Ana Sayfa BLOG Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - İsa Özdemir

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – İsa Özdemir

-

Geçmiş zaman içinde (90’lar) AFSAD Genel Sekreterliği ve Başkanlığı yapmış, derneğin, anılarda kalan yoksul ortamından kurtulmasında çok ciddi pay sahibi olan usta foto-grafçı İsa Özdemir, bendenizin Temel Eğitim hocasıdır. Saygıyla selamlıyorum.

“Kaba saptama” ifadesini kendilerinden ödünç alarak bazı metinlerde kullandığımız hocamız sayın Özdemir’in o yıllarda özellikle iri grenli ve büyük boyutlu S/B kolajları çok etkili çalışmalardı. S/B baskı ile ilgili karanlık oda bilgilerinin önemli bir kısmını O’ndan öğrenmiştik. Daha baştan itibaren meseleye başka bir yerden bakan, başka kaygılar barındıran, foto-grafik eylem söz konusu iken ‘kaba saptama’ tabirini içselleştirip, sanatın, hayatı yeniden üretmek olduğunu düşünen ve bu doğrultuda sıradışı olanı tahayyül etme-kurma derdine düşmüş olan bir foto-grafçıydı İsa Özdemir.   

O yüzden olsa gerek, O’nun S/B foto-graflarında sanat bağlamında foto-grafın diliyle söz söylemenin sağlam örneklerini görmüştük.   

O yıllarda amatör kulvarda uzun süre ders verdi, bilgi ve deneyimlerini paylaştı ve aynı zamanda son derece kaliteli S/B baskılardan oluşan sergiler yaptı. Gerek dernek olarak AFSAD ortamına ve gerekse amatör foto-grafçılara yaptığı katkılar inkâr edilemez.

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - İsa Özdemir
Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - İsa Özdemir
Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - İsa Özdemir

Analog foto-graf serüveni durulmaya, yerini dijital teknolojiye bırakmaya yüz tuttuğunda, İsa Özdemir kısmen profesyonel ortamdaydı. Buna mukabil, dernekle ve amatör kulvarla bağını kopartmadı, katkı vermeyi sürdürdü. Meslek hayatı, foto-grafın amatör ve profesyonel kulvarı derken, zaman akıp geçti.

Denebilir ki çeyrek asır geride bırakıldıktan sonra, amatör dernek ortamıyla gönül bağını korumakla birlikte, yeniden profesyonel ortamda görüyoruz İsa Özdemir’i. Eğitim, sergi-gösteri vb etkinlikler gerçekleştiren “İsa Özdemir Atölyeleri” kültür-sanat hayatımıza katkı veriyor. Pandemi her şeyi altüst ettiği gibi dernek ortamlarını ve dernek dışında oluşturulan atölye ortamlarını da aynı ölçüde etkiledi. Epey zamandır fiilen bir mekânda çalışmalarını yürüten İsa Özdemir Atölyeleri de, diğer yerlerde olduğu gibi pandemi koşullarının zorunlu kıldığı yeni bir sürece evrildi. Atölye programlarını sanal ortamda yürütmekteler.

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - İsa Özdemir
Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - İsa Özdemir
Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - İsa Özdemir

Gerek atölye oluşumunun alt yapı çalışmaları sürecinde, gerekse ondan önceki dönemde, kişisel çalışmalarını, zihinsel etkinliğe dayalı hazırlık evresini tamamlayıp olgunlaştırdıktan sonra hayata geçiren bir yaklaşımla sürdürürken, yaptığı çalışmanın teorik arka planını kendine ait sitesinde paylaşmayı da ihmal etmemiştir.

Belleğimizde izleri kalan usta işi iri gren S/B kolajlarından sonra çeşitli yeni çalışmalar denemiş ve yapmış olmakla birlikte, aynı tempoyla ve kendini tekrar etmeyen, kısır döngüye girmeyen bir tutumla her defasında çok daha farklı çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - İsa Özdemir
Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - İsa Özdemir
Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - İsa Özdemir
Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - İsa Özdemir

Her ne kadar profesyonel kulvarda (özveriye dayalı yaklaşım ve paylaşımcı tutum öne çıktığı için, kanaatimizce ‘yarı amatör-yarı profesyonel’ demek daha isabetli olur) kendisi için bir yer açmış olsa da, geçmiş dönemlerde yaptığı gibi amatör kulvara desteğini hiç çekmemiş olan değerli hocamız İsa Özdemir’in yaptığı çalışmalar (atölye de dahil) için kaleme aldığı açıklayıcı metinleri ve özgün foto-graf serilerinden bir seçkiyi paylaşırsak, öyle zannediyoruz ki sözlerimizdeki anlam yerini bulacaktır. 

Tekin ERTUĞ

Fotoğrafta dil, nesneler dünyasının bir fikir doğrultusunda fotoğrafa özgü düzenleme ögeleri ve ilkelerinin yaratıcı bir şekilde kurgulanmasıyla ortaya çıkan bir olgudur. Öz de, biçim de özgün olduğu oranda değer kazanır. Fikir ve özgünlük, sanat ürününü de sanatçıyı da birbirinden ayıran en temel göstergelerdir.

İsa Özdemir

 “Az ve Daha: Bu projeye sadece minimalist tarzda, alan, renk, doku gibi grafik ögelerin ağırlıkla yer aldığı biçimsel yanı ağır basan bir çalışma yapmak amacıyla başlamıştım. Bu çerçevede kendi sınırlarımı zorlamak istiyordum. Zamanla çalışma yaptığım mekânlardaki dramatik unsurlar da beni etkilemeye başladı ve bu unsurları da fotoğrafıma katmaya başladım. Sonuçta ‘az’ evrilerek ve aynı dil üzerinden ‘az ve daha’ ya dönüştü.

Ayrıca, ‘güzelleme’ isimli projem de buralardan hareketle, aynı zaman diliminde sürdüğüm, yoğunlaşma ve etkileşimimin artmasıyla, daha belirli bir çerçevede anlam katmanı ilave ederek ortaya çıkardığım bir çalışmadır.
Güzelleme: Anadolu’nun kentlerinde, modernleşmeden uzak kalmış eski mahalleler kültürümüzde yer etmiş sokak olgusunu yaşamayı hâlâ sürdürüyor. Böylesi yerleşim alanlarında gerçekleştirdiğim bu fotografik çalışma, sokak olgusundan daha çok, mahalleye hayat veren sokak sakinlerinin kendi yaşam alanlarını ‘güzelleştirme’ çabasını vurguluyor.

Günümüzde, kentlerin modern yüzünde, özellikle apartman kültüründe artık pek rastlanmayan, yalnızca bina inşa edenlerin görgüsüne teslim edilmiş bu çaba, genellikle bir-iki ailenin barınmasını olanaklı kılan tek ya da iki katlı yapılardan oluşmuş eski mahallelerin sokaklarında, çok daha özgür biçimlerle bizi karşılıyor.

Delik deşik edilmiş haldeki sokaklarında, sokak sakinleri neredeyse yıkılmaya yüz tutmuş, çürümüş, her türlü alt-üst yapı malzemeleriyle kuşatılmış evlerinin, dükkânlarının duvarlarını, kapılarını, pencerelerini kendi görgü ve olanaklarıyla güzelleştirmeye çalışmış.
Canlı renklerle boyanmış, çürüyen, dökülen duvarlar, ahşaplar; biri diğerine benzemeyen doğramalarıyla pencere ve kapıların özenli, süslü demir korkulukları; pencere kenarlarına yerleştirilmiş çiçekler, ütüler, tüpler, ilaçlar, biblolar…

Sokak sakinlerinin tanıklık ettiğim bu güzelleştirme çabasını yaşama tutunma çabası olarak yorumluyor; değerli ve naif bir yaklaşım olarak görüyorum.

‘Güzelleme’, bu çabaya duyduğum sevginin bir yansımasıdır.

Dominant: Dünyanın doğu diye adlandırdığı bölgelerde sanırım en belirgin unsur bu bölgelerin kaotik bir yapıda olmalarıdır. Sanat için bu karışık döngünün çok besleyici olduğu açıktır ki bu yapının oluşturduğu anafor beni her zaman içine çekmiştir.

Bu yapı içerisinde en dominant ögeninse din olgusu olduğunu düşünüyorum. Nereden bakarsak bakalım, nereye bakarsak bakalım her şeyin üstünde bu olgunun simgelerini ve yansımalarını görmekteyiz.

Dominant serisinde bu bakış açısıyla çalıştığım projenin ilk örnekleri yer almaktadır.
Kar: Karla beraber ortaya çıkan görüntü her zaman olduğundan farklıdır; daha yalındır, daha farklı şeylerin görüş alanımıza girmesini sağlayan bir silgidir.

Kar ve beraberinde getirdiği duygunun penceresinden yolları ve kendi yolunu çizen şeyleri fotoğrafladığım bir çalışmadır.
Atölyeler: Atölyelerin içeriğini genellikle fotoğraf sanatının temel ilkeleri ve fotoğraf felsefesi ile ilgili konular oluşturmaktadır. Dönem dönem minimalizm, portre, fotoğraf projelendirme, yaratıcılık vs gibi belirgin başlıklar altında da atölyeler oluştuğu gibi fotoğraf grubu mantalitesiyle oluşan; konu, çekim ve değerlendirme üzerinden ilerleyen atölyeler de olmaktadır.

Atölye ilkelerini bireysel gelişim, katılımcılık, grup etkileşimi, üretkenlik ve yararlılık olarak tanımlayabiliriz.

Prensip olarak her atölye dönemi sonunda bir sergi hazırlanmaktadır. Sergi konusu dönem başlarında ortak fikirle belirlenmekte, konu üzerine araştırma ve tartışmalar yapılmakta, çekimlere çıkılmakta ve fotoğraflar değerlendirilerek sergi/gösterim oluşturulmaktadır. Bu aşamalar eğitim çalışmalarıyla beraber içiçe aynı periyotta sürdürülmektedir. …”

İsa Özdemir

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
1 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Okyar Atilla

Yönetim konusunda ara sıra anlattığım bir hikaye vardı. Daha sonra bunu fotoğrafa uyarlamıştım. Yeri geldi hadi anlatıvereyim: Tekin hocama sormuşlar: fotoğrafçının iyisini nasıl anlarsınız? Cevap gelmiş: “instagramda yayınladığı fotoğraflardan”. Soruyu soran “hah yakaladım” dercesine gülümseyip “ya hiç yayınlamamışsa?”. Bu sefer Tekin hocam gülümsemiş: “O kadar iyisine henüz rastlamadım”.

Öylesine gözden ırak kalmak isteyen ya da kendini saklamış medyatik olmayan ve kendini fotoğraf adamış ustaları anlatıyorsunuz ki yukarıdaki anekdotu size uyarlamadan edemedim.

İsa Özdemir bildiğim bir isim olmasına rağmen takibe almamışım. İyi oldu. Şimdiden sonra onun da peşindeyim.

Sevgi ve saygılarımla

Bu makaleyi paylaş

Tekin Ertuğ
İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı ve edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi.Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotoğraf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Yaptığı atölyeler daha çok “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli atölye çalışmalarıdır. Atölye çalışmalarının sonuçları gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda paylaşıldı.Bu süreç içinde kaleme aldığı yazılar basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotoğraf dergilerinde yayınlandı. İlerleyen zamanda kitap çalışmalarına yöneldi. Şu ana kadar basılan kitapları: Sanat yazılarından oluşan 4 cilt “Fotograf Sanatı Üzerine”, Röportaj-Anı ve Biyografi yazılarından oluşan 10 cilt “Fotoğraf Ustaları” (Masters of Photography) ve 16 cilt “Işıkla Resmedenler” (Photographers), (Ressam Hikmet Çetinkaya'nın Biyografisi) “Kan Çiçekleri” ve en son ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi olan “Sicim” isimli eser.Hazırladığı biyografik/otobiyografik metinlerin yanısıra fotograf, sinema, edebiyat ve müziğe dair metinler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Manşet

Alice harikalar diyarında

Alice Harikalar Diyarında

Charles Lutwidge Dodgson’u (1832-1898) tanır mısınız? Sanmıyorum. Ya Lewis Carroll dersem? Tabii ki. Kimdir? İngiliz yazar. En güzel çocuk hikayelerinden biri olan “Alice Harikalar Diyarında” nın yazarı. Ekleyeyim, matematikçi, mantıkçı, Anglikan papazı (İngiliz Katolik kilisesi) veeee “Fotoğrafçı”. Kimse bize bundan bahsetmedi.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotograf çekmek mutlu ediyor

Fotoğraf Çekenler Daha Mutlu Oluyor

Fotoğrafçılar mutlu insanlar. Bunu ben demiyorum, Amerikan Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi tarafından yayımlanmış kapsamlı bir çalışma söylüyor. "Fotoğraf çekin, her şeyden daha fazla keyif alacaksınız" diyor.

POPÜLER İÇERİKLER

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - Uğur Okçu

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Uğur Okçu

Kesinlik ifade eden cümlelerden oldum olası kaçınmamıza karşın, birebir tanık olduğumuz, fikir alt yapısını, hazırlık safhasını ve devam eden süreci takip ettiğimiz böylesi durumlarda tereddüt göstermeden kesin ifadeler kullanabiliyoruz.

Uğur Okçu bir sanat insanı’dır.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x