Photoshop’da “Apply Image” özelliğini kullanmak – Bölüm 2

Bu uygulamanın temelinde yine “Mask” oluşturmak var. Bu “Mask” lar “Adjustment Layer” özellikleri kullanılarak yapılmaktadır.

Klasik müzik sevdiğimi söylemiştim. Bu seferki uygulamada bir çellist fotoğrafı kullanacağız. Rembrandt ışığı (Barok dönemde Caravaggio’yu anmamak olmaz) tarzı ile ışık ile çekilmiş iyi bir fotoğraf.

-

Dördüncü Bölüm: Adjustment Layer ile Mask

“Apply Image” konusunu ele alan birinci yazımızdaki B ve C bölümlerinden anlaşılacağı gibi fotoğrafta çok parlak ışık olan alan varsa “Apply Image” kullanımı kolay ve mükemmel sonuçlar veriyor.

Bu uygulamanın temelinde yine “Mask” oluşturmak var. Bu “Mask” lar “Adjustment Layer” özellikleri kullanılarak yapılmaktadır.   

Color Balance kullanmak

Klasik müzik sevdiğimi söylemiştim. Bu seferki uygulamada bir çellist fotoğrafı kullanacağız. Fotoğrafı buradan indirebilirsiniz. Rembrandt ışığı (Barok dönemde Caravaggio’yu anmamak olmaz) tarzı ile ışık ile çekilmiş iyi bir fotoğraf.

"Apply Image" özelliğini kullanmak
 1. Fotoğrafı açtıktan sonra (kopya almayı unutmayın, ben bu uygulamada asıl fotoğraf üzerinden devam ediyorum) “Adjustment Layer” dan “Color Balance” açalım.
"Apply Image" özelliğini kullanmak
 1. Parlak alanları “Mask” yapmak istiyorum. Bunun için “Color Balance” panelinini “Tone” sekmesinden “Highlights” seçiyorum
 2. “Color Balance” ayar çubuklarında “Cyan” kırmızıya doğru ve “Yellow” u parlak alanlardaki sarı ışığı daha da kuvvetlendirmek için arttırıyorum.
"Apply Image" özelliğini kullanmak
 1. Şimdi fotoğrafın bu haline “Apply Image” uygulayalım. Burada başka bir layer ya da fotoğraf olmadığı için “Layer=Background” olacaktır. Diğer ayarları ise şöyle tercih ettim: Channel=RGB, Blending=Multiply, Opacity=%100, Mask Layer= Background, Channel=Blue (kırmızı ve sarı daha öne çıkıyor)
 2. Aynı işlemi bir kere daha yaptım.

Not: “Apply Image” yöntemine alıştığınızı düşünerek araya başka fotoğraf koymuyorum.

 1. Şimdi benzer şekilde bu işlemi yeni bir “Color Balance> Shadows” ile yapacağım. Ancak bu sefer “Shadows/Gölge” alanları mavi tonlarına ayarlayacağım.
 2. Bunu yaptıktan sonra “Apply Image” panelinde “OK” demeden önce “Invert” kutusunu tıklamam gerekiyor. Aksi durumda bu ayarlarımızda parlak alanlar üzerine uygulanır.
"Apply Image" özelliğini kullanmak
 1. Bu işlemi de iki defa yapıyorum. Bunu yaptığınızda “Mask” layerındaki siyah alanların koyulaştığını gözlemleyebilirsiniz.

Görüldüğü üzere “Apply Image” yöntemini “Adjutment Layer” tercihleri ile istediğimiz gibi kullanmamız mümkün. Ayrıca “Blending” seçeneklerini de düşününce fotoğraf üzerinde çok değişik etkiler oluşturabiliriz.

 1. Değişikli olsun diye bu uygulamada son olarak “Hue/Saturation” ile parlak alanlara “Apply Image” uygulaması yaparak sadece fotoğrafın son halini paylaşacağım.
 • En üste “Hue/saturation” ekliyorum. “Hue” değerini zevkime göre ayarlıyorum.
 • “Apply Image” panelini açıyorum ve “Layer= Color Balance 1” seçiyorum.
"Apply Image" özelliğini kullanmak
 • Bir önceki uygulamadan “Invert” aktif kalmıştı. Böyle olursa gölge alanlara uygulanır. Bundan dolayı “Invert” kutusundaki işaretlemeyi kaldırıyorum.

Bu ışık benim hoşuma gitti. Ancak gölgeli alanlardaki özellikle kapı üzerindeki parlak kırmızı ışık olmasın derseniz bunun çözümü şöyle:

 1. Shift+Klik” ile üç “Adjustment Layer” ı seçin.
 2. “Ctrl+G” ile grup yapın
 3. “Grup 1” seçili iken “Mask” oluşturun.  
 4. “Brush” seçin, “Foreground=Siyah”, Flow=%50 veya daha az” yaparak parlak kırmızıyı kaybetmek istediğiniz alanları boyayınız.
"Apply Image" özelliğini kullanmak

“Level”, “Curve” veya “Black and White” kullanmak

Burada sadece “Level” ile uygulama yapacağız. Diğerleri de benzer şekilde ele alınabilir. Aynı fotoğrafla devam ediyoruz.

Örnek olması için yapmak istediğim sadece parlak alanların daha da parlak olmasını sağlamak. Ancak bunun için işlem sıram şöyle olacak:

 • “Level” ile parlak alanları arttıracağım. Bunu “Curve” ile de yapabilirim.
 • “Apply Image” uygulayıp parlak alanları mask olarak seçeceğim.
 • Level arttırması bütün fotoğrafa uygulandığı için yeni bir “mask” a ihtiyacım olacak. Bunu mevcut durumda yapamadığım için
 • “Level 1” layerını grup yapacağım, mask oluşturup “Invert” (kısa yol: Ctrl+i) edeceğim ve boyama işlemini bu mask üzerinde yapacağım.
 1. Adjustment Layerdan “Level” açarak ışıklı alanları arttırıp koyu alanları iyice karartıyorum.
 2. Ve buna “Apply Image” işlemi uyguluyorum. Bu işlem “Level 1” layerına direkt “Mask” olarak atanacaktır. Maskı üzerine “Alt+Mouse Klik” yaparak büyük ekrana alırsak
"Apply Image" özelliğini kullanmak
 1. Hatırlarsanız mask oluşturduğumuzda siyah alanlar seçim dışı alanı, beyaz alanlar seçim alanını gösteriyordu. Eğer “Layer Panel” de mask üzerine “Ctrl+Mouse Klik” yaparsanız seçim alanları ekranda görünür olacaktır.

Yine mask seçili iken “Window> Properties” açarak “Feather” ile mask sınırlarını “Density” ile yoğunluğunu ayarlayabiliriz.

 1. Şimdi sıra grup oluşturmada. PS 2020 bana sadece “level 1” den grup oluşturmaya izin vermedi. Grup için bir başka layera ihtiyacım olacak. Dolayısıyla en üste kullanmayacağım boş bir layer oluşturuyorum.
 2. “Layer 1” ve “level 1” seçerek grup arkasından mask oluşturup “Invert” ediyorum.
"Apply Image" özelliğini kullanmak
 1. Artık bu mask üzerinde “Brush” ile boyama yaparak parlak alanların ışığını arttırabilirim. Maskı invert ettiğinizde fotoğrafın eski ışık değerlerine döndüğünü fark etmişinizdir.
 2. Boyama işleminde “Brush” değerleri: Mode=Normal, Opacity=%100, Flow=%37 (ben böyle tercih ettim. Siz başka değerler seçebilirsiniz), Foreground=Beyaz

Boyama işleminde rahat olun. Parlak alanlar haricinde hiçbir yer etkilenmeyecektir.

"Apply Image" özelliğini kullanmak

Çalışma konusu: “Level 1” maskını seçip “Window>Properties” den “Density” ile maskın yoğunluğunu ayarlayıp boyama işleminin etkisini değiştirebilirsiniz. Lütfen deneyin.

Çalışma konusu: bu uygulamayı hem “Curve” hem de “Hue/Saturation” ile deneyiniz.

“Hue/Saturation” için sadece örnek fotoğraf vereceğim. Çok güzel kırmızı bir elmaydı yazık oldu 😊

"Apply Image" özelliğini kullanmak

Önemli not: Hangi “Adjustment Layer” kullanırsanız kullanın parlak alanlar seçilecektir.  

Önemli not-2: “Adjustment Layer” olarak “Level” dan başka birini kullanıp “Apply Image” yaptıktan sonra oluşan maskı seçip “Ctrl+L” ile level panelinden ışık seviyesini arttırıp azaltarak seçim alanını değiştirebilirsiniz. Lütfen deneyiniz.

Önemli not-3: “Apply Image” işlemini biden fazla uygulayıp seçim alanını daraltabiliriz. Bunu yaparken “Apply Image “ panelindeki “Opacity” değerini değiştirerek etkisini kontrol edebiliriz.

Önemli not-4: “Apply Image” uygularken maskı “Invert ederek ya da mask oluştuktan sonra “Ctrl+i” ile invert ederek yapacağımız uygulamalarda farklı sonuçlar elde edebiliriz. Lütfen deneyiniz.

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
5 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Makale Değerlendirme :
     

Hazır ilk yorum hakkı benimken peşin peşin teşekkürlerimi sunayımda, sonra yazıyı rahat rahat okur, aklıma takılan bir durum olursa sorarım. 🙂

Ellerinize, emeğinize sağlık Okyar bey.

Selam ve saygılarımla.

Öner BÜYÜKYILDIZ

Bir yerde “Photoshop, katmanlar, maskeler ve karışımlardan ibaret” diye okumuştum. Bu üç temelden maskeler konusunda “apply image” yöntemi çok iyi işler çıkartıyor. Kesinlikle iyi öğrenilmesi ve pratikle pekiştirilmesi gereken bir konu. Bize bu konuda sağladığınız katkılar için bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum Okyar bey.

Osman Zihni ERENLER
Makale Değerlendirme :
     

Teşekkür ederim, Okyar hocam.

Makale yazarı

Okyar Atilla
Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

Manşet

Fotoğraf, Sanat ve Hayat - Sefa Ulukan

Fotoğraf, Sanat ve Hayat – Sefa Ulukan

Fotoğraftaki en önemli şey, ruhtur; onu aramalıyız… Sefa Başkanın “Dinagyang ile Savaşçıların ruhunu yakalamak inanılmaz bir deneyimdi” diyerek yaşadığı mutluluğun odak noktasını açıklıyor.

Bu ruhu nasıl yakaladığını anlamaya çalışırsak bizi yönlendirecek güçlü işaretleri de yakalamış oluruz.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Her alanda olduğu gibi kamera teknolojisindeki ilerleme de devam edecek, bunu durduramazsınız. Buna inovasyon deniyor. Buna benzer şeyleri 10 yıl önce başka fotoğrafçılardan da duyuyorduk. "Ne var sanki" diyorlardı, "elimdeki kamera bana babamdan kaldı, hala çekiyorum". Eğer kamera üreticileri onları dinlemiş olsaydı, bizler hala 12 MP kameralarla çekim yapıyor olacaktık ve yanımızda büyük ve ağır kamera çantaları taşıyor olacaktık.

Ben bu ilerlemeler konusunda şahsen çok heyecanlıyım.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
5
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x