Daha
  Ana SayfaFOTOĞRAFÇILIKKısa ipuçlarıNikon D850 İpuçları: Canlı Görünüm Pinpoint AF

  Nikon D850 İpuçları: Canlı Görünüm Pinpoint AF

  Nikon D850'nin Canlı görünümü (Live View), her zamankinden daha hassas bir odaklama için yeni bir Pinpoint AF Alan modu sunuyor.

  -

  Kısa ipuçları adı altında yeni bir yazı dizisine başlıyorum. Bu kapsamdaki ilk yazımı Pinpoint AF otofokus moduna ayırdım. Pinpoint AF, Nikon D850‘de eklenen yeni bir Canlı Görünüm (Live View) AF Alan Modu. Bu mod Normal Alan AF’ye benzer, ancak daha hassas bir alan veya ayrıntıya odaklanabilmeniz için daha küçük bir odak noktasından yararlanmanızı sağlar.

  Pinpoint AF

  Fotoğraf makinesi tam olarak istenilen noktaya odaklanır. Böylece çok daha küçük bir alanda ve çok daha hassas netleme yapma olanağı bulursunuz.

  Bu da özellikle makro çekimlerinde inanılmaz yardımcı olur. Bu yöntemle çekmeyi öğrenince artık bu yöntemin en sık kullandığınız yöntem olacak. Deneyin hak vereceksiniz.

  Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

  Normal Alan AF

  Geniş netleme alanı, kameranın amaçlanan noktaya odaklanmamasıyla sonuçlanabilir. Çünkü Normal Alan AF modunda kameranızın AF Sistemi, gördüğünüz yeşil kare içerisindeki birden fazla AF algılayıcısı ile çalışır. Bu algılayıcılar kontrastı en yüksek olan bölgeye öncelik vereceklerdir. Bu da bazı durumlarda tam istediğiniz alanın net olmamasına neden olabilir.

  Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

  Pinpoint AF noktasını kullanarak fotoğraf çekmek için aşağıdaki adımları izleyin.

  Hatırlatma:
  Devam etmeden önce, kameranızı bir üçayak üzerine monte etmenizi ve Tek Servo otomatik netlemeyi yani AF-S modunu seçmenizi öneririm.

  1. Canlı Görüntü moduna geçin

  Pinpoint AF yalnızca Canlı Görüntüde (Live View) kullanılabilir.

  Canlı görüntüyü başlatmak için yandaki şekilde görünen, kameranızın arka tarafında, size bakan yüzündekiNikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AFdüğmesine basın. LCD ekranda sahnenizin görüntüsü belirecektir.

  Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

  2. Pinpoint AF modunu seçin

  AF modu düğmesine basılı tutarak, ekranaNikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AFAF noktası gelene kadar alt komut düğmesini aynı anda çevirin.

  Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

  Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

  Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

  3. Netleme noktasını belirleyin

  Netleme noktasını konumlandırmak için çoklu seçiciyi veya dokunmatik kontrolleri kullanın. Netleme noktasını çerçevenin ortasına döndürmek için çoklu seçicinin ortasına basın.
  Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

  Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

  4. Yakınlaştırın (Zoom in)

  Daha fazla ve daha net doğruluk amacıyla ekranda seçilen netleme noktasını büyütmek için kameranızın arka kısmında, size bakan yüzünde sol taraftaki düğmesine basın.

  Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

  5. Fotoğrafı çekin

  Çok hassas bir alanda fotoğraf çekeceğinizden, kameranın titremesinden kaynaklanan bulanıklığı önlemek için SnapBridge uygulamasını veya isteğinize bağlı olarak kablosuz uzaktan kumanda ya da Pozlama gecikme modu özelliklerini kullanmanızı öneririm.

  Dokunmatik kontrol

  Odak noktasını belirleme işlemini LCD ekran üzerinden dokunmatik yaparsanız, varsayılan ayarlarda parmağınızı ekrana her dokunduğunuzda ve kaldırdığınızda “dokunmatik deklanşörün” devreye gireceğini ve fotoğrafın çekileceğini unutmayın. Bu canınızı sıkabilir, henüz tam olarak nereye netlemeniz gerektiğine karar verememiş olabilirsiniz. Bu durumda en iyi çözüm, dokunmatik deklanşör özelliğini kapatmaktır; bunun için ekrandakiNikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AFsimgesine dokunun.

  Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

  Siz de deneyimlerinizi, yorum ve düşüncelerinizi aşağıdaki “Yorumlar” kısmında benimle paylaşın.

  Işığınız bol olsun.

  Grafik şekiller Nikon sitesinden alınmıştır.

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  13 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Burak B.
  Burak B.
  3 yıl önce

  Sayın hocam
  D850’yi nerdeyse 4 aydır kullanıyorum bu özelliğini bilmiyordum sayende öğrendim. Kullanım kılavuzunda gözüme çarpmıştı bir ara ama önemsemedim. Aslında tam benim aradığım şeymiş. Bu harika ipucu için sonsuz teşekkürler. Devamını sabırsızlıkla bekliyoruz 🙂

  Güner O. Ertürk
  Güner O. Ertürk
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  3 yıl önce

  Çok haklısınız döküman okumayı sevmiyoruz nedense ben de öyleyim. Aslında blogunuzu okuyoruz ama iş kullanım kılavuzu okumaya gelince olmuyor işte. Neyse canım siz varsınız kılavuzlar keşke sizin gibi hem örnekli öğretici ve eğlenceli yazsa 🙂 Burak beyin dediği gibi devamını dört gözle bekliyoruz…

  Serdar
  Serdar
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  3 yıl önce

  Bizi tembelliğe alıştırdınız
  Bundan hiç şikayetçi değilim
  Ellerinize klavyenize sağlık

  Okyar Atilla
  Okyar Atilla
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  3 yıl önce

  O kadar basite indirgemeyin. Okuyanlara farklı noktalardan bakmayı öğretiyorsunuz. Bir de kullanma kılavuzu okumadan cihaz kullanmanın sakıncalarını 🙂

  Okyar Atilla
  Okyar Atilla
  3 yıl önce

  Aynen dediğiniz gibi kullanmaya başlayınca vazgeçemiyorsun. Yanlış bilmiyorsam -biliyorsam düzeltirsiniz- vizörden netlemede “auto-area AF” seçiminde eğer yüz tanıma da aktif edilmişse ve karşınızda bir insan varsa direkt yakın göze netleme yapıyor. Ancak vizörden bakarken yüz tanımanın çalıştığını görmüyorsunuz. Nedense bana Nikon bu konuda hep geriden geliyor gibi hissettiriyor.

  Levent
  Levent
  3 yıl önce

  D850 yi 6 aydır kullanıyorum. Beni heyecanlandıran özelliklerden biri canlı görüntüde tüm ekranda odak noktası ile gezinme ve sessiz çekim yapma özelliğiydi. Ama ben bu yöntem ile %100 odak yakalayamıyorum. Uzaktan tetikleyici / Afon ve normal deklanşör düğmesi dahil hepsini denedim hepisinde odak noktası yeşil renkteydi. Normal – Geniş – Pinpoint tüm farklı AF modunu denedim genellikle başarısız oldu. AF-S lensler kullanıyorum. Siz böyle bir sorun yaşadınızmı yoksa canlı görüntüde yalnızca manuel netlemeyemi güvenmem gerekiyor.

  Levent
  Levent
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  3 yıl önce

  Bunu yeni öğrendim genellikle hareketli konular çekiyordum ve af-c kullanıyordum. cevap için teşekkür ederim bundan sonra dikkat ederim.

  Okyar Atilla
  Okyar Atilla
  Yorumun sahibi  Levent
  3 yıl önce

  Aynen,en son çektiğim bale serisine live mod ile başlayıp acilen AF-C 72 pointe geçtim. Sonuç harika…

  Bu makaleyi paylaş

  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  13
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x