Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Lütfi Özgünaydın

Üstad Lütfi Özgünaydın’ın kaleme aldığı metinlerde de benzer bir tad var. Özünde evrensel ögeleri işlediği öykü ve romanları, okuyucuyu alıp uzak-yakın yerel geçmişe götürüyor ve yurt edindiğimiz bu eşsiz coğrafyanın insanıyla, mekânıyla, doğasıyla, kültürel değerleriyle buluşturuyor ve böylece, bir yandan nostalji duygusu yaşatırken, bir yandan da tarihe not düşüp ölümsüzleştiriyor.

-

Geç sayılabilecek bir zamanda tanışmakla birlikte, sağlam bir dostluğa dönüşen iletişimimizin hemen ertesinde değerli ağabeyim usta foto-grafçı Lütfi Özgünaydın’ın imzasını taşıyan kıymetli eserler kargo ile bize ulaştı. Birkaç yıl önceydi, İstanbul’da sayın Gültekin Çizgen için düzenlenen anlamlı törene konuk edilmiştik. Çizgen ustanın ilişkileri iyidir, iletişimi güçlüdür. Salon tamamen doluydu. Böyle bir kalabalığı çeyrek asrı geçkin bir zaman önce Ankara’da usta foto-grafçı sayın Çerkes Karadağ’ın dia gösterisi ve söyleşisinde görmüştük. Foto-graf dünyasında gerçekleşen kişisel etkinliklerde daha fazla kalabalığa başka bir zaman hiç rastlamadık. Gönül ister ki, karma veya kişisel foto-grafik etkinliklerin hepsi öyle kalabalık olsun, şen olsun.

Sayın Çizgen için düzenlenen gecede çok kibar bir beyefendi yanımıza gelip bizimle tanışma nezaketi gösterdiler. İsmini çokça duymuş olmamıza karşın, yolumuz hiç kesişmemişti, yüzyüze tanışmamıştık değerli ağabeyimiz Lütfi Özgünaydın’la. Foto-grafımızın hâzâ beyefendi insanlarından biriyle tanışmış olmak bizi ziyadesiyle mutlu etmişti. Sonra iletişimiz devam etti ve kendi güzel cümleleriyle kaleme aldıkları yaşam öykülerini, foto-graf serüvenlerini, duygu ve düşünce dünyalarını “Işıkla Resmedenler” serisinin 16.cildine aldık. Yıllar önce merhum Sıtkı Fırat ustadan hazır bir metin almıştık; öğrendik ki, onda da sayın Özgünaydın’ın katkısı çok büyük.

Sadece usta bir foto-grafçı değil, usta bir metin yazarı aynı zamanda Lütfi Özgünaydın. Ulusal basında ve dergilerde yazıları yayınlanıyor. Usta foto-grafçılarla röportaj/söyleşi yapıp yayınlayan Özgünaydın usta, bunu yaparak foto-graf dünyamıza çok ciddi katkı vermekteler. Eksik olmasınlar bendenizi de bir röportajla onurlandırdılar ve ilgili metni yayınladılar.

Farklı disiplinlerden basılı eserleri bulunan ustanın foto-graf albümlerinden, öykü ve romanlarından oluşan 11 kitabı kütüphanemizde yerini aldı. Bu eserlerden birinde Lütfi ağabeyin foto-grafları ile usta kalem merhum Yaşar Kemal’in metinleri birlikte yer alıyor.

Bazen kamerayı omuzlayıp Anadolu’yu gezmiş, bazen entelektüel ortamın önemli isimleriyle biraraya gelip sohbet etmiş, okumuş, araştırmış, analizler yapmış; velhasıl harıl harıl çalışıp üretmiş bir insan. Ülkemizin önemli yazarlarıyla röportajlar/söyleşiler gerçekleştirdiği ve onların portrelerini foto-graf ile yaptığı için, doğal olarak sık aralıklarla görüşüp dostluklar geliştirmiş.

Multidisipliner yaklaşımın kıymetli isimlerinden ve foto-graf dünyamızın en zarif insanlarından biriyle ilgili bu mütevazı metni kaleme almış olmaktan ötürü hakikaten kendimizi çok iyi hissediyoruz.

Hakkari’den Edirne’ye kadar bütün Anadolu coğrafyasını çok iyi bilen, insanı iyi tanıyan, toprak anaya, doğaya, coğrafyaya vakıf, oldukça yüklü bir görsel arşivi ve sıcak-samimi edebi eserleri bulunan son derece deneyimli bir ustadan söz etmek, takdir edersiniz ki hiç kolay değil. Üstelik hakkında üç-beş kelam etmeye niyetlendiğimiz insan usta bir foto-grafçı.

Üzerinde yaşadığımız toprakların geriye dönük yarım asırlık zamanıyla bağlı foto-graf arşivinde, kadim coğrafyanın sosyo-kültürel vaziyetiyle ilgili son derece net ve çok sağlam bilgiler bulmak mümkün. Birkaç yıl önce Ankara’da değerli ressamımız üstad Mustafa Ayaz’ın mekânında (müze/galeri) Lütfi ağabey sözünü ettiğimiz eski dönemlere ilişkin foto-graflarından oluşan harika bir sergi yaptılar. Sergi tek kelime ile büyüleyiciydi. Foto-graflar izleyiciye çok ciddi nostalji duygusu yaşatmakla birlikte, aynı zamanda her foto-graf bir hikâyeyle bağı bulunduğunu da hissettiriyordu. Öyle ki, oturup saatlerce bakmak ve her birinin öyküsünü tahayyül etmek arzusu uyandırdıklarını söylersek, katiyen abartmış olmayız.

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - Lütfi Özgünaydın

Üstad Lütfi Özgünaydın’ın kaleme aldığı metinlerde de benzer bir tad var. Özünde evrensel ögeleri işlediği öykü ve romanları, okuyucuyu alıp uzak-yakın yerel geçmişe götürüyor ve yurt edindiğimiz bu eşsiz coğrafyanın insanıyla, mekânıyla, doğasıyla, kültürel değerleriyle buluşturuyor ve böylece, bir yandan nostalji duygusu yaşatırken, bir yandan da tarihe not düşüp ölümsüzleştiriyor.  

Öte yandan, hakiki anlamıyla sanat ortamında kendisine yer açmak arzusunda olan bir insanın tek başına foto-grafla yetinemeyeceğini, diğer disiplinlerle sıkı sıkıya bağ kurması gerektiğini, sanatın bütün alanlarıyla, kültür ortamıyla ve düşün alanıyla gelişip olgunlaşabileceğini, yapıp etmeleriyle kanıtlar.

Lütfi Özgünaydın usta tam anlamıyla bir yazın ve foto-graf emekçisidir. Kültür-sanat ortamına yaptığı katkılar bağlamında ciddi bir gönüllü-amatör, sağlam bir disiplinle yol alıp durmaksızın üreten tavrıyla da ciddi bir profesyonel olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Yeni kitapların eli kulağında, nicelerini diliyor ve saygıyla selamlıyoruz.

Tekin ERTUĞ

İlişkili İçerikler

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Okyar Atilla

Tam olarak kılı kırk yaran anlamında titiz çalışan, çok ciddi araştıran, disiplinli davranan Okyar Atilla’yı ‘Arthenos Blog’da, ‘Rahvan Atçılık ve Yarışları’ isimli eserde Zafer Gazi Tunalı’yla birlikte kültür-sanat hayatımıza büyük bir özveriyle katkı verirken görüyoruz. Bu bilgi eksik kalır; ‘Cebimdeki Fotoğraflar’ isimli e-albümü de görmenizi öneririz. Gönüllü ve amatör olmak, yapılan işin hakkını vermemek, o işi üstünkörü yapmak anlamına katiyen gelmez.

Okyar Atilla’nın imza attığı sanat düzlemindeki her etkinliğin (kuşkusuz iş hayatında da aynen öyledir) çoğu profesyonele dudak ısırtacak nitelikte olduğunu görüyoruz.

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Tufan Palalı

“Dört kişiye tek bir akça vermişler… İranlı, angur; Arab, inâb, Türk, üzüm; Grekse stafil satınalmak istemiş kendilerine verilen bu parayla… Adların ötesini bilemedikleri için kavgaya tutuşmuşlar. Ve ancak bilge bir kişi anlayıp söyleyebilirmiş, hepsinin, kendi dilinde, ‘üzüm’ istediğini.”
- A. Tufan Palalı

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Uğur Okçu

Kesinlik ifade eden cümlelerden oldum olası kaçınmamıza karşın, birebir tanık olduğumuz, fikir alt yapısını, hazırlık safhasını ve devam eden süreci takip ettiğimiz böylesi durumlarda tereddüt göstermeden kesin ifadeler kullanabiliyoruz.

Uğur Okçu bir sanat insanı’dır.

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – İsa Özdemir

Geçmiş zaman içinde (90’lar) AFSAD Genel Sekreterliği ve Başkanlığı yapmış, derneğin, anılarda kalan yoksul ortamından kurtulmasında çok ciddi pay sahibi olan usta foto-grafçı İsa Özdemir, bendenizin Temel Eğitim hocasıdır. Saygıyla selamlıyorum.

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
1 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Makale Değerlendirme :
     

Bizleri değerli ustalarımızla tanıştırmaya devam ettiğiniz için çok teşekkür ederiz Tekin hocam.

Lütfi bey’e de bundan sonraki çalışmalarında başarılar, ve sanat dolu nice yıllar diliyorum.

Selam ve saygılarımla…

Makale yazarı

Tekin Ertuğ
İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı ve edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi.Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotoğraf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Yaptığı atölyeler daha çok “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli atölye çalışmalarıdır. Atölye çalışmalarının sonuçları gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda paylaşıldı.Bu süreç içinde kaleme aldığı yazılar basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotoğraf dergilerinde yayınlandı. İlerleyen zamanda kitap çalışmalarına yöneldi. Şu ana kadar basılan kitapları: Sanat yazılarından oluşan 4 cilt “Fotograf Sanatı Üzerine”, Röportaj-Anı ve Biyografi yazılarından oluşan 10 cilt “Fotoğraf Ustaları” (Masters of Photography) ve 16 cilt “Işıkla Resmedenler” (Photographers), (Ressam Hikmet Çetinkaya'nın Biyografisi) “Kan Çiçekleri” ve en son ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi olan “Sicim” isimli eser.Hazırladığı biyografik/otobiyografik metinlerin yanısıra fotograf, sinema, edebiyat ve müziğe dair metinler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Manşet

Sanat

Sanat

Haluk Uygur'un Zoom toplantısında derinliği olan bir sohbetine katıldım. “Şahsımı tanıtıda övgüden biraz rahatsız olurum, beni ben yapan hatalarımdır, atlamamalı” derken, hatalarımızın utanç abidesi değil, tecrübe ve bilincin temeli olduğunu ortaya koymasının unutamam. “Sergilenen eserleri anlamadıktan ve anlatamadıktan sonra; müzeleri gezmenin, çocukları müzelere götürmenin hiçbir anlamı olmayacağını” görene saygı duyulur.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Her alanda olduğu gibi kamera teknolojisindeki ilerleme de devam edecek, bunu durduramazsınız. Buna inovasyon deniyor. Buna benzer şeyleri 10 yıl önce başka fotoğrafçılardan da duyuyorduk. "Ne var sanki" diyorlardı, "elimdeki kamera bana babamdan kaldı, hala çekiyorum". Eğer kamera üreticileri onları dinlemiş olsaydı, bizler hala 12 MP kameralarla çekim yapıyor olacaktık ve yanımızda büyük ve ağır kamera çantaları taşıyor olacaktık.

Ben bu ilerlemeler konusunda şahsen çok heyecanlıyım.

POPÜLER İÇERİKLER

ISO Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler?

ISO Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler?

ISO; fotoğraf makinenizin ışığa duyarlılık düzeyidir. ISO numarası ne kadar düşük olursa ışığa duyarlılık o kadar düşük olur, ISO sayısı arttıkça fotoğraf makinenizin hassaslığı artar.

Tipik olarak ISO değerleri 100-200 (Baz ISO)'dan başlar ve geometrik olarak katları şeklinde artış gösterir. ISO dizisi: 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12500, 25000 vb.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x