Daha
  Ana SayfaÜRÜN İNCELEMEKameralarSony A7 III'ün otomatik odaklaması kötü mü?

  Sony A7 III’ün otomatik odaklaması kötü mü?

  -

  Youtube’daki gibi sansasyonel başlık koyayım dedim.

  Mesele şu ki, Youtube hem inanılmaz bir bilgi deryası hem çöplük hem de manipülasyon sofrası. Bana sürekli sorulan “Youtuberları neden sevmiyorsun?” sorusunun yanıtı önceki tümcede gizli. İlk grup, yani “inanılmaz bir bilgi deryası” son yıllarda oran olarak hızla azaldı, sansasyon yaratmaya çalışan manipülatif “influencer-etkileyen” içerik üreticileri ön plana çıktı. Youtube’dan para kazanmanın yöntemi olabildiğince izleyici çekmek, bunu da sansasyonla yapıyorlar.

  Yukarıda anlattığım duruma son örnek Sony A7 IV duyurusu oldu. Etkileyici (influencer) ekip bir anda A7 III’ün otomatik odaklamasının, ekranının, bakacının vs.. ne kadar kötü olduğunu söylemeye başladı. “Aslında A7III düşük ışıkta bir türlü odağı bulamıyordu”, “Ya, ben A7 III’ü severim ama göz takibi haricindeki obje takibinde hep sıkıntı yaşadım”, “A7 III’ün arka ekranının piyasadaki en kötüsü olduğunu bilmeyen var mı?”, “A7III’teki 8bit video beni deli ediyordu zaten”. Bunları söyleyenler A7 IV’ü daha duyurulduğu anda “inceleyen” malum ekip.

  İyi de, bunları söylemek için A7 IV’ün çıkmasını mı bekledin bilader? Daha düne kadar diğer markaları kötüleyerek A7 III’ü göklere çıkaran arkadaşlar A7 IV’ü şişirmek için bir anda A7 III’ü “gömdüler”.

  Daha önce bu eleştirileri yapmamalarına ben ahlaksızlık diyorum, başkası “ama ne yapsınlar?” diyor.

  A7 IV nedir?

  A7 IV kısaca çok iyi bir A7 III yenilemesi. A7 III çıktığında bile bazı konularda gerideydi, zaman içinde rakipleri iyice önüne geçti. Şimdi Sony hemen her konuda rakiplerini yakaladı. Arka ekran hala kötü, titreşim azaltmada da rakiplerinin gerisinde ama diğer konularda iyi. Piksel sayısında önde (EOS R6, Panasonic S1 ve Nikon Z6 II’ye göre).

  A7 III’e göre daha gelişmiş ergonomi (gövde yapısı ve düğmeler), yeni menüler ve lens değiştirirlen perde ile algılayıcıyı kapatma gibi güzellikler dışında teknik farklar şöyle:

  Gördüğünüz gibi pil ömrü haricinde her konuda ilerleme var. Ufak tefek diğer gelişmeleri de sayarsak (örneğin 10bit HEIF çekebilmesi) A7 IV Sony-severler için iyi bir alternatif. Videoda “jöle etkisi”nin hala kötü olduğunu söylüyorlar, bunun dışında video konusunda da iyi. Videoda ısınma yüzünden kapanmasın diye “yüksek sıcaklık modu” ayarı A7 IV’te de var (A1 ve A7S III’te de var bu ayar). Uzun videolar için bu ayarın açılmasını tavsiye ediyorlar.

  Elektronik bakaçtaki piksel sayısı sadece bakaca normal bakarken 3.67 milyon piksel, otomatik odaklama yaparsanız ya da video çekerken bu sayı düşüyor. Tüm Sonylerde bu böyle. A7RIV denerken bu beni çok rahatsız etmişti. Çünkü her düğmeye yarım bastığımda (odaklama için) bakaç görüntüsü belirgin olarak değişiyor, elinizi deklanşörden çekince gene piksel sayısı artıyor. Can sıkıcı…

  Kendim birebir deneyene kadar kesin kararımı yazamam ama uzaktan bakınca A7 IV, A7 III’ün başarısını sürdürecek gibi duruyor… Taa ki fiyata bakınca. A7 IV, A7 III’ün çıkış fiyatından 500 Dolar daha pahalıya piyasaya çıktı. Ciddi fiyat farkı. Türkiye’de aşırı artan Dolar kurunu da eklersek A7 IV yerine ikinci el A7 III veya A7R III almak daha mantıklı olabilir. A7 III’ü olanlar A7 IV’e geçmeli mi? Gelişmelere bakıp kendiniz karar verin ama benim tavsiyem A7 IV’e vereceğiniz farkla kaliteli bir lens alıp A7 III’le yola devam etmeniz (eğer daha iyi video özelliklerine ihtiyacınız yoksa tabi).

  A7III hala iyi makine

  A7 IV bence A7S III satışlarını etkileyecek. Hatta (gene bence) Sony A7IV duyurusunu A7S III satışları yavaşlayana kadar tuttu. Herkesin 16bit RAW’a ihtiyacı yok, bu yüzden A7 IV bir çok insan için iyi bir video kamerası olacak. Sony lenslerde “Focus breathing” derdi olduğu için A7 IV’te bunu sayısal olarak düzeltme de var. Burada bir kesme çarpanı olacak (Lense göre 1.1x-1.3x arası olabilir diyenler var).

  Burada elinde kamera ile yürüyerek çekim yapanlara bir kaç uyarım var: Elde yürürken saniyede 60 kare isteyeceksiniz, burada A7 IV Super 35 modunda çekiyor (1.5x kesme çarpanı). Sony’de titreşim azaltma rakipleri kadar iyi olmadığından “aktif titreşim azaltma”yı açmanızı tavsiye ederim. Burada da önemli bir kesme çarpanı işin içine giriyor. “Focus breathing düzeltme”yi açarsanız buradan da bir kesme çarpanı gelecek ve 4K video için m43 boyutunda bir algılayıcı alanı kullanacaksınız. Şaka gibi. Yani bu alet elde yürüyerek video çekmeye pek de uygun değil gibi, ya da süper geniş açı bir lens alacaksınız. Ya da gidip Olympus EM1 III alın 🙂 Not: Eğer Super 35 modunda hem aktif titreşim azaltma hem “focus breathing” düzeltme ekstra kesme çarpanı gerektirmiyorsa işler biraz değişir ama gene de 1.5x kesme çarpanı ile çalışacaksınız.

  Diğer markalarla karşılaştırırsam… Açıkçası A7 III çıktığında aynasız tarafında çok rakip yoktu ama artık ciddi rakipler var. Şahsen A7 IV beni Sony’ye çekecek bir model değil. Nikon Z6 II, S1, Canon EOS R6 gibi çok iyi aletler var artık piyasada. Nikon’a alışıksam Z6 II’ye giderdim, Canon bana sıcak geliyorsa R6 muhteşem (kısa incelemesi yakında geliyor).

  ÖNERİ

  Youtube’da ürün duyurulur duyurulmaz çıkan “incelemeler”e asla inanmayın, güvenmeyin. Ben bunları seyretmemeye çalışıyorum çünkü amaçları pazarlama oluyor, ama seyrederseniz de her zaman şüpheyle yaklaşın. Hele rakamlara (dünyanın en hızlı bilmemneyi vs.. gibi), diğer markaları kötülemeye asla güvenmeyin. En son Gerald Undone’ın A1’e geçiş videosuna baktım, A7S III’ün yeşile kaçan ten renginden bahsediyor ve “Sony her nesilde bunu yavaş yavaş düzeltiyor” diyor. Siz bu yeşil ten rengi derdini bahsettiğim “inceleme”lerde duydunuz mu? Sony ne zaman bitirecek bu yeşil ten rengi düzeltmesini? Yeni gövdeler çıkmasa “eski” gövdelerdeki dertleri de öğrenemeyeceğiz 🙂

  Z6 çıktığında otomatik odaklamasını yerden yere vurdu bu “etkileyen” grubu, halbuki mesele Z6’nın becerisinde değil daha çok odak noktası seçimi yöntemindeydi. Nikon bir kaç bellenimle bunu düzeltti ve Z6’nın otomatik odaklaması A7 III kadar iyi oldu. Z6 II’deki odak takibi A7 III’ten daha iyi mesela. Ama Z6 serisine “odağı kötü abi” lafı yapıştı kaldı. Hep o ilk gece yapılan uyduruk “inceleme”ler yüzünden.

  A7 IV iyi gövde. Sony lensleriniz birikmişse ve bütçeniz uygunsa alın tabii ki.

  Yorumlarınızı bekliyoruz.

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  3 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Venom
  Venom
  14 gün önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Nikon’a karşı genel bir kötüleme vardı ama z9 ile sanırım konuyu kapattı 🙂

  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  17 gün önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Elinde A7III olup memnun olmayan varsa benimle iletişime geçebilir. Kendim için değil, sizi bu dertten kurtarayım istiyorum yeminle 😀

  Yazı için teşekkürler Ertan bey. Ellerinize emeğinize sağlık.

  Selam ve saygılarımla.

  Bu makaleyi paylaş

  Ertan Öztürk
  X tarihinde doğdum Y tarihinde öleceğim. Bu iki an arasında insanlara bildiklerimi aktarmak istiyorum. Şu anda Norveç’te yaşıyorum. Yedisi uzun süreli olmak üzere 12 ülkede çalıştım. Proje yönetimi, nicel (quantitative) risk analizi, iş planı, maliyet analizi, projede iş takibi (ilerlemesi), fotoğraf, bisiklet, Uzay Yolu 😊 gibi konularda bildiğim kadarıyla yardımcı olabilirim; konuyu bilmesem bile beraber araştırıp öğreniriz. Olabildiğince düzgün yazmaya çalışırsanız iyi anlaşırız.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  3
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x