Ana Sayfa ÜRÜN İNCELEME Kameralar Nikon Z Kameralar Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Nikon Z Kameralar Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

-

Bildiğiniz gibi Nikon, hem Z6 hem de Z7 aynasız fotoğraf modelleri olmak üzere Nikon Z Kameralar serisini duyurdu. Bu kameralarla ilgili bundan önce birçok makale yayınladım, bunlara blogumdaki “Kameralar – Ürün İnceleme” sayfasından ulaşabilirsiniz. Artık bu kameralara daha yakından bakmamız ve en önemli özelliklerden bazılarının üzerinden detaylıca geçmemizin zamanı geldi. Şüphesiz, Nikon aynasız sistemi Nikon tarihinde en çok beklenen sürümlerden biri oldu. Ve Nikon çok daha büyük çaplı bir Z bayonete geçtiğine göre, mevcut Nikon kullanıcıları yeni sisteme geçmeye değip değmeyeceğini merak ediyor olabilirler. Bu yazıda, Nikon Z kameralar hakkındaki tüm önemli özellikleri ayrıntılı olarak inceleyeceğiz ve DSLR muadillerine kıyasla ne sunacaklarını göreceğiz.

Baştan uyarmalıyım: Bu yazı tahminizden uzun olabilir, bazıları için sıkıcı teknik verilere sahip olabilir. Nikon Z kameralar ile ilgili duyumlara göre kaleme aldığım bundan önceki yazılarımdakilerin aksine, bu makalemdeki bilgiler gerçek verilere dayanmaktadır. Çünkü ürünlerin çıkmasından bu yana yeterince zaman geçti ve gerçekçi test sonuçları açıklandı.

Nikon Z Kameralar Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Kameranın en önemli ve ilginç özelliklerini inceleyip, bu yeni kameralardaki her şeyi tartışmaya ne dersiniz? Nikon’un resmi web sitesinde şu anda çoğunluğu düzeltilmiş olan bazı hatalar yaptığını görüyoruz. Örneğin, her iki kamera için video kayıt özelliği için “yaklaşık 15 dakikalık film kaydı” yazmışlardı, sonradan bunun bir yazım hatası olduğu söylendi. Son yapılan güncellemede bu ibare “yaklaşık 85 dakikalık film kaydı” olarak değiştirildi.

Bu, kayıt süresinde büyük bir fark demek! Nikon Z objektiflerinin hepsinin “S-serisi” olarak etiketlenmeyeceği ortaya çıkıyor, görünüşe göre S serisi, yüksek uç Pro seviye lenslere ayrılıyor olacak. Nikon, gelecekte S serisi olmayan lensleri de piyasaya sürmeyi planlıyor, bu da tüketiciler için bir merak konusu olacak.

Nikon Z6 ve Z7 arasında temel farklılıklar

İlk olarak, Nikon Z6 ve Z7 arasındaki ana farklılıklara hızlıca bakalım. İki kameranın özellikleri arasındaki en önemli farklar:

Kamera ÖzellikleriNikon Z6Nikon Z7
Sensör Çözünürlüğü24.5 Milyon45.7 Milyon
Low Pass FiltreEvetHayır
Resim Boyutu6000 x 40008256 x 5504
Seri Çekim Hızı12 FPS9 FPS
Baz ISOISO 100ISO 64
Nativ ISO HassasiyetiISO 100-51,200ISO 64-25,600
AF Odak Noktası273493
Pil Ömrü310 çekim/şarj330 çekim/şarj
Tavsiye Edilen Fiyat2,000 USD3,400 USD

Kameralar arasında göze çarpan birkaç fark var, ama en önemli fark fiyatları, Nikon Z6’nın fiyatı 2,000 USD, Nikon Z7 ise 3,400 USD seviyesinde. Bu fiyatlandırma pek çok fotoğrafçının satın alma kararını kesinlikle etkileyecek ve birçoğunun Z6’ya yönlenmesini sağlayacak, bu yüzden Z6’ya talebin uzun vadede Z7 seviyesini aşacağını tahmin etmek hiç de zor olmayacaktır.

Nikon Z Bayonet Geldi

Nikon’un özel etkinliğindeki canlı yayınını görme şansınız olduysa, yeni Nikon Z bayonetine ne kadar dikkat çekildiğini fark etmişsinizdir. Gerçekten de, Nikon, f/0.95 kadar hızlı olabilen modern objektif tasarımlarını barındıracak kadar büyük, geleceğe hazır bir bayonet yapmak için bir iddialı bir yola girdi. Nikon F neredeyse 60 yaşına bastı ve objektif tasarlarken çeşitli zorluklarla karşılaşan Nikon, artık gelecekte yeni bir bayonetle ilerlemeye karar verdi.

Nikon Z Kameralar Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Yeni Nikon Z bayonet, 55mm’lik iç çapı yani boğaz boyutu sayesinde selefi F bayonetten çap olarak %17 daha büyük. Bu, 16mm’lik bir flanş mesafesiyle birleştiğinde Nikon’un F bayonet için tasarlanmasında çok daha zor olan lensleri kolaylıkla tasarlamasına olanak tanıyacak. İleriye dönük olarak Nikon, Z bayonet alanında oldukça fazla Ar-Ge faaliyeti gerçekleştirecek ve bu da bize yeni Nikon Z objektif yol haritasında da yer alan Nikon Z 14mm geniş açı lensler gibi bir dizi harika seçenekler sunuyor. Nikon Z, 30mm f/4, 70-200mm f/2.8 profesyonel sınıf lenslerden 58mm f/0.95 ve 50mm f/1.2 gibi hızlı prime lenslere kadar uzanan bir yol haritası sunuyor. Şu anki hızda, Nikon, Z sistemi için her yıl 4 ila 6 adet S serisi lens gibi üst düzey objektifler ve bunlara ek tüketici sınıfı lensler sunmayı planlıyor.

Nikon’un ilk gövde içi görüntü sabitlemeli IBIS kameraları

Kuruluşundan bu yana Nikon hiçbir zaman gövde içi görüntü sabitleme (IBIS) sistemine sahip bir fotoğraf makinesine sahip olmamıştı, bu da şirketi sürekli olarak VR lensler üretmeye itti. Nikon Z6 ve Z7 aynasız kameralar, Nikon tarihindeki ilk IBIS kameraları olarak yer alıyor.

Nikon Z Kameralar Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey
5 aksis IBIS gövde içi görüntü sabitleme sistemi

Bugün itibariyle, ortaya çıkan üç Nikon Z lensi olan 24-70mm f/4, 35mm f/1.8 ve 50mm f/1.8 lenslerin tümü Titreşi azaltma / Görüntü sabitleme özelliğine sahip değiller, çünkü kamera IBIS ile daha iyi bir iş çıkarıyor. Ancak Nikon, Nikon Z 70-200mm f/2.8 gibi daha uzun odaklı lensler çıkarmaya başladığında, bu objektiflerde de titreşim azaltma VR özelliğini göreceğiz ve sistem aynı anda hem IBIS hem de VR’den faydalanabiliyor olacak. Bu daha önce Nikon’da hiç görmediğimiz ama şu anda 2 yıla yakındır kullanmakta olduğum Olympus OM-D EM-1 MII kameram ve onunla birlikte M.Zuiko Pro objektif ikilisinde kullandığım mükemmel stabilizasyon seviyeleri demek.

Bir gün Nikon Z sistemine geçiş yapmak istersem bunun en temel nedeni, kullandığım tüm F bayonet objektifleri IBIS sayesinde sorunsuz kullanabilmek olacaktır. Z7 üzerindeki NOCT-NIKKOR 58mm f/1.2’nin monte edilmesini sabırsızlıkla bekliyorum! Buna ek olarak, konuya %100 oranında odaklama yapabilmek aynasız sistemin küçümsenmemesi gereken büyük bir faydası bana kalırsa.

Nikon Z Kameralar Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Hassas manuel odaklama ve Elektronik Vizör EVF avantajları

Yakınlaşmaktan ve konuya odaklanmaktan bahsetmişken, bir DSLR kullanıcısıysanız ve Nikon 85mm f/1.4G gibi hızlı lensleri kullandıysanız, bir konuya net bir şekilde odaklanmanın ne kadar zor olabileceğini biliyorsunuzdur. Ve eğer manuel odaklanan objektifleri kullanmayı denediyseniz, bu daha da zorlaşır çünkü yeşil “odak” noktası, özellikle yüksek çözünürlüklü modern fotoğraf makinelerinde sizi sıkça yanlışa götürür. Böyle durumda, farklı odaklarda bir çok görüntü alabilmek için çok fazla kare çekilir, bu da çok fazla zaman ve hafıza kartı alanı israfına neden olur. Bazı DSLR kullanıcıları, odaklama için daha kullanışlı şeylerin yollarını ararlar, zira optik vizörler bir nesnenin düzgün bir şekilde odaklanabilmesinde yeterli ayrıntının görülebilmesi için yeterli büyütmeye sahip değildir. Bu durum DX yani APS-C DSLR fotoğraf makineleriyle çekim yaparken daha da kötüdür, çünkü onların vizörleri daha küçüktür!

Aynasız kameralarda, vizör büyütme veya odak ekranlarını değiştirme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz, çünkü elektronik vizörde (EVF) konuya doğrudan yakınlaşabilir, odağınızı gerektiği gibi ayarlayabilir, ardından fotoğrafınızı dilediğiniz gibi net çekebilirsiniz. Bu, net odaklı görüntülerin oranını önemli ölçüde artırabilmeniz anlamına gelir.

Buna ek olarak, nesnenin “odaktaki” ​​alanının belirli renkteki çizgilerle / noktalarla vurgulandığı yerleri gösteren odak tepe noktası (focus peaking) ve vizörde görüntü oynatımı gibi şeylerde Elektronik vizörden yararlanabilirsiniz.

Yeni Nikon Z serisi fotoğraf makinelerinde “Pozlama Önizleme” düğmesi bulunmaz. Bunun nedenini merak ediyor musunuz? Bu düğme DSLR kameralarda, kameraya yeterince ışık sağlayabilmek için lensin diyaframını mümkün olabilen en açık diyafram değerine kadar açar. Aynasız kameralarda, bir pozlama önizleme düğmesine gerek yoktur, çünkü elektronik vizör yakayacağınız her şeyi tam olarak görüntüler. Görüntünün neye benzediğini görmek istediğinizde, diyafram değerini ayarlayarak ne kadar bir Alan derinliği oluştuğunu tam olarak görebilirsiniz. Son olarak, Elektronik vizörler Optik vizörlerden çok daha fazla bilgi gösterebilir ve bu bilgilerin bir kısmı sahada çok işinize yarayabilir. Örneğin, çekimi yapmadan önce histogramı görüntüleyebilirsiniz ve hangi odaklama modunu seçtiğinizi merak ediyorsanız artık gözlerinizi vizörden ayırmanız gerekmez, bu bilgilerin tümü Elektronik vizörde yer alır.

Hem Nikon Z6 hem de Z7 aynasız kameraların tüm bunları yapmanıza izin verecek yüksek çözünürlüklü elektronik vizör ekranları var. Sanırım, odaklama ve görüntü oynatma için elektronik vizörü kullandığımızda optik vizöre geri dönmek zor olacaktır.

Artık Lens Kalibrasyonu yapmak yok!

Nikon Z kameralar artık, Nikon DSLR’lerde şimdiye kadar gördüğümüz geleneksel Faz Algılama Otofokus Sistemi‘ne kıyasla çok farklı çalışan sensör-hibrit otofokus sistemine sahipler. Bu sistemde temel olarak ilerideki tüm AF mikro ayarlama sorunlarını ortadan kaldıran ikincil bir aynaya gerek yoktur! Nikon, sensör üzerinde faz algılama piksellerini birleştirerek, ikinci bir odaklama sistemine gerek duymadan görüntü sensörüne odaklama yapabilir.

Nikon Z Kameralar Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Ne yazık ki ben de dahil birçok DSLR kullanıcısı, belirli objektif grafiklerini ve yazılımlarını kullanarak lenslerini kalibre etmeye çalışarak çok zaman ve para harcarlar. Ve ne kadar uğraşırsanız uğraşın, tüm kalibrasyonlardan sonra bile, farklı odak uzunlukları ve kameralar için farklı kalibrasyon sonuçları kaydetmek imkansızdır.

Sensörlü otofokus sistemi ile Back/Front Fokus problemleri ve lens kalibrasyonu işlemini unutabilirsiniz! Bu yeni sistemin güzelliği, herhangi bir Nikon F mount lensini sorunsuzca kullanabilmemizdir, hepsi Nikon Z serisi kameralarla tutarlı bir şekilde odaklanacaktır.

FTZ Adaptör ve Nikon F lens uyumluluğu

Nikon Z serisi fotoğraf makinelerinde artık Nikon F objektiflerin kullanılabilmesine izin veren Nikon Z bayonetli “FTZ” adaptörü geldi. Bugün itibariyle, Nikon FTZ adaptörü toplamda 360 farklı çeşitte, çok eski klasik manuel odaklama lensleri de dahil olmak üzere tüm Nikon F bayonet objektiflerle çalışabilir duruma geldi. Ancak adaptörle otomatik odaklanan lens sayısı 90 ile sınırlandırılmış. AF-S, AF-P ve AF-I tipi lensler tam AF / AE kapasitesine sahip olacaklar. Ne yazık ki, FTZ adaptöründe bir vida sürücü AF özelliği yok, bu da herhangi bir AF-D lensinin sadece manuel odaklamayla sınırlı olacağı anlamına geliyor.

Nikon Z Kameralar Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Peki, FTZ adaptörüyle otomatik odaklamayı hangi Nikon F lensleriyle yapacaksınız? Lensiniz, “AF-S”, “AF-P” veya “AF-I” ise problem yok, her şey hazır demektir. Otomatik netleme yapamayacak tek lens tipi “AF-D” objektifleri olacaktır.

Nikon’un resmi sitesinde tam olarak AF / AE destekleyen objektifler şöyle yer alıyor:

  • FX veya DX AF-S Tipi G / D / E,
  • AF-P tipi G / E,
  • AF-I tipi D
  • AF-S / AF-I Tele dönüştürücüler.

Nikon markası haricindeki lensler FTZ adaptörü ile çalışabiliyor

Sigma, Tamron ve bunlar gibi diğer üreticilerin Nikon F bayonet üçüncü parti objektiflerini kullanıyorsanız, Nikon Z serisi fotoğraf makinelerinde bu objektifler de gayet iyi çalışıyorlar. Nikon DSLR’lerde olduğu gibi güvenilir bir şekilde çalışacaklarını söylemek zor, ancak eminim ki üçüncü parti üreticiler, bu objektiflerini gerektiğinde Nikon Z kameralara tam uyumlu hale getirmek için test edecekler ve yazılımlarını buna göre güncelleyeceklerdir.

Burada daha da önemli haber:
ÜÇÜNCÜ PARTİ BU OBJEKTİFLERİN NİKON’UN GÖVDE İÇİ GÖRÜNTÜ SABİTLEME SİSTEMİ IBIS İLE SORUNSUZ ÇALIŞABİLECEK OLMASIDIR.

Nikon FTZ Adaptörü, VR olmayan lensleri stabilize edecek

Yeni Nikon FTZ adaptörü ile eski objektiflere titreşim azaltma / görüntü sabitleme VR özelliğini ekleyebileceksiniz! Evet yanlış okumadınız bu doğru, hem Nikon Z6 hem de Z7 kameralar, 3 eksenli görüntü sabitleme (dikey eksende dairesel hareket “Pitch” / yatay eksende dairesel hareket “Yaw” ve sensörün kendi düzlemi üzerinde dairesel hareketi “Roll”) kullanan FTZ adaptörü, Nikon F objektifler için 5 durağa kadar stabilizasyon sağlayabiliyor. Şu andaki yalnızca “Pitch” ve “Yaw” özelliğinde olan Nikon VR objektifler “Roll” ekseninin ek faydasını elde edecek, bu da hem gövde içi görüntü sabitlemeden hem de objektif içi görüntü sabitleme VR ile eşzamanlı olarak ikisinden en iyi şekilde yararlanacak.

Nikon Z objektifleri 5 eksenli IBIS’in tam avantajını kullanacak

Nikon Z bayonet lensleri alırsanız, Nikon’un 5 eksenli IBIS’lerinden tam olarak faydalanabileceksiniz. Bu, Pitch, Yaw, Roll ve X / Y hareketlerinin kamera tarafından düzgün bir şekilde telafi edileceği anlamına geliyor.

Z6 ve Z7 model Nikon Z kameralar dahili flaş içermiyor

En yeni nesil Nikon DSLR’lere benzer şekilde, Z serisi aynasız kameralarda dahili flaş ünitesi yer almıyor. Nikon bu kameraları hava şartlarına dayanıklı ve sağlam hale getirmeye karar verdi, bu nedenle bu seçenek öncelikli olarak bu nedenle hariç tutuldu. Bazı fotoğrafçılar bu nedenle hayal kırıklığına uğradılar. Ben de dahil birçok fotoğrafçı, dahili flaşı kullanmıyor. Özellikle son birkaç yıl içinde çok uygun fiyatlı üçüncü parti seçeneklerin piyasaya çıktığı dikkate alındığında, bir flaş tetikleyicisi almak bence daha iyi sonuçlar üretiyor.

Flaş senkronizasyon hızını merak ediyorsanız, her iki kamera da 1/200 saniye ile sınırlı geliyor.

Nikon Z6 ve Z7’de hava sızdırmazlık özelliği bulunuyor

Nikon Z kameralar, tam magnezyum alaşımlı gövdeyle üretildiler ve aşırı sıcaklıklara ve sert hava koşullarına dayanabilecek şekilde tamamen hava geçirmezler. Bu kameraları yağmurda, sıfırın altındaki sıcaklıklarda veya tozlu ortamlarda kullanmayı planlıyorsanız, kameralar bu zorlu koşullardan başarıyla çıkabilecek, size harika dış mekan arkadaşları olacaktır.

Nikon, tıpkı Nikon D850’deki gibi, tüm düğmeler ve kadranlar da dahil olmak üzere kameraların birçok noktada sızdırmaz olduğu belirtiyor.

Z serisini bu anlamda henüz test etmedim ama Nikon D850 kameram için bunu net olarak onaylayabilirim. Üç gün önce seyahatim nedeniyle Alp’lerin eteklerinde çekilen bu fotoğrafımdan ne demek istediğimi anlayacaksınız!

Nikon Z Kameralar Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Nikon Z Kameralar Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Kameraların yanı sıra Nikon FTZ adaptörü de düzgün bir şekilde mühürlenmiş olduğundan, hava koşullarına karşı dayanıklı diğer lenslerle birlikte kullanmayı planlıyorsanız, fotoğraf makinesine su, nem veya toz bulaşması gibi herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Nikon Z7’de Low-Pass Filtre yok

Nikon D810 ve D850 gibi yüksek çözünürlüklü DSLR’lerine benzer şekilde Nikon Z7’de her çekimde maksimum ayrıntı sunmak için Low-Pass filtresi bulunmuyor. Z7, yüksek düzeyde keskinlik sunabiliyor ve S sınıfı lensleriyle mükemmel çözümleme gücüne sahip oluyor. Ancak, Low-Pass filtreye sahip olmamasından dolayı, kamera tekrarlanan dokuların fotoğrafını çekerken biraz moire verebilir. Bu konuda endişe duyuyorsanız, Lightroom ya da Photoshop’ta biraz zaman harcayarak bunun üstesinden gelebilirsiniz.

Bunun aksine Nikon Z6 bir Low-Pass filtreye sahip. Z6 üzerindeki detay miktarı Z7’deki kadar büyük olmayacak olsa da, 24 MP sensörde Low-Pass filtre bulundurmak bence de en iyi seçim olmuş, bu yüzden Nikon, D750 gibi diğer benzer tam karelerde de bunu yapıyor.

Hızlı EXPEED 6 İşlemci

Z6 ve Z7, yeni EXPEED 6 işlemciye sahip olan ilk Nikon fotoğraf makineleri. Bu sayede daha hızlı sensör okumaları için daha fazla veri işleme kapasitesine sahipler ve aşağıda açıkladığım gibi 4K video çekimi için oldukça kullanışlı olmuşlar. Nikon’un daha hızlı bir işlemciye geçmesi gerekiyordu, çünkü aynasız kameralar, sorunsuz elektronik vizör işlemi, odaklama, pürüzsüz görüntü oynatma gibi şeylerin üstesinden gelmek için çok daha fazla işlem gücüne ihtiyaç duyuyorlar. Nikon, çoğu üreticinin başlarda baya uğraştığı bu problemleri baştan gördü ve çok düzgün bir geçiş yapmayı başardı.

Hızlı açılış süresi

Aynasız kameraların çoğunda en büyük sorunlardan biri, kamerayı açtığınız andan ilk görüntüyü alana kadar geçen açılış ​​zamanıdır. Nikon Z7 modelinde, bu fotoğraf makinelerindeki başlangıç ​​zamanının diğer aynasız kameralarla karşılaştırıldığında etkileyici derecede düşük olduğu görülüyor. Kameranın açılmasını beklemek zorunda değilsiniz, kameranın Açma / Kapama düğmesini “Açık” konuma çevirdiğinizde LCD ve Elektronik vizör bir saniye içinde açılıyor. Kamera açıldığında, ek gecikme olmuyor, hemen çekim yapmaya başlayabiliyorsunuz.

Tam sensör okumasıyla 4K 10-Bit video çekimi

Hem Nikon Z6 hem de Z7 çok etkileyici video özelliklerine sahip. Her şeyden önce bu kameralar, gerçek 10 bit video (4: 2: 2) HDMI portu üzerinden (144 Mbps’ye kadar) çıkış yapabilen ilk Nikon kameralar. Bu, çok yüksek kaliteli 4K video kaydedebileceğiniz anlamına geliyor. İkincisi, her iki kamera da 30p’ye kadar 4K UHD (3840 x 2160) ve 120p’ye kadar 1080p HD (1920 x 1080) çekebiliyor. Üçüncüsü, Nikon Z6 tam sensörlü okuma ile 4K çekim yapabilirken, Z7 ile DX kırpma modunda da çekim yapmak mümkün. Dördüncüsü, her iki kamera da video ve ses kayıtlarını eşzamanlayabilmek ve geniş dinamik aralığı ve zaman kodunu yakalayabilmek için N-Log sağlıyor. Beşincisi, video kaydederken Nikon’un Aktif D-Lighting, Elektronik Titreşim Azaltma ve Odak Peaking gibi kamera içi özelliklerinin tümü kullanılabiliyor. Altıncısı, yeni Nikon Z bayonet objektiflerin sessiz çalışması ve pürüzsüz diyafram kontrolü sayesinde artık video kayıtlarını bozan yüksek sesli objektif seslerinden endişelenmenize gerek kalmıyor. Yedincisi, eğer 4K video çekiyorsanız ve bir fotoğraf çekmek istiyorsanız, deklanşör düğmesine basarak bunu yapabiliyorsunuz, böylece tam 8 MP’lik bir fotoğraf çekilecek ve video kaydı kesilmeyecektir. Son olarak, gövde içi titreşim azaltma IBIS video kaydederken de işlev görüyor, bu da harici stabilizasyon araçlarını kullanmak zorunda kalmadan tamamen stabilize edilmiş görüntülere sahip olabileceğiniz anlamına geliyor.

Yavaş çekim (Slow-Motion), 4K ve 8K Timelapse modları

Nikon Z6 yalnızca 4K Timelaps çekim yapabiliyorken, Nikon Z7 hem 4K hem de 8K zaman aralıklı yani timelaps çekebiliyor. Bunun nedeni, Z6’nın 8K çekim yapmak için yeterli çözünürlüğe sahip olmamasıdır. Yavaş çekim videosu kaydetmek isteyenler, kameranın yavaş hareket eden video özelliğini kullanarak Full HD formatında bunu yapabilirler.

Tanıdık ve detaylı menü yapısı

Daha önce bir Nikon DSLR kullandıysanız, tanıdık ergonomi ve menü sistemi sayesinde Z serisi kameralara geçişin çok kolay olduğunu göreceksiniz.

Nikon Z6 ve Z7 kameralardaki menü sistemi, Nikon D850 gibi fotoğraf makinelerinde olduğu gibi benzer bölümlere güzel bir şekilde yerleştirilmiş. Birincil menü bölümlerini “İzleme Menüsü”, “Fotoğraf Çekimi Menüsü”, “Film Çekimi Menüsü”, “Özel Ayarlar Menüsü”, “Ayarlar Menüsü”, “Rötuş Menüsü” ve “Menüm” olarak bulabilirsiniz. Diğer tüm Nikon DSLR’lerde olduğu gibi, her şey düzgün bir şekilde organize edilmiş ve kolayca bulunabiliyor, bu yüzden kullanımı hemen hemen aynı. Ancak, IBIS gibi daha fazla özelliklerin bulunması nedeniyle fazla menü seçeneği bulunuyor. Menü sistemlerini gördüğümde, Nikon Z kameralar bugüne kadarki en detaylı menülere sahip diyebilirim.

Özelleştirme Seçenekleri

Nikon, çoğu çekim ortamı için Nikon Z kameralar serisindeki fotoğraf makinelerini kullanıcı dostu bir hale getirmek istedi, bu yüzden farklı işlevler ekleyebileceğiniz bir dizi özelleştirilebilir düğme ve kadran bulunuyor.

Örneğin, standart programlanabilir Fonksiyon 1 ve Fonksiyon 2 düğmelerinin yanı sıra, AF-ON, Joystick / Sub-selector, Joystick Center / Sub-selector Center, Lens Fonksiyon Düğmesi (eğer objektifte böyle bir düğme mevcutsa), Film Kayıt Düğmesi ve Lens Kontrol Halkası (objektif odaklama halkası) gibi düğmeleri de özelleştirebilirsiniz.

Nikon Z Kameralar Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Nikon’un lens düğmelerinin yanı sıra farklı işlevler gerçekleştirmek için objektif odaklama halkasının kişiselleştirilmesine izin verdiğini ilk kez görüyoruz. Tele objektifler artık odaklandığında, mercekler üzerinde odak halkasının objektif diyaframı değiştirmek veya hatta pozlama telafisini ayarlamak için çalışmasını sağlamak mümkün hale geldi:

Nikon Z Kameralar Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Kameralar, fotoğraf ve video çekimi için özel işlevlerin kaydedilmesine izin verir, böylece çekiminize bağlı olarak farklı özelleştirme seçeneklerine sahip olabilirsiniz.

Menü bankaları artık yok

Her iki kameranın diğer Nikon DSLR’ler gibi benzer bir menü sistemine sahip olduğu düşünüldüğünde, Z serisi kameraların farklı bir menü banka sistemine sahip olmasını beklemiştim. Ama durum böyle değil, U1 / U2 / U3 kullanıcı ayarları sistemi geldi. Burada tüm menü seçeneklerini üç farklı bölüme kaydedebiliyorsunuz, daha sonra PASM kadranında farklı ayarlar arasında hızlıca U1, U2 ve U3 geçişi yapabiliyorsunuz. Bu da, artık “Manzara”, “Yaban Hayatı” ve “Portre” gibi farklı fotoğraf türleri için farklı ayarları saklayan üç hazır ayar yapabileceğiniz anlamına geliyor. Doğru kamera modunu ve tüm menü ayarlarını seçtikten sonra, “Kurulum -> Kullanıcı Ayarlarını Kaydet” ile bu ayarları kalıcı olarak saklayabiliyorsunuz.

PC Sync ve 10-Pin konnektör yok

Nikon DSLR’lerin çoğu, kameranın ön tarafında, PC Sync bağlantı noktası ve Nikon aksesuarlarıyla 10 Pinli konnektör aracılığıyla harici flaş bağlantılarını bağlamak için iki bağlantı noktasına sahipken, Nikon Z serisi fotoğraf makinelerinde bu bağlantı noktaları artık yok. Bazıları için bu yuvaların artık bulunmamasını rahatsız edici olabilirken, ben onların olmamasından memnunum. Her şeyden önce, modern flaşların çoğu artık kablosuz olarak kontrol edilebiliyor, ben dahil çoğu kullanıcı bu yüzden PC Sync portuna ihtiyaç duymuyor. 10-Pin konnektör de çok eski bir teknoloji ve bunun da terk edilmeye yüz tutmasından mutluyum, çünkü kameralara fiziksel olarak bağlı olan, orasından burasından salkım saçak kablolar sarkan uzaktan kumandalar gibi aksesuarlar artık görmek istemiyorum. Fiziksel bir bağlantıya ihtiyaç olursa, kameranın yan tarafında, kablosuz deklanşör tetikleyici veya diğer Nikon kamera hızlarını kontrol etmek için WR-R10 gibi aksesuarları bağlamak için kullanılabilen isteğe bağlı bir giriş bağlantı noktası konmuş.

Nikon Z Kameralar USB Tip-C bağlantı noktası ile geliyor

Nikon, hem Z6 hem de Z7 modellerinde USB Type-C ile birlikte geliyor, böylece daha hızlı USB 3.1 hızına ve daha iyi şarj seçeneklerine sahip olmamızın avantajını elde ediyoruz. Benim gibi bir Apple MacBook Pro kullanıcısıysanız, herhangi bir adaptör veya dongle kullanmadan doğrudan kameraya bağlanabilliyorsunuz.

Üst LCD Ekran bir OLED ekran olarak geliyor

Tüm önceki nesil Nikon DSLR’lerden farklı olarak, Nikon Z6 ve Z7 dijital fotoğraf makinesinde, kameranın üzerinde ne yaptığınıza bağlı olarak farklı türde bilgileri görüntülemek için kullanılan bir OLED ekran bulunuyor. Bu harika, çünkü sabit bilgili LCD ekranın aksine OLED üzerinde bilgi gösterimi çok daha esnektir.

Ek olarak, bilgiler siyah beyaz olarak görüntülendiğinden, gece çekim yaparken bile kamera ayarlarını görmek mümkün oluyor.

Nikon Z Kameralar Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Okuduğum hiçbir dokümanda, OLED ekranındaki bilgileri kişiselleştirmenin bir yolunu bulamadım, ancak bu tür bir özellik şimdi olmasa bile gelecekte kolayca dahil edilebilir. Fuji’nin X-H1 ve GFX50S fotoğraf makinelerinin zaten bu yeteneği var ve umarım Nikon da bu yolu izleyecektir.

Elektronik Vizör üzerinden sessiz fotoğrafçılık

Nikon Z6 ve Z7 kameralar Elektronik vizör ile sessiz çekim yapabiliyor. Gözünüzü vizörden çekmek ve LCD’ye geçmek zorunda değilsiniz. LCD veya Elektronik vizör kullanın, her ikisi için de sessiz çekim olanağı mevcut.

LCD ve Elektronik vizör, pil tasarruf seçenekleri

Nikon Z serisi kameralar, Elektronik vizörün sol tarafında, pil ömrünü korumak için hem LCD’yi hem de Elektronik vizörü kapatmaya yarayan bir düğmeye sahipler. Bu mod etkinken, LCD varsayılan olarak kapanacak ve sadece “Menü” gibi düğmelere basıldığında veya görüntüleri oynatmak istendiğinde, Elektronik vizör, mercek sensörü devreye girene kadar kapalı kalacaktır. Böylelikle, bu özellik sadece gerektiğinde kullanılacağından, kamera kendine özgü işlevleri yaparak çok az pil harcayacak ve pil tasarrufu sağlayabileceksiniz. Bu modu kullanmak veya kullanmamak, tek bir pil şarjı ile kaç adet fotoğraf çekebileceğinizi doğrudan etkiliyor.

USB Pil Şarjı

Z6 ve Z7 ile Nikon kameralar, bataryalarını kameradan şarj etme yeteneği de sunuyor, bu harika! Bu da, kamerayı kendi pilini şarj etmek için kullanırken, başka bir pili şarj etmek için bir şarj cihazını kullanabileceğiniz anlamına gelir. Ancak pili kameradaki USB Type-C bağlantısı üzerinden şarj etmek için yeni EN-EL15b bataryayı kullanmanız gerekiyor, EN-EL15 ve EN-EL15a bataryalar kamerada şarj edilemiyorlar.

Kamera şarjı seçeneğiyle ilgili bir başka güzel şey, kamera pilini şarj etmek için standart pil şarj aletlerini kullanabilmenizdir! Bu nedenle seyahat ediyorsanız ve bir elektrik prizine erişiminiz yoksa, kamerayı şarj etmek için pil takımlarını ve hatta güneş panellerini bile kullanabilirsiniz.

Eski Nikon EN-EL15 / EN-EL15a piller ile uyumlu

Benim gibi bir çok EN-EL15 / EN-EL15a piliniz varsa, yeni piller satın almanız gerekmediğini bilmek iyi haber, kamera bu eski piller ile iyi çalışıyor! Onlar kamera üzerinden şarj edilme yeteneğine sahip olmamasına rağmen, yine de Nikon pilleri DSLR ve Nikon Z fotoğraf makineleri arasında değişilebiliyor ve kullanılabiliyor.

Aynasız için bile yeterli Pil Ömrü

Nikon Z6 ve Z7 fotoğraf makinelerinin piyasaya sürülmesiyle birlikte pil ömrünün zayıf olmasıyla ilgili birçok yorum geldi. Nikon, resmi sitesinde CIPA verilerine göre şarj başına çekim sayısını, Z6 için 310 ve Z7 için 330 olarak belirtmişti, bu rakamlarla özellikle Sony’nin en yeni nesil aynasız fotoğraf makinelerinden iki kat fazla çekim yapabildiklerini anlamı çıkıyor. Dürüst olmak gerekirse CIPA’nın pil ömrünü tam olarak nasıl ölçtüğünü bilmiyorum, ama tahminimce çekim sırasında LCD ve Elektronik vizör kullanımını birleştirmesi gerekiyor. Fakat mAh değerlerine bakıldığında, Nikon’un 1900mAh gücünde EN-EL15 bataryalarının Sony’nin 1020mAh gücündeki orijinal NP-FW50 bataryalarından ve A7 III ve A7R III kameralarda kullanılan 2280mAh olan en yeni NP-FZ100 bataryasından daha kötü performans göstermesi gerekir, öyle değil mi? CIPA tarafından Nikon Z kameralar için yayınlanan 300 çekim değeri bizzat test etmeden benim için çok anlamlı olmayacak.

Buna ek olarak, Nikon ilk olarak web sitesinde 4K video kayıt süresinin 15 dakika ile sınırlı olduğunu belirterek yanlış veriler yayınladı. Fotoğraf topluluğu buna çok zayıf bir tepki verdi ve bazı insanlar bu zayıf pil performansı nedeniyle Nikon ile alay bile ettiler. Neyse ki, tüm bunların bir yazım hatası olduğu anlaşıldı, Nikon bu veriyi 85 dakika olarak güncelledi, büyük bir fark!

Yorumlarına ve sonuçlarına güvendiğim Nikon bağımsız test edicilerinden okuduğum sonuçlarda; kamera ve menü sistemi ile yaklaşık bir saat harcadıkları ve bir sürü seri çekim testleri yaptıkları halde pil şarj göstergesinde tek bir çubuk bile azalmadığını söyleyenler mevcut! Ciddi test edicilerden bir başkası Z7 ile 1900’den fazla fotoğraf çekimi ve bunun yanı sıra 2 saat 4K video çekimini tek bir şarj ile elde edebildiğini yazdı. Tüm bu işlemleri, görüntü önizlemesini kapatarak ve kameranın göz sensöründen yararlanarak, sadece vizörden bakarken Elektronik vizörü açacak şekilde ayarlayarak yapabildiğini belirtiyor.

Bu veriler hiç de fena değil. Eğer bunlar doğruysa, bu veriler Nikon Z aynasızlar için yeterli batarya ömrüne sahiptir dedirtiyor bana!

Bunların hepsinden iyisi, 4K çekimleri kaydederken Nikon Z7’nin aşırı ısınmaması…

Nikon Z Kameralar Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Tek XQD hafıza kartı yuvası

Birçok fotoğrafçı tarafından bir başka büyük şikayet de Nikon Z serisi kameralarda tek bir XQD kart yuvasının bulunması oldu. Bazı fotoğrafçıların neden çift yuvaya sahip olmak istediklerini anlayabiliyorum, ancak okuduğum birçok resmi dokümandan Nikon’un iki yerine tek bir slot kullanmaya karar vermesinin nedenini açıklığa kavuşturmak istiyorum.

Her şeyden önce, çift yuvalar daha fazla fiziksel alana ihtiyaç duyuyor. Z serisi kameralarda fazla boş bir alan yok.

Nikon, bu kameraları mümkün olduğunca küçük ve hafif yapmak istemiş ve iki XQD kart yuvası seçilseydi kameralar biraz daha büyük olacaktı.

Nikon Z Kameralar Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Yalnızca hafıza kartı yuvasının bulunduğu fiziksel alandan bahsetmiyorum, ek bileşenler ve aynı anda iki hafıza kartına yazmak için gereken tüm kablolama için de kameraların içinde yeterli yer olması gerekir. Nikon D5, D850 gibi kameralar, çift kart yuvası için yeterli alana sahipler, ancak bunlar Z serisine kıyasla büyük kameralar. Bir XQD + SD kart yuvası bile zor olurdu.

Unutmayalım ki, piyasadaki diğer hiçbir aynasız kamerasının XQD kart yuvası yok, örneğin Sony, A7R III ve A9’da SD kart yuvasını kullanıyor. Çift SD kart yuvası olan bu kameralar genellikle tek bir UHS-II uyumlu yuva ile birlikte geliyor ve maksimum potansiyel hızları tek bir yuvayla sınırlı. İkincisi, çift XQD kart yuvaları hem Z6 hem de Z7 üretim maliyetini yükseltecekti. Bu durumda Nikon’un Z6’yı 2,000 USD seviyesinde fiyatlandırması zor olurdu.

Nikon’un Z serisi kameraları çift SD kart yuvasıyla üretmesi kolay olurdu, ancak çift XQD yuvası yukarıda değinmeye çalıştığım ve diğer birçok nedenden dolayı daha zor olurdu. Şahsen, bir XQD veya iki SD kart yuvası arasında seçim yaparsam, tek XQD yuvasını seçerdim. XQD / CFExpress, inanılmaz hızlı, daha sağlam yapısı ve güvenilirliği sayesinde geleceğe yönelik. Gelecekte SD veya başka bir eski teknoloji hafıza kartı formatına yatırım yapmaya devam edeceğimi sanmıyorum. CFExpress kullanılabilir olduğunda, bir yazılım güncellemesi ile bu kartları da çalıştırabilecek ve kamerayı uyumlu hale getirebileceksiniz, böylece Nikon Z kameraların hafıza kartı yuvası geleceğe hazırdır.

Çift hafıza kartı yuvasını tercih eder miyim? Tabii ki ederim! İki yuva, özellikle kritik işler yaparken önemli imajları kaybetme potansiyeli konusunda endişelenenler için bir yuvadan daha iyi olurdu. Belki de Nikon, aynasız kameralarının ilk versiyonunda, sadece bu gibi kişilerin haklı eleştirilerini tatmin etmek için çift SD kart yuvaları ile çıkmış olmalıydı, ama sonrasında uzun yazma süreleri, gecikmeler vb. gibi başka problemlerle uğraşmak zorunda kalacaktık. Yine de Nikon’un tüm bu olumsuz geri bildirimlerden gerekli notlar aldığından ve bu kameraların bir sonraki versiyonunda çift XQD kart yuvaları yapmanın yollarını araştırmalarına başladığından eminim…

AF Sistemindeki değişiklikler

Aynasız bir sistem üretmenin zorluklarından biri, sensör üzerindeki faz algılama piksellerinden ve sensörün kendisinden gelen tüm verileri işlemektir. Kamera işlemcileri sadece tüm verileri işlemek için yeterince hızlı olmakla kalmayıp, aynı zamanda doğru ve güvenilir bir otofokus sistemi için gerekli zekayı da birleştirmek zorundadırlar.

Nikon Z kameralar ile Nikon, EXPEED 6 işlemcinin işlem gücüyle sınırları zorlamak zorunda kaldı, çünkü fotoğraf makinesinde çok fazla veri akışı var. Nikon’un hızlı ve güvenilir otofokus için sensör-içi hibrid otofokus sistemini ilk kez denemesi oldukça iyi sonuç verdi. Nikon Z lansmanında Nikon Z7 ile çekim yapan pek çok fotoğrafçı, çok dar bir iç mekan ortamında çekim yaparken kameranın odaklama performansını görmekten oldukça memnun kaldılar. Birçoğu zorlandığı durumlarda kameranın kontrast algılamalı AF’ye geçmesini bekledi, ancak faz algılamalı AF her zaman devrede gibi görünüyordu. Nikon F bayonet lensleri FTZ adaptörüyle kullanırken bile Nikon Z7’de otomatik netleme performansı açısından pek çok iyi geribildirim aldı. Aslında, loş ışıklandırılmış iç mekan fotoğraflarını çekmek için tam odaklı çekim sayısının, özellikle de vizörden konuya yakınlaştırma yeteneğini hesaba katarsak, bu kameralarla DSLR’lere kıyasla daha yüksek olacağını söylediler.

Bunun yanında, sensör üzerinde hibrit otofokus kullanmanın dezavantajları da var. Otomatik odaklama özel bir faz algılamalı AF sistemine artık ayrılmadığı için, üst sınıf DSLR fotoğraf makinelerinin tüm özelliklerini aynasız bir sisteme bağlamak ve aynı performans ve güvenilirlik düzeyiyle aynı davranmalarını sağlamak çok zordur. Bu yüzden Nikon Z6 ve Z7 kameraları, benim de kullanmayı çok sevdiğim “Grup Alan AF” ve “3D İzleme” gibi AF alan modlarına sahip değiller. Bunun yerine yeni Nikon Z serisi kameralarda aşağıdaki odak modlarıyla geliyor:

  • Pinpoint AF
  • Tek Nokta AF
  • Dinamik Alan AF
  • Geniş Alan AF (S)
  • Geniş Alan AF (L)
  • Otomatik Alan AF

Bu odak modları, DSLR fotoğraf makinelerinde görmeye alıştığımıza göre farklı çalışıyor ve tüm AF sistemi çok farklı olduğu için, bir modun doğrudan diğerine karşılık geldiği söylenemez. Z6 / Z7 kameraların diğer Nikon DSLR fotoğraf makineleri gibi farklı AF modları arasında geçiş yapmak için özel bir otomatik netleme düğmesine sahip değil. Nikon’un fikri, Fn1, Fn2 veya kullanıcısının tercih edeceği kişisel düğmelerden herhangi birine bu işlevi atamak için programlayabilmek. Bir düğmeye bastıktan sonra, bu düğmeye basılı tutarak, AF-S, AF-C ve Manuel gibi farklı AF modları arasında geçiş yapmak için ön ve arka kadranları çevirerek aynı zamanda yukarıda listelenen AF alan modları arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

Dürüst olmam gerekirse, Nikon’un ilk aynasız sisteminin düşük bir otomatik odaklama performansına sahip olmasını bekliyordum, özellikle de diğer üreticilerin karşılaştığı zorluklardan dolayı bunu düşünmüştüm. Fuji’nin X-Pro1 lansmanında gösterdiği otofokus sistemi berbattı, bu zayıf performansıyla eleştirilen bir çok makale yazıldı. Fuji’nin bu sorunları çözmesi birkaç yıl sürdü. Sony’de de aynı hikaye yaşandı, otofokus performansı ve güvenilirliği lansmanda oldukça zayıftı ve bunları düzeltmek için birkaç nesil kamera çıkarmak zorunda kalmıştı. Nikon’un, bunlardan ders çıkardığını, çıkabilecek olası olumsuzları oldukça hızlı bir şekilde, muhtemelen gelecek yazılım güncellemelerinde çözebileceğini umuyorum.

AF Netleme noktaları çerçevenin % 90’ını kaplıyor

Yeni Nikon Z serisi fotoğraf makinelerinin DSLR’lere kıyasla büyük değişikliklerden birisi de otomatik netleme noktalarının çerçeveye yayılma şeklidir. En iyi Nikon DSLR AF sistemi hala AF noktalarını çerçevenin merkez alanında sınırlarken, Nikon Z6 ve Z7 fotoğraf makinelerindeki AF sistemi, hem yatay hem de dikey olarak çerçevenin kenarlarında netleme noktalarına ulaşmayı mümkün kılıyor. Bu, nesneyi çerçevede hemen hemen her yere yerleştirebileceğiniz anlamına geliyor ve AF sistemi buralara sorunsuz odaklanabiliyor. Kapsama alanı oldukça etkileyici; çerçevesinin % 90’ı:

Nikon Z Kameralar Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Sürekli Çekim Hızı ve Sınırlamaları

Nikon Z6, 12 fps gibi etkileyici bir hızda çekim yaparken ve Nikon Z7 10 fps ile sınırlı kalırken, burada dikkat çeken bazı sınırlamalar var. Her şeyden önce, her iki kamera da 14 bit tam çözünürlükte tam zamanlı otomatik odak izleme ve pozlama ayarlarıyla 5.5 fps çekim yapabiliyor. Ancak, kameraları maksimum kare hızlarına getirmek istiyorsanız, bazı şeylerden ödün vermeniz gerekecektir. Öncelikle, her seferinde 5,5 fps’nin ötesine geçtiğinizde, her iki kameranın da pozlamanın ilk karesine kilitlenmesi gerekiyor. Bu genelde bir sorun oluşturmaz, ancak uçan bir kuş gibi çerçevenin bir tarafından diğerine hareket eden bir nesneyi izliyorsanız ve nesneniz bir ortamdan daha karanlık kısımlara ya da tersi şekilde hareket ederse, düşük pozlanmış veya aşırı pozlanmış görüntülere neden olabilir. Buna ek olarak, 14-bit RAW’da çekim yapmayı seçerseniz, Z6’da maksimum 9 fps ve Z7’de 8 fps ile sınırlı olacaksınız, daha yüksek bir çekim hızı 12 bit RAW’a ya da JPEG / TIFF gibi daha düşük bir formata geçmeniz gerekiyor. Bunun nedeni, CPU’nun çok fazla veriyi işlemesinden kaynaklanmaktadır. Son olarak, hem Z6 hem de Z7 kameralarındaki tampon bellek oldukça küçüktür. Bu nedenle Nikon’un, henüz bu noktada uzun sürelerde sürekli çekim yapabilen aynasız kameraları tercih eden kullanıcıları hedeflemediği açıktır. Bu ihtiyaçlar için DSLR’ler, bir sonraki bölümde açıklandığı gibi hala en iyi seçenek olacaklar.

Tampon bellek kapasitesi

Her iki Z serisi kameranın tampon bellek kapasitelerini aşağıdaki tabloda görüyorsunuz:

Kamera (Çözünürlük)FPS*Kayıpsız 12-bitKayıpsız 14-bit
* Tam çözünürlükte ve opsiyonel bataryasız maksimum FPS (FX)
Nikon D610 (24.3 MP)62114
Nikon D750 (24.3 MP)6.52515
Nikon D810 (36.3 MP)54728
Nikon D850 (45.7 MP)7/917051
Nikon D5 (20.8 MP)12200200
Nikon Z61236N/A
Nikon Z7923N/A

Bu tablo sorunu açıkça göstermektedir ve her iki kamera da oldukça düşük tampon kapasitelerine sahipler. Nikon Z6 toplam 36 görüntü ile sınırlıdır, yani 12 bit RAW’de 3 saniyeden daha uzun süre çekim yapılamayacağı anlamına geliyor, 14 bit RAW’de çekerseniz, tampon daha da küçük olacaktır. Nikon Z7 de daha iyi değil, 23 RAW görüntü ile arabelleği daha da kısa sürede dolduracaktır.

İyi haber şu ki, veriler tampondan hafıza kartına aktarılırken bile kamera sorunsuz kullanılabilir, böylece çekim oranlarını daha düşük kare hızlarında da olsa devam ettirebilirsiniz.

Geliştirilmiş Odak İstifleme (Focus stacking)

Kamera menüsünde “Odak kaydırma” olarak bilinen odak istifleme özelliğini ilk olarak Nikon’un D850 modelinde görmüştük, ancak Nikon Z6 ve Z7 bu özelliği yeni “peaking stack image” zirve yığınlamalı görüntü fonksiyonu sayesinde biraz daha ileriye taşıdı. Bu yeni özellik sayesinde, yakalayabileceğiniz odak yığınının tek renkli bir önizlemesini LCD’den görebiliyorsunuz. Bu, gerçekten harika bir özellik;

Nikon Z Kameralar Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Fotoğrafların bir araya getirilmesi için ayrıca bir yazılım kullanmanız gerekecek, bu işlemlerin nasıl yapılacağına “Odak İstifleme (Focus Stacking) ve Odak Kaydırma Tekniği” başlıklı makalemde detaylıca değinmiştik. Kamera içindeki otomasyon bölümü ürün, makro ve manzara fotoğrafçıları için oldukça büyük bir gelişme olmuş.

Büyük ve kullanışlı 0.80x Elektronik Vizör

Nikon’un bugüne kadarki en büyük vizörünün Nikon D850 modelinin 0.75x büyütme oranına sahip olduğunu düşünürsek, Z6 ve Z7 modellerinde yeni elektronik vizör bundan daha da büyük, 0,80x! Optik vizöre olabildiğince yakın bir görüntü deneyimi sağlamak için Nikon, aşağıda gösterildiği gibi, düzeltici cam elemanları ile birlikte yüksek çözünürlüklü vizörden oluşan bir kombinasyon kullanmış:

Nikon Z Kameralar Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Ayrıca, ön eleman, kiri temizlemek ve parlamayı azaltmak için flor kaplama ile kaplanmış.

Nikon Z7’yi test eden tarafsız uzmanlar, bugüne kadar karşılaştıkları en iyi elektronik vizör olduğunu konusunda hemfikirler. Aynı elektronik vizörü Sony ve diğer üreticiler kendi fotoğraf makinelerinde kullanabiliyor olmalarına rağmen, genel görüntüleme deneyiminin Nikon Z’de oldukça farklı olduğu belirtiliyor. Belki de Nikon’un kullandığı cam veya vizörün kendisi ve diğer optimizasyonların bunda katkısı vardır.

Çoklu pozlama

Odak istiflemeye ek olarak Nikon Z kameralar, hepsi kamerada olmak üzere iki ayrı çekimden tek bir görüntü oluşturmaya imkan veren dahili çoklu pozlama özelliğine sahipler. Kameralar dört bindirme modu sunuyor: Ekle, Ortalama, Açık ve Koyu. İkinci çekimi yapmadan önce son görüntünün neye benzeyeceğini önizlemek için oluşturulmuş bindirme görüntüsünün yarı saydam görüntüsü LCD’de görüntüleniyor. Çoklu pozlama özelliği, hafıza kartında saklanan bir RAW dosyasını bindirmenin ilk görüntüsü olarak seçmenize izin veriyor ve her iki RAW dosyasının daha sonra bunları kullanmasına izin veriyor.

Elektronik ön perde deklanşörü

Hem Nikon Z6 hem de Z7, deklanşör hareketinden kaynaklı fotoğraf makinesinin sarsıntısını yok edecek net fotoğrafların çekilmesine izin veren Elektronik Ön Perde Deklanşörü (EFCS) moduna sahipler. EFCS, tüm kamera modlarında çalışıyor, böylece etkinleştirmek için sessiz çekim gibi belirli bir moda geçmek zorunda kalmıyorsunuz.

Nikon Z7 için üç RAW boyut seçeneği

Nikon D850 gibi, Nikon Z7 de üç RAW boyut seçeneği sunuyor: 45.7 MP’de tam RAW, 25.5 MP’de orta RAW (mRAW) ve 11.3 MP’de küçük RAW (sRAW). mRAW ve sRAW uygulamalarının Nikon D850 modelininki ile aynı olduğunu, bunun da düz bir kayıplı sıkıştırılmış dosyayla uğraşmak yerine, tam boy RAW görüntülerde olduğu gibi gölge ve açık ton detayı verilerin çoğunun kurtarılabileceğini belirtmem gerekiyor.

Eğimli, 2,100K noktalı dokunmatik LCD ekran

Nikon Z6 ve Z7 modellerinde toplam 2,100,000 nokta dokunmatik bir 3,2 ″ LCD ekran bulunuyor. LCD ekran 170° görüş açısına sahip ve normalde diğer Nikon DSLR fotoğraf makinelerindeki gibi standart renk dengesi ve parlaklık ayarlamaları yapabileceğiniz, D850’deki gibi bir eğilebilir LCD’dir.

Keşke Nikon, diğer modern fotoğraf makinelerinde gördüğümüz gibi yana doğru da açılmasına izin vererek ekranın biraz daha çok yönlü olmasını sağlasaydı, bu da özellikle dikey çekim yaparken yararlı olurdu.

Nikon Z Kameralar Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Odak tepe noktası (Focus peaking)

Nikon, beklendiği gibi Nikon Z serisi fotoğraf makinelerine de odak tepe noktasını entegre etti, bu da odaklama yaparken bu özelliği arzu edenler için harika bir yardımcı. Aynasız sistemle, hem kamera LCD hem de vizörde odak tepe noktası görünüyor. Üç farklı zirve seviyesiyle kırmızı, beyaz, sarı veya mavi gibi belirli bir rengi kullanıp kontrast alanlarını vurgulayarak konulara odaklanmayı kolaylaştırıyor. Bu özellik, özellikle manuel odaklama yapabilen objektiflerin kullanımında çok faydalı olacaktır.

Yerleşik WiFi ve Bluetooth

Önceki WiFi uygulamalarının aksine, Nikon Z serisi kameralar artık bir bilgisayarla Wi-Fi üzerinden kablosuz bağlantı kurabiliyor. Bu kameralardaki hızlı kablosuz çip sayesinde, hem JPEG hem de RAW görüntülerini 433 Mbps hızına kadar transfer edebiliyorsunuz, 5Ghz ve 2.4Ghz dual band iletişim destekleniyor. İki mod mevcut: Birincisi, kameradan bilgisayara doğrudan bağlantı için kamera erişim noktası modu, ikincisi yönlendirici üzerinden bağlantı için istasyon modu.

Nikon Z6 ve Z7 kameralar, önceki uygulamalarına göre çok daha kararlı olması beklenen yeni SnapBridge 2.5 versiyonuna da sahipler. SnapBridge ile, hem fotoğrafları hem de videoları aktarmak için kamerayı akıllı telefonunuza Bluetooth veya Wi-Fi üzerinden bağlayabiliyorsunuz.

Kablosuz Speedlight kontrolü

Nikon D850 modelinde olduğu gibi, Nikon SB-5000 speedlight’ı doğrudan kamera menüsünden kontrol edebiliyorsunuz, ancak harici WR-R10 alıcı-vericisine hala ihtiyacınız var. Gelecekte Nikon’un bir radyo çipini Z serisi kameralara entegre etmesi harika olur, ama bu, magnezyum alaşım gövdenin arkasında otururken parazit ve sinyal sorunları yaşatabilir. WR-R10 alıcı-verici oldukça küçük ve doğrudan Z6 ve Z7 kameraların yan portuna bağlanıyor.

Sonuç

Bu yazının uzun bir yazı olacağını yazımın başında belirtmiştim. Buraya kadar okuduğunuza göre sıkılmamışsınız demektir. Umarım bu makale Nikon Z kameralar hakkında yeterince bilgi vermiştir. Siz de bu konudaki görüş, bilgi ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın.

İlişkili İçerikler

Yeni Sony A7C ve 28-60mm f/4-5.6

Sony son zamanlarda Youtube için video çekenlere yöneldi. ZV1'den sonra şimdi de A7C geldi.

Sony'nin basın açıklamasında geçenler ve yorumlarımı aşağıda özetledim. Bu arada Sony'nin basın açıklamasında tam 29 (yazıyla yirmidokuz) alt açıklama var. Yani tam 29 kere iddialarını açıklama ihtiyacı hissetmişler.

Yüksek pikselli aynasızlar karşılaştırması

40+ Megapiksellik aynasız kameralara bakalım. Her yeni gelen alet öncekilerin biraz önüne geçiyor ki bu normal.

Aynasız fotoğraf sistemleri karşılaştırması

Aynasız fotoğraf sistemlerine kısaca göz atıp önerilerimizi sıralayacağız. Ek olarak, Myanmar'daki ekonomik krizle ilgili bir-iki anektodumuz da var...

Sony A7S III: Beklenen makine 5 yıl sonra geldi

Artık tek boynuzlu at, Yeti, Lochness canavarı, gulyabani, dünya lideri Türkiye ekonomisi kadar efsaneleşen Sony A7S III nihayet geldi.

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
18 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Aplarslan

Yeni Nikon Z bayonetin F bayonetten %17 daha büyük olduğunu yazmışsınız
Bunun nasıl hesaplandınız?
Çap olarak olsa Z bayonet 55mm F ise 44mm yani %25 daha geniş
Alana göre olsa Z bayonet F bayonetin alanından %56 daha büyük olur.

Aplarslan

Şimdi anladım
Teşekkürler

M. Zafer Açıkelli

Üstad yine her zaman ki gibi döktürmüşsünüz .. çok iyi bir ön inceleme yazısı olmuş .. tebrik ederim .. sürekli çekim hızı kısıtlamaları bölümünde kafam karıştı .. af-c modunda odak takibi 5.5 fps den hızlı olursa nasıl sınırlanır burayı biraz açarmısın .. kuş fotoğrafçılığında pozlama kilidi biraz problem kaynağı .. odak sürekli ilk kareye kilitlenirse nasıl olur merak ediyorum .. böyle değilse nasıl çalışır .. teşekkür ederim

M. Zafer Açıkelli

valla ne diyeyim üstad .. iyi ki varsın .. çoook teşekkürler

M. Suna

Hocam merhaba
Bu güzel ve etkileyici yazı için teşekkürler. Çok anlaşılır bir dille yazıyorsunuz. Lütfen sıkılırız diye endişelenmeyin aksine daha detay olsa yine de zevkle okuruz 🙂
Özellikle AF sistemi ile ilgili bölüm en çok dikkatimi çekti.
Gelişmiş odak istifleme hakkında bir sorum var. Bu özelliğin yalnızca Z7 de değil, Z6 da da olduğunu bir yerlerde okumuştum. Bu benim özellikle ilgilendiğim bir konu. Lütfen bir daha kontrol edebilir misiniz?
Şimdiden teşekkürler ve tebrikler

Nuri Güleryüz

Hocam
Bu güzel yazı için teşekkürler.
Bilgilerine güvenebileceğim sadece birkaç kişi var ve siz kesinlikle onlardan birisiniz.
Tebrikler ve selamlar.

Sinan Küçükalemdar

Bu kadar kapsamlı ve anlaşılır kaliteli bir türkçe siteye daha rastlamadım. Yaklaşık 10 küsur yıldır Almanya da yaşıyorum. 2015 yılından beri D800 makinem ile en mutlu olduğum şeyi yaparak doğa fotoğrafları çekiyorum. Son 1 yıldır D850 ve Sony ya da Fuji aynasızlara bakıyordum. Ancak bu yazınız benim için çok aydınlatıcı oldu. Şimdi D850 yerine neden bir Z7 olmasın diyorum 🙂
Sizin sitenizi tesadüfen keşfettiğim için çok şanslıyım.
Tebrikler tebrikler ve tebrikler.

Kalipso Ufuk

Oyleyse z6 dan daha az cozunurlukte olan d500 de neden lowpass filter yok
Bu celiskili degilmi

Sezai G. Açıkalın

Bir Sony kullanıcısı olarak başlarda Nikonun yeni aynasızları konusunda biraz şüphelerim vardı ama sizin yazılarınızı okudukça daha fazla öğrendikçe yeni aynasızları ilginç buluyorum. Genel olarak yeni bayonet ve lensler – ibis – daha hafif kamera ve objektifler. ama Sony deki gibi göz takip edebilen bir AF sistemi olmasını tercih ederdim. Bsi stacked sensörü kullanmadıkları için Nikon un bunu yapabileceğini düşünmüyorum.

Muharrem

Çok doyurucu anlaşılır ve zevkle okutan bir yazı.
Şimdiye kadar bu kadar kalitelisine rastlayamadım.
Tebrikler

Manşet

5 Farklı Portre Işık Seti - 5 Fotoğraf

5 Farklı Portre Işık Seti – 5 Fotoğraf

Amacım, sadece 1 yardımcı ışık kullanarak 5 farklı aydınlatma seti kurulumu ile 5 farklı portre fotoğrafı çekmeyi denemek ve çalışmamda kullandığım kamera ayarları, ışık yerleşim şeması, kompozisyon ve 5 değişik görünüm oluşturmak üzere kullandığım ışık değiştiricilerine ilişkin tüm bilgileri sizlerle paylaşmak...

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Her alanda olduğu gibi kamera teknolojisindeki ilerleme de devam edecek, bunu durduramazsınız. Buna inovasyon deniyor. Buna benzer şeyleri 10 yıl önce başka fotoğrafçılardan da duyuyorduk. "Ne var sanki" diyorlardı, "elimdeki kamera bana babamdan kaldı, hala çekiyorum". Eğer kamera üreticileri onları dinlemiş olsaydı, bizler hala 12 MP kameralarla çekim yapıyor olacaktık ve yanımızda büyük ve ağır kamera çantaları taşıyor olacaktık.

Ben bu ilerlemeler konusunda şahsen çok heyecanlıyım.

POPÜLER İÇERİKLER

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - Süha Aray

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Süha Aray

Henüz dijital sistemin ayak seslerinin dahi duyulmadığı zamanlar, Süha Aray'ın analog ekipmanla yaptığı oldukça etkileyici ‘deneysel’ çalışmalarla dikkat çekiyordu. Amatör foto-graf çevreleri için olağanüstü yaratıcı çalışmalardı.
18
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x