Daha

  Kelebek Etkisi, X-POSURE ve Habip Koçak

  Sevgili Habip gündelik koşuşturmasının yanında fotoğraf adına çok önemli bir başlangıç yaptı. Sanal ortamda hem Türkçe hem de İngilizce yayınlanan X-POSURE dergisini Tuğba Kırallı, Bekir Tuğcu ve Burcu Önal Yürüyen ile birlikte çıkartıyor. Daha çiçeği burnunda iki aylık (Mart ve Nisan 2021) içinde harika yazılar ve harika fotoğraflar olan bir dergi.

  -

  Kelebek etkisini bilirsiniz, bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen addır. Aslında bu Edward N. Lorenz’in çalışmalarından biri olan Kaos Teorisi ile ilgilidir.

  Daha sonralarda hava durumu ile ilgili verdiği şu örnek ile ünlenmiştir. Amazon Ormanları’nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD’de fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, Dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir. Fakat daha çok yaratılan bir kaosun büyüyerek artmasını ifade eder.

  Kavramı Polyana’cı bakışla ele alırsak hayatımızda iyi yöndeki ufak değişiklikler de büyüyerek devam edecektir. Bunu rahatça söylememin haklı bir nedeni var. Sevgili Özcan Yaman ile tanışıp istişarede bulunduğumuz anlardan birinde “Habip Koçak’ı tanır mısın*” diye laf attı. Tabii tanımam. Tanıştık. Kendisinden Siyah Hayatlar Önemlidir adlı belgesel çalışmasından bir kesiti yazı ile alıp yayınladık.

  Tahmin ettiğiniz gibi iş burada kalmadı. Önceleri yazışırken arada bir kitaplaştık 😊.

  Sevgili Habip gündelik koşuşturmasının yanında fotoğraf adına çok önemli bir başlangıç yaptı. Sanal ortamda hem Türkçe hem de İngilizce yayınlanan X-POSURE dergisini Tuğba Kırallı, Bekir Tuğcu ve Burcu Önal Yürüyen ile birlikte çıkartıyor. Daha çiçeği burnunda iki aylık (Mart ve Nisan 2021) içinde harika yazılar ve harika fotoğraflar olan bir dergi.

  Tam burada övünmem gerek. Dergi yayına verilmeden Habip bana gönderiyor ve herkesten önce okuma ayrıcalığına erişiyorum.

  Dergi hakkında fazla bir şey söylemeyeceğim. Okuyunca hak vereceksiniz. İşte kelebek etkisi de iyi yönde burada devreye giriyor. Sevgili Özcan Yaman ile “Gölge” üzerine başlayan etkileşim büyüyerek devam ediyor. Büyük ama çok büyük bir fotoğraf ailesi oluyoruz.

  Son olarak böylesi meşakkatli bir işe soyundukları için Allah yardımcıları ve yolları açık olsun. 

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  01:52:11

  Ersin Alok Anısına; Fotoğrafçının Donanımı

  Etkinlik öncesi kendilerini araştırınca; fotoğraf sanatçısı olmasının yanında, belgesel film yapımcısı-yönetmeni, ressam, psikoloji ve gazetecilik mezunu olduğunu, Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Enstitüsü'nün kuruluşunu yaptığı bilgisine eriştik. 1967’de fotoğrafın ilk defa sanat eseri olarak kabul edildiği V. Paris Bienali’nde Birincilik Ödülü alması, uluslararası başarısının kanıtıydı.

  Kum Zambakları

  Çiçeklerin hepsi tarihte olduğu gibi sanatın her dalında sembol olarak ele alınmıştır. Zambak “Lillium” ailesinin yaklaşık 110 değişik türü olan ve soğanla yetişen bitkisidir. Kum zambağı da bu ailenin içinde yer alır.

  Beyaz dengesi ayarı (White balance adjustment) denilen şey

  Basitçe ışığın sıcaklık (Kelvin) değerinin renklerin doygunluğuna etki ettiğini söyledikten sonra devam edelim. Fotoğraf makinalarında "Beyaz Dengesi" ışığın kelvin değerine göre doğru renkleri veya başka bir ifade şekliyle renklerin dengesini elde etmek için fotoğrafçılara sunulan bir fırsat.

  Delbekçi Kadınlar

  Unutturmamız gereken kültürlerimiz o kadar çok ki. Bunların yerel yönetimler tarafından gözetilmesi, desteklenmesi ve korunması gerek. Muğla Büyükşehir Belediyesi bu konuda çaba sarf ediyor.  Düzenlenen bu festival ve benzer festivaller bunun göstergesi. Benim için festivalin en güzel yanı notlarını alıp aklımın bir köşesinde tuttuğum delbekçi kadınlara rastlamış ve onları fotoğraflamış olmamdı.

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  YORUM YAPILDIĞINDA BANA BİLDİR
  Bana bildir
  guest

  6 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Ertan Öztürk
  Editör / Yazar
  Makale Puanlama :
       

  Dergiye çalışanların eline sağlık. Çok beğendim ben. İki dilli olması da çok güzel olmuş.

  Habip
  Habip
  Yorumun sahibi  Ertan Öztürk

  Ertan bey, degerli yorumunuz icin tesekkur ederim. Saygilarimla

  Habip
  Habip
  Yorumun sahibi  Okyar Atilla

  Okyar hocam, yureginize saglik cok mutlu ettiniz. Tum ekip adina tesekkur ederim

  Sebahattin Demir
  Yönetici
  Makale Puanlama :
       

  Emeği geçen herkesin emeklerine sağlık.
  Zamanla çok daha güzel olacağı şimdiden belli.
  Teşekkürler.

  Habip
  Habip
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir

  Cok mutlu oldum degerli yorumunuz icin Sebahattin hocam

  Makale yazarı

  Okyar Atilla
  Okyar Atilla
  Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  6
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x