Daha
  Ana SayfaÜRÜN İNCELEMEKameralarNikon Z5: En iyi giriş seviye tam kare fotoğraf makinesi

  Nikon Z5: En iyi giriş seviye tam kare fotoğraf makinesi

  -

  Aslında başlığı bu kadar iddialı yapmayı düşünmüyordum ama Z6 tecrübemi biraz daha düşününce başlıkta daha iddialı olmaya karar verdim. İnsanlar 2020’nin başından beri Canon EOS R5 ve Sony A7S III’ü beklediğinden Nikon tarafında da Z7’nin üzerinde bir makine beklentisi vardı ama Nikon, Z6’nın da altına inip Nikon Z5 modelini getirdi. Bence çok da iyi yaptı.

  Not: Başlıkta anlattığımı sanıyordum ama Z5’e neden “giriş seviye tam kare fotoğraf makinesi” dediğimi açıklayayım: Çünkü Nikon bu aleti Z50 ile Z6 arasında konumlandırıyor. İnternet sitelerinde de bunu görebilirsiniz. Fiyatı da bu şekilde belirlemişler zaten… Özelliklerine bakarsanız Sony A7III’ten bile daha gelişmiş bazi özellikleri olsa da Z5 hala giriş seviyede.

  Nikon Z5

  Nikon Z5 modelini tek tümcede anlatırsak: Z5, Z6 ve Z50 arasında bir gövde.

  Tabi burada Z6 ve Z50’yi de iyi tanımanız gerekiyor. Detaylı bir Z6 incelemesi için eski siteme bakabilirsiniz. İncelemenin ikinci sayfası da burada.

  Nikon Z5 ve Z6’nın gövdeleri aynı. Hatta şu fotoğrafa bakıp hangisinin hangi makine olduğunu kaç kişi söyleyebilir?

  Z5 ve Z6 karşılaştırma

  İpucu: Z6’da üst tarafta ufak bir LCD ekran var.

  Gövdeler benzeyince toz-nem geçirmezlik, tutuş ve tuş ergonomisi, pil ömrü gibi konularda da Z5 ve Z6 birbirine benziyor.

  Z5 ve Z6 karşılaştırma

  Gördüğünüz gibi, üstteki LCD yüzünden Z6’da mod tekeri soldayken Z5’te bu teker sağda

  Nikon, Z5’te malzemeden çalmamış. Gerçekten de aradaki en büyük fark algılayıcı ve kart yuvaları ki, çekim hızı ve videodaki farklar da algılayıcıdan geliyor zaten.

  Teknik özelliklerin tamamını vermeyeyim, sadece Z5 ve Z6 ile farklarını göstereyim:

  Göreceğiniz gibi, Nikon elektronik bakacı bile aynı tutmuş ki ben buna şaşırdım, Sony A7III’teki eski 2.4 milyon noktalı bakacı beklerken Z5’te Z6 ve Z7’deki mükemmel elektronik bakaç var.

  Z5’i kullanırken USB’den şarj da edebiliyorsunuz! Bu seviyedeki bir kamerada görmediğim özelliklerden. Ufak bir taşınabilir şarj cihazını yanınızda taşıyıp örneğin video çekimi sırasında pilin bitmemesi için Z5’e takabilirsiniz.

  Arkadan aydınlatmalı (BSI) algılayıcının en büyük avantajı hız ki Nikon da BSI kullanmalarının asıl amacının hız olduğunu söylemişti (Z6 için). Bu kadar büyük algılayıcılarda BSI algılayıcının fotoğraf kalitesine sağladığı avantaj çok az. Bu yüzden ben Z5 ve Z6’daki fotoğraf kalitelerinin benzer olacağını düşünüyorum.

  NIKKOR Z 24-50mm f/4-6.3

  Nikon Z5 ile beraber Nikon bir de yeni kit lens duyurdu: 24-50mm F4-6.3.

  Bu lens tam kare bir lens için ufacık. Nikon’un 1 serisinden beri kullandığı katlanabilir sisteme sahip, bu sayede lensi taşırken katlarsanız cidden çok az bir yer kaplıyor.

  Nikon Z5

  Lensin diyaframı dar açıda klasik f5.6’dan 1/3 durak daha kapalı ve telefotoda alışılmış 70-75mm yerine 50mm var. Bu iki etken sayesinde lens ufacık ve inanılmaz hafif oluyor.

  Telefotoda biraz kayıp var ama Nikon bu eksiği şu özelliklerla kapatmış:

  • İlk testlere göre lens çok keskin. Köşe kararmasının bile çok az olduğunu söylüyorlar ki bu genelde ufak lensler için sorundur.
  • Lenste iki halka var. İsterseniz ikinci halka ile diyaframı sessiz bir şekilde değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca diyafram değişimi videoda farkedilmiyor. Bu halkaya ayrıca ISO, pozlama telafisi ve manuel odaklama gibi başka fonksiyonlar da atayabiliyorsunuz.
  • “Focus breathing” lenste yok, bu da videocular için önemli bir özellik.
  • Lens toz ve nem geçirmez bir yapıda.
  • Odak motoru çok hızlı ve sessiz, ayrıca otomatik odaklama sırasında lensin boyu değişmiyor ve halkalar oynamıyor.
  Nikon Z5

  “Neden 50mm’de bitiyor” ve “f6.3 çok dar” eleştirileri hem haklı hem haksız. Nikon Temmuz 2020 itibariyle size seçenekler sunuyor: 24-50mm f4-6.3, 24-70mm f4 ve 24-70mm f2.8. 24-200mm lensi de katarsanız 24mm’den başlayan 4 adet değişken odaklı lens seçeneği var. Bu lenslerin hiçbiri kötü değil. Bütçeye ve isteğinize göre Nikon’da seçenekler var. Ek olarak, FTZ adaptör de alırsanız tüm Nikon AF-P, AF-S ve AF-I lensleri otomatik odakla kullanabiliyorsunuz. Örneğin AF-S 24-85mm f3.5-5.6 VR veya AF-S 24-120mm lensleri kullanabilirsiniz.

  Bence bu lens ve Nikon Z7 çok iyi bir manzara seti olurdu. Dağa bayıra ufak ve hafif ama 45MP ve iyi bir lensle gitmek büyük rahatlık.

  Neden en iyi giriş seviye tam kare bu?

  “En iyi” demek için rakiplerine bakmak lazım.

  Türkiye’deki fiyatları tam anlayamadığımdan referans olarak Amazon.com seçtim.

  Temmuz 2020 itibariyle 2.000 Dolar altında aşağıdaki tam kare aynasızlar var:

  • Canon EOS RP 999 $
  • Sony A7 II + 28-70mm kit lens 999 $
  • Nikon Z5 1300 $
  • Canon EOS RP + 24-105mm kit lens 1.300 $
  • Nikon Z5 + 24-50mm kit lens 1.600 $
  • Sony A7 III 1.800 $

  İlk Sony A7’yi almadım, çünkü artık cidden yukarıdakilere göre eski. A7’nin Malatya’daki fotoğraf müzesinde yerini alma zamanı geldi 🙂 Zaman zaman bu fiyatlar değişse de bugün benim Amazon’da gördüğüm fiyatlar böyle.

  Bence bu 4 seçenek arasında A7 II en dipte. Evet titreşim azaltma var, algılayıcı da kötü değil ama ne videoda düzgün odaklama var, ne 4K video var, ne dokunmatik ekran var, otomatik odaklaması diğerlerinin çok gerisinde. Fiyatı uygun tabi ama açıkçası ben almazdım.

  EOS RP fena seçenek değil. Modern arayüzü var, düzgün otomatik odaklaması ve adam gibi dokunmatik ekranı var, kablosuz bağlantı seçenekleri modern sayılır, kesme çarpanı olsa da 4K video var. 24-105mm lensle çok uygun bir fiyata satılıyor bence. Eğer Canon sisteme bağlı olsaydım ve çok bütçem olmasaydı aynasıza geçmek için bunu seçerdim.

  A7 III hepsinden daha pahalı. Hala iyi seçenek ama kit lensle beraber Nikon Z5 kitinden 400 Dolar kadar daha pahalıya gelecek ve 28-70mm lensi ben hiç sevemedim. Hem de hiç. APS-C gövdelerde bile kötüydü benim denediğim Sony 28-70mm lensler. Cidden, Sony acilen bu lensi yenilemeli. Hem de çok acil. Ayrıca o Zeiss 24-70mm f4’ü de artık üretmesin ya da yenilesin. O lens Zeiss adını sadece orta bölgede hak ediyor. 24-105mm f4 G OSS o Zeiss’ten çoooook daha iyi.

  Nikon Z5
  İki kart yuvası da UHS-II destekli

  Nikon Z5’in ondan daha pahalı A7 III’e göre bile önemli avantajları var:

  • Daha iyi titreşim azaltma. Siz CIPA rakamlarına bakmayın, Z6’nın titreşim azaltması A7 III’e göre yerine göre 1-2 durak arası daha iyi ve hele videoda aradaki fark inanılmaz.
  • Çok daha iyi elektronik bakaç. A7 III’teki elektronik bakaç ve arka ekran galiba piyasadaki en kötülerden.
  • Z5’te adam gibi dokunmatik ekran var ve menülerde de dokunarak gezebiliyorsunuz.
  • Fiyat. Kit lensle fark 400 Dolar dedim ama iyi lensin nasıl olduğunu biliyorsanız o kit lensi hemen atmak isteyeceksiniz ve Tamron 28-75mm f2.8 ya da Sony 24-105mm f4’e geçmek isteyeceksiniz (ki çok iyi lens bu).
  • Z5’te iki kart yuvası da UHS-II destekli.
  • Z5’in tuş ve menülerden kontrolü çok çok daha iyi ve tutuş ergonomisi cidden daha iyi. İkisini de elinize almadan anlayamazsınız belki ama A7 III’ü tuttuktan sonra Z6’yı elinize aldığınızda “vay” dedim ben, Z5 de Z6 ile aynı zaten.
  • Z5’te 4K videoda kesme çarpanı var ama aynı zamanda 10 bit 4:2:2 video çıkışı da var, bu A7 III’te 8bit.

  A7 III’ün daha hızlı seri çekim (2 kat daha hızlı), daha iyi pil ömrü ve kesme çarpansız 4K video avantajları var.

  Sonuç

  Özelliklerine baktığım zaman açıkçası inanamadım çünkü seri çekim hızı ve kesme çarpanlı 4K video haricinde Nikon hemen hiçbir önemli özelliği kısmamış. Gövde bile Z6 ile %95 aynı. Tahminimce Kara Cuma dedikleri güne doğru ya da o gün bu fiyat daha da inecek. 2021 içinde Nikon Z5 ve kit lens fiyatının 1.300 Dolarlara ineceğini tahmin ediyorum ki o zaman belki de fiyatına göre en iyi tam kare makine bile diyebiliriz (sadece en iyi giriş seviye değil).

  Sony A7 III’ü alıp seri çekim hızını azaltsa ve 4K videoya çarpan getirip daha düşük bir model çıkarsa Z5 kadar heyecanlanmazdım çünkü Nikon Z5’in Sony A7 III’ten bile daha iyi bazı özellikleri var. Z5’e rakip olabilmesi için Sony’nin giriş seviye modelinin en az Z5 kadar iyi elektronik bakaç, düzgün dokunmatik ekran, USH-II destekli iki kart yuvasına ihtiyacı var. Ya da A7 IV çıkınca A7 III’ün fiyatını kıracak. A7 III gövde fiyatı 1.400 Dolarlara inerse Z5’e rakip olabilir diye düşünüyorum.

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  Nikon Z6 II İnceleme

  Nikon, D5, D6, D500 ve D850 modelleri ile ortaya koyduğu teknolojik gelişimi “Zxx” serisine aktarmış. Harika bir netleme sistemi, renk doyumu ve iyi bir dinamik aralık ile fotoğrafçının tatmin olmasını sağlıyor. Gerisi ise teferruat olarak kalıyor.

  Nikon Z7 Ayarları

  Bu seviyedeki hemen her marka aynasız tam kareler gibi, Nikon Z7 de birçok fotoğrafçı için kafa karıştırıcı olabilecek birçok kontrol ve menü ayarlarıyla birlikte geldi. Bu yazımda Nikon Z7'de kişisel olarak hangi ayarları kullandığımı anlatıyorum ve bazı kamera düğmelerinin ve kontrollerinin ne işe yaradığını açıklıyorum.

  Nikon Z7 Detaylı İnceleme

  Nihayet Nikon, yeni Z Serisi ile gerçek bir kamera gibi çalışan, elimizde tutuşu iyi hissettiren, olması gerektiği gibi çalışan ve Nikon'un üstün renk yorumunu sunan aynasız kameralar üretmeyi başardı. Nikon Z7 kullanıcılarına neler getiriyor, satın alma kararında ne derece belirleyici olacak? Birlikte bakalım ...

  Nikon Z Kameralar Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

  Bildiğiniz gibi Nikon, hem Z6 hem de Z7 aynasız fotoğraf modelleri olmak üzere Nikon Z Kameralar serisini duyurdu....

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest

  4 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Taner Baysan
  Taner Baysan
  2 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  Fotoğraf dünyasında makine piyasası oldukça hareketli bu dönem. Kıran kırana bir mücadele var. Benim gibi çok teknik detaylardan anlamayanlar için oldukça karmaşık bir durum bu. Nikom D 810 DLSR makine sahibi olarak hatta arada kaldı benim gibiler.
  Elden mi çıkarsam?
  Aynasıza mı geçsem?
  İkilemini yaşıyor benim gibi bir çok insan. Biraz daha erken sanırsam belki biraz daha beklemek gerek. En azından sular duruluncaya kadar. Bu arada Fujifilm’in X-4’ü hatırı sayılır bir bir biçimde ilgi gördü. Satış rakamlarıyla rakiplerinden sıyrılmış gibi duruyor.
  Yazınızı bizlere yön verme açısından oldukça faydalı buldum.
  Teşekkür ederim, kaleminize sağlık. 🙏

  sadık başal
  sadık başal
  2 yıl önce

  d7200 den geçiş yapmayı düşünüyorum aynasızlara.Uzun zamandır araştırmadayım.Z5 geçiş için ideal bir makine görünümünde.Tabi türkiye deki fiyatı nı merak da etmiyor değilim.Gelsin bir görelim bakalım…İncelemeniz için teşekkür ederim

  Okyar Atilla
  Editör / Yazar
  2 yıl önce

  Sevgili Ertan merhaba ve eline sağlık. Yazılarını teknik bilgimin gelişimine katkısı olduğu için merakla okuyorum. Öncelikle bana “giriş seviyesi” bu gövdeye az kalmış gibi geldi. Bu tabii Nikon’un ifadesi. LCD olmaması eksiklik olmuş. Ama “giriş seviyesi” diyebilmeleri için bir şeyleri eksiltmeleri gerek. Bana objektif gövdeden daha ilginç geldi. Tam bir aynasız gövde objektifi olmuş. Pancake objektifleri andırıyor.

  Nikon F100 analog gövde de kullandığım için sanırım aynasız gövdeye kolay, belki de hiç geçemeyeceğim.

  Sevgi ve saygılarımla

  Bu makaleyi paylaş

  Ertan Öztürk
  Ertan Öztürk
  X tarihinde doğdum Y tarihinde öleceğim. Bu iki an arasında insanlara bildiklerimi aktarmak istiyorum. Şu anda Norveç’te yaşıyorum. Yedisi uzun süreli olmak üzere 12 ülkede çalıştım. Proje yönetimi, nicel (quantitative) risk analizi, iş planı, maliyet analizi, projede iş takibi (ilerlemesi), fotoğraf, bisiklet, Uzay Yolu 😊 gibi konularda bildiğim kadarıyla yardımcı olabilirim; konuyu bilmesem bile beraber araştırıp öğreniriz. Olabildiğince düzgün yazmaya çalışırsanız iyi anlaşırız.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  4
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x