Ana SayfaBLOGGönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - Uğur Okçu

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Uğur Okçu

-

Eski bir denizci, Gemi Makineleri Mühendisi, Baş Çarkçı ve aynı zamanda eski bir foto-grafçı Uğur Okçu. Meraklı, düşünen ve araştıran, zihninde oluşturduğu foto-grafları yapabilmek için mevcut ekipman üzerinde teknik yenilik-değişiklik tasarlayıp yapabilecek yeteneğe sahip çok önemli ustalardan biri.

‘Deneysel Foto-grafi’nin önemli isimlerinden Uğur Okçu’nun 90’lı yıllarda analog ekipman üzerinde tasarladığı değişikliklere ve sonrasında yaptığı çok özel foto-graflara tanığız.

Yeniden tasarlanıp düzenlenmiş, yenilenmiş, değiştirilmiş analog ekipmanla ve ağırlıklı olarak pozitif filmle (dia) gerçekleştirilen bu ‘özgün’ çalışmaları ‘deneysel foto-graf’ düzleminden başka bir yere konmak olası değildir. Sonuçta nasıl bir görüntü atmosferi ortaya çıkacağını bilerek ön hazırlıklarını yapan usta foto-grafçı için sürpriz sonuç da söz konusu değildir. Ortaya çıkan görüntüler, olmasını beklediği görüntülerdir.

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - Uğur Okçu

Ortalamanın çok uzağında duran, kendine has, çıtası oldukça yüksek bu çok farklı foto-grafların her birinin geri planında bir fikir var. Her bir foto-graf ve/ya her portfolyo, bir şey anlatmak üzere yapıldı, hazırlandı. Kesinlik ifade eden cümlelerden oldum olası kaçınmamıza karşın, birebir tanık olduğumuz, fikir alt yapısını, hazırlık safhasını ve devam eden süreci takip ettiğimiz böylesi durumlarda tereddüt göstermeden kesin ifadeler kullanabiliyoruz. Okçu’nun analog foto-grafi döneminde yaptığı bu özel çalışmanın arka planını biliyoruz. Düşüncelerini paylaşmaktan imtina etmedi, sürecin her aşamasında neler yaptığını anlattı. Her zaman uçuk, farklı, yeni, çizginin ötesine geçen şeylere kafa yoran ustanın sohbetleri sırasında bunları paylaşmaktan imtina etmediğine pek çok kişi tanık olmuştur.   

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - Uğur Okçu

‘Sanat ortamı’na sunulan bu gibi çalışmaların, ülkemizin kültür-sanat hayatına çok değerli birer katkı olduğunu teslim etmemiz gerek. Gördüğünü değil, düşündüğünü foto-grafik eyleminin konusu yapmıştır Uğur Okçu. Çok açık ki, alışılagelen foto-grafik görüntünün ötesine geçmiş, alışık olunmayan yepyeni görüntüler ortaya koymuştur. Hayata bakışını, olayları ve olguları ele alışını, deneyimlerini, gözlemlerini, analizlerini, öngörülerini, özetle duygu ve düşünce dünyasını foto-grafın diliyle ortaya koymaya çalışan ve bunu, yaptığı deneysel çalışmalarla başarabilen ender ustalardandır.

O, bir ‘sanat insanı’dır.

Kuşku yok ki eseri, O’nu dair tesbitimizi teyid eder niteliktedir.               

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - Uğur Okçu

Diğer bütün çalışmaları bir yana, sayın Okçu’nun foto-graf terminolojisine “Scanograph” adıyla kazandırdığı bu çalışması dahi tek başına, O’nun ülkemiz foto-grafında müstesna bir yeri olduğunu gösterir.

Kanaatimizce tek sorun, bu denli önemli-kıymetli çalışmaların kitaplaştırılmamış olmasıdır.

Uğur Okçu aynı zamanda Türkiye’deki ilk sanal foto-graf dergisini (www.fotografya.gen.tr) kuran ve yürütülebilmesi için çabalayan bir insandır. Yayın kurulları ve emek koyan insanlar zamanla değişse de, dergi hâlâ aktiftir ve son derece önemli dosya konularını işlemeye devam etmektedir.

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - Uğur Okçu
Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - Uğur Okçu

Foto-grafın entelektüel boyutuyla hangi ölçüde ilgili olduğunu, gerek yaptığı deneysel çalışmalarla, gerekse hayata geçirdiği dergiyle anlamak olasıdır. Bununla birlikte, kurucusu olduğu derginin (Fotografya’nın) 14.sayısında yer alan “Işık Çiz (Photography – Fotoğraf – Işıkçiz – Ardışık-Işıkçiz)” başlıklı yazısı, O’nun çok daha geniş bir perspektiften meselelere baktığına delalet eder. Daha da ileri bir adım belki, babadan kalma evi özellikle amatörlerin/ileri amatörlerin rahatça sergi yapabilmelerini sağlamak üzere yeniden düzenleyip bir sergi salonu haline getirmesidir. Kendisine ait bir mekânı bu şekilde foto-graf dünyasına yararına sunması takdire şayandır. Hayatı adeta durduran, herkesi evine hapseden pandemiye kadar çok sayıda sergi yapıldı, o mekânda.

Ve şimdi yine öncü olma özelliğinin gereği olarak ilk sanal sergi salonunu oluşturdu (http://x-hall.ada.net.tr). Kendisini foto-grafik görüntü üretimiyle sınırlamayan usta, denizciliği noktalamadan önce, denizde yaşama ilişkin uzun soluklu bir de video çalışması yaptı. Deniz serüvenini noktaladıktan sonra, birkaç karada, en çok da Asya topraklarında şantiyelerde görev yaptı. İnternet olanaklarının henüz pek gelişmemiş olduğu o zamanlar bile internet üzerinden iletişim kurup çeşitli foto-grafik etkinliklerde bulundu. Son yıllarda ise, hemen her yıl foto-grafçı grupları oluşturup Afrika Safari gerçekleştirdi. Dernek ortamlarından da uzak değildir Uğur Okçu. Profesyonel foto-graf ortamındaki dostlarıyla sıkı bağları bulunmakla birlikte, amatör ortamı da yakından takip eder ve ihtiyaç duyulduğunda destek verir.            

Bütün bu yapıp etmeler, O’nu foto-graf entelejansiyasının önemli bir parçası haline getirmiştir.

Değerli usta, sanat insanı Uğur Okçu’nun dağarcığında hepimizi şaşırtacak yeni ve başka foto-grafik eylemler bulunduğuna kuşku yok.

Gün olur, onları da izler ve ayakta alkışlarız.

Tekin ERTUĞ

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
1 Yorum
Beğenilenler
En yeniler Eskiler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Öner BÜYÜKYILDIZ
6 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

Teşekkür ederiz Tekin hocam. Ellerinize emeğinize sağlık.

Bu makaleyi paylaş

Tekin Ertuğ
İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı ve edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi.Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotoğraf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Yaptığı atölyeler daha çok “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli atölye çalışmalarıdır. Atölye çalışmalarının sonuçları gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda paylaşıldı.Bu süreç içinde kaleme aldığı yazılar basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotoğraf dergilerinde yayınlandı. İlerleyen zamanda kitap çalışmalarına yöneldi. Şu ana kadar basılan kitapları: Sanat yazılarından oluşan 4 cilt “Fotograf Sanatı Üzerine”, Röportaj-Anı ve Biyografi yazılarından oluşan 10 cilt “Fotoğraf Ustaları” (Masters of Photography) ve 16 cilt “Işıkla Resmedenler” (Photographers), (Ressam Hikmet Çetinkaya'nın Biyografisi) “Kan Çiçekleri” ve en son ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi olan “Sicim” isimli eser.Hazırladığı biyografik/otobiyografik metinlerin yanısıra fotograf, sinema, edebiyat ve müziğe dair metinler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Manşet

Âşık Mahzuni Şerif’ten, Mustafa Ertekin’e uzanan süreç

Âşık Mahzuni Şerif’ten, Mustafa Ertekin’e uzanan süreç

“İyi bir fotoğraf etkili bir şiir gibidir. Tıpkı şairin bir şiirinin diğer şiirlerinin desteğine ihtiyacı olmadığı gibi, tek fotoğrafın da anlam kurmak ve duygu yaratmak için ikinci bir fotoğrafa ihtiyacı yoktur.

Fotoğraf gerek yapısıyla gerekse de etki biçimiyle en çok şiire benzer. Bir şiiri etkili kılan en temel özellikleri düşünceden çok duygu çağrıştırması ve bunu imge yaratarak yapmasıdır. Şiir metaforlarıyla, mecazlarıyla, uyaklarıyla hem anlamını hem melodisini yaratır."
Mustafa Ertekin

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Yeniden Kadrajlama Tekniği ile Fotoğraflarınızı Geliştirin

Yeniden Kadrajlama Tekniği

Yeniden kadrajlama, ana odak noktasını kullanarak konuya odaklanmak ve elinizi deklanşörden çekmeden konuyu kadrajınızdaki başka bir yere yeniden konumlandırarak ideal kadrajı oluşturup fotoğrafı çekmektir.

POPÜLER İÇERİKLER

Belgesel fotoğraflardan belgesel sinemaya: Sokağın Çocukları

Belgesel fotoğraflardan belgesel sinemaya: Sokağın Çocukları

Muhammed Suriyeli mülteci bir çocuk. Savaşın bölüp parçaladığı çocukluğun acı bir gerçekliğinin de karakteri olmuş.

Muhammed çok merak ediyormuş Galata Kulesi’ni. Hatta birkaç arkadaş sıraya girip ziyaretçilerin çocuklarıymış gibi girmeye çalışmışlar. Bir keresinde birinci kata kadar çıkabilmişler ama yakalanmışlar. Bir gün Muhammed’le çıktık.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x