Daha

  Stok Sitelerine Fotoğraf Nasıl Yüklenir?

  _

  Stok Fotoğrafçılığı yazı dizimizin bu bölümünde size stok sitelerine fotoğraf nasıl yüklenir ve stok sitelerinin içeriğinden ve işleyişinden bahsetmek istiyorum. Stok sitelerinde ulaşabileceğiniz veriler; fotoğraf, vektörel çizim (illustrations), video ve sestir.  Bütün bu alanlarda siz de veri üretip satış yapabilirsiniz. Yani stok deyince aklınıza sadece fotoğraf gelmesin. Hatta şunu diyebilirim ki artık zaman hareketli görüntü yani video zamanı.

  Diyelim ki siz de fotoğraf çekmek ve stok sitelerine fotoğraf yüklemek istiyorsunuz. İlk yapmanız gereken, Stok Fotoğrafçılığı giriş Rehberi yazımda bahsettiğim gibi katılımcı (fotoğrafçı) olarak üye kaydı oluşturmaktır. (Unutmayın müşteri değil katılımcı olarak). Üyeliğiniz onaylandıktan sonra size bir yönetici sayfası açılacaktır. İlk başta gözünüz korkabilir çünkü hala bazı siteler yalnızca İngilizce yayın yapıyor ve her sitenin paneli ve çalışma şekli farklı. Ama hepsinde mantık aynı: Fotoğrafınızı anlatan kısa bir cümle, anahtar sözcükler, kategori seçimi, insanlı çekimler için model sözleşmesi yükleme.

  Stok Sitelerine Fotoğraf Nasıl Yüklenir?

  Fotoğraf yükleme sırasında en önemlisi anahtar sözcüklerdir. Çünkü müşteri size ancak o sözcüklerle ulaşabilir. Fotoğrafınızı anlatan doğru sözcükleri bulup yazmalısınız.  Neredeyse her site size 50 kelimelik bir hak tanır, yani 50 kelimeye kadar anahtar kelime girişi yapabilirsiniz. Fakat aslında fotoğrafınızı sattıracak kelime sayısı en fazla 10’dur. Hiçbir müşteri 20-30 kelime yazıp da fotoğraf aramaz. Açıklama kısmını da geçtikten sonra artık sıra kategori seçmekte. Zaten hazır olan seçeneklerden birini (Gıda, İş dünyası, Eğitim, Endüstri, Mimari vb.) işaretlemeniz yeterli olacaktır.

  Fotoğraf yükleme sırasında en önemlisi anahtar sözcüklerdir. Çünkü müşteri size ancak o sözcüklerle ulaşabilir. Fotoğrafınızı anlatan doğru sözcükleri bulup yazmalısınız.

  Gelelim model sözleşmesi kısmına! Eğer çektiğiniz fotoğraflarda insan varsa ve yüzleri tanınabilir durumdaysa her bir kişi için ayrı ayrı imza almak zorundasınız. Her stok sitesinde bu sözleşmelerin PDF formatı bulunur, oradan indirebilirsiniz. Diyelim ki fotoğrafınızda 5 kişi var, o fotoğraf için 5 model sözleşmesi tarayıp yüklemelisiniz. Yaşı 18’den küçükler için ebeveynlerinden imza almalısınız. Sonradan sorun yaşamak istemiyorsanız modellerinize tüm detayları açıklamalısın. Örneğin stok sitesine yüklediğiniz bir fotoğraf ünlü bir firma tarafından satın alınıp kullanılabilir. Bu durumda modeller bu işten devasa paralar kazandığınızı düşünüyorlar. Oysa o firma o fotoğrafı 3-5 dolar verip satın almıştır ve siz de kesintilerden sonra 50 Cent kazanmışsınızdır… En doğrusu profesyonelce yaklaşıp, sözleşmeyi okutarak modellere bu hizmetleri karşılığı ücret ödemektir. Ayrıca çekim sırasında kullandığınız mekanlar için mülkiyet izni almanız gerekebilir. Eğer bu yerin belirgin bir özelliği varsa stok sitesi sizden bu mülkiyet iznini de ister. Ya da özel tasarım mobilya kullandıysanız, çektiğiniz fotoğrafın arka planında herhangi bir sanat eseri varsa onlar için de izin almanız gerekir.

  Eğer çektiğiniz fotoğraflarda insan varsa ve yüzleri tanınabilir durumdaysa her bir kişi için ayrı ayrı imza almak zorundasınız.

  Sistemde bir de “Editorial” seçeneği ile karşılaşırsınız. Bu seçeneği işaretlediyseniz sözleşme vb. şey gerekmez. Çünkü fotoğrafınız reklam amaçlı değil haber amaçlı kullanılacaktır. Editorial seçeneğinde vermeniz gereken bilgiler daha fazla olacaktır. Fotoğrafın çekildiği tarih, saat, yer ve kısaca haberin içeriği. Örneğin siz de Oscar ödüllerinde kırmıza halıda ünlüleri çekip yükleyebilirsiniz ya da Antalya’da Jennifer Lopez’in konserinden fotoğraf yükleyebilirsiniz.

  Stok Sitelerine Fotoğraf Nasıl Yüklenir?

  Her şey tamamsa yüklemeyi sonlandırabilirsiniz. Artık fotoğraf hangi inspectorün bilgisayarına düştüyse onun incelemeyi bitirmesini bekleyeceksiniz. Bazen birkaç saatte, bazen birkaç günde, bazen de bir haftadan fazla zamanda geri dönüş olabilir. Fotoğrafı inceleyecek olanın çalışkanlığına bağlıdır. Eğer fotoğraflarınız teknik ve kompozisyon olarak uygunsa kabul edilir ve satışa açılır. Eğer bir problem varsa nedeni ile birlikte size bildirilir.

  Stok Sitelerine Fotoğraf Nasıl Yüklenir?

  Bu yazımda size stok sitelerine fotoğraf nasıl yüklenir ve bağlayıcı koşulları nelerdir kısaca değinmeye çalıştım. Peki hangi fotoğraf kabul edilir hangileri red edilir?

  “Stok Fotoğrafçılığı yazı dizimiz” devam edecek. Onları da bir sonraki yazımda anlatacağım. Bu yazılarım yayınlandığında ilk siz haberdar olmak isterseniz, aşağıdaki bölüme e-posta adresini yazıp “Abone Ol” linkine tıklamanız yeterli.

  Daha fazla örnek fotoğraflarla derlediğim, yakında yayınlanacak yeni yazılarımda görüşmek üzere…

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  12 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  1 yıl önce

  Teşekkür ederiz Fatih bey,
  Yazı dizinizi ilgiyle takip ediyorum.
  Ellerinize sağlık.

  Okyar Atilla
  1 yıl önce

  Sevgili Fatih,
  Eline sağlık. Dediğin gibi bu işin çok para getir-me-diğini ve zorluklarını uğraşanlar iyi biliyor. Ben “hadi başlayayım” diyerek bir siteye yükleme yaptığımda benzer özelliklere sahip fotoğraflardan biri hariç diğerlerine “adı uygun değil” diye uyarı geldi ve düzeltmene de imkan vermiyor. Yani fotoğrafı kabul ettirmek de başlı başına bir karı ağrısı. Bıkmadan uğraşmak gerekiyor. Ve sürekli yeni fotoğraflar üretmek.

  Sevgi ve saygılarımla

  not: senin yazılarından sonra umarım bu iş için moral ve motivasyonum tekrar yerine gelir.

  Burhan
  Burhan
  1 yıl önce

  fatih hocam merhaba… soz verdiginiz gibi yazilariniza devam ediyorsunuz. merak ettigim konuydu onceki yazida belirttigim gibi. zevkle okudum ve cok faydali bilgiler edindim.
  Emeklerinize saglik.
  Saygilarimla.

  Neslihan
  Neslihan
  1 yıl önce

  Günaydınnnn

  Evet yazıların devamı geliyor. Arthenos yine bilgi ve ilham kaynağımız olmaya devam ediyor.
  Teşekkürler Fatih bey, emeklerinize sağlık.
  Sonraki yazıyı merakla bekleyeceğiz. Konu git gide ısınıyor çünkü 🙂

  Selamlar.

  Fulden ELVERİR
  Fulden ELVERİR
  1 yıl önce

  Fatih bey Merhaba,

  Yazı içeriğiniz çok ilgi çekici ve faydalı olmuş, elinize sağlık. Çok teşekkür ederiz.

  Resit Mentesoglu
  Resit Mentesoglu
  1 yıl önce

  Aciklayici bilgilerinizden dolayi tesekkur ederim. Devamini heyecanla bekliyorum. Emeginize saglik.
  Saygilar…

  Makale yazarı

  Fatih Özkadirhttp://fhfotografcilik.com
  Fh Reklam Fotoğrafçılığı ve Görsel Danışmanlık sahibi, Türk Dili ve Edebiyatı mezunu. Hayatını ‘’Işık’’ öğrenmeye adamış bir fotoğrafçı. Stüdyosunda ışıklarla oynarken çelik çomak oynayan pasaklı çocuklar kadar mutlu...

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  12
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x