Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK İleri Seviye Fotoğrafçılık Elektronik Shutter (Elektronik Ön Perde Deklanşörü) Nedir?

Elektronik Shutter (Elektronik Ön Perde Deklanşörü) Nedir?

-

Günümüzde DSLR’lerin ve aynasız kameraların birçoğu, kısaca “Elektronik Shutter” olarak bilinen, “Elektronik Ön Perde Deklanşörü” veya “Elektronik İlk Deklanşör Perdesi” olarak adlandırılan önemli bir özellikle birlikte gelir; her ikisi de perdenin açılıp kapanması nedeniyle oluşan fotoğraf makinesinin sarsıntısını, yani “Deklanşör şoku”nu ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. Deklanşör şoku, özellikle de uzun odak uzaklığındaki lensler ve belirli deklanşör hızları kullanıldığında DSLR ve aynasız tüm modern kameralarda bir sorundur. Bu makalede, görüntüleriniz üzerindeki deklanşör şokunun etkilerini ve Elektronik Ön Perde Deklanşör modunu kullanarak bunu nasıl tamamen ortadan kaldırabileceğimizi keşfedeceğiz.

Bilgi ve tecrübe seviyesinden bağımsız olarak fotoğrafçılıkla ilgilenen birçok kişinin bu gibi konulardaki yazıları okumak için pek istekli olmadıklarına ya da kendileri için önemsiz gördüklerine birçok kez tanık oldum.

Bu yazımı sonuna kadar okuyup, eğer kullandığınız DSLR ya da aynasız gövdede Elektronik Ön Perde Deklanşörü özelliği varsa, bu özelliği kullanarak ve kullanmadan iki fotoğraf çekin, onları karşılaştırın, bu yazıda anlatılanların önemini daha iyi anlayacaksınız, iddia ediyorum!

Deklanşör Şoku ve Görüntü Kalitesine Etkisi

Modern dijital kameralardaki sensör çözünürlüğünün artmasıyla bir takım sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Geçmişte iyi sonuçlar üreten objektifler artık yüksek çözünürlüklü kameralar üzerinde o denli keskin sonuçlar üretmiyor, büyük RAW dosya çıktılarını işleyebilmek için bilgisayarların performanslarının arttırılması ve/veya güncellenmesi gerekiyor ve çekilen fotoğraflara yakınlaştıkça (zumladıkça) fotoğraf makinesinin sarsıntısı daha da belirginleşiyor. Özellikle sonuncusu oldukça sinir bozucu bir konudur; çünkü fotoğrafçılar genellikle konunun kaynağını net ve doğru bir şekilde belirleyemiyorlar. Genellikle bulanık fotoğrafların sorumlusu, yanlış elde çekim teknikleri, kalitesiz veya hatalı üçayak (tripod) kullanımı ve esen rüzgar olarak düşünülür. Bunun bir kamera sarsıntısından kaynaklanacağı nadiren düşünülür, ki bunlardan biri de yukarıda bahsettiğim deklanşör şokudur.

DSLR kullanıcıları kamera sarsıntısının potansiyel olarak ayna mekanizmasından kaynaklandığını varsayarlar; bu nedenle genellikle “Ayna Kalkık” (Mup – Mirror Up) veya “Pozlama Gecikme Modu” seçeneğini kullanarak aynanın neden olduğu kamera sarsıntısını azaltır veya ortadan kaldırırlar.

Bulanık görüntülere sebep olabilecek tek neden aynadan kaynaklı kamera sarsıntısı değildir;

Pozlama başlamadan önce deklanşör mekanizmasındaki perdelerin açılmasından kaynaklanan obtüratörün yarattığı sarsıntı eşit derecede hasar yaratabilir. Ne yazık ki, mekanik bir deklanşör mekanizmasına sahip her kamerada deklanşör şoku görülebilir, bu DSLR’lerde olduğu gibi aynasız kameralarda da olabilir.

Aşağıdaki fotoğraflara bakalım:

Elektronik Shutter (Elektronik Ön Perde Deklanşörü) Nedir?

Yüksek çözünürlükte çekilmiş bu fotoğraf, Lightroom’dan web çözünürlüğünde dışa aktarıldığında harika görünüyor değil mi? Fakat, aynı fotoğraf ayrıntıları görmek için %100 büyütüldüğünde oldukça bulanık görünüyor; yapraklar ve ağaç dallarındaki ayrıntılar neredeyse görünmez olmuş:

Elektronik Shutter (Elektronik Ön Perde Deklanşörü) Nedir?

Bu görüntü 46MP bir Nikon D850 kamera ile AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8E FL ED VR telefoto lens kullanılarak 170mm odak uzaklığında ve 1/8 saniye Perde hızı kullanılarak çekildiğinden, bu görüntüde deklanşör şoku etkisi bariz bir şekilde görünüyor.

Şimdi aynı sahnenin herhangi bir deklanşör şoku olmadan nasıl görüntülendiğini merak ediyorsanız, aynı fotoğraf makinesiyle ve aynı pozlama değerleriyle çekilen aşağıdaki fotoğrafa bir göz atın:

Elektronik Shutter (Elektronik Ön Perde Deklanşörü) Nedir?

Aradaki fark gece ile gündüz gibi değil mi? Bu, belki de perde hareketinden kaynaklı şokun görüntülerinize getireceği hasar türünün en kötü senaryosu. Durun, hemen korkmayın çünkü bu her çekimde karşılaşacağınız bir durum değildir, çünkü deklanşör şoku yalnızca aşağıdaki koşullar altında gerçekleşir:

 • Objektifin odak uzaklığına göre belirli deklanşör hızlarında. Tipik tehlike bölgesi çoğu objektif için 1/2sn ile 1/50sn arasındadır, üçayak kullansanız dahi.
 • Telefoto veya Super-Telefoto gibi uzun odak uzaklığına sahip lensleri genellikle “Karşıtlık kuralı” değerlerin altında, yani “Perde hızı = 1 / Odak uzaklığı” formülünden daha uzun olduğu zamanlarda, nispeten yavaş obtüratör hızları ile kullanırken (200mm bir objektif için “Karşıtlık kuralı” gereği, önerilen perde hızı 1/200sn veya daha hızlı bir değer olmalıdır).
 • Sönümlendirilmemiş deklanşör mekanizmasına sahip bir kamera kullanılırken.

Dolayısıyla fotoğraf makinenizin hareketi sönümleyen, yumuşak bir amortisör gibi çalışan mekanizmadan yoksun, sönümlendirilmemiş bir örtücü mekanizması varsa ve nispeten hızlı enstantane hızları veya 1 saniyeden daha uzun süreli düşük enstantane hızları kullanıyorsanız, fotoğraflarınızda deklanşör şokunun olumsuz etkilerini görmeniz sürpriz olmayacaktır.

Fotoğraf makinenizde “Elektronik Ön Perde Deklanşörü” adı verilen bir özellik varsa fotoğraflarınızdaki deklanşör şoku etkisini tamamen giderebilirsiniz. Elektronik Shutter’a daha ayrıntılı bir göz atalım.

Elektronik Shutter (Elektronik Ön Perde Deklanşörü) nedir?

Elektronik Shutter (Elektronik Ön Perde Deklanşörü) Nedir?

Tipik bir obtüratör mekanizması “ön perde” ve “arka perde” olarak bilinen iki perdeden oluşur. Ön perde ışığın içeri girmesi için pozlamanın başında açılır ve pozlama süresince açık kalır, pozlama bitiminde arka perde iner, yani kapanır ve ışığın sensöre ulaşmasını engeller.  Pozlama süresini Enstantane hızı belirler.

Şeklin üzerine tıklarsanız bu mekanizmanın nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Fotoğraf çekerken çoğunlukla tek bir tıklama duyarsınız, çünkü obtüratör hızınız tipik olarak çok kısadır, her iki perde de pozlamanın başlangıcında ve sonunda çok hızlı hareket eder. Kameranızı 1 saniye ve daha uzun deklanşör hızlarına ayarlamanız durumunda, odak düzlemindeki obtüratörden iki farklı tıklama duyarsınız. Mekanik bir obtüratörün nasıl çalıştığını anlamak için bir Nikon DSLR’ye ait aşağıdaki yavaş çekim videosuna göz atın:

Ön perdenin oluşturacağı kamera sarsıntısını gidermek mümkündür.

İşte burada “Elektronik Ön Perde Deklanşörü” devreye giriyor.

Elektronik Ön Perde Deklanşörü aktif edildiğinde makinede pozlama, Elektronik Shutter ile elektronik olarak başlatılır ve arka perde tarafından mekanik olarak sona erer. Bu, Elektronik Shutter’ın çalışması için ön perdenin açık olması gerektiği anlamına gelmektedir. Bir DSLR’de Canlı Önizleme modunda ya da aynasız bir kamerada çekim yapıyorsanız, ön perde zaten açılmıştır ve ışık doğrudan kamera sensörüne ulaşıyor demektir. Bu gibi durumlarda ön perdeyi tekrar tekrar kapatıp açmak için bir sebep yoktur. Neden zaten açık olan ön perdeden yararlanıp, ardından elektronik olarak pozlamayı başlatıp, mekanik arka perdeyle bitirmeyelim? İşte Elektronik Shutter’ın çalışma prensibi de buna dayanır, ön perde önceden zaten açıksa, hareket etmiyorsa, bu durumda deklanşör şoku da yok demektir, yani fotoğraflarımızda olumsuz etkisi olan bu şoku tamamen ortadan kaldırmak mümkündür.

Elektronik Shutter’ın ne kadar fark yarattığını merak ediyorsanız, işlenmemiş bir RAW çıktısındaki aşağıdaki fotoğraflara bir göz atın:

Elektronik Shutter (Elektronik Ön Perde Deklanşörü) Nedir?

Gördüğünüz gibi, Elektronik Shutter kapalı iken 1/15 saniyede yakalanan soldaki görüntü, Elektronik Shutter’ın açık olduğu sağdaki görüntüden çok daha bulanık görünüyor. Deklanşör şoku bu çekimde etkili olduğundan, soldaki görüntüye bakıldığında sanki problem netsizlikmiş gibi görünüyor, ama öyle değil. Soldaki görüntüde yeterince ayrıntı bulunmadığından, fotoğrafı işleme adımlarında verilecek ekstra netlik bile bu durumda bize yardımcı olamazdı.

Elektronik Ön Perde Deklanşörü içeren DSLR ve Aynasız Kameralar Arasındaki Farklar

DSLR kamerada ışığın sensöre ulaşması için önce aynanın kalkması gerektiğinden, Elektronik Shutter’ın çalışması DSLR’lerde aynasız kameralara kıyasla biraz farklıdır. DSLR’de Elektronik Ön Perde Deklanşörü etkinleştirilmiş olsa bile, Canlı Önizleme veya Ayna kalkık (Mup) gibi özel kamera modları olmaksızın fotoğraf çekmek, hem aynanın hem de deklanşörün hala devrede olması nedeniyle Elektronik Shutter’dan hiçbir şekilde yararlanmayacaktır. Hangi modların Elektronik Ön Perde Deklanşörü ile çalışacağını görmek için kameranızın el kitabına bakmanız gerekecek. Örneğin, Nikon D810 Elektronik Shutter özelliğini yalnızca Ayna Kalkık (Mup) modunda uygulayabilir, Canlı Önizleme modunda uygulamaz, bu nedenle belirli bir modda olmadığınız sürece obtüratör mekanizmasından kaynaklanan deklanşör darbesini yaşarsınız. Yeni Nikon D850, Elektronik Shutter’ı Sessiz (Q) ve Sürekli Sessiz (Qc) gibi diğer modlara da genişletmiş durumda. Bir Canon DSLR kullanıyorsanız, Canlı Önizleme modundayken ve “Canlı Önizleme Çekimi” (Live View Shooting) etkinleştirilmişse (kamerada bu özellik varsa) Elektronik Ön Perde Deklanşörü varsayılan olarak açıktır.

Aslında, Elektronik ön perde, aynasız fotoğraf makinelerinde DSLR’lerden daha önemlidir.

Aynasız kameralarda deklanşör mekanizması normalde şöyle çalışır

Aynasız kameralar her zaman “Live View -Canlı önizleme- modunda olduğundan, birinci mekanik perde yani ön perde pozlamaya başlamadan önce zaten açıktır, Elektronik Vizör / LCD için ve sürekli sensör beslemesi sağlamak için bu gereklidir.

Bir pozlama başladığında, açık olan ön perde kapanır, böylece sensöre gelen ışık engellenir ve sensör sıfırlanır, ardından ön perde tekrar açılır ve pozlamaya geçilir. İkinci perdenin yani arka perdenin kapanması ile pozlama son bulur. Ön perdenin, pozlama başlangıcında önce kapanması ve sensör sıfırlama işleminden sonra tekrar açılması, aynasız kameraları bir tane yerine iki mekanik hareketten titreşime maruz bırakır (bu hareket DSLR kameralarda bir kere gerçekleşir). Daha da kötüsü, perdenin bu iki kapanış / açılış hareketi pozlamanın başlamasından çok az önce gerçekleştiğinden, oluşan titreşim pozlamanın başlangıcında etkisini hissettirecek, bu da bulanık görüntü anlamına gelecektir. Mekanik perdenin bu titreşimleri, seçilen pozlama süresine bağlı olarak çok etkili olmayabilir.

Aynasız kameralarda Elektronik ön perde şöyle çalışır

Aynasız kameralarda ayna olmadığından ve canlı görüntü her zaman açık olduğundan, önceden bir şeyi sensörün önünden kaldırmaya gerek yoktur. Elektronik ön perde deklanşörü özelliği varsa ve etkinse, kamera pozlamayı elektronik olarak başlatır ve arka perdeyi kullanarak sonlandırır. Pozlama bitiminde arka perde tekrar yerine döner, sensörün önü tekrar açılır ve elektronik vizörden ve LCD’den görüntü tekrar gelir. Bu işlem çok kısa bir sürede gerçekleşir.

Elektronik ön perde özelliği olmayan aynasız kameralar deklanşör şokuna, bir D850 örneğine göre yüksek deklanşör hızlarında daha fazla eğilimlidir. Çünkü, perdenin iki hareketinden dolayı kamera gövdesi üzerinde başlayan devam ederken pozlama bitmiş olacaktır. Bu da bulanık görüntü demektir. Yukarıda aynasızlar için belirttiğim her şeyin, normal vizör modu ile karşılaştırıldığında, Live View modunda çalışan DSLR’ler için de geçerli olduğunu unutmayın.

Örneğin Sony orijinal A7R’yi çıkardığında bu gövde Elektronik Shutter özelliğine sahip değildi ve belirli deklanşör hızlarında çekim yaparken oldukça yüksek miktarda hasar oluşturan bir obtüratör mekanizması vardı.

Elektronik Ön Perde Deklanşörü Dezavantajları

Elektronik Shutter madem o kadar harika, bunu neden her kamera üreticisinin tüm modellerinde varsayılan olarak uygulamadığını şimdi merak ediyor olabilirsiniz. Maalesef, Elektronik Shutter’ın bir takım dezavantajları da var.

Pozlamanın başlangıcında tüm sensörün elektronik olarak okunması zaman aldığından Elektronik Shutter, hızlı bir işlem yaparken sorun olabilir – sahnenizde çok hızlı hareket eden bir nesneyi fotoğrafta bulanık bulabilirsiniz, fotoğraflarınız az veya aşırı pozlanmış olabilir, geniş açıklıkta bir Diyafram kullanırken bokehte bozulmalara ve bazı durumlarda görüntünün bir kısmının kesilmesine bile rastlayabilirsiniz. Bu nedenle, kamera üreticileri Elektronik shutter kullanıldığında genellikle kameranın maksimum perde hızını 1/2000 saniyede, bazen de daha yavaş bir yerde sınırlarlar. Mekanik bir obtüratör bu konuda çok daha hızlıdır, bu nedenle spor veya vahşi yaşam gibi hızlı hareket eden nesneleri hızlı obtüratör hızlarında fotoğraflamayı planlıyorsanız, aynasız bir kamera üzerinde Elektronik Ön Perde Deklanşörü özelliğini kapatmanız tavsiye edilir. DSLR fotoğraf makinelerinde Tekli ve Sürekli Çekim modlarında çekim yaparken Elektronik Shutter zaten otomatikman devre dışı bırakıldığından bu bir sorun oluşturmaz.

Elektronik Ön Perde Deklanşörü Nasıl Etkinleştirilir ve Çekim Nasıl Yapılır?

Bu işlemler için fotoğraf makinenizin menülerine girmeden önce kameranızın Elektronik Ön Perde Deklanşörü’nü destekleyip desteklemediğini görmek için yazımın sonundaki bölüme göz atın. Bu bölümü sıklıkla güncelleyeceğim, fakat gözden kaçırdıklarım olabilir. Fotoğraf makinenizi aşağıdaki listede bulamazsanız, kameranızın el kitabına bakın veya Google’da makineniz için “Elektronik Shutter”, “Elektronik Ön Perde Deklanşörü” veya “Elektronik İlk Perde Deklanşörü” kelimeleri ile sorgulayın. Fotoğraf makinenizin zaten Elektronik Shutter özelliğine sahip olduğunu biliyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.

Nikon DSLR’lerde Elektronik Ön Perde Deklanşörünü Etkinleştirme

Nikon D7500, D500, D810, D850 veya D5 DSLR’ye sahipseniz, aşağıda görüldüğü gibi “Özel Ayarlar Menüsü > Çekim/ekran > Elektronik ön perde deklanşörü > Etkinleştir” ile Elektronik Shutter’ı etkinleştirebilirsiniz:

Elektronik Shutter (Elektronik Ön Perde Deklanşörü) Nedir?

 

Elektronik Shutter (Elektronik Ön Perde Deklanşörü) Nedir?

Elektronik Shutter etkinleştirildikten sonra bu özelliği destekleyen bir modda çekim yapmalısınız. Elektronik Shutter’ı, Nikon D7500, D500, D810 ve D5 kameralarda yalnızca “Ayna Kalkık” (Mup) modunda (Canlı Önizleme modunda kullanılamaz) ve D850’de ise buna ilave Sessiz (Q) ve Sürekli Sessiz (Qc) modlarında kullanabilirsiniz.

Elektronik Shutter ile birlikte kullanıldığında Mup yani “Ayna kalkık” modunun davranışının değiştiğini unutmayın,

 • Mup yalnız başına kullanıldığında, Elektronik Shutter aktif değilken;
 • İlk deklanşör basışında ayna kalkar,
 • İkinci deklanşörde ön perde iner (açılır), pozlama başlar,
 • Pozlama bitince arka perde ve ayna iner (kapanır),
 • Ön ve arka perde başlangıç konumlarına geri döner.
 • Elektronik Shutter aktifse Mup şöyle davranır;
 • İlk deklanşörde ayna kalkar ve ön perde iner (açılır),
 • İkinci deklanşörde makinede mekanik hiçbir hareket gerçekleşmez, pozlamanın başlatılması için elektronik olarak sensöre enerji verilir ve pozlama başlatılır,
 • Pozlama bitince arka perde ve ayna iner (kapanır),
 • Ön ve arka perde ilk konumlarındaki yerine döner.

Canon DSLR’lerde Elektronik Ön Perde Deklanşörünü Etkinleştirme

Modern bir Canon kamera ile çekim yaparsanız, Elektronik Shutter özelliği büyük olasılıkla varsayılan olarak etkinleşecektir. “Menü > Canlı Görünüm Çekim Ayarları > Canlı Görünüm Çekimi > Etkinleştir” seçeneğine giderek Elektronik Shutter’ı etkinleştirebilirsiniz. Canon 5D serisi gibi gelişmiş kameralarda, Çekim menüsünün altında “Sessiz LV çekim” adlı bir seçenek sunulur.

Elektronik Shutter (Elektronik Ön Perde Deklanşörü) Nedir?

Mod 1 veya Mod 2’yi seçebilirsiniz – her ikisi de Elektronik Shutter’ı açık duruma getirecektir. Bunların arasındaki temel fark; Mod 1, sürekli çekime izin verirken Mod 2, tek bir kareyi çekiyor olmasıdır. “Devre Dışı Bırak” ı seçerek Elektronik Shutter’ı kapatabilirsiniz. Canon DSLR’lerde Elektronik Shutter’ı tetiklemek için Canlı Önizleme modunda olmanız gerektiğini unutmayın.

Dikkatli olun, eğer AF-C veya “Hızlı Mod” etkinse, Elektronik Shutter varsayılan olarak kapatılacaktır. Elektronik Ön Perde Deklanşörü’nü etkinleştirmek isterseniz daima AF-S modunda çekim yaptığınızdan emin olun. Ayrıca, flaşla çekerseniz Elektronik Ön Perde Deklanşörü devre dışı bırakılacaktır.

Elektronik Ön Perde Deklanşörü Destekleyen Kameralar

Aşağıdaki listede Elektronik Shutter’ı desteği ile gelen bazı kameraların hızlı bir özetini bulabilirsiniz:

Nikon:

 • Nikon D7500
 • Nikon D500
 • Nikon D810
 • Nikon D850
 • Nikon D5
 • Nikon Z6
 • Nikon Z7

Canon:

 • Canon EOS M / EOS M3 / EOS M5 / EOS M6 / EOS K
 • Canon Digital Rebel XS / T5i / T6 / T6i / T6’ler / T7i / SL1 / SL2
 • Canon 40D / 50D / 60D / 70D / 80D
 • Canon 6D / 6D Mark II
 • Canon 7D / 7D Mark II
 • Canon 5D Mark II / 5D Mark III / 5D Mark IV
 • Canon 5DS / 5DS R
 • Canon 1DX / 1DX Mark II

Sony:

 • 5N üzeri Sony NEX serisi
 • Sony A6000 / A6300 / A6500
 • Sony SLT kameralar
 • Sony A7 / A7 II / A7S / A7S II / A7R II / A7R III / A9

Fuji:

 • Fuji X-H1
 • Fuji GFX 50S

Olympus:

 • Olympus OM-D E-M5 II
 • Olympus OM-D E-M1 / E-M1 Markası II

Panasonic:

 • Panasonic GM1
 • Panasonic G85
 • Panasonic G7
 • Panasonic GH5 / GH5’ler

Pentax:

 • Pentax K-1
 • Pentax K-1 II

Fotoğraf makineniz Elektronik Ön Perde Deklanşörü özelliğine sahipse ve yukarıda listelenmiyorsa lütfen bana bildirin; hemen eklerim.

Canon’un 40D’den beri Canlı Önizleme özellikli tüm kameralarında Elektronik Ön Perde Deklanşörü’nün varsayılan olarak etkinleştirmesi şaşırtıcı. Genellikle Nikon gövde kullanan bir fotoğraf gönüllüsü olarak dürüst olmam gerekirse, neden her üreticinin bu özelliği her kameraya koymadığını anlamıyorum…

Umarım bu yazı size çok fazla teknik gelmemiştir. Elektronik Ön Perde Deklanşörü konusunun anlaşılması için ne yazık ki biraz tekniğine dalmak gerekiyor. Yine de elimden geldiğince yalınlaştırmaya çalıştım.

Zaten buraya kadar okuduğunuza göre sıkılmamışsınız demektir  😉

Sizin de bunlara eklemek istediğiniz önerileriniz, öğretici deneyimleriniz, sorularınız veya eleştirileriniz varsa aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın.

Işığınız bol olsun.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.
avatar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bana bildir
Güner O. Ertürk
Ziyaretçi
Güner O. Ertürk

Tam beklediğim konuyu yazmışsınız.
Ellerinize sağlık, bu kadar detaylısını okumamıştım.
Örnekler de harika olmuş. Çok işime yaradı bu yazı.
Teşekkürler

Öner BÜYÜKYILDIZ
Ziyaretçi
Öner BÜYÜKYILDIZ

Henüz bir yazınızı okuyup da sıkıldığım olmamıştır Sebahattin bey 🙂
Her ne kadar kullandığım gövdede bulunmayan bir özellik olsa da işin mantığını anlamak ve teknik bilgi sahibi olmak adına sonuna kadar severek okudum.
Çok teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Güngör
Ziyaretçi
Güngör

Nikon D810 makinemle 200-500 mm lens kullandığımda tripod kullansam bile ne yaptıysam istediğim gibi net fotoğraf çekemiyordum. Manuel netleme yapsam bile olmuyordu. Yazınızı okuyup deneyene kadar suçu hep lenste bulmuştum. Akşam üzeri balkonumdan denedim elektronik perde kullanmak gerçekten çok farkettiriyor. Bu yazı çok işime yaradı, tebrik ediyorum sizi.
Teşekkür ederim.

Gülnaz Ezberci bulut
Ziyaretçi
Gülnaz Ezberci bulut

Fotoğraf makinesi kullanımı ve kullanıcısı olarak , tamamen amatör ve denklanjöre basmasını bilen ilk adım öğrencisi için yani kendim oldukça akademik tekniksel , ve pratik anlatımınızı çok faydalı ve gerekli buldum. Adeta fotoğraf makinaları üzerine teorik bilgi içerikli bir makale düzeyinde kaleme almışsınız teşekkür ederim değerli paylaşımınız için. Eğer bilginiz mobil kameralar üzerine de mevcut ise birikimlerini zi paylaşırsanız ayriyeten teşekkür ederim.
Ders nitelikli makale diyebiliriz herhalde paylaşımınıza

Okyar Atilla
Ziyaretçi
Okyar Atilla

Özellikle ilk DSLR de sıkça yaşanan bir sorundu. Ben de ilk kullandığım Canon 350D de “titreşim” etkisini çok fazla yaşıyordum. Zaten ilerleyen zamanda üreticiler de titanyum alaşımlı gövdeye geçerek bir miktar bunu azalttılar. Gövde tasarımını iyi yapanlar aynanın yukarıya vurmasından kaynaklanan titreşimi çok hızlı olarak sönümlendirebiliyorlar. Nikon D 610-750 ve şimdi de 850 de çok çok iyi olduğunu biliyorum. Aslında bu da bir nevi MuP uygulaması.

Osman Alphan
Ziyaretçi
Osman Alphan

Kendi makinemde (750d, T6i) bu ayarı bulamadım… Ama 2. makinemde (Em10.2) sessiz çekim özelliğine olan saygım arttı doğrusu, çünkü sessiz çekimde gürültü sıfır, bilmiyorum aynı özellik mi… çünkü verdiğiniz listede Em10.2 yok… Ses olmadığına göre aynı/benzer özellik sanırım… ve özellikle 60mm lensim ile denemeler yapacağım ilk fırsatta… Hatta 17mm lensimle bile merak ettim… Güzel yazıydı teşekkürler… ve 750d’de niye bulamadım acaba… ve teşekkürler, bilgilendirici bir yazıydı…

Okyar Atilla
Ziyaretçi
Okyar Atilla

Hem konuştuktan hem de okuduktan sonra kendime “nasıl olacak bu? elde zor iş” derken birkaç denemede aldığım sonuçları görünce şimdi güzelim Nikon D850 yi vizörü olmayan compact makina gibi kullanmaya başladım. Gören de bir garip bakıyor bana. Ayrıca konser çekimlerinde sessizliği de çok önemli avantaj. Makinalarda sadece bu mod olmalı. Bence…

Nurullah
Ziyaretçi
Nurullah

Muhterem Sebahattin bey,

Basit, net ve çok iyi anlaşılır bu yazı için teşekkür ederim.
Bir sualim olacak: Nikon D700 sahibiyim ve yazınızda bahsi geçen deklanşör şokunu aşmanın başka bir yolu var mıdır?

Burak B.
Ziyaretçi
Burak B.

Çok güzel yazı tebrikler. Nikon D850 kullanıyorum geniş gece gökyüzü görüntüleri ve yakın plan çekimler yapmak istiyorum (100-300 mm arasında). Çoğunlukla pozlama süresi 10-45 saniye arasında olacaktır. Elektronik perdeyi kullanmalımıyım. Liveview kullanmak herhangi bir fark yaratırmı. Teşekkür ederim.

Burak B.
Ziyaretçi
Burak B.

Ben normalde süper teknik biri değilim
Nikon D810 ayarları için internette arama yaparken ilk sırada sizin blogunuzu gördüm o şekilde tanımış oldum sizi. İyi ki tanımışım. Çok kapsamlı ve bilgi dolu bir siteniz var tebrik ederim sizi. D810 makinem ile çoğunlukla manzara çekiyorum ve hep LV kullanıyorum. Elektronik deklanşöre ihtiyacım yok. Ama yazınız bu konuyu çok güzel açıklamış. Sitenize hemen abone oldum 🙂

Mustafa Elçi
Ziyaretçi
Mustafa Elçi

Sabahattin bey,
Henüz denemedim, Nikon D7500 de 1 er saniye aralıklı Time Lapse çekerken Mup modunda Elektronic Shutter aktif mi olmalı?

Kerimcan Kutlu
Ziyaretçi
Kerimcan Kutlu

Bilginiz için:
Sony RX10 ii ve sonrası modeller bir elektronik obtüratöre sahiptirler (max 1/32000 hızda)…

Ali Doğan Kumlubel
Ziyaretçi
Ali Doğan Kumlubel

Nikon D810 kullanan biri olarak D810’u manzara çekiminde kullananlar için bunun nasıl ayarlayacağımızı söyleyeyim, harika çalışıyor.

Bir tripod kullanın
İlk olarak yazıda açıklandığı gibi menüyü kullanarak d5’te elektronik perdeyi aktif edin
Daha sonra d4’te pozlama gecikme modunu açın ve 3 saniye ayarlayın
Üstteki kadranı Mup pozisyonuna çevirin
Odaklamanızı yapın,
Mup çekimini etkinleştirmek için bir kez ve pozlama gecikmesi zamanlayıcısını başlatmak için ikinci kez deklanşöre basın.

İlk basışta ayna kalkacak ve o sesi duyacaksınız. İkinci basışta hiçbir şey duyulmuyor ve 3 saniye sonra çekim başlıyor ve çekim bitip ayna normale döndüğünde bir ses daha duyuyorsunuz.

Buna değer mi demeyin. Bir cumbalı pencere önünde bir tripod VR kapalı iken 5 saniye zamanlayıcı ve pozlama gecikmesi 3 saniye ayarlı çok güzel boyalı bir vazoda ve çiçeklerin bir resmini çektim. Daha sonra aynı çekim seti ile aynı çekimi normal çekimle yaptım. Vaaay ilk çekim gerçekten çok keskindi. %100 veya %150 büyütmedikçe farkı anlamak o kadar kolay olmuyor. Ama büyütmelere veya kroplamaya ihtiyacınız olduğunda faydası o zaman ortaya çıkıyor. Bahse girerim D850’nin bu şekilde kullanılması korkutucu derecede keskin olmalı 🙂

Sebahattin bey bu yazı için çok teşekkür ederim, Mup ve perdenin bunları yapabileceği gerçeğini bilmiyordum. Manzara ve makro benim başlıca hobilerim. Artık bundan sonra benim standart modum bu olacak.

Cengiz Aydınlar
Ziyaretçi
Cengiz Aydınlar

Elektronik shutter ile çekim yaparsak shutter sayısı artıyormu… teşekkürler

Ebubekir Camdali
Ziyaretçi
Ebubekir Camdali

Hocam cok guzel bir konu tebrik ediyorum. Ne kadar kolay anlatiyorsunuz boyle zor bir konuyu. O kadar net anladim ki. Sizi tanidigim icin sansliyim.

Sinan YILDIZ
Ziyaretçi
Sinan YILDIZ

Hocam yazınızı ve yorumlarınızı keyifle okudum, benim de em 10 mark 3 um var ve ben bu elektronik perde yi aktif yada pasif gibi bir ayar bulamadım ya da çekim seçeneği göremedim bu e perdeyi biliyorsanız yazabilir misiniz yada bilen varsa yazarsa memnun olurum. Teşekkürler

Hakan Kavas
Ziyaretçi
Hakan Kavas

Sonynin,sadece aynasızlarda değil A bayonetlerinde de var.

ÖZEL MAKALE

Tilt-Shift Lens nedir, nasıl çalışır ve ne amaçla kullanılır?

Tilt-Shift Lens nedir, nasıl çalışır ve ne amaçla kullanılır?
Bize şimdiye kadar ne öğretilmişti; Alan derinliğini belirleyen en önemli faktör diyafram açıklığıydı, öyle değil mi? Peki size "f/2.8 diyafram ile fotoğraf çeksek dahi önden arkaya her yer net olabiliyor" desem? Evet olabiliyor!

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Yeniden Kadrajlama Tekniği ile Fotoğraflarınızı Geliştirin

Yeniden Kadrajlama Tekniği

Yeniden kadrajlama, ana odak noktasını kullanarak konuya odaklanmak ve elinizi deklanşörden çekmeden konuyu kadrajınızdaki başka bir yere yeniden konumlandırarak ideal kadrajı oluşturup fotoğrafı çekmektir.

POPÜLER İÇERİKLER

Fotoğrafın önemli ve ilgi çekici el sanat dalı: Çömlekçilik

Fotoğrafın önemli ve ilgi çekici el sanat dalı: Çömlekçilik

Anadolu’da çömlek yapımı çok önemli yer tutar. Tarihte çömlek ve çeşitleri günlük hayattan ziynet eşyasına kadar çok değişik kullanıma sahipti. İş fotoğrafa gelip dayandığında bize cazip gelen hala ilkel yöntemlerle bu el sanatını sürdüren yörelerdir. Gökeyüp kadınlarını çömlek yaparken etrafı görmüyorlar. Elleri inanılmaz bir maharetle çömlekleri oluştururken bir taraftan da sizinle, orada olduğunuzu düşünmeden sohbet ediyorlar.
Arthenos | Diyafram nedir, fotoğrafta diyafram ayarları nasıl yapılır, alan derinliği nedir, ISO nedir, perde hızı nedir, doğru pozlama nedir

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

ISO Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler?

ISO Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler?