Photoshop’da Layer Effects kullanımı

Photoshop'da Blending Options, fotoğraf üzerine çizim ya da seçim ile eklenen alanlar üzerinde gölge, yansıma gibi etkiler oluşturmak için kullanılır. Özellikle bir nesne üzerinden kesilerek alınan bir parçanın boşluk kısımlarını doldurmakta faydalıdır.

-

“Layer Effects” Photoshop ekranının sol alt köşesinde yer alan “fx” içinde “Blending Options” özelliğidir. Bu uygulamadaki fotoğrafı buradan indirebilirsiniz.

Photoshop'da Layer Effects kullanımı

Fotoğraf üzerine çizim ya da seçim ile eklenen alanlar üzerinde gölge, yansıma gibi etkiler oluşturmak için kullanılır. Özellikle bir nesne üzerinden kesilerek alınan bir parçanın boşluk kısımlarını doldurmakta faydalıdır.

Bu özellik birçok değişik uygulamada kullanılabilir. Burada anlaşılması ve daha sonraki uygulamalara referans olması için kısaca ele alınacaktır.

En önemli ve her zaman ihtiyaç duyulabilecek “Layer Effects” şunlardır;

 1. Drop shadow
 2. Inner shadow (içe gölge)
 3. Outer glow (dışa parıltı)
 4. Bevel amd Emboss (Konik ve kabartma)
 5. Color Overlay

“Layer Effects” de şu panel açılmaktadır:

Photoshop'da Layer Effects kullanımı

Modelin yanağına yerleştireceğimiz bir dövme sembolü üzerinde bu uygulamayı ele alalım.

 1. Önce bir portre fotoğrafı açalım ve “Ctrl+J” ile kopyasını alalım.
 2. Önce asıl fotoğraf için bir kontrast azaltması yapalım. Bunu “Adjusment Layer” dan açacağımız “Brightness &Contrast” veya “Level” ile yapabiliriz. Ben “Brightness & Contrast” tercih ettim.
 3. Bu ayarda “Mask” a ihtiyacımız yok. Bunu seçtikten sonra bize göre ekranın sağ alt köşesinde yer alan “çöp kutusu ile silelim.
 4. PS kütüphanesinden bir dövme sembolü seçelim. Bunun için “Tools menü” den “Special Shape Tool (kısa yolu “U”) seçelim.
Photoshop'da Layer Effects kullanımı
 • Daha sonra üstte “Application Menu” de
Photoshop'da Layer Effects kullanımı

“Shape” sekmesi içinden bir tane dövme sembolü (ben “paw/pati” sembolünü tercih ediyorum) seçelim.

Bunu seçimimde etkili olan iki şey var. Oğlumun 2003-2005 yıllarında MBA yaptığı Clemson Üniversitesinin sembolü de “Tiger paw” dır. Mezuniyet törenlerine katılınca biz de Clemson’lu oluvermiştik. Rugby takımları USA liginde. Otuzbin nüfuslu kasabada yüzbin koltuklu stadları var. Stadın adı da “Death Valley= Ölüm vadisi”.

Diğeri de bahçemde haşır neşir olduğum sokak kedileri. Dayanamadım en son birinin adını “Beyaz Pati” koydum.   

 Bunu modelin yanağına uygulayalım. Rengini “Fill” sekmesinden seçebilirsiniz. Şeklin kenar çizgilerini yok etmek için “Stroke=0” yaptım.

Photoshop'da Layer Effects kullanımı
 • Artık “Blending Options” panelini açıp çalışmaya başlayabiliriz. “fx” üzerine tıkladığınızda ya direkt ana paneli açabilirsiniz ya da ana panelin içinde yer alan seçeneklerden birini tıklayıp direkt onun seçilmiş olarak panelini açabilirsiniz.
Photoshop'da Layer Effects kullanımı

Gördüğünüz gibi benim seçerek işlem yaptıklarımın yanları işaretlenmiş olarak geliyor. Sadece bu panelleri açma sıramı söyleyeceğim. Geriye deneme yaparak nasıl etki yaptıklarını görmek kalıyor. Benim açma sıram:

 1. Drop shadow
 2. Inner shadow
 3. Color overlay
 4. Bevel Emboss

Dikkat ederseniz üzerinde çalıştığımız layer otomatik olarak “Smart Object” e dönüştü. Ve yaptığımız işlemler de “Smart Effect” olarak altında yer alıyor. Bu da bize istediğimiz zaman herhangi birine tıklayıp yeniden ayar yapma imkanını sağlamaktadır. Benim tercihim aşağıdaki gibi oldu.  

Photoshop'da Layer Effects kullanımı

İzlenmesi gereken yol;

 1. “Layer Effects” leri bıkmadan deneyerek kullanmaya çalışmak. Ve hangi ayarın nasıl etki oluşturduğunu özümsemek. Yani bu panelin yetkinliğini iyice öğrenmek.
 2. Bunu diğer filtreler ve layerlarla kullanma pratiklerini yapmak.

Fotoğrafın son hali şudur:

Photoshop'da Layer Effects kullanımı

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
1 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Makale Değerlendirme :
     

Bir videoda izlediğimi hatırlıyorum. Taş bir duvar fotoğrafı üzerine yazı eklenip, bu teknikle yazının duvar üzerindeki girinti ve çıkıntılara tam olarak oturması, sanki gerçekten o duvarın üzerinde bir yazı varmış da yazının fotoğrafı çekilmiş gibi gerçekçi görünmesini sağlanmıştı. Photoshop gerçekten sihirli bir yazılım, sınırları hayal gücünüz ile çizili. Kendi bilgi birikimimi düşününce, uçsuz bucaksız bir okyanusta küçücük bir adada yaşıyormuşum gibi hissediyorum 🙂

Dövme seçiminize gelince, abi sen bu dövmeyi bırak PS’da eklemeyi, Paint’te çizsen ben yine beğenirim ki 🙂 Bahçendeki minnakları ve Beyaz Pati’yi öpüyorum.

Yazı için çok teşekkür ederim. Çok yaygın kullanım alanı olan bir teknik, Kesinlikle iyi öğrenilmeli ve kullanılmalı. Ellerine emeğine sağlık.

Selam ve saygılarımla.

Makale yazarı

Okyar Atilla
Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

Manşet

1 Mart 2021 Arthenos Zoom TV

Flaş Gecesi

1 Mart 2021 Pazartesi akşamında Zoom kanalımızda, flaşlar ile ilgili bol detaylı, bol görselli, ilginç konularla Arthenos ailesi olarak birlikteydik. Diğer tüm etkinliklerimiz gibi, katılmak isteyen herkese açık olan bu etkinliğimize katılan değerli fotoğrafsever dostlarımıza teşekkür ediyoruz.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Tüm hücrelerinde hissettiği o sonsuz huzurla Mısır çarşısına doğru yürürken elindeki bozukluklara şöyle bir baktı ve gülümsedi. Dönüşte martıların simit parası çıkmıştı! İçinden mırıldanmaya başladı:

Beni mutlu edecek şey, senin paran değil.
Sıyrıl bütün önyargılarından..
Hoş geldin aslıma!
İşte ben böyleyim.
İşte ben böyleyim…

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x