Fotoğraf çekerken haklarımızı, yükümlülüklerimizi ne kadar biliyoruz? – Bölüm 1

_

Fotoğraf çekerken haklarımızı, yükümlülüklerimizi ne kadar biliyoruz nelere dikkat ediyoruz ya da yasal olarak neleri ihlal ediyoruz? Tüm bu sorulara cevap bulabilmek adına doğrudan Yargıtay kararlarını incelemeyi ve gerçekte somut örnekler üzerinden gitmeyi doğru bulduğum bir yazı dizisi başlattım. Umuyorum ki incelediğimiz kararlar faydalı olur ve aslında adalet sisteminden nasıl ve ne şekilde taleplerde bulunabileceğimize dair bir fikir oluşturabilir.

Yargıtay kararında öncelikle davacının talepleri, ardından ihlalde bulunduğunu iddia ettiğimiz kişinin savunmaları ve ilk mahkemenin kararı bulunmaktadır. Mahkeme kararının ardından taraflardan birinin itirazları üzerine gidilen Yargıtay’ın nihai kararı bulunmaktadır. Yargıtay mahkeme üyelerinin arasında bir fikir ayrılığı olması halinde üyelerden bir kimse karşı oy vererek fikirlerini paylaşmaktadır. Gelin mahkeme kararını birlikte inceleyelim. 

YARGITAY 11. HUKUK DAİRESİ

Esas Numarası: 2016/4922
Karar Numarası: 2017/3681
Karar Tarihi: 13.06.2017

“Davacı vekili, müvekkilinin Türkiye’nin en önemli tiyatro ve sinema oyuncularından biri olduğunu, davalı tarafın ise müvekkilinin davalıya ait kafede yemek yerken çekilen çok uygunsuz bir fotoğrafını …’nin menü, reklam ve tanıtımlarında, … derneği ödül töreni mecmuasında kullandığını, davalının bu yolla müvekkilinin, …’nin daimi bir müşterisi olduğu intibaı yarattığını, sosyal medyada bu fotoğraf nedeniyle müvekkili ile alay edildiğini, bundan dolayı müvekkilinin maddi ve manevi zarara uğradığını, büyük bir üzüntü duyduğunu, davalının bu kullanımı nedeniyle müvekkilinin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndan kaynaklanan haklarının ihlal edildiğini ileri sürerek, şimdilik 300.000,00 TL maddi, 100.000,00 TL manevi tazminatın davalıdan tahsilini talep ve dava etmiştir.

Davalı vekili, ortada bir eserin, bir icracı sanatçının, uygunsuz bir fotoğrafın ve bir reklam kampanyasının, haksız bir kullanımın söz konusu olmadığını, 02/06/2014 tarihli … derneğinin mecmuasında yer alan resmin müvekkilinden habersiz bir şekilde yayınlandığını, davacının bazı resimlerinin dükkan içinde kullanılan menülerde yer aldığını ancak mahkeme aracılığıyla yapılan tespitten sonra 2 ay bile kullanılmadan bunların imha edildiğini, müvekkiline ait …’nin tanınmış bir işletme olduğunu, reklama ihtiyaç duymadıklarını, tazminat taleplerinin zenginleşme amacına yönelik olduğunu savunarak davanın reddini istemiştir.

Mahkemece, iddia, savunma ve tüm dosya kapsamına göre, davacının, davalıya ait … adlı yerde yemek yerken çekilmiş olan fotoğrafının, davalıya ait menülerde ve davalının isteğiyle … Derneği ödül töreni dergisinde izinsiz olarak kullanıldığı, somut olaydaki kullanımın telif tazminatını gerektirmediği, eylemin kişilik hakkı ihlali olduğu gerekçesiyle, davanın kısmen kabulü ile 234.000 TL maddi tazminat ile 50.000 TL manevi tazminatın davalıdan tahsiline karar verilmiştir.

Kararı, taraf vekilleri temyiz etmiştir.

Yargıtayca; Dava, davalıya ait … isimli iş yerine gelen davacının çekilmiş bir fotoğrafının … menülerinde ve … Derneği ödül töreni için bastırılan dergide izin alınmaksızın reklam amaçlı kullanılması sonucu FSEK kaynaklanan hakların ihlali nedeniyle maddi ve manevi tazminat istemine ilişkin olup, mahkemece davanın kısmen kabulü ile 234.000 TL maddi tazminat ile 50.000 TL manevi tazminatın davalıdan tahsiline karar verilmiştir.

Hükme esas alınan ek raporda, davacının başka bir reklam nedeniyle aldığını beyan ettiği ücret esas alınarak davaya konu kullanımın özelliğine göre dergi reklamındaki kullanım için 195.000 TL, restoran menülerindeki kullanım için ise 39.000 TL olmak üzere davacının talep edebileceği toplam bedelin 234.000 TL olabileceği görüşü açıklanmıştır. Ancak mahkemece ek raporda belirtilen miktara hükmedilmişse de, davacının emek vermeden hazırlıksız çekilmiş bir fotoğrafının kullanımı nedeniyle maddi tazminat miktarından makul bir indirim yapılması gerekmektedir.”

İNCELEME ; Ünlü bir sanatçı bir kafede fotoğrafının kendisinden izin alınmadan çekilmesi ve bir çok platformda kullanılması üzerine haklarını ihlal eden kişiden 300.000 TL maddi ve 100.000 TL manevi tazminat talep etmiştir. Yerel mahkemece eylemin kişilik hakkı ihlali olduğu gerekçesiyle, 234.000 TL maddi tazminat ile 50.000 TL manevi tazminatın davalıdan tahsiline karar vermiştir. Yargılama sırasında ünlü sanatçı dergi ve restoran çekiminden aldığı başka bir emsal bir ücreti örnek göstermiştir. Burada maddi tazminat talep eden taraf, gerçekten de aslında sözleşme yapılsaydı ne kadar ücrete anlaşılabilirdi diye düşünerek örnek bir ücreti mahkemeye göstermek zorundadır. Buradan yola çıkarak mahkeme ancak maddi kaybı belirleyebilecektir. Tarafların bu karara itiraz etmeleri üzerine dosya Yargıtay’a gönderilmiş ve Yargıtay tarafından dosya bozulmuştur. Yargıtay, maddi tazminatın miktarını çok yüksek bulmuştur. Gerekçesi ise ; “davacının emek vermeden hazırlıksız çekilmiş bir fotoğrafının kullanımı nedeniyle maddi tazminat miktarından makul bir indirim yapılması gerekmektedir” şeklindedir. Yani burada kastedilen eğer ki ünlü sanatçı dergi çekimi için başka biriyle sözleşme yapmış olsaydı bu çekim için ayrıca bir hazırlık içine girecekti. Oysaki izinsiz çekilen bu fotoğraflar için ayrı bir hazırlık içine girmemiştir. Bu yüzden gerçekte maddi kaybının daha az olduğunu belirterek miktarın düşürülmesini istemiştir. Burada Yerel mahkemece yeniden yargılama neticesinde maddi tazminatta ne kadar indirim yapıldığını göremiyoruz. Ancak yapılan indirimin tamamen hakimin hakkaniyetine göre olacağını söylemekte fayda olduğunu düşünüyorum. Verilen tazminat miktarları, Yargıtay’ın görüşünü doğru bulup bulmadığınızın yorumunu sizlere bırakıyorum.

Bir sonraki yazımda da yine bir Yargıtay kararı yayınlayacağım. Bu açıdan; Bir sonraki yazımda “Fotoğrafçının fotoğraf üzerindeki hakları” konulu farklı bir Yargıtay kararını ele alacağız. Yakında sizlerle paylaşacağım bu ve diğer yazılarım yayınlandığında ilk siz haberdar olmak isterseniz, aşağıdaki bölüme e-posta adresini yazıp “Abone Ol” linkine tıklamanız yeterli.

Av. Fulden ELVERİR

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
24 Yorum
Beğenilenler
En yeniler Eskiler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Eyüp Z. B.
Eyüp Z. B.
2 yıl önce

Fulden hanım hoşgeldiniz
Gelecek yazılarınızı merakla bekleyeceğiz

Sebahattin hocam burası bir blog değil artık siz burayı bir portale dönüştürdünüz. Fotoğraf hakkında aradığımız her konu yer almaya başladı. Sitede her gün yeni bir özellikle bizi şaşırtmaya devam ediyorsunuz. Bundan sonra ne yenilik gelecek acaba 🙂

Tebrik eder devamını gönülden dilerim
Selamlar

Sebahattin Demir
Yorumun sahibi  Eyüp Z. B.
2 yıl önce

Eyüp bey güzel yorumlarınız için teşekkürler.

Biz burayı bir blog olarak görmüyoruz zaten;

Arthenos, fotoğraf gönüllülerinin ve doğa severlerin buluştuğu, etkileşimli ve eğlenceli e-Cafe platformudur. Burada, güncel yaşam, profesyonel iş hayatı ve fotoğrafçılık hakkında birçok bilgiye ve ustaların deneyimlerine kolaylıkla ulaşabilir, siz de deneyimlerinizi kolaylıkla paylaşabilirsiniz.

Av. Fulden hanım da deneyim ve bilgilerini bizlerle paylaşıyor. Sitemizde yazmayı kabul ettiği için biz de kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Saygılar.

Fulden ELVERİR
Fulden ELVERİR
Yorumun sahibi  Eyüp Z. B.
2 yıl önce

Eyüp Bey Merhaba,

Çok teşekkür ediyorum. Yazılarımızın devamı olacak, Yargıtay kararlarını sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Öner BÜYÜKYILDIZ
Öner BÜYÜKYILDIZ
2 yıl önce

Fulden Hanım merhaba,
Aramıza hoşgeldiniz. Bloğa yeni bir renk kattınız. Teşekkürler.
Sebahattin ve Okyar bey, sizlere ayrıca çok teşekkür ederim. Fotoğrafın ve fotoğrafçılığın hukuki boyutu gerçekten apayrı bir uzmanlık alanı, ve bu konu hakkında da bilgilendirici yazılar olması burayı oldukça zenginleştirecek.

Söz konusu davaya gelince; bir kere sanatçının talebi son derece yerinde ve mahkeme de dava sonucunda buna hükmetmiş zaten, onda sıkıntı yok. Ama bana sorarsanız Yargıtay’ın “sanatçı hazırlık yapmadı, emek harcamadı, dolayısıyla tazminat tutarı düşürülmeli” şeklindeki kararı yanlış. Çünkü sanatçı yüzüyle para kazanır, ismiyle/markasıyla para kazanır. İnsanlar bir sanatçıyı bazen doğal haliyle görmek ister ve bunun için para öder, bazen de çeşitli prodüksiyonlar içerisinde görmek ister ve para öder. Dolayısıyla burada hazırlıklıydı, hazırlıksızdı gibi bir durumdan bahsetmek benim mantığıma ters geldi açıkcası. Bu benim şahsi fikrim tabi.

Selam ve saygılarımla.

Fulden ELVERİR
Fulden ELVERİR
Yorumun sahibi  Öner BÜYÜKYILDIZ
2 yıl önce

Öner bey Merhabalar,

Öncelikle Hoşbuldum ben de aranızda olmaktan çok mutluyum güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Ben de bu yazı dizisinin siz değerli profesyonellere çok şey katacağını ve hep beraber yorumlayarak aslında “olanı” veya “olması gerekeni” tartışacağımız bir platform olduğunu düşünüyorum. Umuyorum da öyle olur.

Yargıtay kararı konusunda eleştirinize kesinlikle katılıyorum. Gerçekten de baktığınızda Hakim, “hazırlık yapmadı” diyerek bunun hangi ölçüte göre tazminat miktarında indirime gidecektir ? Bunu bilemiyoruz. Aslında bakarsanız hakim de bilmiyor. Yasa koyucunun bu ölçütü daha net şekilde belirlemesi, hazırlık yapılacak ise veya yapılmayacaksa tazminatta ne kadar oranın indirime gidileceğini net şekilde belirlemesi gerekmektedir. En nihayetinde, kararda tazminat miktarı konusunda endişelerimiz olsa da yerel mahkeme veya Yargıtay’dan sanatçı lehine karar vermiş olması sevindirici bir durum. Maalesef ki, aksi kararlarla da karşılaşabiliyoruz çünkü.

Saygılarımla

Sebahattin Demir
2 yıl önce

Fulden hanım,

Aramıza hoşgeldiniz. Hepimizin bilmesi gereken ama genellikle önemsenmeyen bu konularda aydınlatıcı ve yönlendirici bilgilerinizi merakla bekleyeceğiz.

Saygılar.

Fulden ELVERİR
Fulden ELVERİR
Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
2 yıl önce

Sebahattin Bey Merhaba,

Hoşbuldum çok teşekkür ediyorum. Ben de somut örnekler üzerinden giderek yapacağımız bu paylaşımların herkes için aydınlatıcı olmasını ümit ediyorum.

Ayşenur
Ayşenur
2 yıl önce

Günaydın
Aramıza sizin gibi birinin katılması çok iyi oldu.
Sebahattin bey yine çok doğru bir karar vermişsiniz.
Tebrikler ve başarılar.

Sebahattin Demir
Yorumun sahibi  Ayşenur
2 yıl önce

Ayşenur hanım merhaba,

Fikir Okyar Atilla’dan çıktı, onun katkısı çok büyüktür.
Ben de bu vesile ile buradan değerli dostum Okyar’a çok teşekkür ediyorum.

Saygılar.

Okyar Atilla
Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
2 yıl önce

Sevgili dostum, temel hareket noktamız fark yaratmak. Nasıl farklı oluruz? Bilirsin, iş hayatının da temel kurallarından birisi budur. Fikirler, fikirlerle çarpışarak “daha iyi ve farklı ne yapabiliriz?” sorusuna birlikte cevap ararken çıkıyor. Dolayısıyla Fulden Hanımın aramıza katılmasında takipçilerimizin bizim hedef çıtamızı hep yukarıya taşımasının katkısı yadsınamaz. Evet, kesinlikle Fulden Hanım genel anlamda sanatta önemli bir sorun olan hak ve yükümlülükler konusunda yolumuza ışık tutacaktır. Bu konuya ek olarak sanatın diğer önemli bir sorunu olan “intihal” de gündeme gelecektir. Yani ben öyle umuyorum. Kendisi söylemediği için ben ekleme yapayım; Fulden Hanım iyi bir ressam. Ayrıca sosyal projelerde aktif çalışan bir arkadaşımız. Dolayısıyla yakın zamanda onun bu yönlerini de tanıyacağız.
Sevgiye saygıyla…

Fulden ELVERİR
Fulden ELVERİR
Yorumun sahibi  Ayşenur
2 yıl önce

Ayşenur hanım Merhabalar,

Çok teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Hüseyin Ç.
Hüseyin Ç.
2 yıl önce

Değerli Fulden hanım
Yazınızı ilgi ile okudum ve bilgilendim
Emeklerinize sağlık. İzniniz olursa benim size bir sorum olacak:
Yazınıza mevzu kararda verilen tazminat miktarı ve yargıtay görüşü hakkında sizin düşünceniz nedir?
Saygıyla…

Fulden ELVERİR
Fulden ELVERİR
Yorumun sahibi  Hüseyin Ç.
2 yıl önce

Hüseyin Bey Merhabalar,

Yerel mahkeme ve Yargıtay kararının sanatçı lehine olması çok güzel. Öncelikle bunu belirtiyorum çünkü aksi kararlar ile de karşılaşabiliyoruz. Yazı dizilerinin devamında sizlerle olumsuz kararları da tartışabilmek adına paylaşacağım. Aşağıdaki yorumlarda Öner Bey’e de belirttiğim gibi Yargıtay’ın sanatçının “hazırlık yapmadan” çekilen fotoğrafında tazminat miktarında indirime gidilmesini doğru bulmuyorum. Çünkü indirimin neye göre olacağı ve nasıl olacağı konusunda yasada açıklık vardır. Hakim tazminat indirimini yaparken hakkaniyet ölçütüne göre karar verecektir ancak soyut kalacaktır.

Saygılarımla

Nejat atlam
Nejat atlam
2 yıl önce

Bilgiler için teşekkürler. Umuma açık yerlerde ve açık alanlarda konunun kendisi veya kısmen konuya dahil olan kişilerin izinsiz çekilen fotoğraflarının herhangi bir kazanç elde edilmeksizin sosyal medya,sergi veya mekanlarda gösterime sunulması hukuki açıdan fotoğrafçının sorumluluğu hakkında bir yazınızı merakla bekliyorum. İyi günler dilerim

Fulden ELVERİR
Fulden ELVERİR
Yorumun sahibi  Nejat atlam
2 yıl önce

Nejat Bey Merhabalar,

Bahsettiğiniz konu ile ilgili günlük yaşantımızda bir çok problem ile karşılaşıyoruz maalesef ki. Bu konuda oldukça fazla Yargıtay kararı var hepsini inceleyerek sizlerle paylaşacağım. Çok teşekkür ederim.

İyi günler dilerim.

Nejat atlam
Nejat atlam
Yorumun sahibi  Fulden ELVERİR
2 yıl önce

Memnun olurum. Başarılar diliyorum

Okyar Atilla
2 yıl önce

Fulden Hanım aramıza hoş geldiniz. Fotoğraf ve yöneticilik iki tarafa, hayatın hukuk ve finans tarafı diğer iki tarafa. Hukuki konular ne yazık ki hep kulak arkası alanımızda kalıyor ya da bırakıyoruz. Aramıza katılmakla genel anlamda “fotoğraf” için hukuk konusunda aklımıza takılan sorulara sizin vasıtanızla cevap bulma şansını elde etmiş oluyoruz.
Saygı ve sevgiyle

Fulden ELVERİR
Fulden ELVERİR
Yorumun sahibi  Okyar Atilla
2 yıl önce

Okyar Bey Merhabalar,

Öncelikle hoş buldum Çok teşekkür ediyorum. Ben de herkes için akılda kalıcı ve faydalı olabileceğini düşündüğüm olayları sizlerin de yorumlarına sunarak paylaşmaya çalışacağım. Sizler gibi fotoğrafçılık alanında profesyonel insanların maalasef ki karşılaştığı hukuki problemler olduğunu düşünerek ve problemlerin Yargıtay aşamasında nasıl çözüldüğünü görebilmek adına bu yola başladık. Umuyorum ki yazı dizisi devam ettikçe herkes çok daha bilgilenebilir hale gelecektir.

Ben de aranızda olmaktan çok mutluyum. Tekrar çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Osman Zihni ERENLER
Osman Zihni ERENLER
2 yıl önce

Evet. Konusu farklı olmakla birlikte bu makaleyi/makale dizisini belki de en başta öğrenmemiz gereken kuralları bize anlatması açısından fevkalade mühim ve elzem buluyorum. Öncelikle Fulden Hanım’a, bu makalenin bize ulaşmasındaki katkılarınız için de Okyar Bey’e ve size çok teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalınız.

Fulden ELVERİR
Fulden ELVERİR
Yorumun sahibi  Osman Zihni ERENLER
2 yıl önce

Osman Bey Merhaba,

Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum. Fotoğrafın her alanında bilgi sahibi olabileceğimizi düşündüğüm bu yazı dizisinin faydalı olacağın umuyorum. Tekrar çok teşekkür ederim.

Saygılarımla

Osman Zihni ERENLER
Osman Zihni ERENLER
Yorumun sahibi  Fulden ELVERİR
2 yıl önce

Evet Fulden Hanım. Gerçekten de faydalı olacak. Fotoğraf çekerken, özellikle konusu insan olan fotoğrafları çekerken, yükümlülüklerimizi, sınırımızı ve haklarımızı bilmek gerçekten de çok önemli. Tekrar teşekkür ederim. Yazı dizinizin tamamını okuduktan sonra eğer hala sorularım/sorularımız kalırsa size bu platform aracılığı ile sorabilirim/sorabiliriz, değil mi?
Saygılarımla.

Fulden ELVERİR
Fulden ELVERİR
Yorumun sahibi  Osman Zihni ERENLER
2 yıl önce

Osman Bey tabiki ne zaman isterseniz sorularınıza açığım. Birlikte konuşalım tartışalım zaten. Çünkü Fotoğraf Hukuku da derya deniz olan bir konu her konuda bilgilenmiş ve fikir sahibi olmuş oluruz.
Saygılarımla

Aydın Karadöller
2 yıl önce

Fulden hn. Değerli paylaşımınız için çok teşekkür ederim, ben İstanbul’da Fotoğrafçılar Meslek Kuruluşu Yönetim Kurulu Başkanlığını Yapıyorum, bu konular üzerine detaylı konuşmak isterim, açtığınız bu yolda bir katkınız olabilirse ne mutlu.
İletişim bilgilerim:
053362668477
Aydın Karadöller

Fulden ELVERİR
Fulden ELVERİR
Yorumun sahibi  Aydın Karadöller
2 yıl önce

Aydın Bey Merhabalar,

Öncelikle ben teşekkür ederim değerli yorumlarınız için. Site yöneticilerimiz Sebahattin bey ve Okyar beyin katkılarıyla bu platformda yer almaktayım. Bu vesileyle kendilerine bana bu imkanı sağladıkları için bir kez daha çok teşekkür etmek istiyorum.

Fotoğrafçılar Meslek Kuruluşu Derneği olarak birlikte daha detaylı neler yapabileceğimizi merak ediyorum. Elbetteki mesleki tecrübem ile sizlere bir katkım olabilirse ne mutlu bana. Sitemizde özgeçmiş kısmında iletişim bilgilerim ve web adresim bulunmaktadır. Web adresimde bulunan iletişim bilgilerimden bana ulaşabilirsiniz. Yine aynı şekilde mesleki bir destek almak istemeniz halinde ne zaman uygun olursanız ofisime de beklemekteyim.

Saygılarımla.

Bu makaleyi paylaş

Av. Fulden Elverirhttp://www.elverirhukuk.com.tr
Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, İzmir’de Elverir Hukuk & Danışmanlık Bürosunun kurucusu. Zorlu ve stresli meslek hayatının yanında AIESEC, YGA, TEDX, ELSA gibi kuruluşlarda da üyeliğini yürüterek kendisine sosyal bir alan yaratmaya çalışıyor. İzmir Barosu Kadın Hakları Hukuk ve Araştırma Merkezinin aktif üyesi ve aynı zamanda yerel bir gazetede hukuk alanında konuk köşe yazarlığı da yapıyor. Noterlik ve Uzlaştırmacı unvanlarına hak kazandı. Çocukluğundan bu yana yağlı boya resim ile ilgileniyor. Folklorik danslar ve latin danslara da olan merakı nedeniyle bu alanlarda da amatör şekilde uğraşısını devam ettiriyor. Üniversitede okuduğu dönemde Fotoğrafçılık Topluğuna üye olarak ilk defa fotoğraf ile tanıştı, fotoğraf çekmeye olan merakının artmasıyla en son Yönetim Kurulunda da görev aldı.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
24
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x