Ana Sayfa BLOG Bir köy hikayesi: Kızıloba

Bir köy hikayesi: Kızıloba

_

K asvetli, yağmurlu bir pazar sabahı… Gök gürültüsü yok. Gökyüzünde delik bile yok. Gri mi gri. Yağmuru kahvenin saçaklarından izliyorum. Sinsiliği gök gürültüsünün ve rüzgârın olmamasından geliyor. Yine de umurumuzda değil. Galiba bu tavrımız onu biraz kızdırıyor. Ama kime ne? Bir köy hikayesi böyle başladı, Bayındır’ın bir dağ köyündeyiz: Kızıloba.

Arabayı kahvenin karşısına; meydan dedikleri iki arabalık yere park ettiğimizde yolu kendisine ark tutmuş yağmur suyunun içine indiğimizde kahvede oturanlar şöyle bir kıpırdanıp bizi anlamlandırmaya çalıştılar. Öyle ya, yeni model bir büyük şehir plakalı tomofilden üç kişi iniyor. Hem de yağmurla suyun tam ortasına, yağmurluksuz… Üstelik ikazlarına rağmen ıslanmaya devam ederek sohbete başlıyorlar. Ben etrafı incelemeye devam ederken Sebahattin, selam sabah hoş sohbetle başlayan samimiyetle fotoğrafa başlayıverdi.

Bir köy hikayesi: Kızıloba
Fotoğraf: Sebahattin

Zafer hâlâ ağırdan alıyor ceket, şapka, fular derken çantayı açıp fotoğraf makinasını çıkarıyor. Her zamanki gibi yine bir şeyi unuttu ve çantaya geri döndü. Neyse uzun sürmedi bu sefer.

5N 1K, “Bir köy hikayesi”

Buraya nereden, neden ve nasıl geldik? Alın işte, 5N 1K’nın üç sorusu çıkıverdi karşımıza. Şimdilik yeterlidir. Asıl niyetimiz Pazar günü Bayındır rahvan at yarışı etkinliğini fotoğraflamaktı. Sebahattin bizi toplayıp yola çıktığımızda yağmur hafiften kendini gösteriyordu. Bana gelen ilk soru” Bu yarış olmaz” badiresini, ben de deneyimli yarış fotoğrafçısı olarak “Arkadaşlar bundan daha zor hava koşullarında yapıldı. Hem ne var bu yağmurda? Zemini atlara uygun hale getiriyor. Ne tıkız ne de gevşek. Olur olur merak etmeyin siz” desem de alt tarafta bir “Acaba” vardı. Vardık. Veeeee yarış sahası bomboş. Doğru atçıların kahvesinin yolunu tuttuk. Oturmuşlar çay içip sohbet ediyorlar. Bizim tanıdığımız rahvancılarda orada; “Yarış iptal” dediler. Belediyenin düzenlediği bir yarış olduğu için yağmurda halk gelmez ve başkan da yeteri kadar propaganda yapamaz diye iptal edilmiş. Rahvancılar ver yansın ediyor tabii biz de… Artık kim duyduysa…

Bir köy hikayesi: Kızıloba
Bayındır Rahvan At Yarışçıları Kahvesi
Fotoğraf: Okyar

Can sıkıntısıyla ve üstümüz sigara kokusuyla kahveden dışarı çıktık. Geri geri giden ayaklarımızla arabaya bindik. Hepimizin aklında “Pazar sabahı saat dokuzda Bayındır’da ne yaparız?” sorusuna cevap bulma çabaları vardı. Tire? Çok alışılagelmiş oldu. Olmaz! Bu arada Sebahattin arabayı hareket ettirmiş ve bir üç yol ağzına gelmiştik. Tam karşımızdaki tabelada sola giden ok “Bayındır”ı işaret ederken sağı gösteren ok dört köyü gösteriyordu. “Bakın” dedim, “Yıllar önce –22 sene kadar- bu dağ köylerinden birine Telekom sistemi kurmaya gelmiştim. O köyün meydanında inanılmaz büyük bir çınar ağacı vardı. Ve ben çok istememe rağmen o köye bir daha gidemedim”. Sebahattin başını bana çevirdi ve eminim Zafer de arkadan benim lafa nasıl devam edeceğimi bekliyordu. “Sebahattin köylere doğru dön, çınar ağacımı bulmaya gidiyoruz” dedim ve döndük. İçimde buruk bir heyecan vardı. Acaba sisler arasındaki gözümün önüne gelen köy görüntüsü hala aynı mıydı? Ya değilse?

Ergenli kaplıcalarını geçtik. Birkaç kilometre sonra yol çatalına geldik. Sebahattin yine bana baktı ve ben her zamanki gibi “Sola” dedim.

Bir köy hikayesi: Kızıloba
Bayındır, Kızıloba köyü
Fotoğraf: Zafer Gazi

Köy yamaçta, her sokağı yokuştu. Nerede ise bir arabanın geçebileceği dar sokakların ardından köyün meydanı olmadığını görünce canım sıkıldı. Yanlış yerdeydik. Ancak kahvedekilerle sohbete başlayınca artık hayal edip de bulamadığım köyü umursamaz olmuştum. Sebahattin ve Zafer’in zaten umurunda değildi. İşte bir köy kahvesi, bir köy hikayesi daha başlıyordu, bunun hissediyorduk. İlk bakışta, hep aynı yerde hep aynı kişilerle olmak kelimeleri bitirmiş görünüyordu. Birlikte oturan ancak konuşmayan köylüler ve kendi halinde çalıp söyleyen, dinlenmeyen ve izlenmeyen bir televizyonun olduğu bir kahvesiydi burası.

Bir köy hikayesi: Kızıloba
Fotoğraf: Okyar

Kahvenin içindeki yaşlıların birçoğu hafif şekerleme tadındaydı. Bazıları yağmurun keyifli sessizliğinde gazetesini okuyordu. Diğerleri ise veranda kısmında yağmurun seyrinde belki kaç kezdir anlatılan hikayelerini birbirlerine güzel çayın eşliğinde tekrarlıyorlardı. Ve onlar ve biz, farklı insanlarla konuşmaya hasrettik…

Önce o güzel çaylardan geldi. Bu arada Sebahattin fotoğraflıyor, Zafer de bir taraftan başladı. Ben tek tük bir şeyler çekerken hep birlikte kahve sakinlerine sohbet veriyoruz. Tabii bu da köylülerin doğal davranması sağlayıp bizimkilere güzel kareler -komisyonumu alacağım tabii ki- çıkarıyordu.

Bir köy hikayesi: Kızıloba
Fotoğraf: Sebahattin

Çaylar bitti. Ben kahvenin hemen arkasına yapışık diğer kahveye seğirttim. Göz alıcı yeşil duvar rengiyle “fotoğraf bende” diyordu. Birkaç kare sonra ilk oturduğumuz kahveye döndüm. Bizimkiler de dinlenme molasındaydı. Bu ara kahvelerimiz geldi.

Koşarak kahveye giren genç adam nefes nefese yanımıza gelip kendini tanıttı. Muhtarmış. “Hayrola ne bu telaş?” diye sorunca “Birileri gelmiş kahvede oturuyorlar diye haber verdiler, ben de koşarak geldim” dedi. Muhtar da sohbete katıldı.

Bir köy hikayesi: Kızıloba
Muhtarla sohbet
Fotoğraf: Okyar

Sohbet arasında köyün Yörük köyü olduğunu ve kahvenin duvarında Yörüklerin soy ağacının olduğunu da öğrendik.

Bir köy hikayesi: Kızıloba

Bir ara Sebahattin kendini dışarıya attı. Sağanak yağmurun altında bir yandan veranda kısmında oturan ve telefonuyla konuşan köylüyü fotoğraflamaya çalışıyordu, diğer yandan karşıdaki evine geçmek için sağanak yağmurun dinmesini bekleyen köylüyle sohbet ediyordu. Kamerasında tele-foto objektifle sahneyi kaçırmama telaşı vardı ve ne yazık ki objektifi değiştirecek zamanı yoktu. O nedenle oldukça uzaklaşmalıydı, bu da onu yağmurun göbeğine bırakmıştı. Fotoğraf aşkı işte :). Gerçi biliyorsunuz, Sebahattin Usta Avusturya dağlarından antremanlıdır. Bu yağmur ona vız gelir rahvan (!) gider…

Bir köy hikayesi: Kızıloba
Fotoğraf: Sebahattin

Bir köy hikayesi: Kızıloba
Fotoğraf: Sebahattin

Bir yaşlı laf attı; “Çınara gittiniz mi?”. Benim gözlerim parıldadı. “Hah, işte çınar ağacımı buldum galiba. Demek ki ben yanlış hatırlıyorum” diye düşünürken köylü amca devam etti; “Göyün iki kilometre gadağ ilerisinde bir ulu çınar vağ. Muhakkak görün. Ancak yolu eyi değil bu havada araba gitmez”. Omuzlarım çöktü. Bulunduğumuz köy aradığım köy değildi. Hikâyemi anlattım. Merakla dinlediler. Yaşlı köylü amca bizi yokuşun başına götürdü. Artık o da yağmur ve yolda küçük bir dere halinde akan suyu görmüyordu.

Eliyle karşı tepeyi göstererek; “Aha, senin dediğin meydanında ulu çınarlar olan köy vağ ya işte o depenin ardında: Sarıyurt” …

İlişkili İçerikler

Mentawai – Yağmur Ormanı Bekçileri

Fotoğrafa başladığım ilk zamanlarda alanımı bulmanın önemli olduğunu fark ettim ve kendimi belgesel fotoğraf alanında daha iyi ifade edebileceğimi anladım. Fotoğraf makinesi ile sadece görüneni değil o görünen gerçeğin arkasındaki asıl hakikati arama çabalarım doğrultusunda yolum Hint Okyanusu’nda Endonezya’ya bağlı Siberut Adasındaki Mentawai Kabilesi ile kesişti.

Basmane İzmir’in misafirhanesidir

“İzmir’in kalbi neresidir?” sorusuna bir cevap vermem gerekse, çoook eskiden “Kemeraltı” derken şimdi hiç beklemeden “Basmane” derim. Aslında Kemeraltı ve Basmane İzmir’in birbirinden ayrı düşünülemeyecek yerleridir. Ben yine de “Basmane” derim.

Epeydir Suriye’lilerin hayat bulduğu yerdir. Basmane’de yerli halk ve esnaf vardır. Suriyeliler vardır, Afrika’dan gelmiş kaçaklar vardır. Basmane otelleri, hayatta yalnız kalmış kimsesi olmayanların evidir.

Venedik Karnavalı 2020

Her fotoğrafçının kendince fotoğraflamak istediği yerler listesi vardır. Venedik Karnavalı etkinliği de benim için bu özel yerlerden ve anlardan birisi idi.

Kısa bir fotoğraf molası; Mal Meydanı – Kars

Bu konuya 9 Ocak 2020 Perşembe günü usta fotoğrafçı Kadir Ekinci’nin Türkan Saylan Kültür Merkezinde açtığı “Mal Meydanı” fotoğraf sergisini gezip kendisi ile sohbet ettikten sonra geldik. Özellikle doğuda olmak üzere birçok ilimizde büyükbaş hayvanların alım satım yapıldığı meydanlardır.

E-POSTA ABONELİĞİ

Okyar Atilla
Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
20 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Soner Ali D.

Size imreniyorum Okyar bey. Sebahattin hocamla ne güzel ekibiniz var. Birlikte hem geziyorsunuz hem fotoğraf çekiyorsunuz hem de bunları çok güzel yazılarla bizimle paylaşıyorsunuz. sizlerin enerjinize hayranım. Ben istanbulda hafta sonları evden çıkmak bile istemezken siz nelerle uğraşıyorsunuz. Tebrikler ve teşekkürler. Saygılar

Handan

Doğru anladımmı acaba yakında bu yazının devamını sarıyurt köyünden okuyacağız sanıyorum 🙂 … güzel ve uyumlu bir ekip olmuşsunuz bu önemli … toprağım lafını sevmem ama zorunluluklardan dolayı çok uzaklarda yaşayan bir izmirli olarak söylüyorum bunu çok kucaklayıcı ve içtensiniz … devam edin lütfen … selamlar

Nurullah

Sebahattin beye yetişmek olanaksız. Yağmur çamur kar demiyor. O nasıl bir enerji öyle gıptayla bakıyorum. Okyar bey çok güzel kaleme almışsınız. Bu yazı başlangıç diyoruz o zaman. Çünkü arkası yarın diyorsunuz 🙂 İzlemeye devam yani.
Emeği geçen herkese teşekkürler. Selamlar.

mustafa

yine guzel yazi yine guzel resimler .. cok guzel bir hobiniz var.. enerjinizi bize de geciriyorsunuz .. buyuk zevkle okuyorum bu blogu… guzel is çikartiyorsunuz. tebrikler

Berkay

Bizim burda da amatör bir fotoğraf grubumuz var. kursa katıldığımız arkadaşlar kurduk bu grubu. Ne kadar plan yapıyoruz böyle hikayelerimiz olmadı bizim. sizden bir kurs alsak hiç fena olmayacak galiba :)) birde hangi makinelerle çekim yapıyorsunuz hangi lensler kulanıyorsunuz bunları da paylaşabilirmisiniz. hiç olmazsa o bilgileriden bir şeyler kaparız :)) emeklerinize sağlık. kurs ekibimiz olarak zevkle okuyoruz ve takip ediyoruz.

Berkay

Denk getireceğimizden umutlu değilim. Malatya ile izmir arası çok uzak kalır 🙁 Ama siz buralara gelirseniz neden olmasın 🙂 Cevabınız için teşekkürler

Sebahattin Demir

Yok, çamaşır makinası beni aşar, onu belki rahmetli yapardı 🙂

Öner BÜYÜKYILDIZ

Okyar, Sebahattin ve Zafer Sarıyurt Köyü’ne gidebilecek miii ?
Köy meydanı ve ulu çınar Okyar’ın hatırladığı gibi miii ?
Köyde onları ne gibi sürprizler bekliyooor ?
Az sonraaa…
🙂

Siz en güzel yerinde yazıyı bitirince bana da bu soğuk espiriyi yapmak kaldı Okyar hocam. Güzel anlatımınızla hazır içimiz sıcacık olmuşken, arayı çok açmadan yazınızın devamını bekliyoruz.

Selam ve Saygılarımla.

Alaettin Demircioğlu

Fotoğraf aşığı muhteşem üçlü. (şimdilik ). Bu yazı dizisinden sonra talep artabilir vede bu geziler geleneksel hale gelebilir.Dostlara Selam ve dua ediyorum.

Sebahattin Demir

Alaettin bey teşekkürler.
Eksik olmayınız.
Saygılar.

nuri

Sevgili Okyar Bey,
Yazınızı severek okudum. Çünkü Kızıloba benim köyüm ve yer verdiğiniz için teşekkür ederim. Yazınız umarım yarım kalmıştır siz de o bahsi geçen aslan kavağı (bizde çınara kavak derler) görmüşsünüzdür. Zira bölgenin hatta ülkemizin çapı en geniş ağacı. TRT belgeselcisinin yaptığı ölçümlerin sonucuna göre de 5,22 metre göğüs çapı, 22 metre dip çevresi 39 metre yüksekliği ve bin üç yüz yıllık bir yaşam, hala canlı. 22 metre dip çapının iki üç metre üstünden devasa üç dal halindeydi ama biri maalesef yıkıldı. şu an iki dalı var.
düşünün miladi yedi yüzlü yılların başından beri ayakta. Yani İstanbul’un fethinden yedi yüz yıl kadar önce o ağaç vardı. Kim bilir daha kaç nesil bu ağacı görecek?
Bütün bunları düşündükten sonra bu anıt ağacın saygıyı hak ettiğini düşünmeden edemiyor insan. İnşallah diyorum yazınız yarım kalmış ama seyahatiniz amacına ulaşmıştır diyorum.
Sevgiyle kalın.
Nuri SİRT

Bilgi: link veremeyeceğim, internette artırsanız hem resim hem de video bulunabilir.

Okyar Atilla

Nuri Bey merhaba,
Bayındır’ın diğer Köylerine de gitmeye devam ediyoruz. Kızıloba 3, Sarıyurt 4 oldu. Şimdi Nisan ile birlikte bizim ziyaret sayılarımız da artar. Daha henüz düğün dernek görmedik. Bu arada Bayındır Belediyesi kültür müdürü Hüseyin Beyle de görüşüyoruz. Amacımız bu güzel köylere ve insanlarının tanınmasını sağlamak. Bakalım zaman ne gösterecek. Değil mi ya “hayat biz planlar yaparken başımıza gelenlerdir”…
Sevgi ve saygılarımızla

POPÜLER İÇERİKLER

Eğilmez Başın Gibi

Eğilmez Başın Gibi

Halit Dokuzoğuz' un uzun süre önce paylaştığı bu fotoğrafı unutamıyorum... Nasıl unuturum? Fotoğraftaki Efe'nin görkemli hali, hayalimden silinmiyor, "Eğilmez başın gibi, gökler bulutlu efem" diyor.
20
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x