Ana Sayfa GEZİ FOTOĞRAFÇILIĞI Gezi Günlükleri Harika Fransız Köyleri: Ribeauville, France

Harika Fransız Köyleri: Ribeauville, France

-

Harika Fransız Köyleri dizimizin ilk durağı olan Ribeauvillé,  Alsace’nin Haut-Rhin bölümünde Colmar’ın 16 kilometre kuzeyinde, Strazburg ve Mulhouse arasında, üzüm bağları ve dağlar arasındaki Şarap Rotasında yer alıyor. Nüfusu yaklaşık 5000 olan, tarihi mirasını modernite ile birleştiren çok çekici bir köy.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Aracınızı köyün girişindeki alana park ettiğinizde sizi yukarıdaki gibi bir manzara karşılıyor.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Bu görülmeye değer köyün ana cadde ve sokakları, 15.-18. Yüzyıla ait birbirinden ilginç ve görülmeye değer yapılarıyla sizi karşılıyor.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Turizm trenine binerek tüm köyü ücretsiz gezmeniz mümkün.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Buna ek olarak, Mayıs-Ekim ayları arasında (Pazartesi ve Cumartesi günleri hariç) her gün eski şehire ve Belediye Sarayı’na ücretsiz rehberli turlar düzenleniyor.

Günümüzde, canlı kutlama, ortaçağ hayatıyla ilgili bir dizi oyunu tasvir eden tarihi bir gezinti ile halk festivaline dönüşmüştür. Otantik ortaçağ kıyafetlerini giymiş yüzlerce aktör, bir dizi sokak eğlencesi, hokkabaz ve yangın yiyen tarafından kuşatıldı. Her yıl, Orta Çağ ile bağlantılı farklı bir tema, olayın ritmini verir. Town-Hall'un yakınındaki çeşmenin şarap tadımı ücretsiz yapılır.

Ortaçağ’dan beri var olan üzüm bağları, birçok şarap üreticisinin yanı sıra şarap kooperatiflerini, özellikle de Grands Crus, Geisberg, Kirchberg de Ribeauvillé ve Osterberg mahzenlerini ziyaret edebilir ve dünyaca ünlü şaraplarından tadabilirsiniz.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France
The Pfifferhüss

The Pfifferhüss, Minstrels ‘Inn olarak da bilinen bu otel, Ribeauville’nin en güzel yarı ahşap evlerinden biri.

Kapının üzerindeki güzel kabartma 1663 yılına dayanıyor ve Meryemana’ya adanmış “Ave Maria Gracia Plena” kitabesini taşıyor. Her iki yanında duran iki ahşap heykel Annunciation tasviriymiş.

İlk kez 1390’da bahsedilen, Minstrellerin Kardeşliği, Ribeauville’nin efendilerinin koruması altında faaliyet göstermiş.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Belediye Meydanı, köyün aşağısını ve üst kısmını etkileyici bir sur kapısı ile bağlıyor. Bu meydan Belediye binası gibi tarihi binalarla göz alıcı güzellikte. Belediye binası 1773’de inşa edilmiş, Ribeaupierre Efendileri tarafından köye bağışlanan sanat harikası altın tabaklar ve gümüş kadehler koleksiyonunu da içinde barındırıyor.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Tarihi Ribeauville kasabasının sınırını belirleyen meydanda 1576 yılında yapılmış bir heykel ile karşılaşırsınız.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Bu meydandan rahatlıkla görülebilen, bir tepenin zirvesinde Saint-Ulrich kalesinin güzel bir görünümü karşılıyor sizi.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Meydanın üst kısmında, tepeye doğru olan yerde şehre girişi korumak için kullanılan (bugün kaybolmuş) bir sur kapısı mevcut.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Bunun yanısıra çeşitli mağazaları, Bahar Pazarı, Mayıs ayı başındaki Kougelhopf Festivali, Temmuz sonundaki Şarap Fuarı, Eylül’ün ilk Pazar günü Fiddlers Fuarı, Ekim’deki Antik Müzik Festivali, Orta Çağ Noel Pazarı Ribeauville’yi çekici bir cazibe merkezi haline getirmiş.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Ribeauville, bir kasabanın avantajlarını bir şarapçılık köyünün cazibesiyle birleştiriyor.

Gezi günlüklerim, Ribeauville, France

Belediye binasının yakınındaki çeşmeden şarap tadımı ücretsiz.

Fransa’nın Şarap Yolu üzerindeki diğer köyler gibi Ribeauville’i de terk etmek çok zor oluyor. Eğer bu rotada bir gezi planlıyorsanız, kesinlikle bir günde hepsini bitirmek üzere plan yapmayın. Çünkü bu bölgedeki dört köyün herbiri için en az bir tam gün gerekiyor.

Bir başka seyahatimizde yine buluşmak umuduyla, hoşçakalın.

Gezi boyunca kullandığım ekipmanlar:

“Harika Fransız Köyleri” yazı dizimin diğer yazıları:

Yakında başka bir Gezi Günlüğümde buluşmak üzere.

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
0 Yorum
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster

Manşet

Yağmur damlaları ile bir pencerenin arkasında… / Wet Glass Effect

Yağmur damlaları ile bir pencerenin arkasında… / Wet Glass Effect

Bir pencere camındaki yağmur damlalarının arkasında olan bir insanın portre fotoğrafı her zaman ilgi çekmiştir. Ancak her zaman böyle bir sahneye rastlamamız ya da oluşturmamız mümkün olmayabilir. O zaman bu sahneyi önce hayalimizde oluşturup sonra da yapalım…

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Kamusal alanda fotoğraf görgü kuralları

Profesyonel Fotoğrafçı Olmamanın Dayanılmaz Hafifliği

Yolda yürürken Temel'in yolunu hırpani bir adam kesmiş "Allah rızası için, acıyın şu fakire" demiş. Temel, acıklı acıklı adama bakmış "Çok aciyrum sana uşağum" demiş ve yürümeye devam etmiş.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x