18 Eylül 2019 - Çarşamba
Ana Sayfa ÜRÜN İNCELEME Kameralar Fujifilm X-T3 Anons Edildi

Fujifilm X-T3 Anons Edildi

-

Uzunca yıllar Canon ve Nikon marka SLR / DSLR ve Kompak gövdeler kullandıktan sonra yaklaşık 4 yıl kadar önce ilk aynasız kameram olan Fujifilm X-T1 ile tanışmıştım. Retro Silver modeli olan bu kameramı hala büyük bir zevkle kullanıyorum. Fuji, X-T1’den kısa bir süre sonra X-T2 modelini çıkardı. Ben X-T1’imden son derece memnundum, ihtiyaçlarımı fazlasıyla karşılıyordu, o nedenle X-T2’deki ekstra özellikler beni çok heyecanlandırmamıştı. Fuji’nin kimilerine göre şaşırtıcı olan X-T2 modelinin satışına başlamasından bu yana yaklaşık iki yıl geçti ve geçtiğimiz günlerde Fuji’nin, X Serisinin en yeni üyesi olan dijital fotoğraf makinesi Fujifilm X-T3 anons edildi.

Fujifilm X-T3 Anons Edildi

Fujifilm X-T3, selefi X-T2 ile hatta benim X-T1’im ile aynı retro görünümü koruyor, ama bunun yanında bir dizi önemli güncellemeyle hayatımıza girdi. En önemlisi, yeni geliştirilen 26MP arkadan aydınlatmalı BSI X-Trans CMOS 4 sensör. Kamerada, dört çekirdekli görüntü işlemcisi sayesinde, 425 AF noktası ve %100 kapsama alanlı çok daha hızlı ve daha yetenekli bir otomatik odaklama sistemi bulunuyor. Bunun yanında, aynı zamanda çok etkileyici video ve görüntü işleme özelliklerine sahip. Sürekli çekim hızı, bir batarya tutucu (battery grip) gerektirmeksizin 11 FPS’ye kadar çıkarılmış. Elektronik vizör, artırılmış modda 100 FPS yenileme hızında çalışabilmesi için de destekmiş.

Fujifilm X-T3 Anons Edildi
Yeni Fujifilm X-T3’ün arkadan görünüşü

Fujifilm X-T3 Anons Edildi
Benim kullandığım X-T1’in arkadan görünüşü

Önceden de belirttiğim gibi Fuji, bence de çok ergonomik olan bu tasarımı çok fazla değiştirmemiş ve doğru olanı yapmış.

Yeni X-Trans CMOS 4 Sensör

Fujifilm X-T3, arkadan aydınlatmalı bu yeni APS-C sensörü ile, tüm görüntü alanına yayılmış 2.16 milyon adet olan ve önceki X-T2 ve X-H1 modellerinden 4 kat daha fazla faz algılamalı piksel adedi içeriyor. Bu, X-T2’nin üzerine büyük bir adım ve otomatik odaklama performansı demek, aynı zamanda daha hızlı olan yeni nesil X-İşlemcinin eklenmesiyle bu etki katlanmış oluyor.

Ayrıca yüksek bir Sinyal/Gürültü oranı ve 26MP çözünürlüğe rağmen ISO160 seviyesinde en düşük ışık duyarlılığı sunuyor.

Düşük ışık AF sınırı -3EV seviyesine taşınmış, ki bu Fuji için mükemmel. Böylece yalnızca mum ışığı ile aydınlatılan bir ortamda dahi doğru AF elde edilebiliyor.

Fujifilm X-T3 Anons Edildi

Yeni İşlemci; X Processor 4

Yeni X işlemcide 4 adet CPU birimi bulunuyor, bu da önceki X-T2 ve X-H1 modellerine göre fotoğraf işlem süresini 3 kat daha hızlandırmış.

Bu yeni işlemci yalnızca AF doğruluğu ve hızını artırmakla kalmıyor, Fujifilm verilerine göre, aynı zamanda APS-C veya daha büyük ebatlı sensör kullanan aynasız bir kamerada 4K/60P 10bit çıkış sunan dünyanın ilk fotoğraf işlemci motoruna sahip.

Fujifilm X-T3 Anons Edildi

Video özellikleri

Özellikle video alanındaki yenilikler, Fuji X-T3‘ü profesyonel videografi ihtiyaçları için çekici bir kamera haline getirmiş görünüyor. Yeni Fujifilm X-T3 artık bir SD kartına, 200 Mbps hızda 4: 2: 0 10-bit formatta 60P’de 4K’ya kadar kayıt yapabiliyor, hatta HDMI aracılığıyla 4: 2: 2 10-bit çıkış çıkışı mümkün, hem H.264 hem de H.265 video formatlarını destekliyor. Ek olarak, arttırılmış sensör okuma hızıyla, azaltılmış perde etkisi elde edilmiş. Fuji, 4K video çekimi için yeni bir gürültü azaltma algoritması eklediğini duyurdu ve F-Log çekimi için minumum hassasiyeti ISO 640’a kadar azalttı. Tüm bu etkileyici video özellikleri X-T3’ü piyasada bu anlamdaki ilk APS-C fotoğraf makinesini konumuna getirmiş.

Fuji’nin trendini video merkezli bir kameraya doğru yönlendirmesi dikkatimi çekti. Çünkü birkaç yıl öncesine kadar Fuji kameraları piyasadaki en kötü video kayıt özelliklerine sahip kameralar sınıfında gösteriliyordu. Şimdi ise çıtayı, yüksek kaliteli video çekmek için en iyi APS-C kamerası sınıfına yükseltmiş.

Her kamera üreticisi, yeni kameralarında olabildiğince gelişmiş video yetenekleri sunmaya başladı, bu da maliyeti gereksiz yere zorluyor. Benim gibi video özellikleri ile çok ilgilenmeyen hatırı sayılır kullanıcı potansiyeli olduğunu biliyorum. Boştan yere maliyetlerini şişirip, alım cazibelerini yitireceklerine, bu gibi modelleri video özellikli ve video özelliği içermeyen daha ucuz bir modelle 2 ayrı sürümde çıkarmaları acaba daha mı doğru olurdu diye düşünüyorum. 

Fujifilm X-T3 Anons Edildi

Diğer önemli değişiklikler arasında, hızlı veri transferi ve harici şarj için bir USB C Tipi-C portu, kilitlenebilir bir diyoptri, özelleştirilebilir dokunmatik ekran fonksiyonları, şimdilik yalnızca AF-C çekim modunda desteklenen geliştirilmiş Göz Algılama AF, yeni “Sporcu Bulucu Modu”, 1.25x kırpma faktörü, Renkli Krom Etkisi ve daha fazla düğme özelleştirmesi ve Elektronik shutter ile 30 FPS çekim yapabilme gibi bir dizi yeni özellik sayılabilir.

Fujifilm X-T3, giriş seviyesi bir DSLR’den daha küçük, ancak yine de iyi bir harici kontrol yelpazesi için yeterince büyük ve orta ölçekli bir aynasız fotoğraf makinesi.

Dijital öncesi analog film kameraları yeniden yarattığı için bu artık Fujifilm’in uzmanlığı haline geldi. Objektifteki diyafram halkasını ve harici bir deklanşör hızı ayarlama tekerleği kullandığı için X-T3’de mod kadranı yok. ISO bile harici bir kadranda ayarlanıyor. Fuji’nin benim X-T1’imde de olan bu kullanım özelliğini çok seviyorum. Bu kurulumun avantajı, hangi ayarda olduğunu anlamak için kamera ayarlarını açmadan görebilmeniz, kameranın üzerine bakmanız yeterli. Düğmelere basmak, özel fiziki kadranlarla manuel ayarlamalar yapmak çok daha kolay oluyor.

Ne yazık ki, Fujifilm X-T3, X-H1’de varolan Gövde içi görüntü sabitleme özelliğine, IBIS’e sahip değil. Artık yeni nesil tüm aynasızlarda, Nikon’da bile (!) bu özellik varken, fotoğraf veya video çekerken çok faydaları olabileceğini düşündüğüm bu özelliğin X-T3’te olmaması bu modelin en önemli eksikliği bence. Şahsen, gövde içi görüntü sabitleme sisteminin büyük bir hayranıyım, çünkü beni tanıyanlar bilir, elde çekimde düşük perde hızlarında çok fazla net fotoğraf çekemiyorum. Kullanmakta olduğum Olympus OM-D E-M1 Mark II ve M.Zuiko Pro objektiflerimle, IBIS sayesinde, elde 1sn perde hızlarında çok net fotoğraflar çekebiliyorum. Fuji X-H1’de de aynı şekilde.

Son olarak, Fuji önceki modellerinde kullandığı NP-W126S bataryayı kullanmaya devam ediyor, bu da piyasadaki diğer aynasız kameralarla karşılaştırıldığında dezavantaj bence. Çünkü, şu anda kullandığım Fujifilm X-T1 kameram ile birlikte bu pillerden 3 tanesine sahibim, yeni döndüğüm seyahatimde gün içerisinde bu 3 pilin tamamını tüketiyordum. Fuji’nin yüksek teknolojili kameralarda daha büyük ve daha güçlü NP-T125 piline geçmesi ve küçük pillerini Fuji X100F gibi kompakt kameralarda kullandırmaya devam etmesini dilerdim.

Fujifilm X-T3 özellikleri

Şimdi, yeni Fujifilm X-T3 genel özelliklerine bir göz atalım:

Kamera ÖzellikleriFujifilm X-T3
Sensör Çözünürlüğü26.1 MP
Sensör TipiBSI CMOS (X-Trans)
Sensör Ölçüsü23.5 x 15.6mm
Low-Pass FiltreYok
Sensör Piksel Boyutu3.75µ
Görüntü Boyutu6240 x 4160
Görüntü İşlemcisiX-Processor 4
Doğal ISO HassasiyetiISO 160 – 12,800
Vizör TipiOLED (Elektronik / EVF)
Vizör Kaplama Alanı ve Büyütme%100, 0.75x
Dahili FlaşYok
Flaş Senkron Hızı1/250
Saklama alanı2 x SD (UHS-II)
Seri Çekim Hızı11 FPS
Göz Algılama AFVar
AF Nokta Sayısı425 AF Noktası
Video Maksimum Çözünürlüğü3,840 x 2,160 (4K) @ up to 60 FPS
HDMI Çıkış4:2:2, 10-bit
LCD Boyutu ve Tipi3.0″ Eğimli Dokunmatik LCD
LCD Çözünürlüğü1,040,000 nokta
Wi-Fi / BluetoothVar / Var
Pil Ömrü390 çekim (CIPA)
Hava Geçirmez GövdeEvet
Ağırlık (yalnızca Gövde)539 gr
Boyutları133 x 93 x 59mm
USA Satış Fiyatı1,500 USD (yalnızca Gövde)

Sonuç

Genel olarak, yukarıda belirtilen IBIS dışında kalan küçük sorunların yanı sıra, Fuji’nin X-T1 ve X-T2 kullanıcılarını ve diğer potansiyel aynasız müşterilerini hedefleyen bir kamera yaptığını görüyoruz.

Siz de Fujifilm X-T3 konusundaki görüş, bilgi ve yorumlarınızı, aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.
avatar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bana bildir
Cihangir Y
Ziyaretçi
Cihangir Y

Sony Nikon Canon ve Fuji yeni kameralar ve lensler çıkardığına göre photokina da neler olacağını şimdiden merak ediyorum … Panasonic FF, Olympus OMD veya Ricoh / Pentax’ta bir yenilik var mı acaba 😉

Metin Evrensever
Ziyaretçi
Metin Evrensever

Oz ve doyurucu bilgiler hocam tesekkur ederiz. Video ozelligi konusunda siznle ayni fikirdeyim . Ben de makinelerimde hiç video cekmedim desem yalan olmazdi. Bosuna para oduyoruz bu ozellige. Selamlar

Burak M. Tekin
Ziyaretçi
Burak M. Tekin

Kasayı büyütmeden en az 1500 kare çekebilecek şekilde pil problemini çözebilecek ilk marka çok ses getirecek bu kesin. Ben de fuji xt1 ve 3 pil ile kullanıyorum. Makinemden çok memnunum beni birkaç sene daha idare eder.
Emeğinize sağlık

ÖZEL MAKALE

Tilt-Shift Lens nedir, nasıl çalışır ve ne amaçla kullanılır?

Tilt-Shift Lens nedir, nasıl çalışır ve ne amaçla kullanılır?
Bize şimdiye kadar ne öğretilmişti; Alan derinliğini belirleyen en önemli faktör diyafram açıklığıydı, öyle değil mi? Peki size "f/2.8 diyafram ile fotoğraf çeksek dahi önden arkaya her yer net olabiliyor" desem? Evet olabiliyor!

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Resim çekmek mi, Fotoğraf yapmak mı?

Resim Çekmek mi, Fotoğraf Yapmak mı?

Sıkça yaptığımız gibi yine bir hafta sonu eşimle birlikte Kuşadası'ndayız ve sahilinde nefes kesici bir manzaraya bakıyorum. Her zaman yanımda olan kameramı çıkarıp bu harika görüntünün fotoğrafını çekiyorum:

POPÜLER İÇERİKLER

Fotoğrafın önemli ve ilgi çekici el sanat dalı: Çömlekçilik

Fotoğrafın önemli ve ilgi çekici el sanat dalı: Çömlekçilik

Anadolu’da çömlek yapımı çok önemli yer tutar. Tarihte çömlek ve çeşitleri günlük hayattan ziynet eşyasına kadar çok değişik kullanıma sahipti. İş fotoğrafa gelip dayandığında bize cazip gelen hala ilkel yöntemlerle bu el sanatını sürdüren yörelerdir. Gökeyüp kadınlarını çömlek yaparken etrafı görmüyorlar. Elleri inanılmaz bir maharetle çömlekleri oluştururken bir taraftan da sizinle, orada olduğunuzu düşünmeden sohbet ediyorlar.
Arthenos | Diyafram nedir, fotoğrafta diyafram ayarları nasıl yapılır, alan derinliği nedir, ISO nedir, perde hızı nedir, doğru pozlama nedir

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

ISO Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler?

ISO Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler?

Tekin Ertuğ

Tekin Ertuğ ile fotoğraf üzerine söyleşi