Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Uğur Kavas

İsimsiz kahramanlar, yani kalabalıklar tarafından fazlaca bilinmeyen/tanınmayan, ama içinde yaşadıkları topluma, insanlığa sessiz sedasız katkı veren insanlar. Hayatın diğer alanlarında ne kadar önemliyse, foto-grafta da o kadar önemlidir böyle şahsiyetler.

Usta bir foto-grafçı, titiz bir arşivci ve araştırmacı olan Uğur Kavas, popüler alandan uzak, yıllarını foto-graf arkeolojisi yaparak, yitip gitmek üzere olan son derece değerli dokümanı su yüzüne çıkartıyor, binbir zahmetle kitaplaştırıp foto-graf dünyamıza ve sonraki kuşaklara armağan ediyor.

-

İsimsiz kahramanlar, yani kalabalıklar tarafından fazlaca bilinmeyen/tanınmayan, ama içinde yaşadıkları topluma, insanlığa sessiz sedasız katkı veren insanlar. Hayatın diğer alanlarında ne kadar önemliyse, foto-grafta da o kadar önemlidir böyle şahsiyetler.

Usta bir foto-grafçı, titiz bir arşivci ve araştırmacı olan Uğur Kavas, popüler alandan uzak, yıllarını foto-graf arkeolojisi yaparak, yitip gitmek üzere olan son derece değerli dokümanı su yüzüne çıkartıyor, binbir zahmetle kitaplaştırıp foto-graf dünyamıza ve sonraki kuşaklara armağan ediyor.

Baskın çoğunluk ışıltılı vitrin oluşturmak için yok yere kendini paralarken, az sayıda deneyimli ve olgun insana bu hal soğuk geliyor. Deneyimi, birikimi, kayda değer meseleler için üretime dönüştürme arayışı, o soğuk vaziyetten uzak olmayı bir bakıma zorunlu kılıyor zaten.       

Uğur Kavas, kelimenin tam anlamıyla bir kültür insanıdır. Folklor üstadıdır. Doğup büyüdüğü ve ömrünü geçirdiği kente borçlu olduğunu düşünenlerdendir. Başkent Ankara’nın kültürüne, folkloruna, meseleyle ilgili sivil toplum kuruluşlarının içinde yıllarca yer alıp emek vererek ve araştırmalar yaparak borcunu ödemeye çalışır.         

Usta foto-grafçı bize 2017’de yolladığı iletide, özgün yapıya sahip dünyada sadece 2 paraşüt kulesi bulunduğunu, ikisinin de Türkiye’de olduğunu (İzmir ve Ankara Paraşüt Kuleleri), uzun zamandır onlarla ilgili araştırmalar yaptığını, bir kitap yapmayı ümit ettiğini bildirmişti. O zorlu macerayı da tamamladı ve 2018 yılında kitaplaştırdı. Ve devam etti çalışmaya, yeni kitaplara yelken açtı.

Popüler olma ihtimali bulunmayan kitapların çok miktarda baskısı yapıldığında kitapların elde kaldığını, o yüzden az miktarda dijital baskı yapacağını, hazırladığı kitapların kütüphanelere girmesini sağladığı takdirde muvaffak olduğunu düşüneceğini, mutlu olması için bunun yeterli olduğunu söylüyordu Uğur Kavas. Nitekim haklı olarak öyle yaptı.

Bununla birlikte, her kitaptan sonra bir sonraki kitabın dosyasının hazır olduğunu ekliyor ve her zamanki mütevazı, bilge tavrıyla “Ya nasip!” diyor, değerli dostumuz Uğur Kavas.

Yapıldığı zaman ilgi görmeyen böyle önemli çalışmalar, on yıllar sonra çok önemli olacaklar ve temel kaynaklar arasına girecekler, yüzyılı aşabildiklerinde ise paha biçilmez eserler haline gelecekler hiç kuşkusuz.

Sayın Kavas’ın emek verip hazırladığı eserler sıradan şeyler değil. Birkaç on yıl sonra birileri çıkıp bu gün Uğur Kavas’ın yaptığı gibi foto-graf arkeolojisi yapacaktır muhakkak.

Gelecek zamanlar hiç kuşkusuz birileri ülkemiz fotografında geçmiş zamanda kimlerin ne yaptığına dönüp bakacaktır. O zaman, Uğur Kavas’ın yıllarca emek verip ortaya koyduğu bu eserlerle ve buna benzer çalışmalar yapan başka insanların eserleriyle karşılaşılacaktır.

Onların düşeceği birkaç küçük not, bunca meşakkatli çalışmanın, emeğin, özverinin en büyük karşılığı olacaktır. 

Tekin ERTUĞ

İlişkili İçerikler

Foto-graf Dernekleri, Klüpleri, Blogları vb… Kendi tarihlerini yazmalılar

Geleceği kurmak ve/ya geleceğe daha sağlam adımlarla ilerlemek istiyorsak, geçmiş zamanın bütün deneyim ve bilgilerinden yararlanmamız icap eder. Fakat elimizde geçmişe dair yeterli doküman yok ise, yararlanabileceğimiz bir şey de yok demektir.

…Deneyimler ve bilgiler kuşaktan kuşağa sözlü ve yazılı olarak aktarılmadığı takdirde, yeni kuşaklar sürekli sıfırdan başlamak zorunda kalırlar.

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Doğanay Sevindik

Amatör çabayı, dernek içi ve dışı dayanışmayı, birlikte üretmeyi ve paylaşmayı en fazla benimsemiş ve içselleştirmiş gönüllülerin başında gelir Doğanay Sevindik. Deneyimlidir, munistir, yapıcıdır. Muhalefet eder, eleştirir, ancak yaptığı her şeyi adabıyla yapar.

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Habip Yanç

Usta foto-grafçı Habip Yanç, aynı zamanda bir karavan tutkunu. Eşi hanımefendi ve kızı ile birlikte uzun zaman karavanla seyahat ettiler. Karavanlı yaşamın onlar için bir aile tutkusu olduğu söylenebilir. Değerli kızları evlendi, onlardan ayrıldı ve bir de torun verdi kucaklarına. Şimdilerde daha ziyade Yanç çifti karavan seyahatlerine devam etmekte.

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Ali Rıza Akalın

Sayın Akalın’ı, AFSAD’a (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) yolumuzun düştüğü 1990’lı yılların başlarından itibaren tanımaya başladık. Neresinden baksanız, yaklaşık 30 yıllık bir tanışıklık söz konusu. Nam-ı diğer “Rıza baba”.

Amatör dernek ortamının en renkli simalarından biri olan A.Rıza Akalın’ın yaşam öyküsünü, foto-graf serüvenini, sanata ve hayata bakışını “Fotoğraf Ustaları” isimli eserin 10.cildine alıp ölümsüzleştirdik. Bundan ötürü bahtiyarız.

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
2 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Okyar Atilla

Tekin Bey,
Yazılarınızı okuyunca sormadan edemiyorum; Böylesine değerli kimbilir kaç emekçi, gönülden, karınca misali hiç bıkmadan usanmadan tarihimize notlar koyuyor? Ve neden bu değerli insanları destekleyecek, gün yüzüne çıkaracak organizasyonlarımız yok? Neden yok? Neden olamıyor? Neden yapmak istenmiyor? Yarım yamalak yapmaya kalkanlar da neden ticari kaygı içinde oluyor?

Sanat, toplulukların kültürle haşır neşir olarak “toplum” olmasını sağlayan her şeyi içinde barındıran bir olgu. Sanat, yaşamda insana birey olarak toplum içinde yer almasını sağlayacak yetkinlikleri veren etkinliklerin tümüdür.

Buna katkısı olan tüm emekçilere selam olsun.

Sevgi ve saygılarımla

Öner BÜYÜKYILDIZ

Hayatını yaptığı işe adayan böyle insanların önünde saygıyla eğiliyorum. Değerlerinin bilinmemesi çok üzücü.
Keşke onlarca yıl sonra değil de, onlar hayattayken çalışmalarının değeri anlaşılsa, çalışmalarının takdir edildiğini görseler, bunca emeğin karşılığında o manevi hazzı yaşasalar. Keşke…
Size ve sizin nezdinizde değerli Uğur Kavas ustamıza saygılarımı iletiyorum.

Makale yazarı

Tekin Ertuğ
İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı ve edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi.Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotoğraf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Yaptığı atölyeler daha çok “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli atölye çalışmalarıdır. Atölye çalışmalarının sonuçları gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda paylaşıldı.Bu süreç içinde kaleme aldığı yazılar basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotoğraf dergilerinde yayınlandı. İlerleyen zamanda kitap çalışmalarına yöneldi. Şu ana kadar basılan kitapları: Sanat yazılarından oluşan 4 cilt “Fotograf Sanatı Üzerine”, Röportaj-Anı ve Biyografi yazılarından oluşan 10 cilt “Fotoğraf Ustaları” (Masters of Photography) ve 16 cilt “Işıkla Resmedenler” (Photographers), (Ressam Hikmet Çetinkaya'nın Biyografisi) “Kan Çiçekleri” ve en son ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi olan “Sicim” isimli eser.Hazırladığı biyografik/otobiyografik metinlerin yanısıra fotograf, sinema, edebiyat ve müziğe dair metinler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Manşet

Sony A7S III: Beklenen makine 5 yıl sonra geldi

Artık tek boynuzlu at, Yeti, Lochness canavarı, gulyabani, dünya lideri Türkiye ekonomisi kadar efsaneleşen Sony A7S III nihayet geldi.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotograf çekmek mutlu ediyor

Fotoğraf Çekenler Daha Mutlu Oluyor

Fotoğrafçılar mutlu insanlar. Bunu ben demiyorum, Amerikan Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi tarafından yayımlanmış kapsamlı bir çalışma söylüyor. "Fotoğraf çekin, her şeyden daha fazla keyif alacaksınız" diyor.

POPÜLER İÇERİKLER

Eyvah! Şirketim büyüyor. Artık fotoğraftan da eskisi gibi zevk alamıyorum...

Eyvah! Şirketim büyüyor. Artık fotoğraftan da eskisi gibi zevk alamıyorum…

Geçtiğimiz hafta sonu, yakın bir arkadaşımı ziyaret etmek için eşimle birlikte günübirlik bir seyahate karar verdik. Arkadaşım ne zamandır bu ziyaretimiz için bana baskı yapıyordu. Ziyaret edeceğimiz yer, benim gibi tutkulu bir fotoğraf gönüllüsü olan çok yakın arkadaşım Cengiz'in birkaç yıl önce satın alıp, kendi zevklerine göre yeniden inşa ettirdiği şehir dışındaki çiftliğiydi.
2
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x