Ana Sayfa ÜRÜN İNCELEME Kameralar Canon EOS R İle İlk Aynasız Sistemini Anons Etti

Canon EOS R İle İlk Aynasız Sistemini Anons Etti

-

Nikon’un yeni Z aynasız kamera sistemlerini duyurmasının üstünden henüz birkaç hafta geçtikten sonra Canon da, kendinden beklenilen Canon RF aynasız kameralarını piyasaya sürdü. Bu hamle ile Canon, “Canon EOS R” modeli ile aynasızlar kategorisindeki ilk kamerasını duyurmuş oldu. EOS R ilk bakışta, görüntü sensörü ve diğer birçok özellikleriyle Canon 5D Mark IV’ün kompakt bir aynasız versiyonu gibi duruyor. Kamerada, yüksek ISO performansı sunacağı vaat edilen, 100 – 40,000 Doğal ISO aralığında 30.4 MP tam kare CMOS sensörü bulunuyor.

Canon, şu ana kadar anons edilen herhangi bir kamerada şimdiye kadar görmediğimiz en yüksek seviye olan 5,655 adet odak noktasına sahip faz algılamalı bir otomatik odaklama sistemi sunuyor. Bunun için Dual Pixel CMOS AF teknolojisinden yararlanılmış. Canon 5D Mark IV’deki saniyede 7 kare sürekli çekim hızına çıkan tam zamanlı otomatik netlemeli çekim sayısı Canon EOS R‘de, “AF kilitli” olacak şekilde saniyede 8 kare sürekli çekim hızı sağlıyor, AF kilitli olmaz ise bu sayı 5 FPS’ye düşüyor. AF kilitli olduğunda, Pozlama seri çekime başladığı ilk karedeki değerlerde kilitleniyor, takip ettiğiniz konu bu kareden sonra daha aydınlık ya da daha karanlık bir bölgeye hareket ederse, AF netleme yapmaya ve konuyu takip etmeye devam ederken, pozlama ilk karedeki sahne değerlerinde kilitli kaldığından, takip eden kareler çok veya az pozlanmış olabiliyor. Eğer pozlamanın da her karede yeniden hesaplanması isteniyorsa, bu durumda seri çekim sayısını 5 FPS’ye düşürmek gerekiyor.

Canon EOS R İlk Aynasız Sistemini Anons Etti

Canon EOS R’de UHS-I yerine UHS-II SD kart yuvasının kullanılmasıyla Canon bu yeni aynasızda kesintisiz 47 görüntüyü kaydedebilen tampon bellek kapasitesine sahip oldu. Böylece kamera daha uzun sürelerde çekim yapabilir hale geldi. LCD ekran 3.2″ olarak aynı kalmasına rağmen, çözünürlüğü biraz yükseldi ve Canon 6D Mark II’deki gibi tamamen eğilebilen dokunmatik bir ekrana dönüştü. Canon EOS R, toplam 3.69 milyon noktalı, %100 vizör kapsama alanı ve 0,76x büyütme oranına sahip yüksek çözünürlüklü elektronik vizöre (EVF) sahip. Tam magnezyum alaşımlı yapısı ve hava sızdırmazlığı ile birlikte nispeten kompakt bir yapıya sahip olan EOS R, 580 gram ağırlığında, hafif ve kompakt bir aynasız fotoğraf makinesi. Kısacası, özellikle Canon kullanıcıları arasında popüler olabilecek, oldukça iyi bir fotoğraf makinesi gibi duran Canon EOS R, USA’da 2,300 USD satış fiyatıyla dikkat çekiyor.

Canon EOS R genel özellikleri

Kamera ÖzellikleriCanon EOS R
Bayonet Çapı54.0 mm
Bayonet Flaş Mesafesi20.0 mm
Sensör Çözünürlüğü30.4 MP
Sensör TipiCMOS
Sensor Size36.0 x 24.0mm
Low-Pass FiltreVar
Sensör Piksel Boyutu5.36µ
Görüntü Boyutu6,720 x 4,480
Görüntü İşlemciDIGIC 8
Doğal ISO HassasiyetiISO 100 – 40,000
Vizör TipiOLED (Elektronik / EVF)
Vizör Kaplama Alanı ve Büyütme% 100, 0.76x
Dahili FlaşYok
Flaş Senkron Hızı1/200
Depolama Ortamı1x SD (UHS-II)
Seri Sürekli Çekim HızıMax. 8 FPS AF kilitli, 5 FPS Full AF
Göz Takip AFVar, Yalnızca tekli çekim modunda
Tampon Bellek Kapasitesi (RAW)Max. 47 kare, UHS-II kart ile
Deklanşör Ömrü150,000 çekim
AF Nokta SayısıSeçilebilir 5655 AF noktası
Max. Video Çözünürlüğü3,840 x 2,160 (4K) @ 30 FPS’e kadar
4K’da Video Krop1.74x
HDMI Çıkış4:2:2, 10-bit
LCD Ölçüsü ve Tipi3.2″ Eğimli Dokunmatik LCD
Dual Piksel AF / RAWEvet / Evet
LCD Çözünürlüğü2,100,000 Nokta
Wi-Fi / BluetoothVar / Var
Pil Ömrü (CIPA)En az 350 (Yalnızca vizör mode),
Max. 560 (Eko mode ve Güç tasarufu etkin iken, yalnızca arka LCD)
Hava Sızdırmaz GövdeEvet
Ağırlık (Yalnızca Gövde)580g
Boyutları135.8 x 98.3 x 67.7mm
USD Satış Fiyatı2,300 USD yalnızca gövde

Canon EOS R İlk Aynasız Sistemini Anons Etti

Gövde içi görüntü sabitleme sistemi IBIS ile devam etmeye karar veren en büyük rakibi Nikon’un aksine, Canon, ne yazık ki lens tabanlı görüntü sabitleme ile gitmeye karar vermiş. Diğer tüm kamera üreticileri şimdiden kamera gövdelerinin en azından bazılarında IBIS’i kullandığı halde, Canon’un kendi EF / EF-S / EF-M ve RF kameralarının hiçbirinde bunu yapmaması biraz şaşırtıcı. Bu, belki Canon kullanıcıları için büyük bir endişe kaynağı olmasa da, piyasadaki diğer sistemlerle karşılaştırıldığında önemli bir dezavantaj bence.

Canon EOS R İlk Aynasız Sistemini Anons Etti

Canon son zamanlarda ürettiği birçok objektife Görüntü Sabitleme IS ekliyor, ancak yine de hala birçoğunda IS eksik. Örneğin, yeni duyurulan RF bayonetli dört yeni lensin sadece ikisinde Görüntü Sabitleme IS var.

İlk bakışta göze çarpan önemli şeylerden bir tanesi, Canon’un, EOS R modeli için bazı ilginç tasarım kararları alması. Kameraya üstten bakıldığında, derin ve rahat bir kavrama kolaylığı getiriyorken, ergonomisi Canon 5D Mark IV’e göre biraz değişmiş. Her şeyden önce, Nikon Z serisi fotoğraf makinelerine benzer şekilde, Canon EOS R kameranın üst kısmında, kamerada ne yaptığınıza bağlı olarak bilgileri değiştiren bir OLED ekrana sahip. İkincisi, PASM kadranı soldan kaldırılmış, onun yerine Açma / Kapama anahtarı gelmiş. OLED ekranın sağına yerleştirilmiş, ortadaki “Mode” tuşu çok fonksiyonlu bir kadran ile değiştirilmiş. Üst kadran daha önceki gibi, ancak Beyaz Dengesi, Sürücü / AF Modları ve ISO gibi ayarları değiştirmek için artık üç ana işlev düğmesi yok. Bunun yerine, üst kısıma dağıtılmış üç tane düğme var: Işık, Kırmızı video kayıt düğmesi ve “LOCK” düğmesi. DSLR kullanımına alışkın olan Canon kullanıcıları için buna alışmak biraz zaman alacaktır.

Canon EOS R İlk Aynasız Sistemini Anons Etti

Kameranın arka kısmında da büyük değişiklikler var. Kamera, LCD ekranın solundaki düğmeler sayesinde Canon 6D Mark II’ye benziyor, ancak diğer bazı butonların konumları tamamen değişmiş. MENU düğmesi hala vizörün sol tarafında olmasına rağmen, Nikon’un fotoğraf makinelerinde yaptığı gibi, INFO düğmesi LCD’nin sağ tarafına taşınmış. Bir başka ilginç özellik ise çok fonksiyonlu “< >” dokunmatik yatay buton olmuş. Bu, başka bir kamerada daha önce hiç görmediğimiz yepyeni bir özellik. Çok işlevli bu yatay buton, hızlı bir şekilde ISO geçişi gibi her tür ayarı yapmak için özelleştirilebilen, dokunmatik bir çubuk. Canon kullanıcılarının yıllardır kullandıkları geleneksel döner kadran / kontrol çarkı yeni tasarımda da yerini almış ve Nikon’un yıllardır yaptığı gibi bir çoklu seçici buton ve bir orta düğme ile değiştirilmiş. AF-ON butonu da biraz aşağıya ve sağa doğru taşınmış ve Canon DSLR’lerinde gördüğümüz boyutlara göre biraz büyümüş. Bunlara ek olarak, hem oynatma hem de zum düğmeleri, fotoğraf makinesinin arkasındaki farklı alanlara taşınmış.

Canon EOS R İlk Aynasız Sistemini Anons Etti

Fazla değişiklik görmeyen tek şey, Canon’un menü sistemi olmuş.

Canon, EOS R’nin tasarımını tamamen elden geçirmiş gibi görünüyor, yepyeni bir his ve ergonomi yaratmak için baya bir emek harcanmış. Böyle yapması hem iyi hem de kötü olmuş; İyi olmuş, çünkü çok fonksiyonlu bar gibi özellikler sayesinde kamera daha ergonomik hale gelmiş, Kötü olmuş, çünkü aynasız bir sisteme geçerken fazla zorlanmak istemeyen mevcut Canon DSLR kullanıcıları için zor olabilir. Bu değişiklikleri ve EOS R’nin bu alandaki yol haritasını görmek beni heyecanlandırıyor.

Canon EOS R İlk Aynasız Sistemini Anons Etti

Kameranın pil ömrü CIPA verilerine göre 350 çekim olarak değerlendiriliyor, bunun sahadaki gerçek kullanımın en düşük tahmini olduğunu unutmayın. Canon, güç tasarrufu modu açık durumda iken, Elektronik vizör yerine arka LCD ekranı kullanmanın tercih edilmesi durumunda, görüntü incelemesi gibi şeyler kapatıldığında, tek şarj ile 560 görüntü alabileceğimizi söylüyor.

Canon EOS R İlk Aynasız Sistemini Anons Etti

EF lensleri EOS R üzerinde kullanmak isteyenler için Canon, toplamda üç farklı adaptör geliştirdi, ki bu da çok ilginç bir fikir.

Canon EOS R İlk Aynasız Sistemini Anons Etti
EF-EOS R Adaptör

Canon EOS R İlk Aynasız Sistemini Anons Etti
EF-EOS R Kontrol Halkalı Adaptör

Canon EOS R İlk Aynasız Sistemini Anons Etti
EF-EOS R Filtre Yuvalı Adaptör

İlk adaptör, EF lensleri EOS R yuvasına dönüştürmek için standart bir adaptör. İkinci adaptör, lens ayarlarını yapmak için bir kontrol halkasına sahip. Üçüncü adaptörde bir filtre yuvası bulunuyor ve böylece lens ile kamera arasına Kademeli ND veya polarize gibi filtreler yerleştirilebiliyor.

Canon EOS R İlk Aynasız Sistemini Anons Etti

Canon EOS R ile birlikte, yeni RF bayonet için toplam dört lens duyurdu:

  1. Canon RF 28-70mm f / 2L USM,
  2. Canon RF 50mm f / 1.2L USM,
  3. Canon RF 35 mm f / 1.8 Makro IS STM,
  4. Canon RF 24-105mm f / 4L USM IS.

Bu, hem meraklıların hem de profesyonellerin ihtiyaçlarına hitap eden çok sağlam bir seri olmuş ve ilk iki pro seviyesinde lens özellikle Canon için önemli.

Canon EOS R İlk Aynasız Sistemini Anons Etti

Büyük, ağır ve pahalı olmasına rağmen, Canon RF 28-70mm f/2L USM, türünün ilk örneği, daha önce hiç bu kadar hızlı diyaframa sahip standart bir zoom lensi olmadı, Canon’un kesinlikle Nikon’un Z 58mm f/0.95 Noct değerine benzer çok fiyakalı bir objektifi. Canon, bir EF 50mm f/1.2L lensi varken, yeni RF sürümü genel performans açısından farklı bir seviyede olacağı, RF 35m f/1.8 Makro IS STM’nin, hafif ve kompakt stabilize bir seçim olduğu ve 24-105mm f/4L IS USM’nin, Canon kullanıcıları için mükemmel bir çok amaçlı lens olduğu belirtiliyor. Şüphesiz, Canon RF lensleri çok güçlü bir dizi oluşturacak ve baya ses getirecek görünüyor!

Sonuç

Canon EOS R kamera, fotoğraflar için 100–40000 ve video için 100–25600 arasında standart bir ISO duyarlılık aralığına sahip, 4K video çekimi için ISO aralığı 100–12800. EOS R kameranın dikkat çekici düşük ışık AF performansı ile birleştirildiğinde karanlık ortamlarda bile video çekimi mümkün.

EOS R’nin AF sistemi, dokunmatik seçilebilen 5.655 AF noktası sunuyor, AF kırpma veya film modunda çekim yaparken veya kullanılan objektifin tipine ve kamera ayarlarına göre kullanılabilir AF noktaları azalabiliyor. Bir odak alanı, yaklaşık %88 yatay, %100 dikey AF noktalarından oluşuyor. Fotoğraf çekiminde RF lensleri kullanırken ve EF objektifleri ile bu AF sistemi, konunun çerçevede konumlandığı yerden bağımsız olarak hızlı ve doğru odaklamayı sağlıyor, bu da yine kullanılan lense göre değişebiliyor.

Canon’un söylediğine göre, EOS R’nin AF’si, gece fotoğrafçılığı veya çok düşük ışık koşullarında diğer AF sistemlerinin şaşırabileceği, -6 EV ışıkta çalışabiliyor. Tabi bu, çok geniş diyafram açıklığına sahip lensler kullanıldığında elde edilebiliyor. Bu ultra hassas AF, ışığın çok sınırlı olduğun durumlarda bile net bir şekilde çekim yapmak için EOS R’nin Elektronik vizörü ile birlikte çalışıyor.

Yine Canon’a göre, EOS R kameranın yüksek hassasiyetli Dual Pixel CMOS AF sistemi, 0.5 saniye gibi dünyanın en hızlı AF odaklama hızına sahip. Bu, çok hızlı hareket eden konulara doğru ve kararlı odaklanabileceği anlamına geliyor.

EOS R kamera ile otomatik fokus, uyumlu f/8 ve f/11 objektiflerle kullanıldığında bile tüm görüntü alanının üzerinde çalışıyor. Bu da, Canon EOS R’nin daha küçük diyafram açıklığına sahip objektifleri kullanarak keskin bir netlik elde edebilmesi anlamına geliyor ve hatta neredeyse tüm objektiflerin tele-dönüştürücüler ile sorunsuz AF yapmasını sağlıyor.

Siz de bu konudaki görüş, bilgi ve yorumlarınızı, aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.
avatar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bana bildir
Hulki Salih Durmaz
Ziyaretçi
Hulki Salih Durmaz

Hocam merhaba
IBIS yok evet ama Canon yine süper bir kamera yaptı bence. Bu makine 5D mark 4 modelini öldürecek. Eos R 2300 dolar 5D4 ise 3000 dolar. İkisi de aynı sensöre sahip ve her ikisi de 4k kayıt yapıyor. Eos R dönebilen ekran nedeniyle avantajlı. Bu kadar basit. Bu makine daha düşük bir fiyata yeniden paketlenmiş bir 5D4 olmuş.
Canoncular Eos R yi kesin satın alırlar çünkü Eos R özellikle video için birçok açıdan 5D4’ten daha iyi bir kamera. Ama Nikon Z7 nin D850 ye göre avantajı pek yok. D850 nin AF sistemi hız ve doğrulukta hala üstün. Bu yüzden Canon ibis olan nikon un aynasızından daha iyi bir kamera yapmış. Bunu nikon kullanıcısı olarak söylüyorum.

Cihangir Y
Ziyaretçi
Cihangir Y

Canon un üst segment DSLR kameralarıyla rekabet etmemek için özenle tasarlanmış hoş bir aynasız işte o kadar.

Huseyin catikkas
Ziyaretçi
Huseyin catikkas

Ben insanlardaki bu aynasiz merakini anlamiyorum. Nerdeyse her gun yeni bir aynasiz kamera anonsu yapiliyor. Uzun zamandir 5dm2 ile çekim yapiyorum. Yazik degilmi bu kadar paraya amerikada 2300 dolar kim bilir bizde kac olur. Dediginiz cok dogru fotografi once goz cekiyor kamera degil. Simdi bu aynadizlarin en pahalisini alinca ben 5dm2 den daha iyi fotograf cekecekmiyim hayir. Sizin ki gibi yazarlarda buna katkida bulunuyor kusura bakmayin.

Okyar
Ziyaretçi
Okyar

Son cümlenize kadar katılıyorum. Kapitalizmin temeli sürekli tüketimi körüklemek. Ancak bu sitede türkçe olarak teknik özelliklerin açıklanması ve tanıtımı yorumsuz yapılıyor. Yazarın emeğine haksızlık yapmayalım. Saygılar.

Huseyin catikkas
Ziyaretçi
Huseyin catikkas

Okyar bey tesekkur ederim. Sebahattin hocama saygisizlik yapmam cunku kendisinin uzun zamandir baska bir forumdan takipcisiyim. Galiba ilk yorumumdaki son cumle gereksiz olmus kabul etmeliyim. Saygilar

OSMAN G. ALPHAN
Ziyaretçi
OSMAN G. ALPHAN

Lensleri muhteşem, gövdesi ise beklentileri bir nebze doyuran, Canon’un önce crop aynasızı çıkarıp biraz tecrübe kazanayım, sonrada yavaştan ff aynasıza geçeyim politikasının bir ürünü… Canon isteseydi ta A7 zamanında Sony’nin karşısına geçip, aynasız ff çıkarırdı, 1.si aynasız tecrübesi Sony kadar yoktu, 2.si aynalı sistemlerin efendisi konumundayken kendi ayağına sıkamazdı… Sonuçta Canon’dan bahsediyoruz, Canon’da (hatta Nikon’da) öyle efsane lensler var ki Sony onları ancak hayal edebilir… Mesela 200mm f1.8 gibi (diğer adıyla Sauron’un gözü :))…
Dolayısıyla Canon aynalı evrenini birden bire terk edemez, yumuşak bir geçiş yapacak… Önce crop aynasızlarla kendini ve piyasayı yetiştirdi, sonra da a7ii/a7iii seviyesine yakın bir ff aynasız çıkardı… a7riii’ün tahtını sallamadı bile… Çünkü sallayamayacağını biliyordu… Şimdi alınır mı sorusuna gelirsek, lensleri için bile alırdım; abi 28-70 f2 nedir yahu 🙂 Ff’de f2’den bahsediyoruz… Crop gövdeler ile ff gövdeler arasında f2 aynı şey değil diye biliyorum… Yani ff’de f2 diyaframı yakalaması için crop gövdede f2’nin altına inmesi lazım değil miydi… Yani ff gövde için 28-70 f2 efsane değil mi… Diğer lenslerde harika değil mi? 50 f1.2’de -ev6’da netleme yapmakta harika ayrıca… Canon en iyi yaptığı işe yani lenslere asılmış, gövde konusunda ise tecrübe/inovasyon kazanmaya devam etmek istiyor… Son olarakta piyasada aynalı sistemler düşmeden aynalı sistemleri yükseltmeyecek… Yani ben o lenslerin hatırına alırdım…

Öner BÜYÜKYILDIZ
Ziyaretçi
Öner BÜYÜKYILDIZ

Sular ısınıyor, rekabet kızışıyor. Ancak tüketici lehine değil maalesef. Ortada bir rekabet ortamı oluşup, bunun tüketici lehine fiyatlara yansıması gerekirken, firmalar anlaşmalı bir şekilde yeni ürünlerini birbirine yakın özelliklerde ve peş peşe piyasaya sürüyorlar. Ve fiyatlarından da taviz vermiyorlar.
Ben onlara yetişemem de, onlar bana kadar bi düşsün hele bakalım. Hayırlısı 🙂

ÖZEL MAKALE

Tilt-Shift Lens nedir, nasıl çalışır ve ne amaçla kullanılır?

Tilt-Shift Lens nedir, nasıl çalışır ve ne amaçla kullanılır?
Bize şimdiye kadar ne öğretilmişti; Alan derinliğini belirleyen en önemli faktör diyafram açıklığıydı, öyle değil mi? Peki size "f/2.8 diyafram ile fotoğraf çeksek dahi önden arkaya her yer net olabiliyor" desem? Evet olabiliyor!

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Kamusal alanda fotoğraf görgü kuralları

Profesyonel Fotoğrafçı Olmamanın Dayanılmaz Hafifliği

Yolda yürürken Temel'in yolunu hırpani bir adam kesmiş "Allah rızası için, acıyın şu fakire" demiş. Temel, acıklı acıklı adama bakmış "Çok aciyrum sana uşağum" demiş ve yürümeye devam etmiş.

POPÜLER İÇERİKLER

Fotoğrafın önemli ve ilgi çekici el sanat dalı: Çömlekçilik

Fotoğrafın önemli ve ilgi çekici el sanat dalı: Çömlekçilik

Anadolu’da çömlek yapımı çok önemli yer tutar. Tarihte çömlek ve çeşitleri günlük hayattan ziynet eşyasına kadar çok değişik kullanıma sahipti. İş fotoğrafa gelip dayandığında bize cazip gelen hala ilkel yöntemlerle bu el sanatını sürdüren yörelerdir. Gökeyüp kadınlarını çömlek yaparken etrafı görmüyorlar. Elleri inanılmaz bir maharetle çömlekleri oluştururken bir taraftan da sizinle, orada olduğunuzu düşünmeden sohbet ediyorlar.
Arthenos | Diyafram nedir, fotoğrafta diyafram ayarları nasıl yapılır, alan derinliği nedir, ISO nedir, perde hızı nedir, doğru pozlama nedir

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

ISO Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler?

ISO Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler?

Tekin Ertuğ

Tekin Ertuğ ile fotoğraf üzerine söyleşi