Çileğin başına gelenler

-

Bir süredir yapay ışıkla ilgili fotoğraf teknikleri hakkında Sebahattin güzel ve faydalı yazılar yayınlıyor. Herbirini birkaç kere okudum. Flaş ya da yapay ışıkla fotoğraf çekmeye direnç gösteren bir yanım olduğunu daha önce bir yerlerde belirtmiştim. Ancak Sebahattin ile düşüp kalkarsan bir şekilde bulaşıyor. Tam bu anda itirafta bulunayım. Aramızda kalsın olur mu: Yapay ışık kullanmak çok da kötü bir şey değilmiş. Bir kere renkler doğru “Kelvin” değeriyle elde ediliyor. Kontrol tamamen sizin elinizde. Photoshop da öyle yapsam böyle yapsam diye dert etmiyorsunuz. Böyle olması denemelerde oldukça keyif veriyor. Çerkes Karadağ bunun için bir kitabında şöyle diyor: Işığın peşinde gitmem gerekmiyor. İstediğim ışığı stüdyomda elde ediyorum. Doğrudur. Da istediğin köyü stüdyoya getiremiyorsun ama 😊.   

İşin teknik yanlarını zaten daha önce okudunuz. Bu arada Sebahattin kendine bir stüdyo kuracak ciddi aydınlatma seti aldı. Hal böyle olunca sokakta yanımızda olacak bir aydınlatma sistemi iyi olur diyerek kolları sıvadım. Aydınlatma seti seçiminde Sebahattin ile epey istişarede bulunduk. Ve sonunda “Godox AD200 Pro”, taşınabilir softbox, tetikleyici gibi bir iki aksesuar bayram öncesi elime ulaştı. Sadece AD200 paraflaşın 200W olduğunu ve hem bir flaş kafası hem de “bare bulb” ile geldiğini söyleyip burada keseceğim, ürünlerin detayını burada anlatmayacağım. Detay istiyorsanız internette çok yazı ve video bulabilirsiniz. Pratik olması, kolay kurulup toplanabilme özelliği ile evde kullanmak için çok iyi bir ürün. Ortalığı dağıtmıyorsunuz.

Her zamanki gibi kullanma kitaplarını hatmedip sistemle birlikte öğrenerek fotoğraf çekmeden üç gün geçirdikten sonra “öz çekim” ile ne yapabildiğimi görmeye başladım.

Bana göre değişik yani daha önce hiç denemediğim bir çekim için fotoğrafta gördüğünüz basit çekim platosunu kurdum. Amacım kadehin içine serbest düşmeye bırakacağım çilek fotoğrafı çekmek. Kenarlardan sarkan kırmızı şey ekmek yaparken hamur yoğurduğum silikon örtü. Suyla çalışacağım için sehpanın ıslanmasını istemediğimden kullandım.

Çileğin başına gelenler - Plato 1

Aydınlatma olarak AD200’ü flaş kafası ve üstüne taktığım petek ile kullandım. İlk denememde sadece flaş ışığı kullandım. Ancak ışık istediğimden fazla dağıldı. Biraz toplamam ve yumuşatmam gerekiyordu. flaşa taktığım petek bu işe yaradı. Unutmadan söyleyeyim. Çekime başlamadan önce ve ara ara Kenko KFM-110 pozometre ile ışık ölçümleri yaptım. Bu, çok fazla deneme yanılma yapmadan doğru poz değerini hızla bulmanızı sağlıyor.

Kamera Nikon D850. Ve çekim modu “CH” yani hızlı seri çekim. Flaşımı “Multi Mode”, gücü 1/64, çakma frekansını 2 Hertz ve 5 defa olmak üzere ayarladım. Bu durumda D850 otomatik olarak flaş enstantanesini 1/250 saniyeye sabitledi. Bu beni biraz ürküttü. Ancak Sebahattin’in “Hareketi dondurmada Stüdyo Flaşı ve Normal Flaş arasındaki farklar” yazısında kullandığı pervane fotoğrafını hatırlayınca kendime “oolum Sebahattin’den daha mı iyi bileceksin. Oynama enstantane ayarıyla” dedim. Doğru yapmışım. Diyaframı, pozometre ölçümü ve yaptığım deneme sonucu “f/6.3” e ayarladım. Bu çekimlerde “Sigma 105 mm F:2.8 Macro” objektif kullandım.

Çileğin başına gelenler - Plato 2

Çileğin güzel görünmesi, çekim anının çileğin tam suya giriş anı olması gibi faktörleri düşününce bu anı yakalamak biraz da şansa kalıyor. Beni epey uğraştırdı. Bu tarz denemeyi ilk defa yaptığım için sol el (kameraya bağlı kablolu deklanşörde) ve sağ el (çileği bırakacak), göz (giriş anını görecek) ve beyin (karar verecek) senkronizasyonu uğraştırıyor. Herhalde bu tarz çekimlere devam ettikçe ustalaşmak mümkün olabilir. Göreceğiz.

Diyafram değeri flaşın ışığına göre belirlendiği için artık ortam ışığının bir önemi kalmıyor. Makine enstantane değerinin 1/250sn olduğunu söylemiştim. Ancak hatırlarsanız burada artık flaşın çakma değeri geçerli oluyor. Benim Godox AD200 paraflaşımda 1/64 güç için bu değer 1/9340 saniye. Dolayısıyla fotoğrafta herhangi bir keskinlik (Sharpness) bozukluğu söz konusu değil. Netlik (Focus) demiyorum. Çünkü sabit odaklı bir objektifle netlik ayarını yapıp kilitledim. Dolayısıyla netliği doğru olan bir fotoğrafın keskinliği bozuk olabilir. Bu da başlı başına üzerinde düşünülmesi ve ele alınması gereken bir konu. Tam 116 kare çekmişim. İstediğim kareleri elde edebildim. Bunlar arasından en beğendiğimi aşağıda paylaşıyorum.  

Çileğin başına gelenler

Covid-19 günlerinde evde eğlence gibi oluyor. Ancak siz denerseniz halıyı ıslattığınızı eşinize söylemeyin…

İlişkili İçerikler

5 Farklı Portre Işık Seti – 5 Fotoğraf

Amacım, sadece 1 yardımcı ışık kullanarak 5 farklı aydınlatma seti kurulumu ile 5 farklı portre fotoğrafı çekmeyi denemek ve çalışmamda kullandığım kamera ayarları, ışık yerleşim şeması, kompozisyon ve 5 değişik görünüm oluşturmak üzere kullandığım ışık değiştiricilerine ilişkin tüm bilgileri sizlerle paylaşmak...

Diyaframın flaş pozlamasını kontrol etmediği durumlar

Flaşlı fotoğrafçılıkla ilgiliyseniz bu alana ilişkin söylenen şu iki cümle ile çok sık karşılaşırsınız:
- Ortam pozlaması deklanşör hızı ile kontrol edilir,
- Flaş pozlaması diyafram ile kontrol edilir.

Evet, bunlar genel doğrular, ancak bu tanımlarda aşırı bir basitleştirme yok mu?

Hızlı flaş (Speedlight) ile Stüdyo Flaşları Güç Karşılaştırması

Size, aynı pozlamayı, aynı ışık değiştiriciyi kullanarak elde etmek için, 500Ws güce sahip 1 stüdyo flaşı yerine 6 ila 8 hızlı flaş ünitesini aynı anda kullanmanız gerektiğini söylesem?

Kısa bir fotoğraf projesi: Menemen çömlek atölyeleri

Hayatımız bilerek ya da farkında olmadan yaptığımız planlar içinde yaşadığımız uzun soluklu bir proje midir? Zaman zaman başkalarının projelerinde yer alıyor muyuz? Hani “yollarımız kesişti” dediğimiz türden. Çalışma hayatında ise yaptığımız planların ve yer aldığımız projelerin haddi hesabı yoktur. En azından benimki böyle. Niyetim fotoğraf anlatmaktı. Ancak tek kare fotoğraf için bile bir yere yazmasak da aklımızda proje oluşturup süreç yönetimi yapmaya başlarız.

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
12 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ

Öncelikle yeni ekipmanlarınız hayırlı olsun Okyar bey. Sebahattin bey gerçekten yapay ışık konusunda hepimiz için yeni ufuklar açtı. İyi de yaptı.

Hem işin mantığını anlamak/pratik yapmak hem de bu karantina günlerinde evde güzel zaman geçirmek için harika bir etkinlik olmuş. Sonuçlar oldukça başarılı. Ellerinize sağlık. Bu arada ekipmanların sınırlarını zorladığınız kadar ev halkının sabrını zorlamamakta fayda var 😉

Sizin ve nezdinizde tüm Arthenos ailesinin bayramını kutluyorum.

Selam ve saygılarımla.

Sebahattin Demir

İşte ben de o sınırları zorlamak adına bu dört günlük bayram tatilimde biraz ara verdim ev çalışmalarıma. Daha çok yapılanları okuyarak izleyerek takılıyorum.

Güzel çalışma ve paylaşım için teşekkürler Okyar, emeklerine sağlık.
Selamlar.

Mehmet
Makale Değerlendirme :
     

Yeni ışıklarınızı güle güle kullanın okyar bey.

Sizden de bu flaşlarla güzel yazılar bekliyoruz 🙂

Mehmet

🙂 🙂 🙂

Yasar Aykac
Makale Değerlendirme :
     

Okyar Bey selamlar, ışık ekipmanınız hayırlı olsun güle güle kullanın, Sebahattin Bey’in natürmontlarından sonra paraflaş – off camera ışık için epey bir heveslenmiştim, çileğin başına gelenleri görünce internetten epey okuma ve araştırma yapıp bende Fujifilm Kadıköy’den Godox paraflaş – softbox, tetikleyici ekipman edindim. Hss ile dış mekanda portre için oldukça güzel sonuçlar alınıyor, amatör olmanın dayanılmaz rahatlığı ile işyerinde bir bölüm ayırıp kendimi geliştirmek istiyorum.
 
İlham kaynağı olan yazılarınız için size ve Sebahhatin Bey’e tekrar teşekkürler,
 
Sevgiler.

Sebahattin Demir

Yaşar bey merhaba,
Yeni Godox ekipmanınız hayırlı olsun, pişman olmayacaksınız.
Çalışmalarınızı bizimle de paylaşın.
Selamlar, saygılar.

Yasar Aykac

Sebahattin Bey merhabalar ve teşekkürler. Sitede bir “akıl hocalığı” bölümü güzel olurdu diye düşündüm az evvel, Arthenos aslında bütün olarak bu formatta diyelirim, soru – yanıt içeren bir forum belki ?
 
tekrar teşekkürler ve sevgiler.

Yasar Aykac

Okyar Bey teşekkürler, “Godoxnos” grubu için yanınızdayım, denemeleri bitirip en azından dış mekanda güneşe karşı gelen 5 portre göndermek isterim, “Okyar Bey’in izinde başıma gelenler başlığı” ile yayınlarız 🙂
 
Sevgiler.

Bu makaleyi paylaş

Okyar Atilla
Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

Manşet

Zoom Buluşmaları - Ürün Fotoğrafçılığının Görünmeyen yüzü

Zoom Buluşmaları – Ürün Fotoğrafçılığının Görünmeyen Yüzü

Birçok önemli markaya ürün fotoğrafçılığı hizmeti sunan Fatih Özkadir, ürün fotoğrafçılığına farklı bir açıdan bakmamızı sağlayacak ve "Ürün Fotoğrafçılığının Görünmeyen Yüzü"nü bize aktaracak. Söyleşimizde, ürün fotoğrafçılığını gözönünde olmayan tüm süreçlerini irdeleyeceğiz.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılar Dikkat!
Fotoğraf Çekmek Görsel Belleği Güçlendiriyor,
Peki ya Görsel Olmayan Bellek?

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
12
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x