Ana Sayfa GEZİ FOTOĞRAFÇILIĞI Gezi Günlükleri Geçmişin Yaşadığı Yer; Gengenbach, Almanya

Geçmişin Yaşadığı Yer; Gengenbach, Almanya

-

Buradaki insanlar her metrekaresi yüzyıllar boyu o zamanın ruhu ve mimarisi ile işaretlenmiş bir şehirde yaşıyorlar, burası Gengenbach. Neresinde olursanız olun, tarihi meydanında, eski Benedictine manastırında, tarih ile iç içe kafelerinde, adeta size yüzyıllar öncesinde yaşıyormuş hissettiren butik otellerinde, ortaçağ ile tarihi ve modern zamanların uyumlu bir kombinasyonunu buluyorsunuz.

Gengenbach’ın tarihi Hıristiyanlık öncesine dayanıyor. Bölgede önce Keltler yaşamış. Daha sonra bir süre Germenler’in egemenliği altında kalmış. Germenler 1.Yüzyılın başlarında Romalılar tarafından sürülmüş. Gerçek yerleşimi MS 73 – 260’da Roma dönemine aittir. Çoğu buluntular, zengin ve süslü bir ada sütunu, sikkeler ve 1974’te ortaya çıkarılan bulgular Gengenbach’ın çok zengin bir şehir olduğunu gösteriyor. Strazburg’dan Rottweil’e giden önemli Roma yolu Gengenbach’tan geçmiş.

Aşağıdaki fotoğrafı buradaki tarihi evlerden birinin duvarından çekmiştim. Aslında Gengenbach tarihinin çok güzel bir özeti olmuş.

Harika Almanya şehirleri, Gengenbach

Fransızlar, uzun bir Roma hakimiyetinden sonra Romalılardan şehri almışlar. 1784’ten kalma etkileyici belediye binasını kentin merkezine inşa etmişler.

Harika Almanya şehirleri, Gengenbach

Yukarıdaki fotoğrafta görünen Belediye binası, Noel’den 24 gün önce, yani 30 Kasım’dan (buna Advent deniyor) başlayarak 24 gün boyunca ışıklandırılıyor, 24 adet penceresinin her biri takvim yaprakları şeklinde çok güzel süsleniyor. Burası dünyanın en büyük Advent takvimi ünvanına sahip.

Harika Almanya şehirleri, Gengenbach

Burada yüzyıllardır gerçekleştirilen muhteşem pencere açma ritüeli gerçekleşiyor. Her gün saat tam 18:00’de tüm Belediye binasının ve şehrin ışıkları kapatılıyor, herkes sessizleşiyor, ortama sıcak şarap kokusu dağılırken, o güne ait pencere ışıklandırılıyor ve açılıyor, bu pencereden hediyeler çıkıyor ve çocuklara dağıtılıyor. 24 gün boyunca aynı ritüel devam ediyor, 24. günün sonunda yani Noel günü en büyük hediye çıkıyor. Bu gösteri muhteşem bir şölen ile katılan 100Bin’in üzerinde ziyaretçinin önünde sergileniyor. Dünyaca ünlü ressamların eserleri sergileniyor, dünya çapında büyük bir aktivite düzenleniyor.

Bizim seyahat planımız bu tarihe denk gelmedi ne yazık ki, ama hem size hem de kendime söz, bu şöleni fotoğraflarıyla buradan paylaşacağım günü iple çekiyorum.

Şehir turuna geçelim mi?

Gengenbach, deniz seviyesinden 175 metre yükseklikte. Eski İmparatorluk şehri, tarihi merkezleri ve tarihi kent surlarıyla, ayrıca kule ve kapıları ile görkemli tarihi evler ile birlikte sizi karşılıyor.

Harika Almanya şehirleri, Gengenbach

Gengenbach, Karaormanların ortasında yer alıyor ve çok elverişli ılıman bir iklime sahip. Bağlar ve meyve bahçeleri manzarası neredeyse bir Akdeniz karakterini andırıyor. O nedenle de buradaki üzüm ve meyveler dünyaya ün salmış. Özellikle yüzyıllardır aileden çocuklara geçen şarap üreticiliği ise başka bir özelliği buranın. Tüm alanın çok büyük bir çoğunluğunu orman teşkil ediyor. Ormanları ve üzüm bağları, otelleri, tatil süitleri, özel odalar, çiftliklerde tatiller ile 180 km’lik yürüyüş parkurları ve dahası… Bunlar size bedenen ve ruhen dinlendirici bir tatil garantisi veren sadece bazı örnekler.

Harika Almanya şehirleri, Gengenbach

Meydandaki tarihi havuz

Harika Almanya şehirleri, Gengenbach

Caddelerinde tarihi ama modern bir hava sizi etkiliyor.

Harika Almanya şehirleri, Gengenbach

Caddenin bir başka görüntüsü

Bir görüntü daha, nereye bakacağınızı, neyi çekeceğinizi şaşırıyorsunuz.

Harika Almanya şehirleri, Gengenbach

Düşünsenize; mis gibi orman havasını içinize çekerken adeta o anları yaşıyormuşçasına tarihe yolculuk yapmış hissediyorsunuz.

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz ortadaki kırmızı yapı bir restaurant. Orada değişik Gengenbach yemeklerinin tadlarına bakarak, penceresinden caddeyi izlemek ise ayrı bir keyifti.

Harika Almanya şehirleri, Gengenbach

Sokak aralarındaki yarı ahşap evleri gördüğünüzde keşke şu evin içinde yaşasaydım hissinden kendinizi alamıyorsunuz.

Harika Almanya şehirleri, Gengenbach

Gengenbach’ı ailenizle ziyaret edecekseniz çocuklar için de çok farklı ve özel etkinlikler mevcut. Karaorman genelinde düzenlenen 150’yi aşkın değişik aktivite çocuklar tarafından çok büyük ilgi görüyor.

Gengenbach’ta dört mevsim farklı güzellikte oluyor. Her mevsimde dünya çapında festivaller düzenleniyor, özellikle dini günlerde düzenlenenler çok büyük ilgi çekiyor.

Dikkat! Bundan sonrası imrendirmek içindir ve gerçektir; Bilgisayarınızın, tabletinizin ya da telefonunuzun ayarlarıyla oynamayın 😉 .

Tamamen kendi imkanlarımızla ve kızımın ve onun eşinin profesyonel tur düzenleyici firmalarını kıskandıracak ölçüde (biz onları Tıp Doktoru ve Mühendis biliyorduk) öncesinden en ince ayrıntısına kadar müthiş planlanmış Karaormanlar gezi turumuz için belirledikleri otele yerleşerek gezimize başladık. Gideceğimiz, gezeceğimiz, arabamızı park edeceğimiz tüm noktalar ve zamanlamaları ile neyi, nerede yiyeceğimize kadar her şey planlıydı.

Kaldığımız otelin fotoğrafı aşağıda.

Harika Almanya şehirleri, Gengenbach

Bu fotoğraf ise karşıdan çekilmiş hali

Harika Almanya şehirleri, Gengenbach

Kaldığımız yer en üst kat olan çatı katı. Önümüzde karnını doyuran güzel şeyleri görebiliyor musunuz?

Daha yakından bakmak ister misiniz?

Harika Almanya şehirleri, Gengenbach

Bu güzel, narin ve bir o kadar ürkek sevimli şeyler, her gün sabah balkonumuzda kahvaltımızı yaparken 3-4 metre ötemizde bize eşlik ediyorlardı.

Gördüğünüz tepenin arkası aşağıdaki gibiydi.

Harika Almanya şehirleri, Gengenbach

İki hafta süren bu unutulmaz Karaormanlar turunda, yine çocuklarımızın planladığı rota ile aşağıdaki gezilerimizi de gerçekleştirme fırsatı bulduk. Bana yalnızca fotoğraf çekmek ve eşim ve çocuklarımızla anın tadını çıkarmak kaldı.

Bu gezimiz boyunca oluşturmuş olduğum gezi günlüklerimi, fotoğraflarıyla birlikte aşağıda “İlişkili diğer içerikler” kısmında bulacaksınız.

Fransa turumuzdan “Harika Fransız Köyleri” yazı dizimiz sadece bu yerlerle kalmadı, Strasbourg ve Colmar gezi yazılarıma da göz atabilirsiniz.

Bunların ardından “Rüya Almanya Kasabaları” yazı dizimiz başlıyor, ardından ülkemizde gerçekleştirdiğimiz gezi günlüklerim geliyor.

Bu gezi günlüklerimden ilk siz haberdar olmak isterseniz, aşağıdaki bölüme e-posta adresinizi yazıp “ABONE OL” butonuna tıklayarak abone listeme üye olmanız yeterli.

Yorumlarınız benim için çok değerli.
Aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşır mısınız?

İlişkili İçerikler

Heidelberg; 700 Yıllık Romantik, Rüya Şehir

Hepimiz zaman zaman gündelik stresten kaçıp tarihin, doğanın, yeşilin güzelliklerine dalmak ve zamanla biriktirdiğimiz...

Rüya Almanya Kasabaları: Monschau

Sokaklarını dolduran minik, şirin kafeler, tüm evlerin pencerelerinden, balkonlarından sarkan rengarenk sardunyalar, tam ortasından...

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
2 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Okyar Atilla

Tam da Almanya gibi sanayi ülkesinde böyle şirin köyler düşünülemez diye yazmaya başlarken diğer “Monschau” yazını okuyunca aynı şeyleri senin de yazdığını gördüm. Özellikle yıllar önce eşim için Almanya en son gidilecek ülke listesindeyken tesadüfen benim elektronik bir fuar gezime takıldıktan sonra Almanya Almanya diye sayıklar oldu. Gerçekten de öyle. En son iş ortağımız firmanın bulunduğu köyde kaldık. Alsdorf. Köln’e yaklaşık 130 km. Yine diğer bir ve biraz büyükçe Bertzdorf’un yakınında. Başka bir dünyaya gidiyorsun. Şimdi bunları yazarken bile gözümün önünden gezdiğim köylerin görüntüleri film şeridi gibi akıyor. Almanya yaşanacak bir ülke. Dünya savaşlarına rağmen geçmişi geri kazanmış moderne ve çağdaş bir ülke. Çağdaşlığı beton yığınlarında değil insanların akıllarında ve ruhlarında bulmuş bir ülke.

Manşet

5 Farklı Portre Işık Seti - 5 Fotoğraf

5 Farklı Portre Işık Seti – 5 Fotoğraf

Amacım, sadece 1 yardımcı ışık kullanarak 5 farklı aydınlatma seti kurulumu ile 5 farklı portre fotoğrafı çekmeyi denemek ve çalışmamda kullandığım kamera ayarları, ışık yerleşim şeması, kompozisyon ve 5 değişik görünüm oluşturmak üzere kullandığım ışık değiştiricilerine ilişkin tüm bilgileri sizlerle paylaşmak...

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Yeniden Kadrajlama Tekniği ile Fotoğraflarınızı Geliştirin

Yeniden Kadrajlama Tekniği

Yeniden kadrajlama, ana odak noktasını kullanarak konuya odaklanmak ve elinizi deklanşörden çekmeden konuyu kadrajınızdaki başka bir yere yeniden konumlandırarak ideal kadrajı oluşturup fotoğrafı çekmektir.

POPÜLER İÇERİKLER

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - Süha Aray

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Süha Aray

Henüz dijital sistemin ayak seslerinin dahi duyulmadığı zamanlar, Süha Aray'ın analog ekipmanla yaptığı oldukça etkileyici ‘deneysel’ çalışmalarla dikkat çekiyordu. Amatör foto-graf çevreleri için olağanüstü yaratıcı çalışmalardı.
2
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x