Nam-ı Diğer “Gelincik Ressamı”

Hayatı tırnaklarıyla kazıyan, zirveye omuzlarında muazzam bir yükle çıkmayı başaran çok etkileyici bir yaşam öyküsü ve sanat serüveni... Derdi sadece kendisi olmayan, ülkesine, yaşadığı coğrafyaya, insanlığa katkı vermek üzere yola çıkan ve bütün yapıp etmelerini bunun üzerine inşa eden son derece samimi, engin gönüllü bir insan Hikmet Çetinkaya.

-

Nam-ı Diğer "Gelincik Ressamı"

‘Gelincik Ressamı’ namı ile dünya çapında tanınmış olan sayın Hikmet Çetinkaya ile tanışıklığımız şunun şurasında üç-beş yıl önceye gider. FSK’da (Fotograf Sanatı Kurumu) yaptığımız uzun soluklu atölyelerin birinde, Ankara’da yaşayan kültür-sanat insanlarıyla söyleşi/röportaj yapıp, gösteri/sunum hazırlamalarını istedik katılımcı arkadaşlarımızdan. Sayın Selma Seyitdanlıoğlu, usta ressam Hikmet Çetinkaya ile söyleşi/röportaj yaptılar. Söyleşi sürecinde atölye sorumlusu olarak bizatihi Ressam’ın atölyesine giderek kendileriyle tanıştık, sohbet ettik. Bilahare Seyitdanlıoğlu’nun sunumunu FSK çatısı altında hep birlikte izledik. Sayın Çetinkaya sunumdan sonra etkileyici bir konuşma yaptılar. Bu vesile ile FSK üyeleri, dünyanın en önemli müzelerinde, galerilerinde eserleri bulunan uluslararası alanda tanınmış, önemli ressamlarımızdan birini yakından tanımış oldur.

Değerli ressamımız Hikmet Çetinkaya ilerleyen zaman içinde nezaket gösterip bizi atölyelerine davet ettiler; sohbet ettik, söz sözü açtı ve derken kendimizi Gelincik Ressamı’nın otobiyo-grafik metnini hazırlarken bulduk. Uzun bir söyleşi ve kayıt sürecinin sonunda yazılı metin aşamasına geldiğimizde, kendilerini yakından tanıdık, duygu ve düşünce dünyalarına vakıf olduk.

Nam-ı Diğer "Gelincik Ressamı"

Hayatı tırnaklarıyla kazıyan, zirveye omuzlarında muazzam bir yükle çıkmayı başaran çok etkileyici bir yaşam öyküsü ve sanat serüveni ile karşılaşmıştık. Derdi sadece kendisi olmayan, ülkesine, yaşadığı coğrafyaya, insanlığa katkı vermek üzere yola çıkan ve bütün yapıp etmelerini bunun üzerine inşa eden son derece samimi, engin gönüllü bir insan Hikmet Çetinkaya.

Nam-ı Diğer "Gelincik Ressamı"

Böyle bir sanat insanının kendine has dünyasını kaleme almak kolay değildi. Bir yıldan fazla devam eden yazım sürecinin ardından, foto-graf kulvarına dair bütün metinlerimizi basıp kitaplaştıran Alter Yayıncılık, Hikmet Çetinkaya’nın otobiyo-grafik metnini de (Kan Çiçekleri) basıp kitaplaştırdı. Kitabı hazırladığımız süreçte Ressam, Kanada’ya yerleşmekteydi. Nitekim bunu gerçekleştirdiler. Ne ki Kanada macerası başlıbaşına bir süreçti ve Ressam’ın anıları içinde o süreç oldukça kayda değerdi. Geçen zaman içinde belli aralıklarla yeni baskıları yapılan kitabın 10.ncu baskısı için Kanada serüvenini hazırladık ve kitaba ilave ettik.

Nam-ı Diğer "Gelincik Ressamı"

Dileğimiz, her zaman söylediğimiz gibi, bütün sanat insanlarımızın biyo-grafilerinin hazırlanması, basılı materyal haleni getirilip sonraki kuşaklara armağan edilmesidir. Her sanat insanının yaşam öyküsü, sanat serüveni, duygu ve düşünce dünyası, yaşadığı dönem içinde son derece önemli olmakla birlikte, kendinden sonraki zaman için hiç kuşku yok ki daha da önemli olacaktır. İster ‘söyleşi/röportaj’ olsun, ister ‘hatırat’, ister ‘biyo-grafi’ ya da ‘otobiyo-grafi’ olsun, hepsi çok değerlidir.

Nam-ı Diğer "Gelincik Ressamı"
Nam-ı Diğer "Gelincik Ressamı"

Ressam Hikmet Çetinkaya’nın öyküsü hakikaten okumaya değerdir. Sinema alanının ilgisine mazhar olması gereken çarpıcı, etkileyici bir öyküdür. Özellikle de çocukların ve gençlerin O’nun azminden, kararlılığından feyz alacaklarına şüphe yoktur. Her türlü zorluğa rağmen bozmadığı duruşu, hiç bir koşulda elden bırakmadığı insanî tutumu, geldiği yeri katiyen unutmayışı, ne kadar yükselmişse o kadar aşağıda kalmaya özen göstermesi, yardımseverliği, dayanışma kültürüne sıkı sıkıya bağlı oluşu ve dostça yaklaşımı nedeniyle hakikaten örnek olacak nitelikte.   

Ressam’a saygıyla,

Tekin ERTUĞ

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
1 Yorum
Beğenilenler
En yeniler Eskiler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Öner BÜYÜKYILDIZ
3 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

Tekin hocam çok teşekkür ederim. Sizin kaleminizden değerli bir sanatçımızı daha tanıdığıma çok memnun oldum. En kısa sürede kitabınızı temin edip okuyacağım inşallah.

Selam ve saygılarımla.

Makale yazarı

Tekin Ertuğ
İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı ve edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi.Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotoğraf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Yaptığı atölyeler daha çok “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli atölye çalışmalarıdır. Atölye çalışmalarının sonuçları gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda paylaşıldı.Bu süreç içinde kaleme aldığı yazılar basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotoğraf dergilerinde yayınlandı. İlerleyen zamanda kitap çalışmalarına yöneldi. Şu ana kadar basılan kitapları: Sanat yazılarından oluşan 4 cilt “Fotograf Sanatı Üzerine”, Röportaj-Anı ve Biyografi yazılarından oluşan 10 cilt “Fotoğraf Ustaları” (Masters of Photography) ve 16 cilt “Işıkla Resmedenler” (Photographers), (Ressam Hikmet Çetinkaya'nın Biyografisi) “Kan Çiçekleri” ve en son ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi olan “Sicim” isimli eser.Hazırladığı biyografik/otobiyografik metinlerin yanısıra fotograf, sinema, edebiyat ve müziğe dair metinler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Manşet

Fujifilm X-T200 ve X-E3 karşılaştırması

Fujifilm X-T200 ve X-E3 detaylı karşılaştırması

Fujifilm X-T200 modeline bakıp X-E3 ile karşılaştırıyoruz

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılar Dikkat!
Fotoğraf Çekmek Görsel Belleği Güçlendiriyor,
Peki ya Görsel Olmayan Bellek?

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x