Ana Sayfa ÜRÜN İNCELEME Diğer Kenko KFM 1100 Işıkölçer kullanım kılavuzu

Kenko KFM 1100 Işıkölçer kullanım kılavuzu

-

Çok parlak ve çok koyu bölgelerin bulunduğu sahneler gibi zorlu ışık koşullarında kameralarımızın ölçüm sistemi her zaman doğru ölçüm yapamaz. Çünkü, kameralarımızın ölçüm sistemleri yansıyan ışığı ölçerler, ama biz gözlerimizle ortam ışığıyla aydınlatılmış sahneyi görürüz. Böyle durumlarda pozlama dengesini ayarlamak fotoğrafçıya düşer. Böylece, doğru pozlamayı bulana dek deneme çekimleri ve histogram takibi yapmak gerekir. Bunun en kolay ve garanti yolu, yansıyan ışığı değil, ortam ışığını ölçen bir harici ışıkölçer cihazı kullanmaktır. Benim bu amaçla, Kenko KFM 1100 Işıkölçer kullanıyorum. Bu makalemde ışıkölçerimin kullanımı konusunda bazı bilgiler vermek istiyorum.

Kenko KFM 1100 kullanımı

Ortam ışığı okumaları

Kenko KFM 1100 deklanşör hızı, 1/3 durak adımlar ile, 1/8000 saniye ile 30 dakika aralığında seçilebiliyor. Okunan değerler, LCD ekranda hem dijital hem de analog veri olarak görüntülenir. Bir okuma yaptıktan sonra farklı bir deklanşör hızı seçmek isterseniz, diyafram değeri otomatik olarak buna göre değişir. KFM 1100, -2.0 EV gibi çok düşük bir değerden 19.9 EV değer kadar çok geniş bir ışık aralığı okuyabilir. Ölçüm cihazı ayrıca video kameraları ile kullanılmak üzere, saniyede 8 ila 128 kare olacak şekilde ayarlanabilen bir Cine moduna sahiptir.

Flaş ışığı okuma

Flaşla kullanırken, çekim koşullarına bağlı olarak Kablolu veya Kablosuz seçeneği mevcuttur. Kablolu kullanım için, Flash senkron kablosunu Kenko KFM 1100’ün önündeki Sync Terminaline bağlamak gerekir, böylece sadece ölçüm cihazının yan tarafındaki Ölçüm düğmesine basılarak flaşın otomatik patlatılması sağlanır ve okuma gerçekleştirilir. Kablosuz kullanımda ise, cihazın ölçüm düğmesine basıldığında cihaz bekleme moduna geçer ve flaşın manuel olarak patlatılmasını bekler. Flaşın üzerindeki test ışığına basıldığında flaş patlar ve cihaz okumayı gerçekleştirir.

Analiz fonksiyonu

Karışık flaş ve ortam aydınlatmasında okuma alırken, KFM 1100 flaşı ve ortam ışığını neredeyse aynı anda ölçebilir. Genel pozlamadaki flaş ışığının yüzdesi daha sonra LCD üzerindeki analiz ölçeğinde görüntülenir. 

Analiz ölçeği 4 bölüme ayrılmıştır, her bölüm toplam aydınlatmanın yaklaşık %25’inin flaş katkısını temsil eder. Örneğin, analiz ölçeğinin 3 bölümü yanıyorsa, flaş / ortam ışığı oranı yaklaşık %75 yanıp sönme ile %25 ortam sıcaklığı verir. Bir okuma yaptıktan sonra, deklanşör hızı değiştirilebilir ve ölçüm cihazı pozlamayı yeniden hesaplar. Daha düşük bir enstantane hızı ayarlamak, daha yüksek bir ortam / flaş oranına neden olur. Daha yüksek bir deklanşör hızı ayarlamak, daha az ortam / flaş oranına neden olur. Analiz ölçeği, daha öngörülebilir sonuçlar için 2 aydınlatma kaynağını dengelemenize yardımcı olur.

Kenko KFM 1100
Kenko KFM 1100

Hesaplama işlevi

Kenko KFM 1100’ün hesaplama fonksiyonu, yansıyan ışık okumaları alır ve bellekte saklanan okumaların veya gölgelere ya da parlak alanlara doğru olan sapmaların ortalamasını almak için kullanılabilir. Bu, gölge veya açık ton ayrıntısının daha doğru kaydedilmesini sağlar.

Kenko KFM-1100 hesaplama işlevi
Kenko KFM-1100 hesaplama işlevi

Hafıza

Kenko KFM-1100 hafıza

KFM 1100, 2 ayrı okumayı saklayacak bellek yuvasına sahiptir. Hem saklanan okumalar hem de geçerli okuma, aynı anda analog ölçekte görüntülenir. Bellek işaretleri ayrıca kaydedilen okumaların sayısını gösterir. Bellekte saklanan okumaların olması, konunuzun kontrast aralığını, ışık oranını analiz etmeyi veya birbiriyle ilişkili birkaç ayrı okumayı görüntülemeyi kolaylaştırır.

Monitör işlevi

Kenko KFM-1100 monitör işlevi

KFM 1100, aydınlatma oranlarını ayarlamak veya arka plan ışığı tekdüzeliğini kontrol etmek, ürün fotoğrafçılığı, portreler gibi çok faydalı bir parlaklık farkı fonksiyonuna sahiptir. Görülen tüm aydınlatma eşitliğini kontrol etmek, ışık ölçerler için kritik bir kullanımdır. Sadece ana referans noktasında bir okuma yapıp, sonra S / A / H düğmesine basmak ve ardından sahnenin diğer alanlarında okumaya başlamak yeterlidir. Ölçüm aleti, 0.1 EV’lik artışlarla +/- EV cinsinden parlaklık farklılıklarını gösterecektir.

Parçaların isimleri

 1. 270 derece dönebilen ışık Reseptör Kafası.
 2. Güç düğmesi.
 3. S / A / H (gölge / ortalama / parlak) düğmesi KFM 1100’ün hesaplama işlevini ayarlar.
 4. HAFIZA düğmesi Geçerli okumayı hafızaya kaydeder. 2 ölçüm saklanabilir.
 5. İhtiyacınız olan bilgileri bir bakışta sunmak için geniş, okunması kolay LCD veri paneli.
 6. ISO düğmesi Ölçüm cihazının yan tarafındaki yukarı / aşağı kadranını kullanarak ana ISO’yu ayarlamak için.
 7. Ekran seçici düğmesi Ekran birimlerini bir f değeri ile bir EV okuması arasında değiştirir.
 8. MODE düğmesi Ortam, Kablo ve Kablosuz arasında ölçüm modunu değiştirir.
 9. Ölçümler yapmak için ölçüm düğmesi.
 10. Yukarı / Aşağı kontrolü Enstantane hızını ve ISO değerlerini ayarlamak için.
 11. Batarya kapağı.
 12. Senkron terminali Kablolu flaş değerleri için.
 13. Aksesuar alıcı jakı.
Kenko KFM-1100 düğmeler

Görseller Kenko sitesinden alınmıştır.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
0 Yorum
Satır İçi Geribildirimler
Bütün yorumları göster

Manşet

“En keskini benimki olmalı” sendromu ve Palomino Adaları

Fotoğraf konusunda ortalıkta onlarca hurafe dolaşıyor. Bu ifadelerin bir kısmı doğru ama genel olarak yanlış. Yeni kullanıcılar da bu "bilgileri" okuyor, okumakla kalmıyor bir de etrafa uzman edasıyla yayıyorlar.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Hatıralar Tekrar Yaşanmayacak

Hatıralar Tekrar Yaşanmayacak

Bu yazı vesilesiyle kendime ara ara sorduğum “Bu fotoğrafları neden çekiyorum?” sorusu yerini “Fotoğrafa ilgim ne zaman başladı?” sorusuna bıraktı. Böylece bir tür oto-psikanaliz süreci yaşadım. Dimağımda yürüttüğüm arkeolojik kazıda tabaka tabaka aşağı inip, tasnif işlemleri yaptıktan sonra (arada şahsi tarihimde yeni objeler, metinler de keşfederek) altı yaşlarımdaki bir an(ı)da aradığım yanıtı buldum.

POPÜLER İÇERİKLER

“En keskini benimki olmalı” sendromu ve Palomino Adaları

Fotoğraf konusunda ortalıkta onlarca hurafe dolaşıyor. Bu ifadelerin bir kısmı doğru ama genel olarak yanlış. Yeni kullanıcılar da bu "bilgileri" okuyor, okumakla kalmıyor bir de etrafa uzman edasıyla yayıyorlar.

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x