Daha

  Stok Fotoğrafçılığı Giriş Rehberi

  _

  Reklam dünyasında dijital mecranın da kullanılmaya başlamasıyla bazı ihtiyaçlar ve fırsatlar belirmeye başladı. Artık görseller çok hızlı kopyalanabiliyor ve paylaşılabiliyordu. Bu durum özgün eserlerin birçok kişi tarafından usulsüzce kopyalanmasına neden oldu. İşte tam da bu sırada bunu avantaja çevirecek bir çözüm geldi; Stok Fotoğrafçılığı… Bu sayede sanatçı legal yolla fotoğrafını kullanıcılarla paylaşabiliyordu. Tabii bedeli mukabilinde.

  Sistemin nasıl çalıştığını size kısaca anlatayım:

  • Siz çektiğiniz fotoğrafları sisteme yüklersiniz -Upload-
  • Alıcılar beğendikleri fotoğrafları indirirler yani satın alırlar –Download-
  • Siz de para kazanırsınız.

  Ne kolay değil mi?
  Ne yazık ki bu o kadar da kolay olmaz…

  Fh Fotoğrafçılık

  Stok fotoğrafçılığı başlangıç adımları

  Öncelikle fotoğraflarınızı yükleyeceğiniz Stok Sitesine fotoğrafçı (katılımcı) olarak kayıt yapmalısınız. Bu aşamada karşınıza ciddi bir form çıkacaktır. Kimlik bilgilerinizden banka hesap numaranıza kadar birçok bilgiyi buraya girmeniz gerekir, hatta Shutterstock sizden pasaport bilgilerinizi bile isteyecektir. Bunları aştıktan sonra iş fotoğrafçılığınızın testine gelir. İlk yıllarında Getty Images sizi dijital ortamda bir sınava tabi tutuyordu, ama artık hiçbir site bunu yapmıyor. Sonra sizden çekmiş olduğunuz fotoğraflarınızdan seçeceğiniz 3 fotoğrafı yüklemenizi isterler ve yeterliliğinizi kontrol ederler. Bu aşamayı da geçerseniz size bir yönetim sayfası açılır. Bu panelden fotoğraflarınızı yükleyebilir ve hesabınızı kontrol edebilirsiniz.

  Bu aşamalardan geçtiyseniz, artık siz de bir stok fotoğrafçısı adayısınız. Genelde bu evrede bir hevesle herkes her şeyi çekip sisteme yükleyip dolarların şıkır şıkır akacağını hayal eder. Ama gerçekler öyle değildir!.. Aslında stok fotoğrafçılığı camiası dünyadaki tüm profesyonellerin toplandığı büyük bir ajanstır. Öyle çektiğiniz her şey de satmaz. Sokakta gördüğünüz her şeyi fotoğraflayıp sisteme yükleyebilirsiniz. Ancak bu, işe yaramayan eşyaların toplandığı kocaman bir çöplük olur.

  Eğer stok fotoğrafçılığı sizin için bir kazanç kapısıysa, yarışacağınız kişiler Yuri Arcurs, Lise Gagne, Kev Klopper (Wundervisuals) … vb gibi dünyanın en iyileri olacaktır. Örneğin Yuri Arcusr’un farklı insanları çekmek için dünyanın birçok ülkesinde stüdyoları vardır ve bu fotoğrafları PeopleImages hesabından paylaşır. İşte asıl macera bu aşamada başlar. Ya yorulur bırakırsınız ya da siz de profesyonel olmak için yolun başına gelmiş sayılırsınız.

  Stok Fotoğraflarım

  Türkiye’de hatırı sayılır birçok fotoğrafçı ile aramızda şu sohbet geçmiştir: “Ben de denedim ama olmadı! Sen nasıl başardın? ” Sabrettim, öğrendim ve yılmadım. En az iki üç yıl hiç para kazanmadan gece gündüz çalıştım. İlk çektiğim fotoğraflar hiç satmadı. Ama sonra yeniden çektim, yeniden öğrendim. O güne kadar öğrendiğim bildiğim her şey yalan oldu. Çünkü sistem sizden hem teknik hem kompozisyon açısından global ihtiyaçlara cevap verebilecek profesyonel işler bekler. Bu görselleri çekebildiyseniz artık sizin gibi dünyada bu işi yapan diğer fotoğrafçıların yanında siz de vitrine çıkarsınız. Sonrasında müşteri ihtiyacı olan anahtar sözcükleri girer ve açılan binlerce görsel arasından sizin fotoğrafınızı seçerse cebinize 0,25 USD girer.

  Stok Fotoğraflarım

  Bir stok fotoğrafçısının ritüeli

  Stok fotoğrafçılığı ile uğraşan bir fotoğrafçının ritüelini şöyle anlatabilirim: Öncelikle satacağını düşündüğünüz bir konuyu gözünüze kestirirsiniz. Sonra hazırlıklar başlar. Bu aşamada masraftan kaçınmamanız gerekir. Örneğin doktor fotoğrafı çekmek istediniz; Öncelikle eli ayağı düzgün, yüzünde doktor çizgileri olabilecek bir model bulmanız gerekir. Sonra ona uygun kıyafetler ve en önemlisi steteskop.

  Ben ilk çektiğim doktor fotoğraflarında kullanmak üzere, tıbbı malzeme satan bir iş yerinden en ucuzundan bir steteskop almıştım. Çünkü bana göre hepsi aynıydı. Modeller geldi, set kuruldu, fotoğraflar çekildi, fotoğraflar ayıklandı, rötuşlandı, sisteme yüklendi. Neredeyse 15 günlük emek ve harcama. Ama fotoğraflar hiç satmadı. Anlam veremedim. Sonra gözüm steteskopa takıldı. Satan fotoğraflarda farklı bir steteskop vardı. Bir doktor arkadaşıma danıştım. Doktor güldü. “Bu ne Fatih! Koskoca doktora 10 liralık hemşire steteskobu takmışsın, hiçbir doktor bu steteskobu takmaz” dedi.

  Şimdi siz özel hastaneniz için fotoğraf seçen bir alıcı olun. Boynunda en adisinden steteskop olan doktor görseli seçer misiniz? Tabi ki hayır! Çünkü kendi camianıza kepaze olursunuz. Bizim bütün emekler boşa gitti tabi. Ama en önemlisi bunu anlamak üç beş ay sürdü. Yılmadan yine çektik. Bu sefer hemen gidip 500 liralık steteskop ve daha iyi önlükler aldık, daha iddialı modeller bulduk. Yine çektik yine rötuşladık, yeniden yükledik. Birisi “doktor, hastane” yazdığında açılan binlerce fotoğraf arasından sıyrılmak için bekledik. Eh biraz satış oldu. Ama pek iç açıcı değildi. Çünkü o kadar iyileri var ki aradan sıyrılmak zor. Sonra başka detaylar, detaylar ve daha iyileri için yeniden çalışmalar. İşte böyle böyle aylar ve yıllar…

  Stok Fotoğraflarım

  Sonuç

  Bu hassasiyet tüm çalışmalar için geçerli. Fasulye de çekseniz sarımsak da çekseniz önce sektörü ve ihtiyaçları analiz etmelisiniz. Çünkü burası Art bir fuaye değil, Ticari bir fuaye…

  Aşağıdaki videoda bir ürün çekiminin kısa hikayesini görüyorsunuz. Videoda görmedikleriniz ise;

  • Pazar yerine gidilir, fotoğrafları çekilecek ürünler teker teker özenle seçilir,
  • Pazarcı, sizin seçerek aldığınızı gören diğer müşterilerin “Bize neden seçtirmiyorsun?” baskısı ile baş başa bırakılır,
  • Stüdyoya gelinir, her biri teker teker temizlenir, gerekirse parlatılır,
  • Çekim hikayesinin taslağı çizilir, senaryo belirlenir,
  • Uygun ekipman ve çekim malzemeleri seçilir,
  • Set kurulur, ışıklar ayarlanır,
  • Sonrası videoda…

  Bu giriş yazımda sizlere Stok fotoğrafçılığı mantığını ve ilk yapılmasını gerekenleri anlatmaya çalıştım. Umarım gözünüzü korkutmamışımdır.

  Anlatmaya çalıştığım şu; Eğer kazanç varsa profesyonel olmak zorundasınız. Stok fotoğrafçılığı da Yemek fotoğrafçılığı ve Endüstriyel fotoğrafçılık gibi profesyonel bir fotoğrafçılık alanıdır artık.

  Stok fotoğrafçılığı, “Elimde bir sürü fotoğraf var, bunları yükleyip ne güzel gelir elde ederim” meselesi değildir.

  Popüler Stok sitelerindeki hesaplarıma göz atmak isterseniz:

  “Stok Fotoğrafçılığı yazı dizimiz” devam edecek. Sıradaki bölümlerde teknik detaylar ve içerik üretme konusuna değineceğim. Bu yazılarım yayınlandığında ilk siz haberdar olmak isterseniz, aşağıdaki bölüme e-posta adresini yazıp “Abone Ol” linkine tıklamanız yeterli.

  Daha fazla örnek fotoğraflarla derlediğim, yakında yayınlanacak yazılarımda görüşmek üzere…

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  29 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Sebahattin Demir
  2 yıl önce

  Fatih bey merhaba,

  Uzun bir aradan sonra, bu çok merak edilen konuyla aramıza tekrar hoşgeldiniz.
  Stok Fotoğrafçılığını, onbinlerce fotoğrafı dünyanın dört bir yanında kullanılan, sizin gibi bir ustadan okumak, öğrenmek büyük şans olacak. Yazılarınızın devamını heyecanla bekliyoruz.

  Sevgiler.

  Burhan
  Burhan
  2 yıl önce

  Bu benim cok merak ettigim bir konuydu.boyle bir yazi piyango oldu..fatih hocam yazinin devamini bende merakla bekliyorum. tesekkurler ellerinize saglik

  Neslihan
  Neslihan
  2 yıl önce

  Günaydın Arthenos ekibi…
  Yine sabah sabah ofiste kahve ve poğaçam eşlik ediyor yazılarınızı okumaya 🙂
  Bu sitenin ayrı bir havası var. Bütün yazarları çok içten yazıyor, kasmadan kasılmadan.
  Her yeni gelen sanki yıllardır bizlerleymiş gibi.

  Fatih bey hoşgeldiniz ve pir geldiniz
  Şu stok fotoğrafçılığı hep heveslenir konuşulur ama bu yanlarını bu açıklıkta kimse anlatmaz. Harika saptamalar. Tebrikler.

  Yazılarınızın devamını bekliyoruz…

  Neslihan
  Neslihan
  Yorumun sahibi  Fatih Özkadir
  2 yıl önce

  Çok doğru. Teşekkürler cevap için.
  Burayı ondan seviyorum işte.
  Kolay gelsin.

  Okyar Atilla
  Yorumun sahibi  Fatih Özkadir
  2 yıl önce

  “Bir internetten çekiyorum bir de sizden” deseydin… 🙂

  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  2 yıl önce

  Merhaba Fatih bey, öncelikle hoşgeldiniz.
  Çok ilgi çekici bir konu ile bomba gibi bir giriş yaptınız. Tebrik ederim. Yazı dizinizin devamını sabırsızlıkla bekleyeceğim.
  Selam ve saygılarımla.

  Cihangir Y
  Cihangir Y
  2 yıl önce

  Fatih bey merhaba
  Sizin de yazdığınız nedenlerle ben bu işe girmeye cesaret edemedim.
  Çok emek istiyor gerçekten. Bir arkadaşım heves edip başladı ancak 1 sene sonra bıraktı çünkü hiç satış yapamadı. Sizin hesaplarınızdaki resimlere bakınca iyi ki girmedim dedim 🙁 Çok emek verdiğiniz çok belli. Emeklerinize sağlık. Yazı için teşekkürler devamını bekliyoruz. Kolaylıklar

  Olcan B. Tomb.
  Olcan B. Tomb.
  2 yıl önce

  Hocam fotograflariniza baktim hesaplarinizdaki. Isil isil hepsi.. Cok guzel renkler ve tonlamalar. Profesyonel elinden ciktigi ne kadar belli oluyor tebrikler. Bu konuyu sizin gibi birinden dinlemek sans bizim icin lutfen birakmayin..kolay gelsin

  Eyüp Z. B.
  Eyüp Z. B.
  2 yıl önce

  Faydalı bir yazı teşekkür ederim.

  Okyar Atilla
  2 yıl önce

  Sevgili Fatih dostum, sonunda Sebahattin sana da kalemi aldırdı. İş yerini, çalışma tarzını bilen biri olarak bu konu da ancak senden dinlenir ve okunurdu. Öncelikle emeğine sağlık. Yazdıklarının hepsine katılıyorum. Bir çok tanınmış stok fotoğraf sitesinde “katılımcı” olarak hesabım olmasına rağmen fotoğraf yükleme kısmına tam da senin dediğin detaylı, öz verili çalışma temposunu oluşturamadığım için geçiş yapamıyorum. Açıkcası fotoğraf yüklesem de bu derya deniz içinde ön plana çıkmak da ayrı bir dert. İşin ticari yanı çok farklı bir çalışma istiyor. Bunun için de öyle veya böyle ya stüdyoda olmalısın ya da evinde stüdyo benzeri bir mekan oluşturmalısın. Yani fotoğraf çekerken aradan yapıvereyim denilecek bir iş değil. Muhakkak manzara, doğa, makro ve vahşi yaşam fotoğrafları da talep görüyordur. Stok sitelerinden izlediğim reklama yönelim kurgu fotoğraflarına talep daha çok oluyor. Firmaların aynı konu da bile birbirinin tekrarı olmayan fotoğraf arayışı bir avantaj olabilir.

  Yani uzun lafın kısası zor iş ve her zaman bulunduğun yer olan Arthenos’a tekrar hoş geldin.

  Görüşmek dileğiyle
  Sevgi ve saygılarımla

  Okyar Atilla
  Yorumun sahibi  Fatih Özkadir
  2 yıl önce

  Evet biliyorum. Açıkca yazayım da anlaşılsın; sen sektörünün gereği olan öz verinin ötesindesin.

  Zeynep K.C.
  Zeynep K.C.
  2 yıl önce

  Fatih bey hoşgeldiniz
  İyi işler emek vermeden çıkmıyor
  Yazının sonundaki video bunu açık anlatıyor aslında
  Tecrübelerinizi açıkça bizlerle paylaştığınız için teşekkür
  Emeklerinize sağlık

  Zeynep K.C.
  Zeynep K.C.
  Yorumun sahibi  Zeynep K.C.
  2 yıl önce

  Bu kadar emeğin karşılığının çeyrek sent olması ayrı bir konu 🙁

  Resit Mentesoglu
  Resit Mentesoglu
  2 yıl önce

  Emeginize saglik, bir solukta okuyuverdim. Dizinin devamini merakla bekliyorum.
  Tekrar tesekkur ederim.

  Mustafa Ç
  Mustafa Ç
  2 yıl önce

  Ufak bi düzeltme shutterstock artık pasaport istemiyor. Yıllar önce bende bu pasaport istemesi sebebi ile başlıyamamıştım ama şuan nerdeyse 1 yıldır pasaportsuz kayıt olabiliyorsunuz. Teşekkürler deneyimlerinizi bizimle paylaştığınız için

  Fethiye
  Fethiye
  1 yıl önce

  Iyi günler, stok fotoğraflarda kitap fotoğrafıni yazari ve ismi gozukecek sekilde yukleyip editoryal koymak sıkıntı olusturur mu? Sitenin onay verdiği tüm fotoğraflarda artık sıkıntı çıkmaz diyebilirmiyiz.

  Fatih
  Fatih
  Yorumun sahibi  Fethiye
  1 yıl önce

  Site onay vermişse zaten sorumluluk sizden gitmiştir. Ayrıca Coca Cola fotoğrafı bile varsa kitap görseli sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

  can berk
  can berk
  1 yıl önce

  merhaba yeni başladım 4 aydır yaklaşık 1usd gelirim olabildi ancak illustration dışında fotoğraf da çekmek istiyorum başlangıç için kamera öneriniz varmıdır.?

  Zeynep
  Zeynep
  8 ay önce

  Merhaba stok fotoğraf siteleriyle ilgili bir sorum olacak aslında shutterstock sitesiyle. Bu siteye görsel yükledim ama sonra katılımcıların banka hesaplarından para çektiğini okudum bir çok yerde hesabımı silmek zorunda kaldım. Üye olurken hiç karşıma bununla ilgili sitenden bilgilendirme yapılmadı bu konuda bildiklerinizi paylaşmanızı istiyorum bir de ücretli üyelik istemeyen yani aylık ya da yıllık katılımcının hesabından para çekmeyen bir stok site var mı bu konuda da bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkür ederim

  Makale yazarı

  Fatih Özkadirhttp://fhfotografcilik.com
  Fh Reklam Fotoğrafçılığı ve Görsel Danışmanlık sahibi, Türk Dili ve Edebiyatı mezunu. Hayatını ‘’Işık’’ öğrenmeye adamış bir fotoğrafçı. Stüdyosunda ışıklarla oynarken çelik çomak oynayan pasaklı çocuklar kadar mutlu...

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  29
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x