Daha
  Ana SayfaÜRÜN İNCELEMELenslerFujifilm XF 27mm f/2.8 kısa inceleme

  Fujifilm XF 27mm f/2.8 kısa inceleme

  -

  Fujifilm’in 3 tane pişi lensi var: XF 18mm f/2.0, Fujifilm XF 27mm f/2.8 ve XF 27mm f/2.8 WR. Son WR’lı lenste optik ve odak motorunda yenilik gelmedi, sadece toz/nem geçirmezlik ve diyafram halkası geldi.

  Pişi lafına takıldıysanız:

  İnceleyeceğimiz lensin şekli de yukarıdakine benzediği için gavurlar bu tip lenslere “pancake” diyorlar:

  Gördüğünüz gibi 27mm lens bit kadar. Ufacık. İncecik ve çok hafif. Pentax XS 40mm f/2.8 kadar ufak değil ama piyasadaki en ufak lenslerden biri bu. 35mm eşleniği 41mm.

  40mm bazılarına göre yaygın olarak görülen 35mm ve 50mm lenslere göre daha doğal görüş açısı veriyor. Ben de o gruptanım galiba. 40mm, 50mm ve 35mm’ye göre gözün görüş açısına en yakın odak mesafesi (35mm film/algılayıcının diyagonal mesafesi 43mm). Canon EF 40mm f2.8’i de bu yüzden seviyorum zaten: Ufacık, hafif, doğal görüş açısı var ve keskin.

  Fiziksel yapı

  Aşağıda bazı lenslerle karşılaştırmasını gösterdim:

  En soldaki iki lens benzer görüş açısı veriyor ve Canon tam çerçeve uyumlu lens. Samyang’ın 35mm lensi de aslında bit kadar ve çok hafif ama Fujifilm 27mm ondan da ufak ve hafif (sadece 78 gram!).

  Lenste diğer bazı XF lenslerdeki gibi diyafram halkası yok (yeni versiyonda bu halka var). Hatta lenste sadece odak halkası var. Otomatik odaklama motoru biraz sesli ama aşırı “bızz bızz” yapmıyor ve odak hızı yeterli. Hatta 18-55mm lensten daha hızlı odaklıyor diyebilirim, ek olarak 18-55mm lensin odaklayamadığı kadar düşük ışıkta bu lens daha kolay otomatik odaklama yapıyor (X-T200 ile). Hatta ve hatta 18-55mm lenste bazen gördüğüm odak hatasını bu lensle daha az yaşadım ama hala hata oluyor:

  Soldaki f2.8, sağdaki f4. İkisi de %100 kesme ve fotoğrafın orta bölgesi. f2.8’deki bariz bulanıklığın sebebi hafif odak hatası. Büyük hali için üzerine tıklayın.

  Odak motorunun sesini videoda dahili mikrofonla duyuyorsunuz. Harici mikrofonda dışarıda sesi duymadım ama sessiz odada odak sırasında harici mikrofonda bile ses hafiften geliyor. Bu sesi manuel odakta da duyuyorsunuz ama halkayı yavaş çevirirseniz ses bayağı azalıyor. Gene de video için çok uygun bir lens değil.

  Elle odaklama “focus-by-wire” denen tipte, yani siz halkayı döndürdükçe odağı gene bir motor yapıyor. Odak sistemi odak halkasına fiziksel olarak bağlı değil.

  Odaklama sırasında yakına odakladıkça ön eleman biraz öne çıkıyor ve en yakaın odak mesafesinde lens 3 mm kadar uzuyor. Çok dert değil.

  Filtre çapı 39mm. Güneşlik (parasoley) kutudan çıkmıyor.

  Görüntü kalitesi

  Böyle keskin lens yok abi! İnanılmaz yaaaa….

  Değil…

  7 diyafram bıçağı var. Bokehi idare eder. Bu tip ince lenslerden iyi bokeh beklememek lazım zaten, ek olarak odak uzunluğu da kısa olduğundan arka planı bulanıklaştırmak için modele bayağı yaklaşmanız lazım.

  Yaklaşmak demişken, lensin en yakın odak mesafesi 34cm (algılayıcıdan) ve büyütmesi 0.1x. Bu konuda pek başarılı değil.

  “Pancake” tipi lenslerde köşeden köşeye keskinlik pek görülmüyor, bu lenslerin amacı genelde rahatlık, kolaylık ve orta bölgelerde keskin olmaları.

  27mm lens bayağı keskin bir lens ama süper keskin değil, mesela bir makro lens keskinliği aramayın. Diyaframı çok geniş olmadığından çok optik sorunu da yok. Belki biraz renk bozulması (CA) ama çok da abartılacak gibi değil. Köşe kararması var ama çok değil, ayrıca özel RAW yazılımları kullanmazsanız köşe kararmasını RAW ve JPEGlerde düzeltiliyor. Mesela Irident Developer’da RAW dosyalarına bakarsanız f2.8 ve f4 arasında köşe kararması göreceksiniz, Adobe Camera RAW ve DxO PhotoLab’da kararma hiç yok. Özetle lens optik olarak çok iyi ama mükemmel değil.

  Aşağıda f2.8’de düz duvar:

  Soldaki orta bölge, sağdaki en sağ-üst köşe. Bunu DxO PhotoLab Elite ile işledim, dolayısıyla optik kusurların bazılarını burada göremiyorsunuz ama en açık diyaframda en köşenin bu hale gelebilmesi çok iyi.

  Aşağıda f8. Makine çıktısı JPEG, ISO800 (DR400’de çekebilmek için ISO800 gerekiyor). Soldaki tam çerçeve, sağdaki en sol üst köşe:

  Göreceğiniz gibi renk bozulması (mor/yeşil saçaklanma) yok. Makine otomatik düzeltiyor ama bazı lenslerde bu düzeltmeye rağmen mor/yeşil renkler görülebiliyor, bu lenste bu sorun çok az.

  Odak kayması (focus shift) yok, yani f2.8’de odakladığınız şey f8’de de odak içinde oluyor. Astiğmatlık (field curvature) yok, yani 35mm lenslerin en büyük belalarından biri bu açıda yok (mesela Sony/Zeiss 35mm f/2.8’de bu dert var, ama hemen her 35mm lenste bu var zaten). Geometrik bozulma RAW ve JPEGlerde otomatik olarak düzeltiliyor, sadece Iriden Developer gibi yazılımlarda düzelmemiş halini görüyorsunuz. Adobe veya DxO yazılımı kullananlar bunu göremeyecekler.

  Örnek için çektiğim bazı fotoğraflarda anlamadığım tutarsızlıklar gördüm. Bazen f5.6’da köşeden köşeye keskin fotoğraf alırken bazen çok hafif bulanıklık gördüm. Galiba sebebi çok çok ufak odak hataları, yoksa lens f4’te bile çok iyi hale geliyor ki f5.6’da çerçevenin her yerinde bayağı iyi oluyor. Mesela aşağıda f5.6 ve f8 farkı:

  Soldaki f5.6 sağdaki f8. Aradaki fark daha belli olsun diye %200’e büyüttüm.

  Dediğim gibi, normal koşullarda yukarıdaki keskinlik farkı yok ama bazen %100 yaklaşınca farkı görüyorum. Ufak odak hatalarından olsa gerek. Mesela 8 saniye arayla çekilmiş iki fotoğraf:

  Soldakinde hafif odak hatası var, sağdaki jilet gibi keskin. Yukarıdaki %100 kesme orta bölge, sağda odağın doğru olduğu fotoğrafta en köşeler bile çok keskin.

  SONUÇ

  Fujifilm XF 27MM F/2.8 iyi bir lens. Klasik “pişi” lens (pancake 🙂 ). Odak açısı göze en yakın açılardan (41mm). En azından 41mm benim için 35 ve 50mm’ye göre daha doğal geliyor. Yeni WR’lı lensten optik ve otomatik odaklama konusunda farkı yok, yeni lenste sadece toz/nem geçirmezlik ve diyafram halkası var.

  Artıları:

  • Ufacık ve çok hafif. Ufak bir Fujifilm gövdeyle beraber çok iyi bir sokak lensi olur.
  • Görece hızlı odaklıyor.
  • f/2.8’de orta bölgeler keskin, f/5.6’dan sonra optik olarak en iddialı lens değil ama kusurları da minimum. f5.6’da köşeden köşeye keskin fotoğraf alabilirsiniz (odağı doğru yaparsa).
  • Fujifilm Türkiye sayesinde Türkiye’deki fiyatı deli uygun. Döviz yüzünden tüm ekipman fiyatlarının ciddi arttığını biliyorum ama eski Fujifilm lenslerinin fiyatı 2021 Mayıs ayı itibariyle hala artmadı. Fujifilm Türkiye’ye bu yüzden tebrikler. Hatta bu incelemeyi yazmak için resmi sitelerinde fiyatlara göz atarken “Türkiye’de olsam bu lensi kesin alırdım” dediğim 3 lens seçtim.

  Geliştirilmesi gerekenler:

  • Arada ufak odak hataları lensin gerçek performansını göstermesini önlüyor
  • Çok yakına odaklamıyor (sadece 0.1x büyütme veriyor)
  • Bokeh pek çekici değil ama gene de f2.8 sayesinde biraz “bulanıklık” alıyorsunuz (bokeh kalitesi = bulanıklık değildir)
  • Video için çok uygun değil çünkü odak motoru biraz sesli (fotoğraf için bence çok dert değil)

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  Nikon Z6 II İnceleme

  Nikon, D5, D6, D500 ve D850 modelleri ile ortaya koyduğu teknolojik gelişimi “Zxx” serisine aktarmış. Harika bir netleme sistemi, renk doyumu ve iyi bir dinamik aralık ile fotoğrafçının tatmin olmasını sağlıyor. Gerisi ise teferruat olarak kalıyor.

  İki ultra geniş açı: Lumix 7-14mm ve Canon 16-35mm f4L

  "Olmuşken en genişi olsun" diyenlerin tercihi: Ultra geniş açı lensler. Bugün hayata "geniş geniş" bakabileceğiniz iki lensi karşılaştırıyoruz.

  Panasonic Lumix S5 ve 20-60mm incelemesi

  Panasonic Lumix S5 ve kaliteli kit lensi 20-60mm'ye bakıyoruz

  2021 yaz fotoğraf makinesi satınalma rehberi

  2021 yaz tatili için yeni bir fotoğraf makinesi mi düşünüyorsunuz? Kısa öneriler listemize bir göz atın.

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest

  1 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  1 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  👏🏻👏🏻👏🏻

  Bu makaleyi paylaş

  Ertan Öztürk
  Ertan Öztürk
  X tarihinde doğdum Y tarihinde öleceğim. Bu iki an arasında insanlara bildiklerimi aktarmak istiyorum. Şu anda Norveç’te yaşıyorum. Yedisi uzun süreli olmak üzere 12 ülkede çalıştım. Proje yönetimi, nicel (quantitative) risk analizi, iş planı, maliyet analizi, projede iş takibi (ilerlemesi), fotoğraf, bisiklet, Uzay Yolu 😊 gibi konularda bildiğim kadarıyla yardımcı olabilirim; konuyu bilmesem bile beraber araştırıp öğreniriz. Olabildiğince düzgün yazmaya çalışırsanız iyi anlaşırız.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  1
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x