Ana Sayfa ÜRÜN İNCELEME Kameralar Sony, Alpha a9 II modelini satışa sundu

Sony, Alpha a9 II modelini satışa sundu

-

Aynasız kamera pazarı iyice kızışmaya başladı. Sony, amiral gemisi tam kare aynasız a9 kamerasının yeni bir güncellemesi olan Alpha a9 II kamerayı (ILCE-9M2) duyurdu. Kameranın sensörü önceki 24.2 megapiksel çözünürlüğünü korurken, profesyonel spor fotoğrafçıları ve foto muhabirlerinin merakla beklediği, geliştirilmiş BIONZ X görüntü işleme motoru ve ön uç LSI için gelişmiş bağlantı seçenekleri eklenmiş.

Performansta önemli gelişmeler

Yeni işlemci ve LSI ile daha iyi performans ve hızın yanı sıra daha hassas otomatik odaklama ve geliştirilmiş Elektronik vizör ekran yanıt süreleri göze çarpıyor. Hızlı Hibrit AF sistemi, nesneleri izlemek için sahnenin %93’ünü kapsayan 693 noktalı faz algılama sistemi kullanıyor.

Yeni Alpha a9 II ile netleme çerçevesi rengi seçilebiliyor ve AF-C modunda deklanşöre yarıya kadar basıldığında bu çerçeve hareket ettirilebiliyor. Diğer bir gelişmeyle, Odak Önceliği modunda ve f/16 diyafram değerinde çekim yaparken, düşük ışık koşullarında daha iyi performans için pozlamadan hemen önce açık diyaframla odaklanma seçeneği sunuyor. A9 II ayrıca en son Gerçek Zamanlı AF İzleme modunu da destekliyor.

Mekanik deklanşörün hızı 2 kat arttırılmış ve 10 fps’ye çıkarılmış, elektronik deklanşör yine 20 fps hızını korumuş.

Sony, Alpha a9 II modelini satışa sundu

Tasarımdaki değişiklikler

A9 II, üstün hava sızdırmazlığı da dahil olmak üzere geçtiğimiz aylarda piyasa çıkan a7R IV’e benzer özelliklere sahip. Tasarım değişiklikleri, pil ve medya yuvası kapaklarında, lens kilidi düğmesinde, kadranlarda, düğmelerde, joystik’te ve poz telafisinde göze çarpıyor.

Deklanşör ömründe de önemli geliştirmeler gelmiş ve 500.000 pozlamaya çıkarılmış. Gövde içi stabilizasyon 5.5 durağa yükseltilmiş. Elektronik vizör ve arka LCD’ler değişmeden kalmış, OLED EVF artık 120 fps yenileme hızına yükseltilmiş.

Sony, deklanşör şokunu önlemek için deklanşör ünitesi grubunu özel vidalarla yeniden tasarlamış ve gelişmiş görüntü sabitleme algoritması ile deklanşör şokundan kaynaklı görüntü bulanıklığını etkili bir şekilde azaltmış. Deklanşör sesi de azaltılmış.

Son olarak, her iki SD kart yuvası daha hızlı yazma hızlarına sahip UHS-II’yi destekliyor. A9 ayrıca USB 3.2 Gen 1 C Tipi konektörü ve Gigabit Ethernet’i destekliyor. Bunlara ek olarak, daha az parazit ve daha yüksek hızlar için 5 GHz kablosuz bant desteği ile geliyor.

Ek detaylar

A9 II şimdi video sırasında Gerçek Zamanlı Göz Takip AF’yi destekliyor. Gerçek Zamanlı Göz Takip AF, konunun gözlerini algılayarak ve bir gözü izlemeye devam ederek film çekimini destekliyor. Α9 II bu gözü net odakta tuttuğu için kompozisyona konsantre olabileceksiniz.

Αlpha a9 II’de film çekerken, konuya LCD ekrandan dokunularak odaklanılabiliyor ve ardından Dokunmatik İzleme kullanılabiliyor. Bir insan gözü tespit edilirse, Gerçek Zamanlı Göz Takip AF özelliği de etkinleştiriliyor ve izleme başlatılıyor.

Daha verimli olması için geliştirilmiş BIONZ X işlemci ile artık “Sony bir batarya düşmanıdır” olgusu kaldırılmak istenmiş, pil ömrü uzatılmış. Mevcut NP-FZ100 Pilleri destekleyen Alpha a9 II ile, elektronik vizör kullanırken tek bir şarjla 500 çekim, arka LCD ile ise 690 çekim yapılabiliyor.

Daha fazla Fn düğmesi özelleştirmesi ile Stiller ve Film ayarlarına daha fazla yer ayrılabiliyor ve kullanıcı ayarları hem kameraya hem de SD kartlara kaydedilebiliyor.

Sony Alpha a9 II, Amerika’da 4.498 USD ile satışa sunuldu.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

avatar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bana bildir
Okyar Atilla
Editör / Yazar

Minolta Maxxum 5D den başlayıp uzun bir süre Sony makinalar kullandım. IS/VR in gövdede olması cazip geliyordu. Ancak bir türlü çektiğim fotoğrafların teknik kalitesinden memnun olamadım. Ancak Sony yeni gövdelerinde -okuduklarımıza göre- çok iyi gelişmeler sağladı. IS/VR, göze odaklama, focus tarcking gibi pazarlama özelliklerine çok takmadığım için hala şüpheyle yaklaşıyorum. Yoksa Zeiss serisi objektiflerle fark yarattığı kesin. Bu gövdede de çıtayı yine yükseltmiş.

Sevgi ve saygılarımla

Öner BÜYÜKYILDIZ
Ziyaretçi
Öner BÜYÜKYILDIZ

Özellikler kötü, tasarım berbat, lens seçenekleri kısıtlı, fiyat yüksek, hmmm hiç beğenmedim.
Kedi ve ciğer meselesi mi? Onuda nereden çıkardınız 😀

Şaka bir yana, kağıt üzerinde her şey harika görünüyor. a7RIV’de harika .

Yalnız aklıma bir şey takildı, tek şarjla elektronik vizörle 500, arka LCD ekranla 690 çekim yapabildiğini yazmışsınız, tersi olması gerekmiyor mu? Yoksa bunda elektronik vizör arka LCD’den fazla mı güç tüketiyor?
Bu arada her ne kadar iyileştirilmiş de olsa yinede çok düşük değerler bunlar. Aynasızların bu konuda çok daha fazla iyileştirmeler yapması gerekiyor.

Yazı için çok teşekkür ederim Sebahattin bey, ellerinize sağlık.

Selam ve saygılarımla.

Okyar Atilla
Editör / Yazar

Dediğiniz gibi ben de vizörün daha fazla güç harcıyor anlamını çıkarıyorum.

Manşet

Corona Günlerinde Fotoğrafta "Soyut" Denemesi

Corona Günlerinde Fotoğrafta “Soyut” Denemesi

Covid-19’u fırsat bilip yaptığım okumaların üzerinden geçmeye başlamıştım. Bu arada kendime de şunu soruyorum; "Hatırı sayılı bilgi birikimin oldu. Bunu fotoğrafla nasıl ifade edersin?" Fotoğrafı zihnimde oluşturmak beş günümü aldı. İki gün de fotoğrafta yer alan deniz atını nasıl dik tutacağımı düşünmek durumunda kaldım. Neyse ki biraz sakız ve bir yorgan iğnesi bu sorunu çözmeme vesile oldu.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Resim çekmek mi, Fotoğraf yapmak mı?

Resim Çekmek mi, Fotoğraf Yapmak mı?

Sıkça yaptığımız gibi yine bir hafta sonu eşimle birlikte Kuşadası'ndayız ve sahilinde nefes kesici bir manzaraya bakıyorum. Her zaman yanımda olan kameramı çıkarıp bu harika görüntünün fotoğrafını çekiyorum:

POPÜLER İÇERİKLER

Corona Günlerinde Fotoğrafta "Soyut" Denemesi

Corona Günlerinde Fotoğrafta “Soyut” Denemesi

Covid-19’u fırsat bilip yaptığım okumaların üzerinden geçmeye başlamıştım. Bu arada kendime de şunu soruyorum; "Hatırı sayılı bilgi birikimin oldu. Bunu fotoğrafla nasıl ifade edersin?" Fotoğrafı zihnimde oluşturmak beş günümü aldı. İki gün de fotoğrafta yer alan deniz atını nasıl dik tutacağımı düşünmek durumunda kaldım. Neyse ki biraz sakız ve bir yorgan iğnesi bu sorunu çözmeme vesile oldu.

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.