüntü sabitleme- sistemiyle karıştırmayın. Floresan ışığı gibi bir ışık kaynağı altında yüksek enstantane hızıyla çekim yapıyorsanız, ışık kaynağındaki dengesizlikler titremeye neden olabilir ve görüntü dikeyde dengesiz pozlanır. Bu koşullar altında sürekli çekim kullanılırsa, görüntü genelinde dengesiz pozlama veya renk görülebilir. Bu özellik fotoğraf makinesinin titreme frekansını algılamasını ve pozu ve renkleri, titremeden daha az etkilenmiş fotoğraflar çekmesini sağlar.

Sessiz Enstantane

Fotoğraf çekiminde normalde kullandığınız mekanik deklanşör özelliği yerine sensörün elektronik deklanşör özelliğini kullanarak sessiz çekim yapabilirsiniz. Bu, fotoğraf makinesinin sessiz olması gereken yerlerde çekim yaparken çok kullanışlıdır.

Aynasız kameralarda kullanılan “Mekanik, Elektronik deklanşör ve Elektronik ön perde deklanşörü nedir?” ve hangisi ne zaman ve neden kullanılır merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Sessiz Cİ (Canlı İzleme) çekim

Fotoğraf makinesinin sürücü ve deklanşör işlemi özelliklerini çekim koşullarınıza veya kullandığınız lense uygun şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu modda, kameranızdaki mekanik aksamlardan kaynaklı çalışma sesleri susturulur ve çok sessiz çekimler yapabilirsiniz.

 • Mod 1: Daha sessiz çekime izin verir, Bu modda sürekli çekim yapılabilir.
 • Mod 2: Deklanşöre tam basıldığında, yalnızca bir çekim yapılır. Deklanşör düğmesini basılı tutarken kamera çalışması askıya alınacaktır. Bu, daha sessiz çekime olanak tanır ve deklanşörü yarım basılı konuma getirdiğinizde işlem kaldığı yerden devam eder. Sürekli çekim moduna ayarlanmış olsa bile, yalnızca tek bir çekim yapılır.
 • Disable (Devre Dışı Bırak): Bir Tilt-Shift Lens yani TS-E lens veya uzatma tüpü kullanıyorsanız, Disable olarak ayarladığınızdan emin olun. Mod 1 veya Mod 2 ayarlanmışsa, standart pozlama elde edilemeyebilir veya düzensiz pozlama ortaya çıkabilir.

Yüksek hızlı gösterim

Bu seçeneği etkinleştirmek için kameranın yüksek hızlı kare hızına ayarlanmış olması gerekir. RF lensle çekim yaparken çekiminiz ile canlı görünüm çekimi arasında geçiş yapan hızlı görüntüleme yapabilirsiniz. Bunun için, AF menüsünün 1. sekmesindeki “AF işletimi” ayarını “Servo AF”ye ve sürücü modunuCanon EOS R yüksek hızlı sürekli çekim“Yüksek hızda sürekli”’ye getirin. Hızlı hareket konular ekranda daha hassas hale gelerek izlenmesini kolaylaştırır.

2. AF Menüsü

Bu menüde, Otomatik netleme – Autofocus – kısaltması olan AF işlemlerinde kullanılan ayarlar yer alıyor. Başlığın sağında ✩ simgesi görürseniz, bu işlevin sadece Fv, P, Tv, Av, M veya Bulb modunda kullanıldığını gösterir.

2.1 AF Menüsü – AF1

Canon EOS R AF Menüsü 1. sekme

AF işletimi

Tek Çekim (One Shot):

Durağan konular için kullanılır. Deklanşöre yarım bastığınızda, kameranız yalnızca bir kez netleme yapacak, deklanşörden elinizi kaldırmadığınız sürece, kameranızı başka bir yöne çevirseniz dahi, odak ilk netlediği düzlemde kilitli kalacaktır.

 • Odaklanma elde edildiğinde, AF noktası yeşil renge döner ve bip sesi duyulur.
 • Deklanşör tuşuna yarım basılı tuttuğunuz sürece odak o düzlemde kilitli kalır ve Yeniden kadrajlama tekniği ile kadrajınızı yeniden oluşturabilirsiniz.
 • Pozlama ölçümü ise, deklanşöre tam basıldığında netleme noktası nerede ise o noktadan ölçüm alınarak yapılacaktır. O nedenle yeniden kadrajlama yapacaksanız, pozlama kilitleme işlemini yapmalısınız.
Servo:

Bu AF işlemi, odaklanma mesafesinin değiştiği hareketli nesneler içindir. Deklanşöre yarım basılı tutulduğu sürece, kamera konuya sürekli odaklanmaya devam eder.

 • Odaklanma gerçekleştiğinde, AF noktası mavi renge döner.
 • Poz ayarı yukarıdaki gibi fotoğraf çekilirken yapılır.
 • AF noktası seçimi otomatik olduğunda, fotoğraf makinesi ilk önce odaklanmak için orta AF noktasını kullanır. Otomatik odaklanma sırasında, özne merkez AF noktasından uzaklaşırsa, özne başka bir AF noktasıyla kaplandığı sürece odak takibi devam eder.

AF yöntemi

Çekim koşullarına veya konuya uygun AF yöntemini buradan seçebilirsiniz. Fotoğraf makinesi bir AF noktası veya Bölge AF çerçevesindeki kişilerin yüzlerine odaklanmayı dener.

Yüz + Takip:
 • Kamera çerçevedeki kişi yüzlerini tarar, tespit eder ve odaklanır. Tespit edilen yüz üzerinde AF noktası küçük kare içinde görünür, sonra da bu yüz takip edilmeye başlar. Hiç yüz algılanmazsa, AF alanının tamamı otomatik AF seçimi için kullanılır.
 • Kamera tarafından birden fazla yüzün tanındığı bir grup çekiminde, odak çerçevesinin her iki tarafında da oklar görürsünüz. Odaklama hedefi olarak farklı bir yüz seçmek için, odaklanmasını istediğiniz yüze dokunun veya hedef çerçeveyi yüzün üzerinde hareket ettirmek için Çoklu denetleyiciyi kullanın.
 • Odağı yüze kilitlemek için deklanşöre yarım basılı tutun veya AF-ON düğmesini basılı tutun. Netleme kilitlendiğinde, netleme çerçevesi yeşile döner ve kamera bir bip sesi çıkarır. Sesi kısmak için Çekim Menüsündeki Bip seçeneği ile ses efektini devre dışı bırakın. Odaklanma başarılı değilse, odak çerçevesi kırmızı olur.

Canon EOS R 1 nokta AF1 noktalı AF:

Son derece hassas otomatik netleme için yalnızca bir AF noktası kullanılır.

Canon EOS R AFAF alanını genişlet : Odaklama, bir AF noktasının üst, alt, sol ve sağındaki noktaları kullanır. 1-nokta AF ile takip edilmesi zor olan hareketli nesneler için etkilidir. Her ne kadar Servo AF, başlangıçta bir AF noktası olan bir konuya odaklanmanızı gerektirse de, bu AF yöntemiyle odaklama Bölge AF’den daha kolaydır.

Canon EOS R AFAF alanını genişlet: Çevresinde: Odaklama, yukarıdaki gibi bir AF noktasının üst, alt, sol ve sağındaki noktaların yanısıra köşelerdeki komşu noktaları da kullanır. AF alanını genişlet seçeneğinden daha geniş bir alana odaklanmayı sağlar. 1 nokta AF ile takip edilmesi zor olan hareketli nesneler için etkilidir. Servo AF işlemi, AF alanını genişlet ile aynıdır.

Canon EOS R Bölge AFBölge AF: AF alanını genişlet seçeneğinden daha geniş bir alanı kaplamak için Bölge AF çerçevelerinde otomatik AF seçimini kullanır. Bu da odaklanmayı 1 noktalı AF/AF noktası genişletme seçeneklerine göre daha kolay hale getirir ve hareketli konularda da etkili olur. Genellikle en yakın konuya odaklanır. Kameranın, Bölge AF çerçevesindeki herhangi bir kişinin yüzüne odaklanmaya çalıştığını unutmayın.

Canon EOS R Büyük Bölge AFBüyük Bölge AF: Dikey: Bölge AF’den daha geniş bir alanı kaplamak için bir dikey Büyük Bölge AF çerçevesinde otomatik AF seçimini kullanır. Bu da odaklanmayı 1 noktalı AF/AF alanı genişlet seçeneklerine göre daha kolay hale getirir ve hareketli konularda da etkili olur. Genelde en yakındaki konuya odaklanır. Fotoğraf makinesinin Bölge AF çerçevesindeki herhangi kişilerin yüzlerine odaklanmayı deneyeceğini unutmayın.

Canon EOS R Bölge AFBüyük Bölge AF: Yatay: Bölge AF’den daha geniş bir alanı kaplamak için bir yatay Büyük Bölge AF çerçevesinde otomatik AF seçimini kullanır. Bu da odaklanmayı 1 noktalı AF/AF alanı genişlet seçeneklerine göre daha kolay hale getirir ve hareketli konularda da etkili olur. Genelde en yakındaki konuya odaklanır. Fotoğraf makinesinin Bölge AF çerçevesindeki herhangi kişilerin yüzlerine odaklanmayı deneyeceğini unutmayın.

Kamera Film moduna ayarlandığında, sadece yüz izleme otomatik netleme modunda etkinleştirilebilecek yeni Eye Detection AF’nin nasıl olduğuna bakalım:

Canon EOS R AF Menüsü 1. sekme

Canon EOS R’nin bellenim sürümü 1.2 ile AF çerçeve boyutu artık küçük olarak ayarlanabilir hale getirildi.

AF kare boyutu

1 noktalı AF işlemi için Normal veya Küçük çerçeve boyutunu seçin.

Göz Algılama AF

Bu, EOS M APS-C kameralarla sunulan çok heyecan verici bir özellikti. AF Yöntemi, Yüz tespiti + İzleme olarak ayarlandığında, tüm aktif AF alanı odaklanmak için kullanılır. Ve eğer sahnede bir insan yüzü algılanırsa, kamera sahnedeki en belirgin yüze odaklanmak yerine, o yüzdeki en yakın göze odaklanır ve o göze daha küçük bir odak kutusu koyar. Bu kişi çerçevede hareket ederse, Göz tespiti AF, kadrajda kaldığı sürece o gözü izlemeye devam eder.

Göz tespiti AF etkinken, Yüz Algılama’nın bir insan yüzünü tanıdığını gösteren büyük bir dış kutu ve içinde daha küçük bir kutu görürsünüz. GBu küçük kare Göz Tespiti AF’nin seçtiği gözü çevreleyecektir.

Bu yöntem, portre çekerken, modelinizin en yakın gözüne net bir şekilde odaklanılacağı anlamına gelir. Deneyimli birçok fotoğrafçı daha önce Tek nokta AF ile modelin gözüne denk getirmek için manuel olarak çaba harcadığı bu zahmetli işlemi artık Göz tespiti AF teknolojisi ile birlikte EOS R’ye rahatlıkla bırakılabilecek.

Göz tespiti AF’yi etkinleştirmek için yapılması gereken tek şey, AF Menüsünün 1. sekmesindeki “Göz algılama AF”‘yi etkinleştirmek ve Yüz Tespiti + İzleme’nin etkin olduğundan emin olmak. Bu mod çoğu çekim modunda çalışır.

Göz algılama AF normalde kameraya en yakın olan göze odaklanacak olsa da, netlemeyi modelin diğer gözüne kaydırmak istiyorsanız, kameranın arkasındaki AF Noktası Seçme düğmesine iki kez basın. Algılanan gözü çevreleyen daha küçük “kutunun” modelin diğer gözüne konumlandığını göreceksiniz.

Yüz Algılama AF ve gelişmiş Göz Algılama AF’nin çalışması için, kameranın temelde iki yüz, bir burun ve bir ağız gibi tipik insan yüz özelliklerini tanımlayabilmesi gerekir. Buna göre, EOS R’nin Göz Algılama AF’sinde bazı sınırlamalar olabilir:

 • Servo AF ile çalışmaz, bu nedenle hareketli nesnelerle çalışamaz. Bu nedenle, Spor Algılama Modunda veya Pan Modunda Göz Algılama AF kullanılamaz.
 • Yaratıcı Filtreler modlarında Minyatür efekti veya Balık gözü efekti ayarlarını kullanıyorsanız devre dışı bırakılır.
 • Video kaydederken Göz Algılama AF kullanılamaz. Sürekli Film Servo AF etkinken, video kaydı sırasında genel Yüz Algılama mümkündür.
 • Sahnedeki ana yüz, resimdeki belirli bir alanı kaplayacak kadar yakın olmalıdır. Eğer tespit edilen bir yüz karede çok uzak veya küçükse, EOS R geleneksel Yüz Algılama’ya geri döner.
 • Göz Algılama AF, nesnenin gözleri kısmen veya tamamen kapalıysa sorun yaşayabilir.
 • Yüzün kameraya dönük olması gerekir, bu yüzden konunun kameraya doğru bakıyor ve gözlerin de kameranın yönünde olması gerekir. Kamerayla doğrudan göz teması gerekli olmasa da, konunun gözleri bir tarafa veya diğerine belirgin şekilde açılıysa, EOS R’nin Göz Algılama AF’si kameraya en yakın olan gözü tespit edemeyebilir ve sıradan Yüz Algılama veya geleneksel Otomatik AF noktası seçimine geri döner.
 • Öznenin gözlerinden biri veya her ikisi de derin gölgedeyse, Göz Algılama AF ve bazen genel Yüz Algılama AF işlemekte zorlanabilir.
 • Güneş gözlükleri, gözlerin etrafındaki aşırı makyaj, maskeler gibi durumlar genellikle Göz Algılama AF’nin en yakın gözü tespit edip odaklanmasını önler. Yüz Algılama gibi, insan gözlerini algılamak için tasarlanmıştır, hayvanlar veya insan olmayan diğer nesnelerde çalışmaz.

Dokun ve sürükle AF ayarları

Dokun ve Sürükle AF, temel olarak istenen otomatik netleme noktasını ekranda herhangi bir yere sürükleyebileceğiniz anlamına gelir. Bu, diğer yöntemlerden çok daha hızlıdır.

Aktif dokunma alanını seçebilirsiniz: Tüm panel, Sağ, Sol, Üst, Alt ve Üst Sağ. Ben elektronik vizörde görünmesine ve odak noktasını aynı anda kolayca değiştirmeme olanak sağladığı için Sol’a ayarlıyorum.

2.2 AF Menüsü – AF2

Canon EOS R AF Menüsü 2. sekme

MF Artırma ayarları

MF Artırma -Peaking- manuel netleme yapıldığında hassas ayar yapabilmek için yardımcıdır. Odaklanmayı kolaylaştırmak için odaktaki konunun kenarlarını renkli olarak görebilirsiniz. Kontur rengini ve kenar hassasiyetini -seviyesini- ayarlayabilirsiniz. Netlenmiş alan, elektronik vizörde veya LCD ekranda belirlediğiniz renkte görünecektir, Bu da, odak noktanızın nerede olduğunu ve konunuzun odaklanıp odaklanmadığını belirlemenize yardımcı olur. Çok kullanışlı bir özelliktir, ben Kırmızı renge ve Yüksek Seviyeye ayarlarım.

Odak Kılavuzu

Odak kılavuzunun “Açık” olarak ayarlanması, size odağın hangi yöne ayarlanacağını ve gerekli ayarın derecesini gösteren görsel bir kılavuz sağlar. Kılavuz çerçeve, örneğin Yüz + Göz İzleme kullanılırken ana konu için tespit edilen gözlerin yakınında görüntülenir.

2.3 AF Menüsü – AF3

Canon EOS R AF Menüsü 3. sekme

Takip hassasiyeti

Konu takip hassasiyetini ayarlamanız Servo AF sırasında, kameranız hareketli konuyu takip ederken, araya giren bir başka konu olursa veya ana konunun AF noktalarının dışına çıkması durumunda verilecek tepkiyi belirler. Yedi seviyeden birine ayarlayabilirsiniz.

 • 0 “Sıfır: Standart ayardır, genel olarak hareketli konular için uygundur.
 • Kilitli: -3 / -2 / -1: Bu ayarda, ana konu AF noktasından uzaklaşırsa, fotoğraf makinesinin farklı bir konuyu takip etmesi daha az olasıdır. Ayar eksi (-) sembolüne yaklaştıkça, sıfırdan uzaklaştıkça, kamera farklı bir konuyu izlemeye o kadar az eğimli olur. Örneğin; kalabalık arasında koşan çocuğunuzu takip etmek ve odakta tutmak istiyorsunuz, ama araya başka çocuklar da giriyor diyelim. Bu durumda bu ayarı kullanarak, araya başka çocuklar girse bile kameranızın AF sisteminin bir süreliğine onları yok varsaymasını sağlarsınız. Aradaki engel kalkınca çocuğunuzu izlemeye devam edebilirsiniz.
 • Duyarlı: + 1 / + 2 / + 3: Bu, AF noktasını kapsayan bir konuyu izlerken kameranın daha duyarlı olmasını sağlar. Ayar artı sembolüne yani sıfıra ne kadar yakınsa, kamera o kadar duyarlı olur. Örneğin karşıdan gelen bisiklet yarışçılarını çekiyorsunuz ve hep en öndeki yarışçıyı odakta tutmak istiyorsunuz. Bu ayarı kullanarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Kameranızın odakladığı en öndeki yarışçının önüne bir başkası geçtiğinde artık netleme hızlıca ona geçecektir.

Takip hızlandır/yavaşlat

Bu ayar, hızını aniden değiştiren, birden harekete geçen veya aniden duran konular için Servo AF takip hassasiyetini ayarlar.

 • 0 “Sıfır”: Hareket hızında çok ufak değişiklik olan hızlarda hareket eden konular için uygundur.
 • -2 / -1: Bu da hareket hızında çok ufak değişiklik olan konular için uygundur. 0’a ayarlandığında da etkili olur ancak konunun hafif bir hareketi veya konu önündeki bir engel nedeniyle odak dengesizleşir, bunu engellemek için bu ayar kullanılır.
 • +2 / +1: Ani harekete geçen, birden hızlanan/yavaşlaya/duran konularda etkilidir. Hareketli konunun hareketleri hızla değişse bile, fotoğraf makinesi hedef konuyu takip etmeye devam eder. Örneğin fotoğraf makinesi size aniden yaklaşmaya başlayan bir konu arkasından veya size yaklaşırken aniden duran bir konunun önünden odaklanma yapamayabilir. +2 ayarında hareketli konudaki ani değişimler +1 ayarından daha iyi takip edilir. Ancak, fotoğraf makinesi çok ufak konu hareketlerine karşı bile hassas olacağından, odaklanmada kısa süreli dengesizlikler görülebilir. +2 ayarı, hareketli nesnenin hızındaki önemli değişiklikleri +1’den daha iyi izleyebilir.

AF nokta otomatik geçiş

Bu ayar, hareketli konu yukarı, aşağı, sola veya sağa doğru hızlı geçiş yaparken AF noktalarının değiştirilme hassasiyetini belirler. Bu parametre yalnızca çoklu AF noktaları arasında geçiş yapmak içindir, bu nedenle AF alanı seçim modları kullanılırken Tek Noktalı Spot AF ve Tek Noktalı AF kullanılamaz. Sıfır ayarı, AF noktalarının orta düzeyde anahtarlanması için standart bir ayardır. + 1 / + 2 ayarları, herhangi bir yönde gerçekleşebilecek düzensiz hareketleri olan nesneler çekerken kullanılır.

Bölge AF sırasında manuel olarak seçilen bir AF noktası konuyu terk ettiğinde, konuyu yakalamak için hızlıca çevredeki AF noktalarından yardım alır. Fotoğraf makinesinin otomatik olarak yeni bir AF noktası kullanmaya karar vermesini istediğinizde artı ayarını kullanın ve konuyu izlemek için manuel olarak seçilen AF noktalarına vurgu yapmak istediğinizde sıfır ayarını kullanın.

2.4 AF Menüsü – AF4

Canon EOS R AF Menüsü 4. sekme

Lens elektronik elle odak

Elektronik manuel odaklanma işlevine sahip USM ve STM lensleriyle Tek Çekim AF modunda otomatik odaklanmadan sonra elektronik manuel odaklanmayı kullanmak istiyorsanız ayarlayabilirsiniz.

 • Kapalı – Tek Çekim sonrası devre dışı: AF işlemi sonrasında manuel odak ayarı kapalıdır.
 • Açık – Tek Çekim→etkin: Deklanşör tuşunu yarım basılı tutarsanız, AF işleminden sonra odağı manuel olarak ayarlayabilirsiniz.
 • Açık + – Tek Çekim→etkin (büyütme) :Deklanşör tuşunu yarım basılı tutmaya devam ederseniz AF işlemi sonrasında odağı manuel ayarlayabilirsiniz ve tuş yarım basılıyken lens odaklanma halkasını çevirerek odaktaki alanı büyütebilirsiniz.

AF yardımcı ışını yayma

Fotoğraf makinesinin veya EOS R kameraya uygun harici Speedlite flaşların AF yardımcı ışığını açar veya kapatır. Bu, bazı flaşların düşük ışıklı durumlarda odaklanmaya yardımcı olmak için kullanılan ışıktır.

 • Açık: Gerektiğinde AF yardımcı ışığının yanmasını sağlar.
 • Kapalı: AF yardımcı ışığını kapatır. Fotoğraf makinesi ve harici flaş ünitelerinden AF yardımcı ışığının gelmesini istemiyorsanız bu ayarı yapın.
 • [LED] Sadece LED AF yardımcı ışığı: LED donanımlı harici flaş ünitelerinde LED AF yardımcı ışığı yanar. Harici flaşınızda LED donanımı yoksa bunun yerine fotoğraf makinesinin AF yardımcı ışığı yanar.

Tek çekim AF deklanşör önceliği

Tek Çekim AF’de odaklanmaya veya deklanşör bırakma zamanlamasına öncelik tanınmasını sağlayabilirsiniz (Dokunmatik Deklanşör ile çekim hariç).

 • Odaklanma önceliği: Odaklanma gerçekleşene kadar fotoğraf çekilmez. Çekimden önce iyi odak ayarı yapmak istediğinizde etkilidir.
 • Deklanşör önceliği: Odaklanmadan ziyade fotoğrafın çekilmesine öncelik tanınır. Belirli bir anın yakalanması önemli olduğunda kullanışlıdır. Konu odakta olsun veya olmasın çekiminin yapılacağını lütfen unutmayın.

Bu ayar benin hayati derecede önemlidir. Bununla ilgili bir anımı “Dijital kameralarda AF sistemi nasıl çalışır?” yazımda anlatmıştım, burada yine tekrar edeceğim izninizle:

Doğru ayarı yapın, o önemli anı kaçırıp sürpriz yaşamayın

Hareketli nesnelerin çekimlerinde deklanşörün hızlı çalışmaması insanı delirtebilir, çünkü bazı durumlarda bazı pozlar odaklanmış ve net, bazıları odak dışı ve bulanık olabilir. Bu durum, örneğin uçan kuşların fotoğraflarını çekerken birkaç kez başıma geldi. En kötüsü de kızımın mezuniyet töreninde kep fırlatma aşamasında başıma gelmişti. Düşünsenize, ne zamandır o günü bekliyorsunuz, makineniz yanınızda, seri çekim moduna ayarlamışsınız ve hazır durumdasınız, tam o anı bekliyorsunuz. O an geliyor ve sizin çocuğunuz da dahil tüm öğrenciler keplerini havaya fırlatıyorlar, siz deklanşöre basıyorsunuz. Veee makine fotoğraf çekmiyor, kepler havada, hala çekmiyor, kepler düşüyor ve sıfır fotoğraf ile hüsran. Peki neden böyle oldu? Çünkü bu satırların yazarı, makinesindeki bu ayarı “Odaklanma önceliği” konumunda unutmuş da ondan. Bunun anlamı şudur; “Odağı sağlamadığın sürece fotoğrafı çekme” demişsiniz makinenize. Yüzlerce kep havada uçuşurken, makinemin AF sistemi hangisine odaklanacağına karar veremedi, odaklanamadığı için deklanşöre komut veremedi ve fotoğrafı çekemedi.

2.5 AF Menüsü – AF5

Canon EOS R AF Menüsü 5. sekme

AF olanaksızken lens hareketi

Otomatik odaklanma sırasında odaklanma gerçekleşmezse, fotoğraf makinesinin net odak ayarı için arama yapmaya devam etmesini veya aramayı durdurmasını sağlayabilirsiniz. Bu ayar aksiyon fotoğrafçılığınızı, özellikle tele lenslerle etkin bir şekilde hızlandırabilir. Süper telefoto lensler, sürekli netleme araması sırasında şaşırabilir ve bir sonraki sefer netlemeye ulaşmak daha fazla zaman alabilir.

 • Açık – Odak aramaya devam: Otomatik odaklanma ile odaklanma gerçekleşmediğinde, lens net odağı bulmaya çalışır.
 • Kapalı – Odak arayışını durdur: Otomatik odaklanma başlar ve odak uzakta kalır veya odaklanma gerçekleşmezse, lens sürücüsü işlem yapmaz. Bu lensin odak arama sürücüsü nedeniyle çok sapmamasını sağlar.

NOT: Bir süper telefoto lens veya geniş odaklanma sürücüsü aralığına sahip olan başka bir lens kullanılarak odak arama sürücüsü işlemi yapıldığında, lens keskin bir şekilde odak dışına kayabilir ve bir sonraki sefer odaklanmak için daha uzun süre geçebilir. Bunun için “Kapalı – Odak arayışını durdur” ayarı yapmanız önerilir.

AF yöntemi sınırla

Burada tüm AF yöntemlerinin bir listesini bulacaksınız, hangilerini kullanacağınızı veya kullanmayacağınızı seçebilir kaldırabilirsiniz, böylece AF Yöntemi Menüsünde daha az karışıklık olur.

AF noktasına bağlı yönlenme

Dikey veya yatay çekim yapmanıza göre AF noktalarını veya Bölge AF çerçevelerini farklı pozisyonlara atayabilirsiniz. Kameranın yönüne bağlı olarak farklı AF yapılandırmaları seçebilirsiniz.

Fotoğraf makinesini yatay, dikey tutmanıza göre üç farklı AF noktası seçim yöntemi seçebilirsiniz. Kamerayı döndürmek, o yön için ayarladığınız AF noktası veya AF noktası seçim yöntemini değiştirecektir.

Bu, birçok durum için çok kullanışlıdır. Örneğin bir düğünde, yatay formatta çekim yaparken orta noktayı, portre modunda çekim yaparken yüze odaklanmak için orta üst AF noktasını kullanmayı seçebilirsiniz.

EOS R üzerindeki özelleştirilebilir düğmelerden birini kullanarak hemen değiştirebileceğiniz alternatif veya favori bir AF noktası seçmek de mümkündür. Bu özelleştirme, tek bir tuşa basarak geri çağrılabilecek alternatif bir AF ayarları grubunu seçmek için de kullanılabilir. Örneğin bir 100m sürat yarışı çekerken bunu faydalı bulabilirsiniz. Biri yarış başlangıcı için diğeri koşucular finiş çizgisine geldiklerinde iki farklı AF noktası seçme yöntemini kullanabilirsiniz.

Yüz + İzleme için ilk Servo AF nokta

Bu ayar, AF yüz tanıma ve izlemeye ayarlandığı zaman, AF sisteminin neyi izlemeye başlayacağının belirtilmesi için belirli bir nokta seçmenizi sağlar.

3. Oynatma Menüsü

Bu bölümde çekilen fotoğraf ve videoların oynatılması ile ilgili konular ele alınmakta ve size Oynatma Canon EOS R Oynatma düğmesi sekmesindeki menü ayarları tanıtılmaktadır.

3.1 Oynatma Menüsü – PLAY1

Canon EOS R Oynatma Menüsü 1. sekme

Görüntüleri koru

EOS R’deki bazı görüntüleri yanlışlıkla silmemek için korumaya almak isteyebilirsiniz, bunu yapmak için bu ayarı kullanmalısınız. Bir görüntüyü koruma altına aldığınızda, kameranın silme işlevi bu görüntüyü silemez. Silinmeye karşı korumalı bir görsel silmek için önce korumayı iptal etmeniz gerekir. Tüm görüntüleri silseniz bile, korunan görüntüler silinmeden kalır. Gereksiz görüntüleri bir kerede silmek istediğinizde bu ayar uygundur.

Görüntüyü döndür

Dikey görüntüler otomatik olarak döndürülerek fotoğraf makinesinin LCD ekranında ve bilgisayarınızda yatay yerine dikey olarak görüntülenirler. Bu özelliğin ayarı değiştirilebilir.

 • Görüntü yakalandıktan hemen sonra, görüntü gözden geçirme için otomatik olarak dikey şekilde döndürülmez.
 • Kamera yukarı veya aşağı bakarken dikey görüntü çekilirse, izleme için görüntü otomatik olarak dönmeyebilir.
 • Dikey görüntü bilgisayar ekranında otomatik olarak döndürülmezse, kullandığınız yazılım görüntüyü döndüremiyor demektir.

Görüntü sil

Bir aralık seçerek veya klasördeki ya da karttaki tüm görüntüleri seçin ve silin. Gereksiz görüntüleri isterseniz tek tek isterseniz topluca silebilirsiniz. “Görüntüleri koru” kısmında açıkladığımız koruma altına alınmış görüntüler silinmez.

Dijital Baskı emri

Çektiğiniz fotoğrafları doğrudan yazdırmak isterseniz kameranızı Wi-Fi aracılığıyla bir yazıcıya bağlayabilirsiniz . Tek seferde topluca görüntü yazdırabileceğiniz gibi her çekim sonrası baskı emri de verebilirsiniz.

Baskı tipi, tarih, dosya numarası vb. gibi baskı ayarlarını ayarlayabilirsiniz. Baskı ayarları, baskı emri verilen tüm çıktılara uygulanır, her görüntü için ayrı ayrı ayarlanamaz.

Foto Defteri Ayarları

Bu işlev fotoğraf albümlerini çevrimiçi olarak sipariş etmek ve yazıcıdan yazdırmak için kullanışlıdır. Foto albümüne basılmak üzere en fazla 998 görüntü seçebilirsiniz. EOS Utility’yi -EOS yazılımı- kullanarak görüntü aktardığınızda, foto albümü için seçilen görüntüler özel bir klasöre kopyalanır. Bu işlev, çevrimiçi foto albümü sipariş etmek için iyi iş görür.

Görüntü aktarımı

Özel yazılım Image Transfer Utility 2 ile, kameradaki görüntüleri otomatik olarak bir bilgisayara gönderebilirsiniz. Önce Wi-Fi bağlantısını kurmanız gerekir.

RAW görüntü işleme

Fotoğraf makinesiyle RAW veya cRAW görüntüleri işlemden geçirebilir ve bunları JPEG görüntüler olarak kaydedebilirsiniz. RAW görüntünün kendisi değiştirilmeyeceğinden, bunun farklı işleme koşullarına göre işleyerek istediğiniz sayıda JPEG görüntü elde edebilirsiniz.

RAW görüntüleri işlemek için Digital Photo Professional’ı -EOS yazılımı- da kullanabilirsiniz.

Canon ESO R’de şu ayarlar mevcuttur:

 • Parlaklık ayarı: Görüntü parlaklığını 1/3 duraklı artışlarla ±1 aralığında ayarlayabilirsiniz.
 • Beyaz ayarı – WB: Çekim ayarları, Otomatik, Gün Işığı, Gölge, Bulutlu, Tungsten ışığı, Beyaz floresan ışığı, Flaş, Renk sıcaklığı gibi seçebilirsiniz.
 • Resim Stili: Çekim ayarları, Otomatik, Standart, Portre, Manzara, İnce detay, Nötr, Yumuşak, Siyah Beyaz, Kullanıcı Tan. 1, Kullanıcı Def. 2, Kullanıcı Def. 3
 • Otomatik ışık iyileştirici: Devre Dışı, Düşük, Standart, Yüksek
 • Yüksek ISO hızı parazit azaltma: Devre Dışı, Düşük, Standart, Yüksek
 • Görüntü kalitesi: Küçük, orta ve büyük JPEG dosyalarını iyi veya standart çözünürlükte yazdırabilirsiniz.
 • Renk bozulma düzeltmesi: Etkinleştir / Devre Dışı Bırak
 • Renk sapmaları: Etkinleştir / Devre Dışı Bırak
 • Kırınım düzeltme: Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

3.2 Oynatma Menüsü – PLAY2

Canon EOS R Oynatma Menüsü 2. sekme

Kesme

Çektiğiniz JPEG görüntüleri kırpabilir ve başka bir görüntü olarak kaydedebilirsiniz. Sadece JPEG görüntülere kırpma yapılabilir. RAW çekilen görüntüler kırpılamaz. Diğer kamera içi RAW işleme özelliğine ek olarak, görüntülerinizi tek veya çoklu şekilde burada özgürce veya önceden ayarlanmış boyutlara göre kırpabilirsiniz.

Yeniden boyutlandırır

RAW görüntülerinizi yeniden boyutlandırmak ve örneğin sosyal medyada yayınlamak için fotoğraf makinesinde kaydetmek de mümkündür. Piksel sayısını düşürmek ve yeni bir görüntü olarak kaydetmek için bir JPEG fotoğrafı yeniden boyutlandırabilirsiniz. Sadece JPEG L, M ve S1 görüntülerle yeniden boyutlandırma yapılabilir. RAW görüntüler yeniden boyutlandırılamaz.

Derecesi – Derecelendirme ayarı

Görüntülerinizi 1–5 arasında derecelendirebilirsiniz. Canon Digital Photo Professional kullanıyorsanız, bu görüntüleri daha sonra bilgisayarınıza aktardığınızda bu değerler görünecektir.

Slayt şov

Kartta kayıtlı görselleri otomatik slayt gösterisi şeklinde oynatabilirsiniz.

Görsel arama koşullarını ayarla

Görüntü gösterimini arama koşullarına göre filtreleyebilirsiniz. Görüntü arama koşullarını ayarladıktan sonra, sadece bulunan görüntüleri oynatabilir ve görüntüleyebilirsiniz. Filtrelenen görüntülere koruma, derecelendirme, silme, slayt gösterisi oynatma işlemi ve diğer işlemleri de uygulayabilirsiniz. Bu özellik bulunan görüntüler üzerinde belirli bir görevi tek bir seferde hızlıca gerçekleştirmenizi sağlar.

Burada seçim için çok sayıda faktör bulacaksınız, bu özelliğin neden eklendiğini tam anlayamadım ve belki hiç kullanmayacağımı dürüstçe söyleyebilirim. Siz bu yöntemin kullanılacağı faydalı bir yol biliyorsanız aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşır mızınız?

Döner kadran ile görüntü atla

Tek tek görüntü oynatmada Canon EOS R Döner kadran kadranını çevirerek seçmiş olduğunuz atlama yöntemiyle görseller arasında ileri/geri atlayabilirsiniz. Bu ayar, kadranı çevirdiğinizde görüntü kütüphanenizde ne kadar değişim olacağını seçer.

Tek tek seçebilirsiniz, 10’ar tane atlama, belirtilen sayıya göre atlama, tarihe göre, klasöre göre atlama, yalnızca videoları gösterme, sadece fotoğraflar, yalnızca korumalı veya görüntü derecelendirmesine göre göster gibi birçok seçenek mevcut.

3.3 Oynatma Menüsü – PLAY3

Canon EOS R Oynatma Menüsü 3. sekme

Oynatma bilgileri ekranı

Temel çekim bilgi yerleşimi olan ilki hariç tümü ayrı ayrı 9 ekran etkinleştirebilirsiniz, histogramın parlaklık veya RGB olarak belirtilmesine ve bazı durumlarda her ikisine de izin verir.

Vurgu Uyarısı

Vurgu Uyarısı ayarı, görüntülerinizde aşırı pozlanmış alanları gösterir. Görüntü önizlemesi tamamen beyaz olan ve hiçbir ayrıntı içermeyen alanlarda yanıp söner. “Açık” olarak ayarlandığında, kırpılan vurgulu alanlar yanıp söner. Renk tonu geçişlerinin aslına uygun bir şekilde üretilmesini istediğiniz yanıp sönen alanlarda daha detaylı renk tonu geçişleri elde etmek için poz telafisini negatif bir değere getirin ve yeniden çekim yapın.

AF noktası gösterimi

Bu ayar, ekrandaki ve elektronik vizörünüzdeki AF noktalarının sayısını gösterir veya gizler. “Açık” olarak ayarlanırsa, odaklanma gerçekleştiğinde AF noktası kırmızı renkte gösterilir. AF noktaları otomatik olarak seçildiğinde çok sayıda AF noktasının görüntülenebileceğini unutmayın.

Izgaralı izleme – Izgara gösterimi

Tek tek görüntü gösteriminde, izlediğiniz görüntü üzerinde ızgara görüntüleyebilirsiniz.
Izgara tipini “Oynatma bilgileri” içinden seçebilirsiniz. Bu işlev, görüntülerdeki yatay/dikey eğikliği ve kompozisyonu kontrol etmek için kullanışlıdır.

Video oynatılırken kılavuz çizgileri gösterilmez.

Video oynatma sayacı

Bu ayardaki iki seçenek “Kayıt Süresi” ve “Süre Kodu”dur ve video kamerada oynatılırken hangisinin görüntüleneceğini belirler. Kayıt Süresi’nde, çekimin başlamasından sonraki geçen süre, oynatma sırasında arka LCD panelde gösterilecektir. Süre Kodu ayarında, oynatma sırasında ilgili zaman kodu gösterilir.

Son görülenden göster

Bu seçenek “Açık” olduğunda oynatma -çekimi henüz tamamladığınız zaman hariç- en son oynatılan görüntüden devam ettirilir. Oynatmayı en yeni çekilen görüntüden sürdürmek için bu ayarı “Kapalı” yapın ve kamerayı kapatıp açın.

Büyütme (yaklaşık)

Bu seçim yapıldığında, ilk büyütme oranını ve büyütülen görüntünün konumunu ayarlayabilirsiniz:

 • 1x (büyütme yok): Görüntü büyütülmez. Büyütme gösterimi tek tek oynatmayla başlar.
 • 2x, 4x, 8x, 10x (merkezden büyüt): Büyütülmüş gösterim, seçilen büyütme oranında resim merkezinden başlatılır.
 • Gerçek boyut (seçilen noktadan): Kayıtlı görüntünün pikselleri yaklaşık %100’de görüntülenir. Büyütülmüş gösterim, odaklanmayı başarmış AF noktasından başlatılır. Görüntü manuel odaklanma ile çekilirse, büyütülmüş gösterim görüntü merkezinden başlar. Ben bu ayarda tutmayı tercih ediyorum.
 • Son büyütme ile aynı (merkezden): Büyütme Canon EOS R Büyüteç tuşunu kullanarak büyüttüğünüz gösterimle aynı şekilde olur. Büyütülmüş gösterim, resmin merkezinde başlar.

4. Ayar Menüsü

Bu menüde, kamera ayarları yer alıyor. Başlığın sağında ✩ simgesi görürseniz, bu işlevin sadece Fv, P, Tv, Av, M veya Bulb modunda kullanıldığını gösterir.

4.1 Ayar Menüsü – SET UP1

Canon EOS R Ayar Menüsü 1. sekme

Klasör Seç

Çekmiş olduğunuz görüntülerin kaydedileceği klasörü istediğiniz gibi oluşturabilir veya seçebilirsiniz. Burada SD kartınızdaki dosyaların depolanacağı klasörü seçebilir ve/veya oluşturabilirsiniz.

Bir klasörde en fazla 9999 görüntü olabilir (dosya numarası 0001 – 9999). Bir klasör dolduğunda, otomatik olarak klasör numarası bir artırılmış yeni bir klasör oluşturulur. Ayrıca, manuel sıfırlama işlemi uygulandığında, otomatik olarak yeni bir klasör oluşturulur. 100 ile 999 arasında numaralandırılmış klasörler oluşturulabilir.

Bilgisayarda klasör oluşturmak için ekranda kart açık durumdayken, “DCIM” adlı yeni bir klasör oluşturun. DCIM klasörünü açın ve görüntü kaydı ve düzenlemesi için gereken sayıda klasör oluşturun. Klasör adı “100ABC_D” formatında olmalıdır. İlk üç basamak her zaman 100 ile 999 arasındaki klasör numarasıdır. Son beş karakter ise A ile Z arasında büyük/küçük harf, nümerik değer ve alt tire “_” kombinasyonu olabilir. Boşluk kullanılamaz. Ayrıca, iki klasör adının, adında yer alan diğer beş karakter farklı bile olsa, aynı üç basamaklı klasör adını paylaşamayacağını unutmayın (örneğin, “100ABC_D” ve “100W_XYZ”).

Dosya no verme

Her yeni çekim için dosya numaralandırmasını Sürekli veya Otomatik Sıfırla / Manuel Sıfırla olarak ayarlayabilirsiniz. Sürekli olarak art arda fotoğraflarınızı numaralandırır. Otomatik sıfırlama, bir SD kart her takıldığında numaralandırmayı sıfırlar ve Manuel sıfırlama numaralandırmayı bir kez sıfırlar.

Dosya adı

Dosya adları, dört alfa nümerik karakterden ve ardından gelen dört basamaklı görüntü sayısından ve bir uzantıdan oluşur. İlk dört karakteri değiştirebilirsiniz. Örnek: BE3B0001.JPG gibi.

Otomatik döndürme

Otomatik döndürme, portre modunda dikey kadraj ile çekilen görüntülerinizi ekran boyutuna uyacak şekilde otomatik olarak döndürür. Bunu açıp kapatabilir ve bunun davranışın Canon yazılımını kullanarak PC’nize aktarılan görüntüler için de geçerli olup olmayacağına karar verebilirsiniz.

Kartı formatla

Yeni bir çekime başlarken veya çekim esnasında SD kart değiştirdiğinizde mutlaka taktığınız SD kartınızı fotoğraf makinesinde biçimlendirin. Bu sayede, takmış olduğunuz kartta yazma hatası olmayacağından emin olursunuz. Biçimlendirme işleminin karttaki tüm görüntüleri sileceğini ve düşük düzeyli biçimlendirmeyi seçerseniz dosyaların kurtarılamayacağını unutmayın.

4.2 Ayar Menüsü – SET UP2

Canon EOS R Ayar Menüsü 2. sekme

Eko modu

Bu işlev pil gücünden tasarruf etmenizi sağlar. Kamera kullanımda değilken, pil tüketimini azaltmak için ekran kısa bir süre içerisinde kararır.

Güç koruma

Ekranın, fotoğraf makinesinin ve vizörün otomatik olarak kapanma zamanlamasını, Ekran kapalı, Otomatik kapanma ve Vizör kapalı şeklinde ayarlayabilirsiniz. Aşağıdaki durumlarda güç kesilecektir. Gücü tekrar açmak için güç düğmesine tekrar basın.

 • Çekim modu: Kamera son kontrole erişildikten yaklaşık 3 dakika sonra kapanır. Otomatik Kapanma, “Kapalı” olarak ayarlanmış olsa bile, son kontrole erişildikten sonra LCD ekran otomatik olarak 1 dakika sonra kapanır. LCD ekranı tekrar açmak için güç düğmesi dışındaki herhangi bir düğmeye basın.
 • Oynatma modu veya bir yazıcıya bağlı iken: Kameradaki son kontrole erişildikten yaklaşık 5 dakika sonra kapanır.

Ekran parlaklığı

Ekran ve vizör parlaklığı ayrı ayrı ayarlanabilir.

Ekran renk tonu

Ekran ve vizörün renk tonu ayrı ayrı ayarlanabilir.

Tarih / Saat / Bölge

Kameranızı ilk kez açtığınızda veya Tarih/Saat/Bölge dilimi ayarı sıfırlanmışsa, saat diliminden başlayarak ayar yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • İlk olarak saat dilimini ayarladığınızda ileride gerektiğinde sadece bu ayarı yaparsanız Tarih/Saat ayarı uygun şekilde güncellenir.
 • Çekilen görüntülere çekim tarihi ve saati bilgileri ekleneceği için Tarih/Saat ayarını yaptığınızdan emin olun.

Dil

Kamera Menüleri için tercih ettiğiniz dili seçin. Çevrimiçi bilgi bulmak İngilizce olarak daha kolay olduğu için ben İngilizce’yi seçiyorum.

4.3 Ayar Menüsü – SET UP3

Canon EOS R Ayar Menüsü 3. sekme

Video sistemi

Yaşadığınız bölgeye bağlı olarak NTSC veya PAL’yi seçin. Ben PAL seçtim.

Dokunma kontrolü – Dokunmatik kontrol

Canon EOS R’nin arkasındaki dokunmaya duyarlı ekranı açabilir veya kapatabilirsiniz. Standart / Hassas / Devre Dışı Bırak seçenekleri mevcuttur.

Dokunmatik kontrol işlemiyle ilgili önlemler :

 • Ekran basınç uygulamaya duyarlı olmadığı için dokunmatik işlemleri gerçekleştirmek için tırnağınız, tükenmez kalem ucu gibi sert nesneler kullanmayın.
 • Dokunmatik işlemleri gerçekleştirmek için ıslak parmakla dokunmayın.
 • Ekran nemliyse veya parmaklarınız ıslaksa, dokunmatik ekran paneli işlem yapmayabilir veya yanlış işlem yapılabilir. Bu durumda cihaz gücünü kapatın ve nemi bir bezle silin.
 • Ekrana piyasadan temin edilen koruyucu bant veya çıkartma yapıştırıldığında dokunmatik işlemin yanıt süresi yavaşlayabilir.
 • “Hassas” olarak ayarlıysa dokunmatik işlemleri hızla gerçekleştirirseniz, kameranız dokunmatik işleme yavaş yanıt verilebilir.

Bip sesi

Deklanşöre yarım bastığınızda ve ekrana dokunduğunuzda, konu odağa alındığında bip sesini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Pil bilgisi

Kullandığınız pilin durumunu kontrol edebilirsiniz. Fotoğraf makinesine çok sayıda pil kaydederek bu pillerin kalan tahmini kapasitesini ve kullanım geçmişini kontrol edebilirsiniz.

Sensör temizleme

Açma/kapama tuşunu kapalı konumuna getirdiğinizde kameranız sensörün ön kısmını temizler. Sensör temizliğini manuel olarak da etkinleştirebilirsiniz.

Bu ayarı “Otomatik temizleme” olarak ayarlamanızı öneririm. Bu, kameranızı her kapatışınızda sensöre bir yük göndererek sensörde olabilecek toz parçacıklarını uzaklaştırır. Ayrıca, basit bir hava üfleyici ile düzenli olarak temizleme alışkanlığı edinmelisiniz.

HDMI çözünürlüğü

Fotoğraf makinesi bir HDMI kablosuyla bir televizyona veya harici kayıt cihazına bağlandığında kullanılan görüntü çıkış çözünürlüğünü ayarlayın. Buradan, kameranın otomatik olarak hangi cihaza bağlanacağına karar vereceği Otomatik, 1080p veya 4K’yı seçebilirsiniz.

HDMI HDR çıkışı

Fotoğraf makinesini bir HDR televizyona bağlayarak RAW görüntülerinizi HDR’de izleyebilirsiniz -Micro-D tipi konnektörle desteklenen uyumlu TV’ye HDR çıkışı-. Bu işlevi kullanmayacaksanız kapatın.

4.4 Ayar Menüsü – SET UP4

Canon EOS R Ayar Menüsü 4. sekme

Çekim bilgi ekranı

Çekim yaparken fotoğraf makinesinde veya vizörde gösterilen bilgileri ve bilgi ekranlarını özelleştirebilirsiniz.

Ekran performansı

Fotoğraflar için çekim ekranı gösteriminde öncelik tanıyacağınız performans parametresini seçebilirsiniz. Yenileme hızları Smooth ayarından biraz daha yavaş olsa da, pil ömrünü korumak için bunu Güç tasarrufu olarak ayarlayabilirsiniz.

VF ekran formatı

[Ekran 1], vizör ekranının tamamındaki Live View görüntüsünü gösterir. Bu, elektronik vizör ekranının kullanımını en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır, ancak beyaz dengesi ayarlarını ve Otomatik Aydınlatma Optimize Edici’yi gösterenler gibi çekim simgeleri vizör görüntüsünün yanlarına yerleştirilecektir. Bundan hoşlanmıyorsanız, daha küçük bir Canlı Görüntü görüntüsüne sahip olan [Ekran 2] ‘yi, görüntüyü çevreleyen sınırlardaki çekim simgeleriyle birlikte tercih edebilirsiniz. Ben Ekran 1 tercih ediyorum.

Görüntülenen simgeler bir dereceye kadar özelleştirilebilir ve dikey yönlendirmeye geçtiğinizde buna göre döner.

Görüntü ayarları

Kamerayı yüzüne yaklaştırdığınızda gözünüz algılanırsa görüntünün arka ekrandan elektronik vizöre otomatik olarak geçip geçmeyeceğini buradan seçebilirsiniz, veya yalnızca arka ekranı kullanın veya yalnızca elektronik vizörü kullan ve ekranı kapat gibi ayarlar yapabilirsiniz.

Yardım metni boyu

Menü sistemi görünen yardım ekranı için metin boyutunu değiştirebilirsiniz.

4.5 Ayar Menüsü – SET UP5

Canon EOS R Ayar Menüsü 5. sekme

Kablosuz iletişim ayarları

Kablosuz iletişim ayarları ekranında, kablosuz iletişim işlevi ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Kablosuz bağlantı ayarları:

 • Kablosuz iletişim işlevini Etkinleştir veya Devre Dışı Bırak seçeneğini belirleyebilirsiniz.
 • Şifre: Wi-Fi bağlantısının şifre olmadan kurulmasına izin vermek için Yok olarak ayarlayın (Wi-Fi yoluyla bir erişim noktasına bağlanma hariç).
 • Bağlantı geçmişi: Wi-Fi bağlantılı cihazların geçmişini Gösterip Gizlememeyi ayarlayabilirsiniz.
 • Görüntüleri otomatik olarak bilgisayara gönderin: Özel yazılım Image Transfer Utility 2 ile, kameradaki görüntüleri otomatik olarak bir bilgisayara gönderebilirsiniz.
 • Çekimden sonra akıllı telefona gönder: Çekimleriniz otomatik olarak bir akıllı telefona gönderilebilir.
 • MAC adresi: Kameranın MAC adresini kontrol edebilirsiniz.

Wi-Fi işlevi:

 • Akıllı telefonlarla iletişim kurun
 • Uzaktan kumanda (EOS Yardımcı Programı)
 • Wi-Fi yazıcısından yazdır
 • Görüntüleri Web servisine gönder

Bluetooth işlevi: Bluetooth işlevlerini ayarlayabileceğiniz veya kontrol edebileceğiniz ekranı görüntüler.

Görüntüleri akıllı telefona gönder: Kamera bir akıllı telefona bağlıyken, kamerada kayıtlı görüntüleri akıllı telefona göndermek için bu işlevi kullanın.

Takma ad: Takma adı sanal klavyeyi kullanarak değiştirebilirsiniz.

Ayarları sil: Tüm kablosuz iletişim ayarlarını temizleyin.

GPS Cihazı ayarları

Bluetooth ile uyumlu bir akıllı cihaza bağlıyken çekim yaparken, EOS R, GPS verilerini toplayabilir ve Canon Camera Connect uygulamasını kullanarak otomatik olarak görüntülerinize ekleyebilir. Konumları tanımlamayı kolaylaştırır ve eve döndüğünüzde yararlı bir düzenleme özelliği sunar.

4.6 Ayar Menüsü – SET UP6

Canon EOS R Ayar Menüsü 6. sekme

Çoklu işlev kilidi

Çekim yaparken fotoğraf makinesinde ayarlarınızı yanlışlıkla değiştiriyorsanız, çoklu işlev kilidini kullanmak hızlı hareket etmeniz gereken bir ortamda çekim yaparken bu sorunların önüne geçebilir. 

Çoklu işlev kilidi’ni seçin. Kilitlenecek makine kontrollerini seçin SET tuşuna basarak “✔︎” işareti koyun. “Tamam”‘ı seçin. LOCK tuşuna bastığınızda “✔︎” olarak seçilem makine kontrolleri kilitlenir.

Bundan sonra bir ayarı değiştirmek istediğinizde, vizörde ve üst LCD panelde L görüntülenir. Bu durumda ayarı değiştiremezsiniz. Düğmeye basmanız yeterlidir; kamera normale döner.

Özel çekim modu (C1-C3)

Geçerli fotoğraf makinesi ayarlarını, örneğin çekim işlevleri, menü işlevleri ve Özel İşlev ayarlarını C1 ve C3 arasındaki modlara Özel çekim modları olarak kaydedebilirsiniz. Fotoğraf veya video çekiminde kullanmak üzere farklı işlevler kaydedebilirsiniz.

Tüm kamera ayarlarını sil – Makineyi varsayılan ayarlara çevirme

Bu, kamera ayarlarınızı fabrika varsayılanlarına geri yüklemek için kullanılır.

Telif hakkı bilgisi

Temel olarak, bu ayar her fotoğrafa telif hakkı bilgilerinizi ekler. Eğer hafıza kartınızı kaybederseniz ve biri onu bulursa, Telif Hakkı ve/veya Adınızı yazmak sizi bulmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca, RAW dosyalarına veri yazıyorsunuz, böylece bir fotoğrafın yazarı olduğunuzu kanıtlamanız gerekirse, iletişim bilgilerinizle birlikte RAW dosyasında bunu kanıtlayabilirsiniz.

Kılavuz / yazılım URL’si

Kullanım kılavuzlarını indirmek için bu alanı seçin ve görüntülenen QR kodunu bir akıllı telefon ile tarayın. QR kodlarını taramak için uygulama gerektiğini unutmayın.

Sertifika Logo Ekranı

Bu alan seçildiğinde, fotoğraf makinesinin bazı sertifika logoları görüntülenir. Diğer sertifika logoları kullanım kılavuzu içinde ve makine kutusunda da bulunabilir. Hiç işim olmadı :).

Yazılım

Yazılım revizyon numarasını buradan kontrol edebilirsiniz. Bu alanı seçerek fotoğraf makinesi veya kullanılan lensin yazılımını son sürümüne mutlaka güncelleyin.

5. Özel İşlevler Menüsü

Özel İşlevler ve kontrol özelleştirmeleri ile fotoğraf makinesi işlevlerine ince ayar yapabilir ve tuş ve kadran işlevlerini çekim tercihlerinize uygun şekilde değiştirebilirsiniz. Sık sık ayarladığınız menü öğelerini ve Özel İşlevleri de Menüm sekmelerine ekleyebilirsiniz.

5.1 Özel İşlevler Menüsü – C. Fn1:Exposure

Canon EOS R Özel İşlevler / Menüm 1. sekme

Pozlama düzey artışları

Deklanşör hızı, diyafram, pozlama telafisi, AEB, flaş pozlama telafisi vb. için 1/2 veya 1/3 durak artışlarına ayarlar. Ben, devamlı 1/3 durak tercih ediyorum.

ISO hızı ayar artışları

Manuel ISO hız ayarı artışlarını 1 durak veya 1/3 durak olarak değiştirebilirsiniz. Ben 1 durak olarak ayarlıyorum.

Tarama (Basamaklama) otomatik iptal

Kameranızı kapattığınızda veya video kaydına geçtiğinizde Otomatik pozlama basamaklama -AEB- ve beyaz ayarı basamaklama ayarlarını iptal edilip edilmeyeceğini belirleyebilirsiniz.

AÇIK – Etkinleştir: Güç düğmesini 2’ye ayarladığınızda, AEB ve beyaz dengesi basamaklama ayarları iptal edilir. Flaş patlamaya hazır olduğunda veya film çekimine geçtiğinizde AEB de iptal edilir.

KAPALI – Devre dışı bırak: AEB ve beyaz dengesi basamaklama ayarları, güç düğmesini Kapalı konumuna getirseniz bile iptal edilmez. Flaş patlamaya hazırsa veya film çekimine geçerseniz, AEB geçici olarak iptal edilir, ancak AEB aralığı korunur.

Tarama dizisi – Basamaklama sırası

Canon’un bu çevirileri kime yaptırdığını merak ediyorum. “Basamaklama” terimi artık bir standart haline gelmişken “Tarama” niye? 100 fotoğrafçıya sorsanız kaç tanesi size “Tarama dizisi”nin ne anlama geldiğini açıklayabilir ki?

Birçok yazımda belirtiyorum; ben ekipmanlarımı İngilizce dil seçeneği ile kullanıyorum. Bir okurumuz, neden böyle yaptığımı, neden Türkçe kullanmadığımı biraz sitemkar bir ifadeyle sormuştu. Nedeni, işte burada gördüğünüz gibi çeviri problemleri! Bu problem yalnızca Canon için geçerli değil, birçok marka için böyle.

AEB ve beyaz dengesi basamaklama adımları 0, -1 ve +1 arasında değiştirilebilir.

Taramalı çekim sayısı – Basamaklamalı çekim sayısı

AEB ve beyaz dengesi basamaklama çekim sayısı 2, 3, 5 ve 7 çekim arasında değiştirilebilir.

Güvenli geçiş

Konu parlaklığı değişirse ve standart poz otomatik poz aralığında elde edilemezse, fotoğraf makinesi standart poz elde etmek için manuel olarak seçilen ayarı otomatik olarak değiştirir. [Enstantane hızı/Diyafram] olarak ayarlandığında Tv ve Av modunda geçerli olur. ISO hızı olarak ayarlandığında P, Tv ve Av modunda geçerli olur.

 • [OFF] Kapalı
 • [Tv/Av] Enstantane hızı/Diyafram
 • [ISO] ISO hızı

Yeni diyafram için aynı pozlama

ISO hızı manuel ayarlanırken -Otomatik ISO ayarı hariç- şu durumlarda maksimum diyafram M modunda düşebilir (en küçük f/numarası yükselebilir, yanı kısık diyafram):

 • 1. Lens değiştirirseniz,
 • 2. Genişletici takarsanız veya
 • 3. Değişken maksimum diyaframlı bir zum lensi kullanırsanız.

Bu işlev 1, 2 ve 3 öncesi ile aynı pozu korumak için ISO ve enstantane hızını Tv otomatik olarak ayarlayarak düşük pozlama olmasını önler.

 • [OFF] Kapalı
 • [ISO] ISO hızı
 • [ISO/Tv] ISO hızı/Enstantane hızı [Tv] Enstantane hızı

5.2 Özel İşlevler Menüsü – C. Fn2:Exposure

Canon EOS R Özel İşlevler / Menüm 2. sekme

Enstantane hızı aralığı ayarla

Enstantane hızı aralığını buradan değiştirebilirsiniz. Fv, Tv ve M modunda belirlediğiniz aralıkta enstantane hızını manuel olarak ayarlayabilirsiniz. P ve Av modunda veya enstantane hızı “AUTO” ayarındayken Fv modunda, enstantane hızı video çekimi hariç, belirlediğiniz aralıkta otomatik ayarlanır. “Tamam” seçerek ayarı kaydedin.

 • [En düşük hız] : 30 sn.–1/4000 sn. aralığında ayarlanabilir.
 • [En yüksek hız] : 1/8000 sn.–15 sn. aralığında ayarlanabilir.

Diyafram aralığı ayarla

Diyafram aralığını buradan değiştirebilirsiniz. Fv, Av, M ve BULB modunda diyaframı belirlediğiniz aralıkta manuel olarak ayarlayabilirsiniz. P ve Tv modunda veya diyafram “AUTO” ayarındayken Fv modunda, diyafram belirlediğiniz aralıkta otomatik ayarlanır. “Tamam” seerek ayarı kaydedin.

 • [Maks. diyafram (Min. f/)] : f/1.0 – f/64 aralığında ayarlanabilir.
 • [Min. diyafram (Maks. f/)] : f/91 – f/1,4 aralığında ayarlanabilir.

Odak sonrası AE kilidi ölçüm modu

Canon EOS R C.Fn2

Her ölçüm modu için, Tek Çekim AF
ile odaklanma gerçekleştikten sonra deklanşör tuşuna yarım basıldığında odağın kilitlenmesini (AE kilidi) ayarlayabilirsiniz. Deklanşör tuşu yarım basılı tutulurken poz kilitlenir.

5.3 Özel İşlevler Menüsü – C. Fn3:Operation

Canon EOS R Özel İşlevler / Menüm 3. sekme

Tv / Av sırasında kadran yönü

Deklanşör hızını ve diyafram açıklığını ayarlarken çevirme yönünü değiştirir.

Kontrol halkası dönüşü

Kontrol halkası dönme işlevi burada da tersine çevrilebilir.

Odak halkası dönüşü

Evet, aynısı lens odak halkası için de geçerli, bu da tersine çevrilebilir.

RF lens MF odaklanma halkası hassasiyeti

Canon RF lenslerini kullanırken, netleme halkasının hassasiyetini kontrol edebilirsiniz.

5.4 Özel İşlevler Menüsü – C. Fn4:Operation

Canon EOS R Özel İşlevler / Menüm 4. sekme

Düğmeleri özelleştir

EOS R, düğmeleri özelleştir kategorisinde, kullanıcılarının fotoğraf çekimi için 14 farklı kamera kontrolünün işlevini değiştirmesine izin verir; kamera video kayıt moduna ayarlanmışsa, bu seçenek 12 farklı düğmeye düşer.

Canon EOS R programlanabilir tuşlar

Ayrıntılara dalmadan önce burada birkaç genel noktayı vurgulama gerekiyor. Birincisi, kullanıcıların düğmelerin çoğuna uygulayabilecekleri olası değişikliklerin sayısı, önceki Canon EOS DSLR’lerde gördüğümüzden çok daha geniş olsa da, her kontrolün uygulayabileceğiniz özel, fabrika ayarlı olası işlevler listesi vardır ve bunlar bazı durumlarda bir kontrolden diğerine değişebilir. Örneğin, fotoğraf çekerken arka AF noktası seçim düğmesini değiştirmek için 25 seçenek vardır, ancak bitişik AE Kilidi düğmesi için bu 41’dir.

Bununla birlikte, olası değişikliklerin listesi, önceki Canon EOS DSLR’lerde gördüğümüzden çok daha geniştir. 

Sadece bir örnek vermek gerekirse, EOS-1D X Mark II DSLR fotoğraf makinesindeki AF-ON butonu kullanıcıya 9 kişiselleştirme imkanı sunarken, EOS R üzerindeki aynı AF-ON düğmesi 41 olası seçenek sunar.

Ayrıca, EOS R’nin kişiselleştirmesi, fotoğraf makinesinin fotoğraf çekim modunda olmasına veya bir video çekim moduna geçmesine bağlı olarak değişir. Videoya ayarladığınızda, kameranın üzerindeki kırmızı noktalı “Video Başlat” düğmesinin işlevini ve deklanşör düğmesini, özelleştirme düğmeleri menüsü ile özelleştirebilme özelliğini kaybedersiniz.

Ayrıca, video çekim modunda, belirli bir düğmeye uygulayabileceğiniz olası işlevler, bazen fotoğraf çekim modunda bulunanlardan farklı olabilir. Bu kesinlikle normaldir ve herhangi bir arıza belirtisi değildir.

Kadranları özelleştir

Kolay işlem yapmak için sıkça kullanılan fotoğraf makinesi tuşlarını ve kadranlarını tercihlerinize göre atayabilirsiniz. Canon’un RF objektiflerindeki Ana Kadran, Hızlı Kontrol Kadranı ve Kontrol Halkasının çalışmasını değiştirebilirsiniz.

M-Fn (Çoklu İşlev) Çubuğunu Özelleştirme

Dokunmaya duyarlı Çok işlevli çubuk için işlevselliği burada belirliyorsunuz

Özelleştirilen ayarları sil – Özel ayarları temizle

Tüm özelleştirilmiş ayarları temizler ve fabrika ayarlarına döner.

5.5 Özel İşlevler Menüsü – C. Fn5:Others

Canon EOS R Özel İşlevler / Menüm 5. sekme

Kırpma bilgisi ekle

Kırpma bilgileri eklendiğinde, belirlediğiniz en/boy oranı için dikey çizgiler görüntülenir, dolayısıyla çekimleri sanki orta veya geniş formatlı fotoğraf makinesiyle (6×6 cm, 4×5 inç, vb.) çekim yapıyormuş gibi oluşturabilirsiniz. Çekim yaparken, karta kayıtlı görüntüleri kırpmak yerine, fotoğraf makinesi Digital Photo Professional’da (EOS yazılımı) kırpmak için görüntülere en/boy oranı bilgileri ekler.

Görüntüleri bir bilgisayara aktarabilir, Digital Photo Professional’da çekim sırasında ayarlanan en/boy oranına kolayca kırpabilirsiniz.

 • [OFF] Kapalı
 • [6:6] En/boy oranı 6:6
 • [3:4] En/boy oranı 3:4
 • [4:5] En/boy oranı 4:5
 • [6:7] En/boy oranı 6:7
 • [5:6] En/boy oranı 10:12
 • [5:7] En/boy oranı 5:7

Varsayılan silme seçeneği

Görüntüleri silerken hangi seçeneklerin varsayılan olacağını belirleyebilirsiniz. Bu yolla, silmek için görüntüleri seçerken varsayılan işlemden geçmeniz gerekmez.

Deklanşöre lenssiz basın – Lenssiz çekim

Canon EOS R objektif algılamadan deklanşöre basabilirsiniz. Elektronik kontaksız üçüncü parti manuel lens kullanıyorsanız bu kullanışlı bir seçenektir. Bu lensleri kullanırken, kamera bir lensin bağlı olduğundan habersiz çekim yapar.

Kapatırken lensi içe çek

Elektrikli bir zoom objektifi EOS R’ye takılıysa, bu fonksiyonun ON (AÇIK) olarak ayarlanması, kamera kapatıldığında lensin geri çekilmesine neden olur.

IPTC bilgisi ekle

IPTC (Uluslararası Basın Telekomünikasyon Konseyi) bilgilerini ekleme işlevi bu kamerada bulunuyorsa, IPTC bilgilerini düzenleyebilir ve kaydedebilirsiniz. Kameraya kaydedilen IPTC bilgileri, çekilen görüntülere eklenebilir. IPTC bilgisi, başlıklar, krediler ve çekim yeri gibi yorum bilgileridir.

5.6 Özel İşlevler Menüsü – C. Fn6:Clear

Canon EOS R Özel İşlevler / Menüm 6. sekme

Tüm Özel İşlevleri (Ö.İş) Sil

Özel fonksiyonlar Menüsüne kaydedilen tüm özel fonksiyonları temizler ve fabrika ayarlarına sıfırlar.

6. Menüm

Menüm menüsü kendi menülerinizi oluşturmanıza olanak sağlar. En çok kullandığınız Menü işlevlerini, örneğin kart formatlama gibi bu sayfaya ekleyebilirsiniz. Bu menüye sık kullanılan işlevler eklemek, tüm Menü sistemine göz atmak zorunda kalmaktansa, bunlara daha hızlı erişebileceğiniz anlamına gelir.

Canon EOS R Başvuru Menüsü 1. sekme

Sonuç

EOS R, birçok fantastik özelliği içerisinde barındıran aynasız bir kamera ve fark etmiş olabileceğiniz gibi, Menü sistemi içinde gizlenmiş birçok özellik var. Başka bir Canon Tam Kare kameradan geliyorsanız Canon EOS R size biraz farklı gelecektir, çünkü bu kamera aynasız bir sistemdir. Elektronik vizöre alışmak da biraz zaman alabilir, ancak Göz Algılama gibi özelliklerin eklenmesi diğer yandan fotoğrafçı olarak işinizi kolaylaştıracaktır. Canon EOS R cihazını tanımanın en iyi yolu, bunun gibi kılavuzları okumak, ayarlamak ve kendi testlerinizi yapmaktır.

Siz Canon EOS R hakkında neler düşünüyorsunuz, buradaki ayarlar konusundaki bilgi, deneyim ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşır mısınız?

Gözümden kaçmış noktalar olabilir. Bu gibi durumlarda ne yapacağınızı artık biliyorsunuz!

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
29 Yorum
Beğenilenler
En yeniler Eskiler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Kalipso Ufuk
Kalipso Ufuk
1 yıl önce

sorularimi biriktiriyorum hepsini topluca sorucam. liste kabarik 🙂

Okyar Atilla
1 yıl önce

Canon kullanmadığım için söyleyecek çok şeyim yok. Ancak hem Canon hem de Nikon’un aynasız tam kare gövdelerinde “göz-odak” özelliği çok iyi. Elektronik devrelerin gelişiminin en hızlı uygulama alanı belki de sayısal fotoğraf makinaları. Ancak hal böyle olunca makinaların da çok farklı -belki de hiç kullanmayacağımız- özelliklere sahip olması kaçınılmaz oluyor. Bu çok fazla özellik de zaman zaman havadaki kepleri yakalamamızı engelliyor. Hani dicem “basit güzeldir” diye tek diyafram, tek iso, tek estantane ya da “pin hole kamera” bu sefer de teknolojiye ters düşeceğim.

Berkant
Berkant
Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
1 yıl önce

Sebahattin bey merhaba
Sabah yazınızı okuduğumda index yoktu sonradan koydunuz sanırım. Çok iyi olmuş çünkü yazı çok uzun olduğu için tamamına bakamamıştım. Şimdi stüdyoda sakin kafayla oturdum makinemi elime aldım bir daha bakayım derken gördüm. Yanlış anlamayın yazınız çok faydali ve anlaşılır yazılmış uzun olmak zorunda elbet. Biz düğün ağırlıklı çalışıyoruz video olmazsa olmaz. Okuyunca ne kadar çok özellik varmış öğrenip korktum 🙂 Üstelik canon 5d m2 den geliyoruz.
Emeklerinize sağlık. Ben de ufuk bey gibi sorularımı biriktiriyorum.
Saygılarımı sunarım.

Kalipso Ufuk
Kalipso Ufuk
Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
1 yıl önce

icindekiler guzel oldu bencede…okuyucularinizin rahatini unutmaz sebahattin hocam 🙂 tesekkurler

Kalipso Ufuk
Kalipso Ufuk
1 yıl önce

Elinize ve emeginize saglik. Cok faydali oldu bu. makineyi alali iki hafta olmustu menulerle savasiyordum. Tesekkur ederim.

Ertan Ozturk
1 yıl önce

Sebahattin Bey artık kullanım kılavuzuna bakmaya gerek kalmadı 🙂

emir guven
emir guven
Yorumun sahibi  Ertan Ozturk
1 yıl önce

evet
bence de gerek kalmadi. print aldim cantama koydum.
sağ olasın hocam ellerin dert gormesin 🙂

Hüseyin M
Hüseyin M
1 yıl önce

Bende sigma 50 mm art lens var. Eski mark 2 de kullanıyordum. Bahsettiğiniz şeyin aynısı oluyordu fotoğrafta problem yok ama vizörde ve ekranda o halkalar çok canımı sıkmıştı. Çözümü bulamadım bir türlü yazınızda çözümünü görünce çocuk gibi sevindim hemen düzelttim. Hiç bir klavuzda bu yazmaz bu sizin farkınız. Çok çok teşekkürler emeğinize sağlık sabahattin bey.

Öner BÜYÜKYILDIZ
Öner BÜYÜKYILDIZ
1 yıl önce

Merhaba Sebahattin Bey,
İlk defa bir yazınızı okumadan yorum yazıyorum. Bu kadar emek harcanmış bir yazıya yorum yazmamak emeğe saygısızlık olurdu. Ellerinize sağlık.
Canon kullanıcıları için çok faydalı olacağı aşikar.
Selam ve saygılarımla.

Sadık Üçok
Sadık Üçok
1 yıl önce

Harika bir çalışmanın sonucu kullanışlı ipuçları.
Emekleriniz ve paylaşımınız için çok teşekkür ederiz Sebahattin Bey.

Demirali Saygıner
Demirali Saygıner
1 yıl önce

Emeğinize sağlık.
Çok değerli bir yazı.
Teşekkürler.

Seçil Sarıkaya
Seçil Sarıkaya
8 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

Meraba Canon eos250d makine için yüz puruzsuzlestirici odezzligi varmı kendiliğinden nasıl yapabilirim

Derya Benek
Derya Benek
1 yıl önce

Bu ucubeye para verene yazık.

Kalipso Ufuk
Kalipso Ufuk
Yorumun sahibi  Derya Benek
1 yıl önce

neye gore bunu diyorsunuz biraz aciklarmisiniz. ben 5d m2 den sonra simdi eos r kullaniyorum siz ne kullaniyorsunuz.

Berkant
Berkant
Yorumun sahibi  Derya Benek
1 yıl önce

Derya bey/hanım,
Ben iki makine önce canon sonra nikon kullandım. Video ağırlıklı çalıştığım için hem fiyat performansı için hem de yazıcılara direk bağlanabildiği için eos R aldım. Verdiğim paranın karşılığını alıyorum sıkıntım yok çok memnunum makinemden. Siz hiç test ettiniz mi veya kullandınız mı EOS R yi. Beğenmediğiniz neler vardı.

Okyar Atilla
Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
1 yıl önce

Kesinlikle haklısın. Bir ürünü beğenmediğimizde bizim için geçerli olan nedenleri ortaya koymak okuyuculara farklı bakış açısı vermesi bakımından önemlidir.

Osman G.
Osman G.
Yorumun sahibi  Derya Benek
1 yıl önce

Siz dünyada yokken Canon vardı 🙂 Yani hiçbir ürün “ucube” sıfatını haketmez… Ki dünyanın en çok satan sevilen fotoğraf makinesi markasından bahsediyoruz… Ve daha ilk aynasız tam kare gövdesi ile piyasanın dengesini lehine çevirdi! Kaldı ki EosR bir amiral gemisi değil, bunu Canon’da biliyor… Ama “ucube” asla değil… Kusursuz makinenin olamayacağını öğrenmelisiniz…

Okyar Atilla
Yorumun sahibi  Derya Benek
1 yıl önce

Herhalde “verilen paraya yazık” demek istemiştiniz. Benim de ilk gövdem başlangıç seviyesi olan Canon 350D idi. Sensör plastik gövdeye montajlı -ben böyle olduğunu düşünüyorum- idi ki 1/250 den yavaş değerde dikkatli bakınca bulanıklık fark ediliyordu. Canon’dan bir uzaklaştım gidiş o gidiş. Ancak Ufuk arkadaşımızın dediği gibi 5D serisi çok çok iyi. Yine de video denilince sanki Sony daha başarılıymış gibi bir algım var. Bu arada video hiç kullanmadığım bir özellik. Sony 7S için çok iyi diyorlar. Söyleyenlerin ve https://www.dpreview.com/reviews/sony-alpha-7-s/15
yalancısıyım.
Sevgi ve saygılarımla

Manşet

Belgesel fotoğraflardan belgesel sinemaya: Sokağın Çocukları

Belgesel fotoğraflardan belgesel sinemaya: Sokağın Çocukları

Muhammed Suriyeli mülteci bir çocuk. Savaşın bölüp parçaladığı çocukluğun acı bir gerçekliğinin de karakteri olmuş.

Muhammed çok merak ediyormuş Galata Kulesi’ni. Hatta birkaç arkadaş sıraya girip ziyaretçilerin çocuklarıymış gibi girmeye çalışmışlar. Bir keresinde birinci kata kadar çıkabilmişler ama yakalanmışlar. Bir gün Muhammed’le çıktık.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılar Dikkat!
Fotoğraf Çekmek Görsel Belleği Güçlendiriyor,
Peki ya Görsel Olmayan Bellek?

POPÜLER İÇERİKLER

Belgesel fotoğraflardan belgesel sinemaya: Sokağın Çocukları

Belgesel fotoğraflardan belgesel sinemaya: Sokağın Çocukları

Muhammed Suriyeli mülteci bir çocuk. Savaşın bölüp parçaladığı çocukluğun acı bir gerçekliğinin de karakteri olmuş.

Muhammed çok merak ediyormuş Galata Kulesi’ni. Hatta birkaç arkadaş sıraya girip ziyaretçilerin çocuklarıymış gibi girmeye çalışmışlar. Bir keresinde birinci kata kadar çıkabilmişler ama yakalanmışlar. Bir gün Muhammed’le çıktık.
29
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x