Daha

  Heidelberg; 700 Yıllık Romantik, Rüya Şehir

  _

  Hepimiz zaman zaman gündelik stresten kaçıp tarihin, doğanın, yeşilin güzelliklerine dalmak ve zamanla biriktirdiğimiz olumsuz duygulardan az da olsa arınmak isteriz. Böyle anlarda sakin, huzur dolu bir yer iyi gelir insana. Öyleyse, Almanya’nın Orta Çağ şehri Heidelberg tam size göre bir yer. İkinci dünya savaşında ne Nazilerin ne Amerikalıların fazla zarar vermeye kıyamadığı, yeşillere bürünmüş tepeler arasında sakince akıp giden Neckar Nehri kenarında, Ortaçağdan kalma bir masal şehri tadı veren yüksek ve kırmızı kiremitli çatılı binaları, tarihi köprüleri, şehri tepeden izleyen eski kalesi, cıvıl cıvıl sokakları ile Heidelberg, hiç kuşkusuz Almanya’nın en güzel şehirlerinden birisi.

  Bu şehir buram buram tarih ve romantizm kokuyor.

  Seyahat listelerinde yer alan bu gibi güzel yerler için gezilmesi gereken belirli mevsimler dönemler önerilir. Heidelberg, kışların çok soğuk geçmediği, yazları da çok sıcak olmayan her mevsimde ılıman bir iklime sahip. Bu nedenle tüm yıl seyahat listenizde yer alabilecek nitelikteki ender yerlerden.

  Pfalz ve Oden Ormanı tarafından çevrelenmiş şehirdeki ağaçların rengarenk görüntüsü, Filozoflar Yolu’nda dökülmüş sarıdan turuncuya, pembeden kırmızıya her tür ton ve renkte çiçek ve yaprakların eşliğinde yürüyüş, Carl Theodor Köprüsü’nden şehrin pastel tonlardaki görünüşü, Heidelberg Şatosu’nun o ihtişamı her mevsim ayrı bir güzel…

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Heidelberg bir Bilim Kenti

  Tarihi, mimarisi ve doğasının güzelliğinden ötürü Almanya’nın “En romantik şehri” unvanını açık ara elinde bulunduran Heidelberg, bir bilim kenti aynı zamanda. Almanya’nın en eski üniversitesi burada. 1386 yılında kurulmuş olan Heidelberg Üniversitesi Tıp ve Eczacılık açısından Avrupa’nın en önemli üniversitelerin biri.

  Goethe, Georg Willhelm Friedrich Hegel, Robert Bunsen, Max Weber veya Karl Jaspers gibi büyük isimleri kendisine çekmiş şehirde, günümüzde 30 Binin üzerinde üniversite öğrencisi bulunuyor. Şehrin sokaklarında gezerken her köşesinde kitap okuyan, sohbet eden, bisikletle gezen üniversiteli gençlerin şehrin dinamik enerjisini nasıl yansıttığına şahitlik ediyorsunuz. “Üniversite Meydanı” diye anılan ve tarihi kütüphanenin de olduğu şehir; sanatın, bilimin ve güzelliğin simgesi… Eski ve Yeni Üniversite binalarının mimarisi şehri canlı ve farklı kılan başlıca özelliklerden. Bu şehri, üniversitesini detaylıca gezince Nobel Bilim Ödülü’nün 11 kez bu şehrin üniversitesine neden verilmiş olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.

  Bir şehri tanımanın en güzel yolu, ara sokaklarında kaybolmaktır.

  Yürürken, balkonlardan sarkan ve dükkanların önlerindeki çiçekleri gördüğünüzde yapay sanıyorsunuz, o kadar canlı ve o kadar bakımlılar ki!

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Gezerken bir dükkanda şehrin 100 yıl kadar öncesinin fotoğraflarını barındıran bir broşür elime geçmişti. Belki inanmayacaksınız ama, o broşürde yer alan sokakların hemen hepsini dolaştım, bir elimdeki fotoğrafa bakıyorum, bir de karşımdaki sokağa ve binalara; binalar çok eski fakat tarihi doku hiç bozulmamış, aynen korunmuş. İşte bu şehri romantik kılan şey de bu.

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Almanya’nın en romantik kenti

  Wege der Romantik, yani Almanya’nın en romantik kenti olarak anılan Heidelberg, Neckar Nehri tarafından yeni ve eski olarak ikiye ayrılmış durumda.

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Nehrin üzerinde bulunan 200 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğindeki Eski Köprü ise burada bulunan ahşap köprünün yerine yine bu bölgeden çıkan kumtaşı ile 1788’de yapılmış.

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg
  Köprü üzerinden gelip, eski şehire giriş kapısı

  Şehrin Kalesiyle beraber simgesi olan bu köprü, II.Dünya Savaşı’nda Alman askerlerince diğer tüm köprüler gibi yıktırılmış. Savaş sonrası halkın topladıkları parayla yaptırılıp 1947’de yeniden açılmış.

  Şehrin en turistik ve romantik yerlerden biri olan köprü üzerinden tablo güzelliğinde bir manzaraya şahitlik ediyorsunuz.

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Tarihi köprü üzerinde köprüyü yapan Karl Theodor ve bir Roma tanrıçasına adanmış iki heykel bulunuyor.

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Köprünün girişinde yer alan kulelerinin solunda yer alan ve Gernot Rumpf tarafından 1979’da yapılan bronz maymun heykeli ise fotoğraf çektirmek isteyenler için oldukça ilgi görüyor. Heidelberg halkı ve şehri ziyarete gelen turistler nehir kenarında yürümeyi seviyor.

  Köprü sonrası ise üniversite profesör ve filozoflarının yürüyüş alanı olarak kullandıklarından dolayı Filozoflar Yolu olarak anılan bir yol var. Theodor Heuss Köprüsüne kadar uzanan bu yol, spor yapan veya yürüyüşe çıkanlar tarafından da kullanılıyor.

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Meyve bahçeleri arasında uzayan patikadan şehrin en muhteşem görüntülerinden birine sahip Heidelberg Kalesi’ne ulaşmak mümkün. Yürüyerek çıkması pek de kolay olmadığından Bergbahn denilen funikülerle tepeye çıkılabiliyor, 8 metre uzunluğunda, 50 kişi kapasiteye sahip kabini olan funiküler 1907’de yapılmış, biz funiküler kullanmadık.

  Sizi bu yol üzerindeki bazı görüntüler ile baş başa bırakıyorum.

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Yeşil ormana sırtını dayayan Heidelberg Kalesi bir kartpostal görünümü veriyor.

  13. yüzyıldan kalma kırmızı taştan yapılmış kale, II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından Merkez Karargah olarak kullanılmış, bunu haber alan karşı güçler en yoğun hava saldırılarını bu kaleye yapmışlar. Bazı yerleri savaş sırasında bombardımanlarla yıkılmış olsa da görkemini koruyan, övgüye değer bir yapı.

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Nihayet zirveye yani kaleye ulaştık. Heidelberg Sarayı olarak da adlandırılan kale, 1398-1410 yıllarında, Prens Elector Ruprecht III hanedanlığın ilk rezidansı olarak da kullanılmış. 1764 yılında yıldırım çarpması sonucu zarar gören kalenin taşları bir dönem yöre halkı tarafından ev yapımında da kullanılmışsa da, daha sonradan kale korumaya alınmış.

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Kalenin girişinde bir saat kulesi buluuyor, çeşitli sergilerin düzenlendiği Alman Eczane Müzesi yanı sıra, 1751 yılından kalma 185 bin 500 litrelik dünyanın en büyük ahşap fıçısı da bulunuyor. Yaz aylarında yapılan Heidelberg Kalesi festivaline ev sahipliği yapan, tiyatro, müzikal, opera ve klasik müzik konserleri için kullanılan Kral Meydanı kaleye sonradan eklenmiş.

  Kalenin zirvesinde sizi şöyle bir manzara karşılıyor:

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Daha yakından bakmak ister misiniz?

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Avrupa’nın en uzun yaya yolu

  1,5 Kilometre boyunda, sadece yayalara ayrılmış, yalnızca Almanya’nın değil Avrupanın en uzun yaya yolu HauptstraBe, bu şehrin en canlı caddesi. Sıra sıra dizilmiş mağazalar, hediyelik eşya dükkanları, birbiriyle yarışan likör butikleri, kafeleri ve restoranlarıyla sakin bir kalabalıktan hoşlananlar için bu caddede yürümek çok keyifli.

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Sume Çeşmesi’nden başlayıp, Bismarc Meydanı’na kadar uzanan bu caddeye dik ara sokaklarındaki tarihi evler sizi adeta zamanda yolculuğa çıkarıyor. Arnavut kaldırımlı sokaklarda yürürken kendinizi Ortaçağ’da yaşıyor hissediyorsunuz.

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg1717-19 yıllarında arasında yapılmış ve meydanın kale tarafındaki iki önemli yapısından biri olan Büyük Dük Sarayı, 1805’ten sonra Baden mahkemesi tarafından kullanılmış. 1920’den bu yana ise Heidelberg Bilimler Akademisi olarak kullanılıyor.

  Yandaki fotoğraftaki kişi kendisini “The Algerian” olarak tanıtıyor ve devamlı olarak bu sarayın arka kapılarından birinin basamaklarında oturuyor. Adeta buranın maskotu olmuş.

  Şehrin en canlı yeri Marktplatz’a çok yakın olan Gundel…

  Keyifli çay saatleri ve kahve molaları için ideal bir yer burası. İki yıl üst üste Almanya’nın en iyi pastane unvanını alan Gundel, pasta ve hamur işlerinde oldukça iddialı, tecrübeyle sabit, mutlaka denemelisiniz, hak vereceksiniz.

  Havanın yavaş yavaş kararması ile birlikte meydanlardaki açık hava kafeleri kalabalıklaşmaya başlıyor. Yaşlı Alman nüfusuna karşın bu şehirde öğrenci ve genç bolluğu dikkat çekici. Bu durum eğlenceli bir gece hayatını da beraberinde getiriyor. Şehrin sokaklarında yerlerini alan genç müzisyenler hünerlerini sergileyip okul harçlıklarını çıkarmanın peşine düşüyor. Gece ile birlikte şehrin çekici diğer yüzü daha da canlanmaya başlıyor, restoran ve kafeler dolup taşıyor. Günün yorgunluğunu ünlü şaraplarla dolu kadehler ve keyifli sohbetlerle çıkaran ziyaretçilerden yükselen sesler meydan ve sokaklarda birbirine karışıyor.

  Gelmeden önce rezervasyon yapmayı unutmayın

  Özellikle ilkbahar ve yaz sezonunda, Heidelberg otelleri için mutlaka gelmeden önce rezervasyon yapmak şart. Popüler Heidelberg otelleri çoğunlukla 6 ay öncesinden yapılmış rezervasyonlar nedeniyle dolu olduğundan, bu dönemde uygun otel bulmak pek de mümkün olmuyor. Burayı gezip görünce buna şaşırmıyorsunuz, zira yılda 3 milyona yaklaşan turist ziyaretçisi ile Heidelberg, sadece Almanya’nın değil, Avrupa’nın da en gözde yerlerinden biri. Heidelberg seyahatinizde şehirde konaklamayı düşünüyorsanız mutlaka aylar öncesinden yer ayırtmalısınız.

  Harika Almanya Şehirleri; Heidelberg

  Tek günlük bir gezinin yeterli olabileceği Heidelberg’e Türkiye’den direkt uçuşla Frankfurt’a gidip, havaalanı içinden kalkan hızlı trenle bir saatte ulaşabilirsiniz. Özellikle eski şehir bölgesinde konaklamanız şehri yürüyerek gezmeniz için ideal. Yemek konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceğiniz şehirde Türk restoranları da mevcut.

  Almanya turu düşünüyorsanız; genellikle yaşlı nüfusu ile sıkıcı olarak nitelendirilen (ki ben buna katılmıyorum) Almanya’nın çekici ve dinamik bir yüzünü görmek arzusundaysanız rotanızı mutlaka bu 700 yıllık tarihi şehre, Heidelberg’e çevirin, emin olun pişman olmayacaksınız.

  İkinci Dünya Savaşı’nda yıkılmayan yegane yerlerden biri olan Heidelberg’i anlatmak için gerçekten kelimeler yetmiyor, okurken sıkılmayacağınızı bilsem sayfalarca yazabilirim. Bu yazıyı bile defalarca elden geçirdim, en kısaltılmış hali bu oldu.

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  5 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Habibe
  Habibe
  3 yıl önce

  Çok güzel yerler gerçenten bu yazılarınızı okuyanları kıskandırıyorsunuz gezen var gezemeyen var

  Zuhal çorapçılar
  Zuhal çorapçılar
  2 yıl önce

  Merhaba.. sizi face de nikon turkiye bilgi platformunda verdiğiniz bir cevaptan tesadüf eseri gördüm.. sitenizi ziyaret ettiğimde gezi yazılarınız çok ilgimi çekti.. çok güzel yerler ve çok güzel resimler. Hemen abone oldum.. böyle bir sitenin olduğunu bilmiyordum.. mutlaka duyurmanız gerekiyor bi şekilde.

  Zuhal çorapçılar
  Zuhal çorapçılar
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  2 yıl önce

  Yeni yazılarınızı merakla bekliyoruz.. sitenizi tüm arkadaşlarımla paylaştım.. kolay gelsin

  Bu makaleyi paylaş

  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.
  5
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x