Ana Sayfa GEZİ FOTOĞRAFÇILIĞI Gezi Günlükleri Harika Fransız Köyleri: Ribeauville, France

Harika Fransız Köyleri: Ribeauville, France

-

Harika Fransız Köyleri dizimizin ilk durağı olan Ribeauvillé,  Alsace’nin Haut-Rhin bölümünde Colmar’ın 16 kilometre kuzeyinde, Strazburg ve Mulhouse arasında, üzüm bağları ve dağlar arasındaki Şarap Rotasında yer alıyor. Nüfusu yaklaşık 5000 olan, tarihi mirasını modernite ile birleştiren çok çekici bir köy.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Aracınızı köyün girişindeki alana park ettiğinizde sizi yukarıdaki gibi bir manzara karşılıyor.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Bu görülmeye değer köyün ana cadde ve sokakları, 15.-18. Yüzyıla ait birbirinden ilginç ve görülmeye değer yapılarıyla sizi karşılıyor.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Turizm trenine binerek tüm köyü ücretsiz gezmeniz mümkün.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Buna ek olarak, Mayıs-Ekim ayları arasında (Pazartesi ve Cumartesi günleri hariç) her gün eski şehire ve Belediye Sarayı’na ücretsiz rehberli turlar düzenleniyor.

Günümüzde, canlı kutlama, ortaçağ hayatıyla ilgili bir dizi oyunu tasvir eden tarihi bir gezinti ile halk festivaline dönüşmüştür. Otantik ortaçağ kıyafetlerini giymiş yüzlerce aktör, bir dizi sokak eğlencesi, hokkabaz ve yangın yiyen tarafından kuşatıldı. Her yıl, Orta Çağ ile bağlantılı farklı bir tema, olayın ritmini verir. Town-Hall'un yakınındaki çeşmenin şarap tadımı ücretsiz yapılır.

Ortaçağ’dan beri var olan üzüm bağları, birçok şarap üreticisinin yanı sıra şarap kooperatiflerini, özellikle de Grands Crus, Geisberg, Kirchberg de Ribeauvillé ve Osterberg mahzenlerini ziyaret edebilir ve dünyaca ünlü şaraplarından tadabilirsiniz.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France
The Pfifferhüss

The Pfifferhüss, Minstrels ‘Inn olarak da bilinen bu otel, Ribeauville’nin en güzel yarı ahşap evlerinden biri.

Kapının üzerindeki güzel kabartma 1663 yılına dayanıyor ve Meryemana’ya adanmış “Ave Maria Gracia Plena” kitabesini taşıyor. Her iki yanında duran iki ahşap heykel Annunciation tasviriymiş.

İlk kez 1390’da bahsedilen, Minstrellerin Kardeşliği, Ribeauville’nin efendilerinin koruması altında faaliyet göstermiş.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Belediye Meydanı, köyün aşağısını ve üst kısmını etkileyici bir sur kapısı ile bağlıyor. Bu meydan Belediye binası gibi tarihi binalarla göz alıcı güzellikte. Belediye binası 1773’de inşa edilmiş, Ribeaupierre Efendileri tarafından köye bağışlanan sanat harikası altın tabaklar ve gümüş kadehler koleksiyonunu da içinde barındırıyor.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Tarihi Ribeauville kasabasının sınırını belirleyen meydanda 1576 yılında yapılmış bir heykel ile karşılaşırsınız.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Bu meydandan rahatlıkla görülebilen, bir tepenin zirvesinde Saint-Ulrich kalesinin güzel bir görünümü karşılıyor sizi.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Meydanın üst kısmında, tepeye doğru olan yerde şehre girişi korumak için kullanılan (bugün kaybolmuş) bir sur kapısı mevcut.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Bunun yanısıra çeşitli mağazaları, Bahar Pazarı, Mayıs ayı başındaki Kougelhopf Festivali, Temmuz sonundaki Şarap Fuarı, Eylül’ün ilk Pazar günü Fiddlers Fuarı, Ekim’deki Antik Müzik Festivali, Orta Çağ Noel Pazarı Ribeauville’yi çekici bir cazibe merkezi haline getirmiş.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Ribeauville, bir kasabanın avantajlarını bir şarapçılık köyünün cazibesiyle birleştiriyor.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Belediye binasının yakınındaki çeşmeden şarap tadımı ücretsiz.

Fransa’nın Şarap Yolu üzerindeki diğer köyler gibi Ribeauville’i de terk etmek çok zor oluyor. Eğer bu rotada bir gezi planlıyorsanız, kesinlikle bir günde hepsini bitirmek üzere plan yapmayın. Çünkü bu bölgedeki dört köyün herbiri için en az bir tam gün gerekiyor.

Bir başka seyahatimizde yine buluşmak umuduyla, hoşçakalın.

Gezi boyunca kullandığım ekipmanlar:

“Harika Fransız Köyleri” yazı dizimin diğer yazıları:

Yakında başka bir Gezi Günlüğümde buluşmak üzere.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

avatar
  Abone ol  
Bana bildir

Manşet

Günümüz Dijital Kameraları ve Ansel Adams'ın Zone Sistemi Metodolojisi

Günümüz Dijital Kameraları ve Ansel Adams’ın Zone Sistemi Metodolojisi

24
Sahnemizde kar veya üzerine güneş ışığı vurmuş kumsal gibi çok parlak alanlar varsa, kameramız bunun %18 gri olmasını ister. Koyu siyah giysili bir kişiyi fotoğraflıyorsak, kameramız onu da %18 gri yapmak isteyecektir. Fotoğraf makinemiz aslında konunun siyah olduğunu bilmediği gibi, vizördeki o beyazlığın da aslında kar olduğunu bilmez.

Kameramızın poz ölçüm ayarını sıfıra getirmek, her zaman sahnemizin tam olarak doğru pozlanacağı anlamına gelmez, fotoğrafımızın fazla veya az pozlanmasına neden olabilir.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Yeniden Kadrajlama Tekniği ile Fotoğraflarınızı Geliştirin

Yeniden Kadrajlama Tekniği

25
Yeniden kadrajlama, ana odak noktasını kullanarak konuya odaklanmak ve elinizi deklanşörden çekmeden konuyu kadrajınızdaki başka bir yere yeniden konumlandırarak ideal kadrajı oluşturup fotoğrafı çekmektir.

POPÜLER İÇERİKLER

Kamera Çözünürlüğü ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Kamera Çözünürlüğü ve Doğru Bilinen Yanlışlar

26
Dijital kameralar hayatımıza girdiğinden beri megapiksel yarışı devam ederken, son birkaç yıldır özellikle kamera çözünürlüğü alanında büyük bir artış yaşandı, 41 Megapiksel kameralı telefonlardan...
Sandıktaki Fotoğraflar

Sandıktaki Fotoğraflar

Pozlama Ölçüm Modları

Pozlama Ölçüm Modları

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.