Daha
  Ana SayfaÜRÜN İNCELEMEKameralarNikon gövdeleri kılavuzu

  Nikon gövdeleri kılavuzu

  -

  Son 40 bin yılın en sıcak günleri ve Türkiye tarihinin en kötü ekonomik bunalımını yaşadığımız bu günlerde, diyelim ki kafanıza esti ve yeni bir Nikon gövde almaya karar verdiniz. Elinizdeki gövdenin eskidiğini ya da size yetmediğini düşünüyorsunuz, ya da “xxx markadan bıktım ve artık gerçek bir fotoğraf uzmanı markaya geçmek istiyorum” dediniz. Nikon gövdelerin numaralandırması ve özellikleri size karışık geliyorsa, bu yazı size yol gösterebilir.

  Nikon gövdeleri kılavuzu

  Nikon D1’den başlayıp en son duyurulan mükemmel Z8’e kadar Nikon gövdeleri gruplandırmaya çalıştım. Aynı şekil üzerinde önerdiğim gövdeleri de mor ve italik yazıyla belirttim. Bu önerdiklerim 2023 Temmuz ayı itibariyle performans/fiyat oranı bana göre en yüksek gövdeler.

  Gövdeleri A’dan E’ye grupladım. Arada “B-C” gibi karışık gövdeler de var (yani hem B hem C ile ortak yanları olan gövdeler). Bazı gövdeleri sınıflandırmada zorlandım (örneğin D700, Z50) ama genel olarak yukarıdaki şekil gerçeği yansıtıyor diye düşünüyorum.

  Peki “yükseltme”yi nasıl yapmalısınız? Örneğin elinizde bir D5100 var. Bu durumda yukarıdaki şekilde sola veya aşağıya bakın. Daha üst grupta olsa bile yukarı bakmayın dedim (örneğin D90’a bakmayın). Hatta mümkünse en az bir nesil atlayın (D5100 -> D5200 yerine D5100 -> D5500). Bu sayede belirgin bir ilerleme göreceksiniz. Burada istisnalar mor-italik ile gösterilen gövdeler olabilir ama burada da iki geri nesil gitmeyin bence. Örneğin D5100’den D700’e geçebilirsiniz ama D5500’den D700’e geçmek ne kadar mantıklı bilemem).

  Dikkat ederseniz bazı yeni gövdeler yerine daha eskileri önerdim. Örneğin D5600 değil ama D5500 mor-italik. Buradaki temel kıstas performans/fiyat oranı. D5600 daha yeni ama sadece bir jenerasyon yeni olmasına rağmen D5500’e göre çok daha pahalıya satılıyor. Keza Z6II de aynı şekilde, Z6’dan daha iyi olmasına rağmen bugünkü fiyatına bakınca Z6 fiyatına göre daha uygun duruyor.

  Yukarıdaki tabloyla ilgili sorunuz veya itirazınız varsa yorumlara bekliyoruz.

  Mecbur olmadıkça sıcağa çıkmayın ve bugün size pahalı gelen herhangi bir şeyin yarın daha da pahalı olacağını unutmayın (2023 Temmuz itibariyle).

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  Nikon Z8 – Görüşler

  Nikon Z8'in fotoğraf dünyasındaki önemi nedir?

  Nikon DSLR veya Nikon Aynasız: Hangisi?

  Nikon aynasızlar yıllar içinde olgunlaştı. Bugün Nikon aynasız mı DSLR almak mı mantıklı? Bu yazıda buna bakıyoruz.

  Nikon Z6 II İnceleme

  Nikon, D5, D6, D500 ve D850 modelleri ile ortaya koyduğu teknolojik gelişimi “Zxx” serisine aktarmış. Harika bir netleme sistemi, renk doyumu ve iyi bir dinamik aralık ile fotoğrafçının tatmin olmasını sağlıyor. Gerisi ise teferruat olarak kalıyor.

  Nikon Z5: En iyi giriş seviye tam kare fotoğraf makinesi

  Nikon Z5, abisi Z6'nın neredeyse kopyası

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  YORUM YAPILDIĞINDA BANA BİLDİR
  Bana bildir
  guest

  1 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Mehmet
  Mehmet
  Makale Puanlama :
       

  Sizinde dediğiniz gibi bu ekonomik krizde ticari amacınız yoksa oturun oturduğunuz yerde maceraya gerek yok.. 🙂👍

  Bu makaleyi paylaş

  Ertan Öztürk
  Ertan Öztürk
  X tarihinde doğdum Y tarihinde öleceğim. Bu iki an arasında insanlara bildiklerimi aktarmak istiyorum. Şu anda Norveç’te yaşıyorum. Yedisi uzun süreli olmak üzere 12 ülkede çalıştım. Proje yönetimi, nicel (quantitative) risk analizi, iş planı, maliyet analizi, projede iş takibi (ilerlemesi), fotoğraf, bisiklet, Uzay Yolu 😊 gibi konularda bildiğim kadarıyla yardımcı olabilirim; konuyu bilmesem bile beraber araştırıp öğreniriz. Olabildiğince düzgün yazmaya çalışırsanız iyi anlaşırız.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  1
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x