Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Kısa ipuçları Nikon D850 İpuçları: Canlı Görünüm Pinpoint AF

Nikon D850 İpuçları: Canlı Görünüm Pinpoint AF

Nikon D850'nin Canlı görünümü (Live View), her zamankinden daha hassas bir odaklama için yeni bir Pinpoint AF Alan modu sunuyor.

-

Kısa ipuçları adı altında yeni bir yazı dizisine başlıyorum. Bu kapsamdaki ilk yazımı Pinpoint AF otofokus moduna ayırdım. Pinpoint AF, Nikon D850‘de eklenen yeni bir Canlı Görünüm (Live View) AF Alan Modu. Bu mod Normal Alan AF’ye benzer, ancak daha hassas bir alan veya ayrıntıya odaklanabilmeniz için daha küçük bir odak noktasından yararlanmanızı sağlar.

Pinpoint AF

Fotoğraf makinesi tam olarak istenilen noktaya odaklanır. Böylece çok daha küçük bir alanda ve çok daha hassas netleme yapma olanağı bulursunuz.

Bu da özellikle makro çekimlerinde inanılmaz yardımcı olur. Bu yöntemle çekmeyi öğrenince artık bu yöntemin en sık kullandığınız yöntem olacak. Deneyin hak vereceksiniz.

Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

Normal Alan AF

Geniş netleme alanı, kameranın amaçlanan noktaya odaklanmamasıyla sonuçlanabilir. Çünkü Normal Alan AF modunda kameranızın AF Sistemi, gördüğünüz yeşil kare içerisindeki birden fazla AF algılayıcısı ile çalışır. Bu algılayıcılar kontrastı en yüksek olan bölgeye öncelik vereceklerdir. Bu da bazı durumlarda tam istediğiniz alanın net olmamasına neden olabilir.

Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

Pinpoint AF noktasını kullanarak fotoğraf çekmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Hatırlatma:
Devam etmeden önce, kameranızı bir üçayak üzerine monte etmenizi ve Tek Servo otomatik netlemeyi yani AF-S modunu seçmenizi öneririm.

1. Canlı Görüntü moduna geçin

Pinpoint AF yalnızca Canlı Görüntüde (Live View) kullanılabilir.

Canlı görüntüyü başlatmak için yandaki şekilde görünen, kameranızın arka tarafında, size bakan yüzündekiNikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AFdüğmesine basın. LCD ekranda sahnenizin görüntüsü belirecektir.

Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

2. Pinpoint AF modunu seçin

AF modu düğmesine basılı tutarak, ekranaNikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AFAF noktası gelene kadar alt komut düğmesini aynı anda çevirin.

Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

3. Netleme noktasını belirleyin

Netleme noktasını konumlandırmak için çoklu seçiciyi veya dokunmatik kontrolleri kullanın. Netleme noktasını çerçevenin ortasına döndürmek için çoklu seçicinin ortasına basın.
Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

4. Yakınlaştırın (Zoom in)

Daha fazla ve daha net doğruluk amacıyla ekranda seçilen netleme noktasını büyütmek için kameranızın arka kısmında, size bakan yüzünde sol taraftaki düğmesine basın.

Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

5. Fotoğrafı çekin

Çok hassas bir alanda fotoğraf çekeceğinizden, kameranın titremesinden kaynaklanan bulanıklığı önlemek için SnapBridge uygulamasını veya isteğinize bağlı olarak kablosuz uzaktan kumanda ya da Pozlama gecikme modu özelliklerini kullanmanızı öneririm.

Dokunmatik kontrol

Odak noktasını belirleme işlemini LCD ekran üzerinden dokunmatik yaparsanız, varsayılan ayarlarda parmağınızı ekrana her dokunduğunuzda ve kaldırdığınızda “dokunmatik deklanşörün” devreye gireceğini ve fotoğrafın çekileceğini unutmayın. Bu canınızı sıkabilir, henüz tam olarak nereye netlemeniz gerektiğine karar verememiş olabilirsiniz. Bu durumda en iyi çözüm, dokunmatik deklanşör özelliğini kapatmaktır; bunun için ekrandakiNikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AFsimgesine dokunun.

Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

Siz de deneyimlerinizi, yorum ve düşüncelerinizi aşağıdaki “Yorumlar” kısmında benimle paylaşın.

Işığınız bol olsun.

Grafik şekiller Nikon sitesinden alınmıştır.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
13 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geribildirimler
Bütün yorumları göster
Okyar Atilla

Aynen dediğiniz gibi kullanmaya başlayınca vazgeçemiyorsun. Yanlış bilmiyorsam -biliyorsam düzeltirsiniz- vizörden netlemede “auto-area AF” seçiminde eğer yüz tanıma da aktif edilmişse ve karşınızda bir insan varsa direkt yakın göze netleme yapıyor. Ancak vizörden bakarken yüz tanımanın çalıştığını görmüyorsunuz. Nedense bana Nikon bu konuda hep geriden geliyor gibi hissettiriyor.

Burak B.

Sayın hocam
D850’yi nerdeyse 4 aydır kullanıyorum bu özelliğini bilmiyordum sayende öğrendim. Kullanım kılavuzunda gözüme çarpmıştı bir ara ama önemsemedim. Aslında tam benim aradığım şeymiş. Bu harika ipucu için sonsuz teşekkürler. Devamını sabırsızlıkla bekliyoruz 🙂

Güner O. Ertürk

Çok haklısınız döküman okumayı sevmiyoruz nedense ben de öyleyim. Aslında blogunuzu okuyoruz ama iş kullanım kılavuzu okumaya gelince olmuyor işte. Neyse canım siz varsınız kılavuzlar keşke sizin gibi hem örnekli öğretici ve eğlenceli yazsa 🙂 Burak beyin dediği gibi devamını dört gözle bekliyoruz…

Serdar

Bizi tembelliğe alıştırdınız
Bundan hiç şikayetçi değilim
Ellerinize klavyenize sağlık

Okyar Atilla

O kadar basite indirgemeyin. Okuyanlara farklı noktalardan bakmayı öğretiyorsunuz. Bir de kullanma kılavuzu okumadan cihaz kullanmanın sakıncalarını 🙂

Levent

D850 yi 6 aydır kullanıyorum. Beni heyecanlandıran özelliklerden biri canlı görüntüde tüm ekranda odak noktası ile gezinme ve sessiz çekim yapma özelliğiydi. Ama ben bu yöntem ile %100 odak yakalayamıyorum. Uzaktan tetikleyici / Afon ve normal deklanşör düğmesi dahil hepsini denedim hepisinde odak noktası yeşil renkteydi. Normal – Geniş – Pinpoint tüm farklı AF modunu denedim genellikle başarısız oldu. AF-S lensler kullanıyorum. Siz böyle bir sorun yaşadınızmı yoksa canlı görüntüde yalnızca manuel netlemeyemi güvenmem gerekiyor.

Levent

Bunu yeni öğrendim genellikle hareketli konular çekiyordum ve af-c kullanıyordum. cevap için teşekkür ederim bundan sonra dikkat ederim.

Okyar Atilla

Aynen,en son çektiğim bale serisine live mod ile başlayıp acilen AF-C 72 pointe geçtim. Sonuç harika…

Manşet

“En keskini benimki olmalı” sendromu ve Palomino Adaları

Fotoğraf konusunda ortalıkta onlarca hurafe dolaşıyor. Bu ifadelerin bir kısmı doğru ama genel olarak yanlış. Yeni kullanıcılar da bu "bilgileri" okuyor, okumakla kalmıyor bir de etrafa uzman edasıyla yayıyorlar.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Hatıralar Tekrar Yaşanmayacak

Hatıralar Tekrar Yaşanmayacak

Bu yazı vesilesiyle kendime ara ara sorduğum “Bu fotoğrafları neden çekiyorum?” sorusu yerini “Fotoğrafa ilgim ne zaman başladı?” sorusuna bıraktı. Böylece bir tür oto-psikanaliz süreci yaşadım. Dimağımda yürüttüğüm arkeolojik kazıda tabaka tabaka aşağı inip, tasnif işlemleri yaptıktan sonra (arada şahsi tarihimde yeni objeler, metinler de keşfederek) altı yaşlarımdaki bir an(ı)da aradığım yanıtı buldum.

POPÜLER İÇERİKLER

“En keskini benimki olmalı” sendromu ve Palomino Adaları

Fotoğraf konusunda ortalıkta onlarca hurafe dolaşıyor. Bu ifadelerin bir kısmı doğru ama genel olarak yanlış. Yeni kullanıcılar da bu "bilgileri" okuyor, okumakla kalmıyor bir de etrafa uzman edasıyla yayıyorlar.

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

13
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x