18 Eylül 2019 - Çarşamba
Ana Sayfa ÜRÜN İNCELEME Kameralar Olympus OM-D E-M1X Anons Edildi

Olympus OM-D E-M1X Anons Edildi

-

Olympus yeni amiral gemisi Olympus OM-D E-M1X modelini anons etti. Geçen yıl Nikon / Canon aynasız modellerini tanıtmalarından sonra, çok kişi Olympus’un tam kare aynasız pazara girmesini bekliyordu. Ancak bu beklentiler en azından bir süre daha başka bahara kalacak. Olympus’tan yapılan açıklamalar, bir süre daha Olympus’un Mikro 4/3 aynasız aleminde at koşturacağını gösteriyor. Olympus, zamanını nasıl verimli harcadığını, şirketin nasıl geleceğe hazırlandığını, fotoğrafçıların daha önce hiç görmediği çarpıcı özellikleri yeni E-M1X modelinde gerçekleştirerek gösteriyor.

Olympus OM-D E-M1X kamerada neler var?

E-M1X, E-M1 Mark II ile benzer bir gövdeye sahip, ancak dahili bir dikey pil tutucu (battery grip) ile birlikte geliyor. Elde Yüksek Çözünürlüklü Çekim yapabilme özelliği ve Live ND modları gibi bazı harika özellikler onu diğerlerinden ayırıyor. Ayrıca, gelişmiş Akıllı Nesne Algılama, Otomatik Netleme ve Sürekli Otomatik Netleme İzleme yetenekleriyle, spor ve vahşi yaşam fotoğrafçılarına da ciddi anlamda alternatif.

Olympus OM-D E-M1X

Kameradaki gelişmeler ve yeni özelliklerle, Olympus OM-D E-M1X modelinin profesyonellere yönelik bir kamera olduğu açık.

Olympus’un Görüntüleme Sistem Geliştirme Ekibi Yöneticisi Katsuhisha Kawaguchi, “E-M1 Mark II piyasaya sunulduğundan beri, piyasadan çok fazla geri bildirim aldık. Profesyonellerden gelen isteklerin pek çoğunu bu kamerayla cevapladık.” diye bir demeç verdi ve arkasından devam etti:

“Amacımız bu kamerayla profesyonel fotoğrafçıya en üst düzeyde güven sağlamak. Çift işlemci sayesinde çok çeşitli fonksiyonları geliştirebilir, hız ve otofokus özelliklerini daha da artırabiliriz ”dedi.

Ergonomi ve Kullanım

Olympus OM-D E-M1X, dahili dikey pil tutucu nedeniyle, benim şu anda kullandığım E-M1 Mark II’den daha büyük bir fiziksel boyuta sahip olsa da, bence hala rahatsız edici seviyede görünmüyor.

Menü sistemi, Nikon ve Fujifilm gibi diğer kameralarımdaki menü sistemine nazaran biraz hantal görünse de, özel menü öğeleri ekleyebilme ve bunları kişiselleştirilme özelliği sayesinde bunu avantaja çevirmiş.

Olympus OM-D E-M1X

Yeni Gelen Özellikler

Elde Yüksek Çözünürlüklü çekim yapabilme

E-M1X’in en çok beklenen özelliklerinden biriydi “Elde Yüksek Çözünürlüklü Çekim yapabilme” özelliği. Bu özellik, E-M1 Mark II kameramda da var ama bir üçayak kullanmak koşuluyla. E-M1X’de bu özelliği kullanabilmek için artık bir üçayağa ihtiyaç olmayacak, elde çekimlerde de bunu kolaylıkla yapabiliyor olacağız.

Elde Yüksek Çözünürlüklü Çekim yaptığınızda, 16 kare fotoğraf alıyor ve sonra onu tek bir 50MP görüntüde birleştiriyor ve hem RAW hem de JPEG formatlarında kullanılabiliyorsunuz. Bu özelliği kullanarak çekim yapmak isterseniz, diyafram maksimum f/8’e, ISO 6400’e kadar ayarlanabiliyor.

Bu modda çekim yapmak çok kolay. Kadrajınızı ayarlıyorsunuz ve ardından atamış olduğunuz düğmeye basıyorsunuz, bu kadar. Çekim yaklaşık bir saniye sürüyor ve ardından fotoğrafı işlemek için birkaç saniye daha geçiyor. Sonunda, kalitesi süper keskin ve çok etkileyici bir çıktı alıyorsunuz. Bu özelliği portre fotoğrafçılarının bile kesinlikle çok seveceğine inanıyorum.

Canlı ND (Live ND) özelliği

Beni kişisel olarak en çok heyecanlandıran özelliklerden biri de bu. Tamam, bu özellik ND filtrelerimizi tamamen ortadan kaldırmayacak, ama yapmak istediğimiz kısa süreli pozlamalar için gerçekten çok iyi bir özellik. Sık seyahat ediyorsanız, Live ND moduna sahip bir kameraya sahip olmak gerçekten mükemmel bir konfor.

Canlı ND modu, beş duraklı bir ND “filtresi” (ND 32) gibi davranıyor. Daha harikası ne biliyor musunuz? Efekti tam olarak vizörden veya LCD ekrandan görebiliyorsunuz, böylece tam olarak ne alacağınızı çekimi yapmadan önce gözlemleyebiliyorsunuz.

Hele bir de Olympus, Canlı ND modunu Yüksek Çözünürlüklü Çekim ile birleştirebilseydi, tadından yenmezdi… Ama yakın gelecekte bir güncellemeyle bunu da yapacaklarından şüphem yok.

Akıllı Konu Algılama Otomatik Netleme sistemi

Spor ve aksiyon fotoğrafçıları bu özelliği sevecekler. Olympus OM-D E-M1X, C-AF İzleme modunda etkileyici bir teknolojiye sahip olsa da, şirket, Akıllı Konu Algılama Otomatik Odaklama sistemini geliştirerek çıtayı baya yükseltmiş.

Bu modu kullanırken, kameranıza ne tür bir konu çektiğinizi söylüyorsunuz ve kamera, izleme özelliğini daha tutarlı yapmak için “Yapay Zeka” AI teknolojisini kullanıyor.

Şimdilik sadece üç çekim türü tanımlanabiliyor; Motor sporları, Trenler ve uçaklar. Ancak Olympus mühendisleri daha fazla seçenek üzerinde çalıştıklarını belirtiyorlar.

Yapay zekanın yalnızca E-M1X’te değil, gelecekteki tüm kameralarda büyük bir rol üstleneceği açık. Olympus yöneticileri, “Yapay zeka sadece kamera pazarında değil, diğer pazarlarda da büyük bir trend. Bu teknoloji için en iyi çözümün ne olduğunu düşünmeye çalıştık. Nesne tespiti için çift işlemci, konuyu gerçek zamanlı olarak algılayabiliyor; çift işlemci olmadan bunu başaramazdık” diyorlar.

İzleme ile Geliştirilmiş Sürekli Otomatik Odaklama

Akıllı Konu Algılama Otomatik Netleme’ye ek olarak, genel bir C-AF Sürekli Çekim İzleme modu geliştirilmiş. –6 EV durağa kadar olan bu işlev, düşük ışıkta çekimden kaynaklanan endişeleri ortadan kaldırıyor. Hassas AF, karanlık sahnelerde de yüksek hassasiyetli odaklama yapıyor (ISO 100’de, S-AF modunda, M.Zuiko Digital ED 45mm F1.2 Pro objektif ile).

Olympus OM-D E-M1X
Tekil AF / Ufak AF

Olympus OM-D E-M1X
Grup 5-Nokta

Olympus OM-D E-M1X
Grup 9-Nokta

Olympus OM-D E-M1X
Grup 25-Nokta

Olympus OM-D E-M1X
121 Nokta

Artan ISO performansı

Bu özellik, benim gibi aksiyon çekmeyi seven aksiyon fotoğrafçıları için kesinlikle işe yarayacak. E-M1 Mark II kameramda ISO 3200’ün üzerine çıkmamaya dikkat etsem de, E-M1X, ISO 6400’e kadar kabul edilebilir sonuçlar elde etmeye izin verecek görünüyor.

Titreşimsiz çekim

E-M1X ile yeni gelen bu özellik, kameranın, yapay ışıklandırma sıklığını algılayarak, deklanşörü ışığın en yüksek parladığı anda etkinleştirerek Titreşim Önleyici çekim yapılmasını sağlıyor. Bu özellik, özellikle iç mekanlarda çekim yaparken karşılaşılan sorunları ortadan kaldıracaktır.

7.5 durağa kadar Titreşim Engelleme, Stabilizasyon

İşte bana OM-D E-M1 M II kameramı aldıran en sevdiğim özellik!… E-M1 Mark II’de (Sync IS ile) 6.5 durak avantaj sağlayan bu özellik, E-M1X ile 12-100mm f/4 lensle çekim yaparken 7.5 durağa kadar stabilizasyon sağlıyor. Benim gibi, elde çekimde 1/125 saniyeden daha yavaş enstantanelerde net çekim yapamayan biri için bu ne demek biliyor musunuz? Elde, 0.5 saniye enstantanede, tertemiz cam gibi fotoğraflar çekebilmek demek. Sağlam ve kararlı bir elde tutuşunuz varsa 10 saniye (1/10 değil) enstantanede elde çekim yaparken çok keskin sonuçlar elde edebileceğiniz anlamına gelir. Nasıl ama!

Çekim bilgileri

E-M1X, verimli görüntü yönetimi için, konum, zaman, yükseklik ve yön bilgisine ihtiyaç duyan fotoğrafçılar için, bu bilgileri kaydeden gövde içi yerleşik bir sisteme sahip.

Olympus OM-D E-M1X

Video iyileştirmeleri

Görüntü sabitleme ile ilgili iyileştirmeler nedeniyle, elde 4K / C4K çekimi şimdi yapılabilir durumda. Videografçılar, konum ve harekete göre, üç görüntü sabitleme seviyesinden en iyisini seçebilirler.

Ayrıca, yeni OM-Log özelliği sayesinde gölgelerde veya çok parlak bölgelerde ayrıntılarda kayıp olmadan video çekimi sağlanabiliyor. E-M1X, belgesel ve doğa çekimi sırasında değişen aydınlatma koşullarına karşı koymak için geliştirilmiş OM400-log sayesinde, gölgelerdeki ayrıntıları kaybetmeden veya renk vuruşlarıyla video yaratıcılığındaki daha fazla özgürlüğü gölgede bırakmadan veya vurgulama yapmadan film çekebiliyor.

Ayrıca, 120 fps’de Full HD çekim yapabilmenizi sağlayan Yüksek Hızlı Film özelliği de geliyor.

Olympus OM-D E-M1X

Teknik özellikler

İşte size Olympus OM-D E-M1X kamera ile ilgili birkaç önemli özellik:

 • Ağırlık: 997 gram, iki batarya ve iki hafıza kartı ile. Sadece gövde 849 gram.
 • Boyutlar: 144.4mm x 146.8mm x 75.4mm
 • Entegre dikey kavrama
 • 20,4 MP 4/3 inç Live MOS sensörü
 • Çift TrucPic VIII işlemci
 • Toz, su (IPX1) ve donmaya karşı dayanıklı
 • 121 noktalı çapraz tip faz algılama AF ve 121 noktalı kontrast AF
 • 7.5 durağa kadar görüntü sabitleme
 • 2,36 milyon nokta elektronik vizör
 • 3 inç 3:2 değişken açılı dokunmatik panel monitör
 • ISO 200 – 25,600 aralığı (64 ve 100’e genişletilebilir)
 • Sessiz Ardışık Çekim Yüksek veya Pro Capture High modlarıyla 60 fps’ye kadar çekim
 • Titreşimsiz çekim ve titreme taraması
 • Taşınabilir 4K (30p) ve Sinema 4K (24p)
 • OM-Log400 çekimi
 • Yüksek hızlı film (120fps)
 • Çift SD UHS-II uyumlu kart yuvası
 • Dahili GPS
 • Olympus Capture uygulamasıyla kablosuz aktarım
 • Kişiselleştirilebilir Menü, Beş sekmede 35 özel menü öğesine izin verir
 • USB-C, Mikro HDMI, 3,5 stereo mini jak bağlantısı
 • İki BLH-1 Li-ion pil (dahil; E-M1 Mark II ile aynı)

Sonuç

Olympus OM-D E-M1X ile gelen bu etkileyici teknolojiler karşısında diğer kamera üreticilerinin nasıl bir hamle yapacağını şimdiden merak ediyorum, bunları görmek ilginç olacak. Canlı ND ve Elde Taşınabilir Yüksek Çözünürlüklü Çekim modları gibi şeyler daha önce hiç bir kamerada görülmedi. Tam kare çekim yapan oyuncular yüksek megapiksel rakamlarıyla haklı olarak övünürlerken, Olympus’un tam da olmak istediği yere yatırım yaptığını görüyoruz; “Çok megapiksel yerine çok kullanışlı özellikler ve onları destekleyen yazılımlar”.

Bu video tüm özellikleri özetlemiş.

Güncelleme: Olympus Türkiye’den yapılan açıklamaya göre, E-M1X 2019 Mart ayı sonunda Türkiye’de satışa sunulacak ve fiyatı KDV dahil 17,999 TL olacak.

Daha fazlasını görmek ve duymak istiyorsanız, yalnızca e-Posta adresinizi yazarak e-Posta listemize abone olabilirsiniz.

Siz de bu konudaki bilgi, görüş ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşın.

Tüm görseller Olympus sitesinden alınmıştır.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.
avatar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bana bildir
recep 1993
Ziyaretçi
recep 1993

güzel özellikler gelmiş.emeğinize sağlık hocam. fiyatı konusunda bilgi varmı

Hasan
Ziyaretçi
Hasan

Sebahattin bey yazı için çok teşekkürler.
Biz dslr makineleri büyük boyutları ve ağırlığı nedeniyle eleştiriyorduk aynasız makineler de gün geçtikçe dslr boyutlarına yaklaşıyor. Buna karşılık dslr ler gün geçtikçe küçülüyor. Bunda bir gariplik var ama dur bakalım …

Ercument
Ziyaretçi
Ercument

su ekonomi duzgun olsaydi parama kiyip alirdim bu makineyi. ozellikleri beni benden aldi 🙂 siz degistirmeyi dusunuyormusunuz?

Osman G.
Ziyaretçi
Osman G.

Olympus asla tam kareye geçmez; hatta geçmemeli fikrindeyim… Çünkü her şeyin tabandan yükselmesi gerektiğine inanırım… küçük kameraya en azından 50 yılını vermiş bir firmanın, tam karaye geçmesi, kendi ayağına sıkması olur… M4/3’te daha alınacak binlerce km yol var… M4/3’ün en zayıf noktası bence diyafram… ama Olympus bunu (af ile) f1.2’ye kadar çekti… Hatta f0.9 lenslerde var ve gelecek olanlarda var diye duyuyorum… Tabi 2 çarpandan dolayı tam karede f0.9’un f1.8’e gelmesi hala (göreceli) bir dezavantaj! Sonuç olarak tam kare bir gövdede f1.2 diyafram hala efsanedir… üstelik f1.2’nin altına da inmeye başladılar… Tabi böyle bir diyaframın bir kütle ve sermaye bedeli var… Bence bu bedele profesyonellik dışında çıkmaya değmez… Ya da maddi ferahlık vardır, istediğini alırsın… Ama kimse ufak bir gövdenin kendisinden 2 kat büyük bir gövde ile neredeyse aynı işi yapmasını gözardı edemez… Nitekim bende de 2. makine Omd-Em10m2…
Gelelim son tanıtılan gövdeye! İki kelime ile: işte bu! Çünkü Olympus’un doğru yolda olduğuna Em1m2 zaten bir ispattı… Ve şimdi o gövdeyi de ileriye taşımışlar… Umarım Panasonic’te m4/3 sistemine sağlam şekilde devam eder… Çünkü tam kare dünyasında bir Canon/Nikon/Sony olabileceğini zannetmiyorum, en az 10 sene geçmesi lazım… Her ne kadar 3 firma aynı bayoneti kullanacak olsa da Pentax’ın tam kare gövdesinin akıbeti gibi olur… Çünkü hepsi yolun en başında, hatta bence Leica bile… Panasonic tabandan yükseldiği m4/3’de daha başarılı olur, umarım tam kare şehvetine kapılmazlar… Sözün özü Oly. baba 🙂 yükselmeye ve meydan okumaya devam ediyor… Kendi krallığında iktidarını ilan ediyor!

Okyar Atilla
Editör / Yazar

VR konusunu iyi geliştirmişler. Ayrıca “yüksek çözünürlüklü” çekimi -bildiğim “pixel shift” diye duyurmuşlardı- elde kullanabilmek full frame ve 0rta formata “ne gerek var” dedirtecek gibi. ND flitre özelliği de gayet iyi. Uzun pozlamada hızlı ve kolay çözüm. Sanki 12-40 mm ile çok iyi duracak. Fotoğrafçıları ciddi ciddi ful frameden uzaklaştırır bu model.

Alaettin Demircioğlu
Ziyaretçi
Alaettin Demircioğlu

Kıymetli Sebahattin hocam; seni rahatsız etmeyeceğimi umarak önemli bir istişarede bulunmak istiyorum.Belki hatırlarsınız geçen sene ağustos ayında SONY AR7 II aynasızımı ısınamadığım için sattım.O tariten bu yana dövizin artışı ile ha bugün ha yarın vede zorlu araştırmalarla bir serüven yaşadım. Nikon D850 beni etkilemişti. Ama sonra kapasitemi düşündüm !! fiyatı ve başka şeyleri düşündüm vede sizin düşünceleriniz ve yazılarınız doğrultusunda, Olimpus OM-D E-M1 mark II benim için şuan uygun olan fikrine vardım. (Full frameden crop 2 çarpana düşmek fakat bu makinenin seriliği beni etkiledi.) Bu konuda sizin görüşünüz benim için önemli. ne dersiniz. 12.40 lens li kit olarak alıp. öncelikle antrenman yapmak istiyorum.Daha sonra 40-150 f2.8 veya 14-150f 4-5,6 lensle kullanmak arzusundayım. Lütfeder vakit ayırır yazarsanız, sizi dinlemek isterim.

ÖZEL MAKALE

Tilt-Shift Lens nedir, nasıl çalışır ve ne amaçla kullanılır?

Tilt-Shift Lens nedir, nasıl çalışır ve ne amaçla kullanılır?
Bize şimdiye kadar ne öğretilmişti; Alan derinliğini belirleyen en önemli faktör diyafram açıklığıydı, öyle değil mi? Peki size "f/2.8 diyafram ile fotoğraf çeksek dahi önden arkaya her yer net olabiliyor" desem? Evet olabiliyor!

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotograf çekmek mutlu ediyor

Fotoğraf Çekenler Daha Mutlu Oluyor

Fotoğrafçılar mutlu insanlar. Bunu ben demiyorum, Amerikan Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi tarafından yayımlanmış kapsamlı bir çalışma söylüyor. "Fotoğraf çekin, her şeyden daha fazla keyif alacaksınız" diyor.

POPÜLER İÇERİKLER

Fotoğrafın önemli ve ilgi çekici el sanat dalı: Çömlekçilik

Fotoğrafın önemli ve ilgi çekici el sanat dalı: Çömlekçilik

Anadolu’da çömlek yapımı çok önemli yer tutar. Tarihte çömlek ve çeşitleri günlük hayattan ziynet eşyasına kadar çok değişik kullanıma sahipti. İş fotoğrafa gelip dayandığında bize cazip gelen hala ilkel yöntemlerle bu el sanatını sürdüren yörelerdir. Gökeyüp kadınlarını çömlek yaparken etrafı görmüyorlar. Elleri inanılmaz bir maharetle çömlekleri oluştururken bir taraftan da sizinle, orada olduğunuzu düşünmeden sohbet ediyorlar.
Arthenos | Diyafram nedir, fotoğrafta diyafram ayarları nasıl yapılır, alan derinliği nedir, ISO nedir, perde hızı nedir, doğru pozlama nedir

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

ISO Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler?

ISO Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler?