Çileğin başına gelenler

-

Bir süredir yapay ışıkla ilgili fotoğraf teknikleri hakkında Sebahattin güzel ve faydalı yazılar yayınlıyor. Herbirini birkaç kere okudum. Flaş ya da yapay ışıkla fotoğraf çekmeye direnç gösteren bir yanım olduğunu daha önce bir yerlerde belirtmiştim. Ancak Sebahattin ile düşüp kalkarsan bir şekilde bulaşıyor. Tam bu anda itirafta bulunayım. Aramızda kalsın olur mu: Yapay ışık kullanmak çok da kötü bir şey değilmiş. Bir kere renkler doğru “Kelvin” değeriyle elde ediliyor. Kontrol tamamen sizin elinizde. Photoshop da öyle yapsam böyle yapsam diye dert etmiyorsunuz. Böyle olması denemelerde oldukça keyif veriyor. Çerkes Karadağ bunun için bir kitabında şöyle diyor: Işığın peşinde gitmem gerekmiyor. İstediğim ışığı stüdyomda elde ediyorum. Doğrudur. Da istediğin köyü stüdyoya getiremiyorsun ama 😊.   

İşin teknik yanlarını zaten daha önce okudunuz. Bu arada Sebahattin kendine bir stüdyo kuracak ciddi aydınlatma seti aldı. Hal böyle olunca sokakta yanımızda olacak bir aydınlatma sistemi iyi olur diyerek kolları sıvadım. Aydınlatma seti seçiminde Sebahattin ile epey istişarede bulunduk. Ve sonunda “Godox AD200 Pro”, taşınabilir softbox, tetikleyici gibi bir iki aksesuar bayram öncesi elime ulaştı. Sadece AD200 paraflaşın 200W olduğunu ve hem bir flaş kafası hem de “bare bulb” ile geldiğini söyleyip burada keseceğim, ürünlerin detayını burada anlatmayacağım. Detay istiyorsanız internette çok yazı ve video bulabilirsiniz. Pratik olması, kolay kurulup toplanabilme özelliği ile evde kullanmak için çok iyi bir ürün. Ortalığı dağıtmıyorsunuz.

Her zamanki gibi kullanma kitaplarını hatmedip sistemle birlikte öğrenerek fotoğraf çekmeden üç gün geçirdikten sonra “öz çekim” ile ne yapabildiğimi görmeye başladım.

Bana göre değişik yani daha önce hiç denemediğim bir çekim için fotoğrafta gördüğünüz basit çekim platosunu kurdum. Amacım kadehin içine serbest düşmeye bırakacağım çilek fotoğrafı çekmek. Kenarlardan sarkan kırmızı şey ekmek yaparken hamur yoğurduğum silikon örtü. Suyla çalışacağım için sehpanın ıslanmasını istemediğimden kullandım.

Çileğin başına gelenler - Plato 1

Aydınlatma olarak AD200’ü flaş kafası ve üstüne taktığım petek ile kullandım. İlk denememde sadece flaş ışığı kullandım. Ancak ışık istediğimden fazla dağıldı. Biraz toplamam ve yumuşatmam gerekiyordu. flaşa taktığım petek bu işe yaradı. Unutmadan söyleyeyim. Çekime başlamadan önce ve ara ara Kenko KFM-110 pozometre ile ışık ölçümleri yaptım. Bu, çok fazla deneme yanılma yapmadan doğru poz değerini hızla bulmanızı sağlıyor.

Kamera Nikon D850. Ve çekim modu “CH” yani hızlı seri çekim. Flaşımı “Multi Mode”, gücü 1/64, çakma frekansını 2 Hertz ve 5 defa olmak üzere ayarladım. Bu durumda D850 otomatik olarak flaş enstantanesini 1/250 saniyeye sabitledi. Bu beni biraz ürküttü. Ancak Sebahattin’in “Hareketi dondurmada Stüdyo Flaşı ve Normal Flaş arasındaki farklar” yazısında kullandığı pervane fotoğrafını hatırlayınca kendime “oolum Sebahattin’den daha mı iyi bileceksin. Oynama enstantane ayarıyla” dedim. Doğru yapmışım. Diyaframı, pozometre ölçümü ve yaptığım deneme sonucu “f/6.3” e ayarladım. Bu çekimlerde “Sigma 105 mm F:2.8 Macro” objektif kullandım.

Çileğin başına gelenler - Plato 2

Çileğin güzel görünmesi, çekim anının çileğin tam suya giriş anı olması gibi faktörleri düşününce bu anı yakalamak biraz da şansa kalıyor. Beni epey uğraştırdı. Bu tarz denemeyi ilk defa yaptığım için sol el (kameraya bağlı kablolu deklanşörde) ve sağ el (çileği bırakacak), göz (giriş anını görecek) ve beyin (karar verecek) senkronizasyonu uğraştırıyor. Herhalde bu tarz çekimlere devam ettikçe ustalaşmak mümkün olabilir. Göreceğiz.

Diyafram değeri flaşın ışığına göre belirlendiği için artık ortam ışığının bir önemi kalmıyor. Makine enstantane değerinin 1/250sn olduğunu söylemiştim. Ancak hatırlarsanız burada artık flaşın çakma değeri geçerli oluyor. Benim Godox AD200 paraflaşımda 1/64 güç için bu değer 1/9340 saniye. Dolayısıyla fotoğrafta herhangi bir keskinlik (Sharpness) bozukluğu söz konusu değil. Netlik (Focus) demiyorum. Çünkü sabit odaklı bir objektifle netlik ayarını yapıp kilitledim. Dolayısıyla netliği doğru olan bir fotoğrafın keskinliği bozuk olabilir. Bu da başlı başına üzerinde düşünülmesi ve ele alınması gereken bir konu. Tam 116 kare çekmişim. İstediğim kareleri elde edebildim. Bunlar arasından en beğendiğimi aşağıda paylaşıyorum.  

Çileğin başına gelenler

Covid-19 günlerinde evde eğlence gibi oluyor. Ancak siz denerseniz halıyı ıslattığınızı eşinize söylemeyin…

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
12 Yorum
Beğenilenler
En yeniler Eskiler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Öner BÜYÜKYILDIZ
11 ay önce

Öncelikle yeni ekipmanlarınız hayırlı olsun Okyar bey. Sebahattin bey gerçekten yapay ışık konusunda hepimiz için yeni ufuklar açtı. İyi de yaptı.

Hem işin mantığını anlamak/pratik yapmak hem de bu karantina günlerinde evde güzel zaman geçirmek için harika bir etkinlik olmuş. Sonuçlar oldukça başarılı. Ellerinize sağlık. Bu arada ekipmanların sınırlarını zorladığınız kadar ev halkının sabrını zorlamamakta fayda var 😉

Sizin ve nezdinizde tüm Arthenos ailesinin bayramını kutluyorum.

Selam ve saygılarımla.

Sebahattin Demir
Yorumun sahibi  Öner BÜYÜKYILDIZ
11 ay önce

İşte ben de o sınırları zorlamak adına bu dört günlük bayram tatilimde biraz ara verdim ev çalışmalarıma. Daha çok yapılanları okuyarak izleyerek takılıyorum.

Güzel çalışma ve paylaşım için teşekkürler Okyar, emeklerine sağlık.
Selamlar.

Yasar Aykac
Yasar Aykac
11 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

Okyar Bey selamlar, ışık ekipmanınız hayırlı olsun güle güle kullanın, Sebahattin Bey’in natürmontlarından sonra paraflaş – off camera ışık için epey bir heveslenmiştim, çileğin başına gelenleri görünce internetten epey okuma ve araştırma yapıp bende Fujifilm Kadıköy’den Godox paraflaş – softbox, tetikleyici ekipman edindim. Hss ile dış mekanda portre için oldukça güzel sonuçlar alınıyor, amatör olmanın dayanılmaz rahatlığı ile işyerinde bir bölüm ayırıp kendimi geliştirmek istiyorum.
 
İlham kaynağı olan yazılarınız için size ve Sebahhatin Bey’e tekrar teşekkürler,
 
Sevgiler.

Sebahattin Demir
Yorumun sahibi  Yasar Aykac
11 ay önce

Yaşar bey merhaba,
Yeni Godox ekipmanınız hayırlı olsun, pişman olmayacaksınız.
Çalışmalarınızı bizimle de paylaşın.
Selamlar, saygılar.

Yasar Aykac
Yasar Aykac
Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
11 ay önce

Sebahattin Bey merhabalar ve teşekkürler. Sitede bir “akıl hocalığı” bölümü güzel olurdu diye düşündüm az evvel, Arthenos aslında bütün olarak bu formatta diyelirim, soru – yanıt içeren bir forum belki ?
 
tekrar teşekkürler ve sevgiler.

Yasar Aykac
Yasar Aykac
Yorumun sahibi  Okyar Atilla
11 ay önce

Okyar Bey teşekkürler, “Godoxnos” grubu için yanınızdayım, denemeleri bitirip en azından dış mekanda güneşe karşı gelen 5 portre göndermek isterim, “Okyar Bey’in izinde başıma gelenler başlığı” ile yayınlarız 🙂
 
Sevgiler.

Mehmet
Mehmet
11 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

Yeni ışıklarınızı güle güle kullanın okyar bey.

Sizden de bu flaşlarla güzel yazılar bekliyoruz 🙂

Mehmet
Mehmet
Yorumun sahibi  Okyar Atilla
11 ay önce

🙂 🙂 🙂

Bu makaleyi paylaş

Okyar Atilla
Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

Manşet

Âşık Mahzuni Şerif’ten, Mustafa Ertekin’e uzanan süreç

Âşık Mahzuni Şerif’ten, Mustafa Ertekin’e uzanan süreç

“İyi bir fotoğraf etkili bir şiir gibidir. Tıpkı şairin bir şiirinin diğer şiirlerinin desteğine ihtiyacı olmadığı gibi, tek fotoğrafın da anlam kurmak ve duygu yaratmak için ikinci bir fotoğrafa ihtiyacı yoktur.

Fotoğraf gerek yapısıyla gerekse de etki biçimiyle en çok şiire benzer. Bir şiiri etkili kılan en temel özellikleri düşünceden çok duygu çağrıştırması ve bunu imge yaratarak yapmasıdır. Şiir metaforlarıyla, mecazlarıyla, uyaklarıyla hem anlamını hem melodisini yaratır."
Mustafa Ertekin

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Tüm hücrelerinde hissettiği o sonsuz huzurla Mısır çarşısına doğru yürürken elindeki bozukluklara şöyle bir baktı ve gülümsedi. Dönüşte martıların simit parası çıkmıştı! İçinden mırıldanmaya başladı:

Beni mutlu edecek şey, senin paran değil.
Sıyrıl bütün önyargılarından..
Hoş geldin aslıma!
İşte ben böyleyim.
İşte ben böyleyim…

POPÜLER İÇERİKLER

Belgesel fotoğraflardan belgesel sinemaya: Sokağın Çocukları

Belgesel fotoğraflardan belgesel sinemaya: Sokağın Çocukları

Muhammed Suriyeli mülteci bir çocuk. Savaşın bölüp parçaladığı çocukluğun acı bir gerçekliğinin de karakteri olmuş.

Muhammed çok merak ediyormuş Galata Kulesi’ni. Hatta birkaç arkadaş sıraya girip ziyaretçilerin çocuklarıymış gibi girmeye çalışmışlar. Bir keresinde birinci kata kadar çıkabilmişler ama yakalanmışlar. Bir gün Muhammed’le çıktık.
12
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x