Daha
  Ana SayfaFOTOĞRAFÇILIKFlaşlı FotoğrafçılıkFV Kilidi (Flaş Pozlama Kilidi) nedir, ne zaman kullanılır?

  FV Kilidi (Flaş Pozlama Kilidi) nedir, ne zaman kullanılır?

  -

  FV kilidi fotoğrafçılar arasında genellikle az bilinir ya da unutulur ve “AEL” Pozlama kilitleme ile karıştırılır. Ama, flaşlı fotoğraf çekimlerinde bence bir fotoğrafçının en önemli yardımcısıdır. Peki, Flaş pozlama kilitleme anlamına gelen bu FV Kilidi nedir, ne için, ne zaman ve nasıl kullanılır? Zaman kaybetmeden hemen bir örnekle konuya girelim:

  Diyelim ki gelin-damat fotoğrafları çekiyorsunuz. Akşamüzeri gün batımında, şehri tepeden gören çok güzel bir manzara eşliğinde, gelin ve damat solda altın orana yerleşecek şekilde, her zaman dahil ettiğiniz o muhteşem çınar ağacını arka fonda tutarak, sağda da şehir manzarası olacak şekilde fotoğraflamaya karar verdiniz. Flaşınızı TTL moda ayarladınız ve gelin ve damadı aydınlatacak açıda konumlandırdınız. Bu işlemin genellikle bir yardımcı tarafından, uzatma çubuğuna takılan flaşla yapıldığını gördüm. Kameranızı önce gelin ve damada yönlendirdiniz, deklanşöre yarım basarak netlemenizi yaptınız. Parmağınızı deklanşörden kaldırmadan kamerayı hafif sağa döndürerek gelin ve damadı solda altın orana yerleştirdiniz. Ve şehir manzarasını da içine alacak şekilde kadrajınızı yeniden düzenlediniz. Deklanşöre tam bastınız ve fotoğrafı çektiniz. Çektiğiniz kareyi kontrol ettiniz. Ne görürsünüz?

  Deneyenler bilir!

  Ama bunu denemeyenler veya denemeye fırsatı olmayanlar için ben ne görüleceğini söyleyeyim; Dokusundaki tüm detayları yok olmuş, üzerine kalın bir tabaka yağlı boya sürülmüş gibi duran kıyafetleri eşliğinde, üstlerine projektör tutulmuşcasına yüzleri ayna gibi parlayan gelin ve damat göreceksiniz. Halbuki, gelinlikteki işlemeler ve dokular, damadın takım elbisesindeki çizgiler ne kadar da güzeldi!

  Peki, neden böyle oldu? Kameranız “A” Diyafram öncelikli otomatik çekim modundaydı ve Flaşınız TTL moda ayarlıydı üstelik. Gelin ve damat neden bu kadar aşırı pozlandı? O zaman okumaya devam edelim…

  Bir düğün fotoğrafçısı olmadığım için benzer bir senaryoyu sizin için hazırladım. Bunun için her zamanki gibi evimizin bir köşesini kullandım.

  FV Kilidi kullanmadan çekim

  Aşağıdaki fotoğrafı çekerken kullandığım sahneyi, yukarıdaki örnekte verdiğim gelin ve damat çekimlerindeki sahneye benzetmeye çalıştım. Arka plan loş bir ışıkla aydınlanmış durumda. Sahnenin tam ortasına denk gelecek koyu arka planlı bir tablo yerleştirdim. Kameramı “M” Manuel çekim moduna aldım ve Diyafram f/2.8, ISO 800, Enstantane 1/160 sn olacak şekilde ayarlarımı yaptım. Flaşımı TTL moda ayarladım. Tıpkı yukarıdaki gelin ve damat çekim senaryosundaki gibi, kameramı önce konunun üzerine getirdim ve netlememi yaptım. Ardından hafifçe sağa dönerek kadrajımı yeniden düzenleyip aşağıdaki fotoğrafı çektim.

  Solda yer alan ana konumun aşırı pozlandığını farkettiniz değil mi? Bunun anlamı nedir?

  Daha önceki makalelerimizde flaş ölçüm sisteminin sadece çerçevenin merkezini ölçtüğünü ve flaşın gücünü bu bölgeden ölçtüğü değere göre ayarladığını yazmıştık. Bunun anlamı şudur;

  ÖZNE, FOTOĞRAFIN ÇEKİM AŞAMASINDA ÇERÇEVENİN MERKEZİNDE DEĞİLSE, BÜYÜK OLASILIKLA HATALI POZLANACAKTIR.

  Flaşım, fotoğrafı çekmek için deklanşöre tam bastığımda çerçevenin ortasına denk gelen yaklaşık 5 metre uzaklıktaki arka planı koyu renkli tablodan ölçüm aldı. Ve hem uzaklık hem de o bölgenin karanlık bir bölge olması nedeniyle yüksek bir güç ayarladı. Flaşım bu güçle arka planı aydınlatmak için uğraşırken, hemen yakınımda olan ana öznem aşırı pozlandı.

  Peki, bu durumla başa çıkmanın bir yolu yok mu?
  Birçok fotoğrafçının unuttuğu FV Kilidi özelliği işte tam da burada imdadımıza yetişiyor.

  Şimdi aynı sahneyi, aynı şekilde, ama FV Kilidi kullanarak çekelim.

  FV Kilidi ile çekim

  Önce tam ortaya denk gelen netleme noktasını, netleme almak istediğim ana konumun gözlerine doğrulttum ve netledim. Aynı anda, ön flaşı tetiklemek ve doğru flaş gücüne kilitlemek için önceden atadığım “FV Kilidi” düğmesine bastım. Böylece flaş pozlaması bu bölge için kilitlenmiş oldu, tıpkı kameralarımızdaki AEL kilidi gibi pozlamayı kilitledi. Ardından, ana öznemi solda istediğim yerde konumlandırmak için hafifçe sağa yönelerek kadrajımı yeniden oluşturdum. Deklanşöre tam bastım, aşağıdaki fotoğrafı çektim. 

  Görüldüğü gibi objem tam istediğim şekilde pozlandı. Arka plan FV kilidi kullanmadan çektiğim önceki fotoğrafa göre artık daha karanlık.

  FV Kilidi (Flaş Pozlama Kilidi) nedir, ne işe yarar?FV Kilidi (Flaş Pozlama Kilidi) nedir, ne işe yarar?
  Solda FV Kilidi VAR – Sağda FV Kilidi YOK

  FV Kilidi kullanımında unutulmaması gerekenler

  Flaş pozlama kilidi aşağıdaki üç şeyden biri gerçekleşinceye kadar bu güç ayarında kilitli kalır:

  1. FV Kilidi düğmesine ikinci kez basıldığında kilit sıfırlanır.
  1. Kamera kapatıldığında FV kilidi sıfırlanır.
  1. Kameradaki ışık ölçer zaman aşımına uğrarsa kilit sıfırlanır. FV Kilidi kullanırken varsayılan ışık ölçer sıfırlama süresini uzatmak için kamera ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekir. Nikon D850 kameramda bu süre 6 saniye olarak ayarlıdır.

  Kameranızda ışık ölçer zaman aşımı süresini çok uzun ayarladıysanız, FV Kilidi ile işiniz bittiğinde varsayılan değere döndürmeyi unutmayın. Aksi halde kameranızın pilleri normalden biraz daha hızlı boşalabilir.

  Sonuç

  Flaş Pozlama Kilidi, birçok insandan oluşan bir grubun birden fazla fotoğrafını çekmek için çok kullanışlıdır. Böylece tüm görüntüler birbirleriyle aynı pozlanmış görünür.

  Nikon kameralarda FV Kilidi adıyla geçen bu özellik, Canon ve Sony gövdelerde FEL “Flash Exposure Lock” (Flaş pozlama kilitleme) olarak adlandırılmaktadır. Flaş Pozlama kilidi birçok kamerada menüden direk olarak değiştirilebilen bir özellik değildir. Kameradaki bir tuşa bu işlevin atanması sonucu kullanılır. Bunun için kameranızın kullanım kitapçığından yardım alabilirsiniz.

  Şimdi birçok okuyucumuzun aklına şu soru gelmiştir: “FV Kilidi yerine AEL Pozlama kilidi kullansaydın ne olurdu?” Eğer FV Kilidi yerine AEL kullansaydım, ikinci fotoğrafım da aynen birincisi gibi aşırı pozlanmış çıkacaktı. Nedenini merak ediyorsanız “TTL Flaş, gücünü netlenen noktaya göre mi ayarlar?” başlıklı yazımıza göz atmanız yeterli olacaktır 🙂 .

  Sizin de buna benzer deneyimleriniz oldu mu? FV Kilidi konusunda bilgi, görüş ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşır mısınız?

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  Still Life Fotoğrafçılığı. Durdurun hayatı, fotoğraf var…

  Still Life fotoğrafçılığı alanındaki uğraşılarınızda her şey elinizin altında ve kontrolünüzde oluyor. An'ı yakalamak yerine, hareketsiz bir konudan bir görüntü yaratıyorsunuz.

  TTL ve TTL-BL flaş modları nedir, hangi sahnelerde işe yarar?

  Bu bir teorik çalışmadan çok pratik bir çalışmadır. Bu çalışmada ilgilendiğim ilk şey, karanlık bir arka planda aynı mesafede yer alan basit bir nesneyi çekerken bile TTL ve TTL-BL'nin nasıl farklılaştığını göstermektir.

  Flaş ve paraflaş ışığının yayılım açısı üzerine bir deneme

  Burada anlatılanlar mühendislik merakından yola çıkarak yazıldı. Yazıda bahsi geçen fotoğrafçılara verilen sponsorluklar çerçevesinde fotoğrafçıların çalışmalarına bakılırsa yazılanların bir anlamı yok gibi duruyor. Ancak geometri ile uymayan taraflarının olduğu da aşikâr.

  Ortam ışığını flaş ile dengeleme ipuçları

  Sokakta fotoğraf çekenler olarak yapay ışık kullanmaya burun kıvırırız. Yapay ışık, yani flaş ve paraflaş kullanımını gece, düğün dernek gibi etkinliklerde ya da stüdyoda kullanılması nedense bize daha doğru gelir. Ancak bildiğimiz bir şey gündüz çok sert doğal ışıkta yüzdeki gölgeleri yumuşatmak için yapay ışık kullanımının doğru tercih olduğudur.

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  YORUM YAPILDIĞINDA BANA BİLDİR
  Bana bildir
  guest

  20 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Osman Zihni ERENLER
  Osman Zihni ERENLER
  Makale Puanlama :
       

  Emekleriniz için teşekkür ederim, Sebahattin hocam. Sağlıcakla kalın.

  Neslihan
  Neslihan
  Makale Puanlama :
       

  Merhaba sabahattin bey. Harika ipuçları ve bunları açıklamak için harcadığınız zaman ve enerji için çok teşekkürler. Beni günden güne daha iyi bir fotoğrafçı yaptınız. Sevgiler

  Bülent ST
  Bülent ST

  Çok faydalandım.
  Flaş kullandığım bazı resimlerimin neden çok karanlık veya çok açık olduğunu şimdi çok iyi anlıyorum sayenizde. Harikasınız.
  Teşekkürler

  Sarper
  Sarper
  Makale Puanlama :
       

  Bunu hiç bilmiyordum. Şimdi denemem gerekecek 🙂 Teşekkürler hocam

  Habibe
  Habibe

  Teşekkür ederim

  Sami Güner
  Sami Güner

  hocam ben canon eos m2 ile noname flas kullaniyorum bu yazdiklarinizi onunla yapabilirmiyim

  Armağan
  Armağan
  Makale Puanlama :
       

  Yine harika bir makale olmuş,hepsi birbirini tamamlıyor,elinize sağlık.Taşlar yerine oturdu. 🙂

  Okyar Atilla
  Editör / Yazar

  Sevgili dostum,
  Flaş Gecesi” Zoom toplantısında anlattığın, daha doğrusu yeniden kadrajlamadaki sorunun cevabını nihayet açıkladın. Ben de “Pv” butonuna fonksiyon tanımlaması yapmamıştım. Bu yazıyı okuyunca “FV” tanımlamasını yapıp hemen flaşları çıkarıp düzeneği kuruverdim. Sonuç gerçekten harika. flaş kullanırken kesinlikle bu özelliği hatırlayıp kullanmak elde edilen görüntünün ışık kalitesini etkileyecek. Bu kullanım şeklini fırsat bulup sokakta denemek gerek.

  Çok faydalı bir yazı. benim gibi flaşa çok yüz vermeyen birinin bile iştahını kabartıyor.
  Eline sağlık.

  Hüseyin
  Hüseyin

  Hocam aklıma takılan bir konu var
  flaşımızı gelin damata doğru çevirdik öylece sabit duruyor
  makinemizi netleme yapmak için önce gelin damata çevirdik sonra sağa kaydırdık
  o sırada flaş hala gelin damata çevriliyken neden aşırı pozlansın

  Berke
  Berke
  Makale Puanlama :
       

  Çok faydalandım
  Teşekkürler

  Arthenos Sener
  Arthenos Sener

  Faydalı bir yazı olmuş, teşekkürler.

  Bu makaleyi paylaş

  Sebahattin Demir
  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir. Detay profil bilgisi için tıklayınız.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  20
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x