Daha
  Ana SayfaÜRÜN İNCELEMEKameralarNikon, "Portre İzlenim Dengesi" özelliğini D850 gövdeye de uyarladı

  Nikon, “Portre İzlenim Dengesi” özelliğini D850 gövdeye de uyarladı

  -

  Nikon, Z Serisi aynasız gövdelerde denediği ve cilt tonlarını iyileştirmek için geliştirdiği “Portre izlenim dengesi – Portrait impression balance” özelliğini Nikon D850 gövdelere de uyarladığını açıkladı. Bu özelliği kullanabilmek için gövde donanım sürümünün C 1.30’a yükseltilmesi gerekiyor.

  Birçok profesyonel tarafından şimdiye kadar geliştirilmiş en iyi DSLR’lerden biri olarak kabul edilen Nikon D850, aynasız rakibi Nikon Z7 II karşısında biraz zorlansa da, hala güncelliğini devam ettiriyor. Piyasada çok sayıda Nikon D850 gövde olmasına karşın üretimi hala devam ediyor ve sıfırları satın alınabilir durumda. Dolayısıyla Nikon da bu efsane modelini desteklemeye devam ediyor.

  Yeni donanım yazılımı güncellemesi C 1.30, Nikon Z6 II ve Z7 II aynasız fotoğraf makinelerinde sunulan portre izlenim dengesi özelliğini D850 gövdelerde de kullanıma sunuyor. Bu özellik, fotoğrafçıların ton ve parlaklık ayarlamalarını kullanarak kameradaki cilt renklerini düzeltmesine olanak tanıyor.

  Nikon D850’de Portre izlenim dengesi modları oluşturma

  1. Adım: Menüye girin

  Kameranızı açın ve Menü’den “FOTOĞRAF ÇEKİMİ MENÜSÜ” altındaki “Portre izlenim dengesi” ögesini seçin.

  Nikon D850 Fotoğraf Çekimi Menüsü

  2. Adım: Mod seçin

  Mode 1 ile Mod 3 arasında bir mod seçin ve joystick sağ ok’a basın.

  Seçtiğiniz mod için seçeneklerin bulunduğu ekran gelecektir.

  Nikon D850 Portre izlenim dengesi

  3. Adım: Rengi ve parlaklığı ayarlayın

  • Rengi M-Y ekseni üzerinde ayarlamak için joystick sol ve sağ oklarını kullanın. Sol Ok sizi M’ye yani Pembenin tonlarına doğru iterken, Sağ Ok Y’ye yani Sarı tonlarına itecektir.
  • Parlaklığı ayarlamak için joystick Üst veya Alt Oklarını kullanın. Parlaklık, yukarı doğru çıktıkça artar, aşağı indikçe azalır
  • Seçilen değerler kılavuz çizgilerinin sağında görüntülenir. Varsayılan ayarı geri yüklemek için sol üst köşedeki çöp (sil) düğmesine basın.
  Nikon D850 Portre izlenim dengesi

  4. Adım: Değişiklikleri kaydedin

  Portre izlenim dengesi değişikliklerini kaydetmek ve menüye dönmek için Ok düğmesine basın. Varsayılan değerlerden başka değerlere değiştirilen modlar yanında yıldız (*) işaretiyle gösterilecektir.

  Ek modlar oluşturmak için yukarıdaki 1 ila 4 adımlarını tekrarlayın.

  Nikon dokümanlarında yayınlanan örnek bir çalışmayı ekte görebilirsiniz:

  Nikon örnek çalışma

  Kaydedilen modları uygulama

  Yukarıda ayarlanan modlar daha sonra fotoğraf makinesinde işlemek ve JPEG olarak kaydetmek istediğiniz önceden çekmiş olduğunuz ham görüntülere uygulanabilir veya çektiğiniz yeni JPEG görüntülere veya Nikon’un NX Studio yazılımıyla işlenen ham dosyalara otomatik olarak uygulanabilir.

  Çekim sırasında portre izlenim dengesi özelliğini etkinleştirmek için fotoğraf veya film çekimi (video için) menüsünde “Portre izlenim dengesi” için iMod 1 ila Mod 3 arasından birini seçin.

  Bu özellik, RAW çekim yapanlar için çok önemli olmasa da, JPG (veya RAW+JPEG) veya video çekenler için oldukça faydalı olacaktır. Böylece bir tablette veya sosyal medyada yayınlamak için hızlı kullanışlı JPEG’lere sahip olunacağı gibi bilgisayar üzerinde harcanacak RAW işleme yükünden kurtulmuş olunur. Ayrıca, video çekmek için D850’yi kullananlar ve özellikle röportajlar gibi çekimlerde daha kolay renk düzeltmesi isteyenler için oldukça kullanışlıdır.

  Bu özelliğin kullanılamadığı durumlar

  Picture Control Ayarlamada “Monokrom” veya “Yaratıcı Picture Control” seçilirse, Portre izlenim dengesi için yaptığınız ayarlamalar kullanılamaz. Ayrıca, HDMI çıkışı için N-Log veya HDR (HLG) seçilirse de bu özelliği kullanamazsınız.

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  Nikon Z7 Detaylı İnceleme

  Nihayet Nikon, yeni Z Serisi ile gerçek bir kamera gibi çalışan, elimizde tutuşu iyi hissettiren, olması gerektiği gibi çalışan ve Nikon'un üstün renk yorumunu sunan aynasız kameralar üretmeyi başardı. Nikon Z7 kullanıcılarına neler getiriyor, satın alma kararında ne derece belirleyici olacak? Birlikte bakalım ...

  Nikon Z7 ve D850 Karşılaştırması

  Ana kameram olarak neredeyse çıktığı günden beri Nikon D850 DSLR kullanıyorum. D850 hakkında bilmem gereken her özelliğe hakim...

  Odak istifleme (Focus Stacking) ve Odak Kaydırma Tekniği

  Bir ara makro fotoğrafçılığına merak sarmıştım. Normalde gözlerimle göremediğim bir dünyayı keşfetmek eğlenceliydi, ama teknik olarak gerçekten çok zor bir deneyimdi benim için. Asla yeterli alan derinliği sağlayamıyordum.

  Nikon D850 İpuçları: Canlı Görünüm Pinpoint AF

  Kısa ipuçları adı altında yeni bir yazı dizisine başlıyorum. Bu kapsamdaki ilk yazımı Pinpoint AF otofokus moduna ayırdım....

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  YORUM YAPILDIĞINDA BANA BİLDİR
  Bana bildir
  guest

  8 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Berkin
  Berkin

  Nikon kullanmıyorum ama yine de Nikon’un yıllar geçmesine rağmen D850’den vazgeçmemesini takdir ediyorum.

  Özge
  Özge
  Makale Puanlama :
       

  D850 benim hayalimdeki makina oldu hep. D7200 ile bir Sigma art prime 35 ve bir nikon 85mm lensim var. D850 alabilme imkanım olmadı ne yazık ki 🙁

  Ersin
  Ersin

  sebahattin hocam merhaba
  d 780 için aynı güncelleme gelecek mi
  z 6 ile aynı sensörü kullanıyor çünkü
  d 850 gibi yüksek mega piksel ihtiyacı olmayanlar için
  bilginiz var mı?

  Burak B.
  Burak B.
  Makale Puanlama :
       

  Z sistemine geçmedim hala D850’mi kullanıyorum. En son bu sabah kullandım 🙂 D850 hala çok başarılı bir gövde. Ayrıca D800E makinam duruyor onu da tekstil çekimlerimde hala aktif olarak kullanıyorum. Nikon D850’yi güncellemeye devam ettiğine göre doğru karar verdiğimi düşünüyorum. Bildiğime göre siz de D850 den vazgeçemiyorsunuz 🙂

  Bu makaleyi paylaş

  Sebahattin Demir
  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir. Detay profil bilgisi için tıklayınız.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  8
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x