Ana Sayfa ÜRÜN İNCELEME Kameralar Sony, Alpha a9 II modelini satışa sundu

Sony, Alpha a9 II modelini satışa sundu

-

Aynasız kamera pazarı iyice kızışmaya başladı. Sony, amiral gemisi tam kare aynasız a9 kamerasının yeni bir güncellemesi olan Alpha a9 II kamerayı (ILCE-9M2) duyurdu. Kameranın sensörü önceki 24.2 megapiksel çözünürlüğünü korurken, profesyonel spor fotoğrafçıları ve foto muhabirlerinin merakla beklediği, geliştirilmiş BIONZ X görüntü işleme motoru ve ön uç LSI için gelişmiş bağlantı seçenekleri eklenmiş.

Performansta önemli gelişmeler

Yeni işlemci ve LSI ile daha iyi performans ve hızın yanı sıra daha hassas otomatik odaklama ve geliştirilmiş Elektronik vizör ekran yanıt süreleri göze çarpıyor. Hızlı Hibrit AF sistemi, nesneleri izlemek için sahnenin %93’ünü kapsayan 693 noktalı faz algılama sistemi kullanıyor.

Yeni Alpha a9 II ile netleme çerçevesi rengi seçilebiliyor ve AF-C modunda deklanşöre yarıya kadar basıldığında bu çerçeve hareket ettirilebiliyor. Diğer bir gelişmeyle, Odak Önceliği modunda ve f/16 diyafram değerinde çekim yaparken, düşük ışık koşullarında daha iyi performans için pozlamadan hemen önce açık diyaframla odaklanma seçeneği sunuyor. A9 II ayrıca en son Gerçek Zamanlı AF İzleme modunu da destekliyor.

Mekanik deklanşörün hızı 2 kat arttırılmış ve 10 fps’ye çıkarılmış, elektronik deklanşör yine 20 fps hızını korumuş.

Sony, Alpha a9 II modelini satışa sundu

Tasarımdaki değişiklikler

A9 II, üstün hava sızdırmazlığı da dahil olmak üzere geçtiğimiz aylarda piyasa çıkan a7R IV’e benzer özelliklere sahip. Tasarım değişiklikleri, pil ve medya yuvası kapaklarında, lens kilidi düğmesinde, kadranlarda, düğmelerde, joystik’te ve poz telafisinde göze çarpıyor.

Deklanşör ömründe de önemli geliştirmeler gelmiş ve 500.000 pozlamaya çıkarılmış. Gövde içi stabilizasyon 5.5 durağa yükseltilmiş. Elektronik vizör ve arka LCD’ler değişmeden kalmış, OLED EVF artık 120 fps yenileme hızına yükseltilmiş.

Sony, deklanşör şokunu önlemek için deklanşör ünitesi grubunu özel vidalarla yeniden tasarlamış ve gelişmiş görüntü sabitleme algoritması ile deklanşör şokundan kaynaklı görüntü bulanıklığını etkili bir şekilde azaltmış. Deklanşör sesi de azaltılmış.

Son olarak, her iki SD kart yuvası daha hızlı yazma hızlarına sahip UHS-II’yi destekliyor. A9 ayrıca USB 3.2 Gen 1 C Tipi konektörü ve Gigabit Ethernet’i destekliyor. Bunlara ek olarak, daha az parazit ve daha yüksek hızlar için 5 GHz kablosuz bant desteği ile geliyor.

Ek detaylar

A9 II şimdi video sırasında Gerçek Zamanlı Göz Takip AF’yi destekliyor. Gerçek Zamanlı Göz Takip AF, konunun gözlerini algılayarak ve bir gözü izlemeye devam ederek film çekimini destekliyor. Α9 II bu gözü net odakta tuttuğu için kompozisyona konsantre olabileceksiniz.

Αlpha a9 II’de film çekerken, konuya LCD ekrandan dokunularak odaklanılabiliyor ve ardından Dokunmatik İzleme kullanılabiliyor. Bir insan gözü tespit edilirse, Gerçek Zamanlı Göz Takip AF özelliği de etkinleştiriliyor ve izleme başlatılıyor.

Daha verimli olması için geliştirilmiş BIONZ X işlemci ile artık “Sony bir batarya düşmanıdır” olgusu kaldırılmak istenmiş, pil ömrü uzatılmış. Mevcut NP-FZ100 Pilleri destekleyen Alpha a9 II ile, elektronik vizör kullanırken tek bir şarjla 500 çekim, arka LCD ile ise 690 çekim yapılabiliyor.

Daha fazla Fn düğmesi özelleştirmesi ile Stiller ve Film ayarlarına daha fazla yer ayrılabiliyor ve kullanıcı ayarları hem kameraya hem de SD kartlara kaydedilebiliyor.

Sony Alpha a9 II, Amerika’da 4.498 USD ile satışa sunuldu.

İlişkili İçerikler

Yeni Sony A7C ve 28-60mm f/4-5.6

Sony son zamanlarda Youtube için video çekenlere yöneldi. ZV1'den sonra şimdi de A7C geldi.

Sony'nin basın açıklamasında geçenler ve yorumlarımı aşağıda özetledim. Bu arada Sony'nin basın açıklamasında tam 29 (yazıyla yirmidokuz) alt açıklama var. Yani tam 29 kere iddialarını açıklama ihtiyacı hissetmişler.

Yüksek pikselli aynasızlar karşılaştırması

40+ Megapiksellik aynasız kameralara bakalım. Her yeni gelen alet öncekilerin biraz önüne geçiyor ki bu normal.

Aynasız fotoğraf sistemleri karşılaştırması

Aynasız fotoğraf sistemlerine kısaca göz atıp önerilerimizi sıralayacağız. Ek olarak, Myanmar'daki ekonomik krizle ilgili bir-iki anektodumuz da var...

Sony A7S III: Beklenen makine 5 yıl sonra geldi

Artık tek boynuzlu at, Yeti, Lochness canavarı, gulyabani, dünya lideri Türkiye ekonomisi kadar efsaneleşen Sony A7S III nihayet geldi.

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
6 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Okyar Atilla

Minolta Maxxum 5D den başlayıp uzun bir süre Sony makinalar kullandım. IS/VR in gövdede olması cazip geliyordu. Ancak bir türlü çektiğim fotoğrafların teknik kalitesinden memnun olamadım. Ancak Sony yeni gövdelerinde -okuduklarımıza göre- çok iyi gelişmeler sağladı. IS/VR, göze odaklama, focus tarcking gibi pazarlama özelliklerine çok takmadığım için hala şüpheyle yaklaşıyorum. Yoksa Zeiss serisi objektiflerle fark yarattığı kesin. Bu gövdede de çıtayı yine yükseltmiş.

Sevgi ve saygılarımla

Öner BÜYÜKYILDIZ

Özellikler kötü, tasarım berbat, lens seçenekleri kısıtlı, fiyat yüksek, hmmm hiç beğenmedim.
Kedi ve ciğer meselesi mi? Onuda nereden çıkardınız 😀

Şaka bir yana, kağıt üzerinde her şey harika görünüyor. a7RIV’de harika .

Yalnız aklıma bir şey takildı, tek şarjla elektronik vizörle 500, arka LCD ekranla 690 çekim yapabildiğini yazmışsınız, tersi olması gerekmiyor mu? Yoksa bunda elektronik vizör arka LCD’den fazla mı güç tüketiyor?
Bu arada her ne kadar iyileştirilmiş de olsa yinede çok düşük değerler bunlar. Aynasızların bu konuda çok daha fazla iyileştirmeler yapması gerekiyor.

Yazı için çok teşekkür ederim Sebahattin bey, ellerinize sağlık.

Selam ve saygılarımla.

Okyar Atilla

Dediğiniz gibi ben de vizörün daha fazla güç harcıyor anlamını çıkarıyorum.

Manşet

5 Farklı Portre Işık Seti - 5 Fotoğraf

5 Farklı Portre Işık Seti – 5 Fotoğraf

Amacım, sadece 1 yardımcı ışık kullanarak 5 farklı aydınlatma seti kurulumu ile 5 farklı portre fotoğrafı çekmeyi denemek ve çalışmamda kullandığım kamera ayarları, ışık yerleşim şeması, kompozisyon ve 5 değişik görünüm oluşturmak üzere kullandığım ışık değiştiricilerine ilişkin tüm bilgileri sizlerle paylaşmak...

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotograf çekmek mutlu ediyor

Fotoğraf Çekenler Daha Mutlu Oluyor

Fotoğrafçılar mutlu insanlar. Bunu ben demiyorum, Amerikan Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi tarafından yayımlanmış kapsamlı bir çalışma söylüyor. "Fotoğraf çekin, her şeyden daha fazla keyif alacaksınız" diyor.

POPÜLER İÇERİKLER

5 Farklı Portre Işık Seti - 5 Fotoğraf

5 Farklı Portre Işık Seti – 5 Fotoğraf

Amacım, sadece 1 yardımcı ışık kullanarak 5 farklı aydınlatma seti kurulumu ile 5 farklı portre fotoğrafı çekmeyi denemek ve çalışmamda kullandığım kamera ayarları, ışık yerleşim şeması, kompozisyon ve 5 değişik görünüm oluşturmak üzere kullandığım ışık değiştiricilerine ilişkin tüm bilgileri sizlerle paylaşmak...
6
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x