Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Fotoğrafın Temelleri Sensör Tozu Kısık Diyaframda Neden Daha Çok Görünür?

Sensör Tozu Kısık Diyaframda Neden Daha Çok Görünür?

-

Hepimiz biliriz, ne kadar dikkatli olursak olalım, sensörler tozlanırlar. Her objektif değiştirdiğimizde potansiyel olarak toz biriktirmiş oluyoruz. Bu sorun sadece objektif değiştirirken de olmaz, kamera gövdelerinde bulunan buton, düğme vs gibi yerlerden de toz girebilir makine içerisine. Peki algılayıcı üzerinde biriken sensör tozu çektiğimiz fotoğraflara nasıl yansır, ya da yansır mı? Bunu güzel bir şekilde anlatan aşağıdaki şekilden başlayalım.

Şekilde en açık, orta açıklıkta ve en kısık diyafram değerlerinde sensör filtresi üzerindeki bir sensör tozu, sensör üzerinde nasıl bir görüntüye neden oluyor görüyorsunuz.

Sensör Tozu Kısık Diyaframda Neden Daha Çok Görünür?

Sensör tozu ve diyafram açıklığının etkisi

Diyafram değeri f/2.8 gibi çok açık bir değerde olduğunda, ışınlar farklı açılardan sensör filtresindeki toz parçacıklarına ulaşır. Unutmayın, bunlara “sensör tozu” deniliyor olsa da, toz aslında sensörün yüzeyine asla dokunmaz, zira kameranın önünde, bir araya getirilmiş bir dizi filtreden oluşan kalın bir sensör filtresi mevcuttur. Bu nedenle, objektif içinden ve sensör filtresinden geçen ışık fiziksel olarak sensöre ulaştığında, tozun yumuşak bir halka ile büyük bir benek gibi görünmesini sağlayan çok geniş bir alana yayılır. Örneğin AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G gibi hızlı asal mercekler üzerinde f/1.4 gibi çok geniş diyafram açıklıkları kullanırken bu lekeler neredeyse yıkanmış gibi görünmez olabilir. Bu yüzden portre fotoğrafçıları, sensör tozu nedeniyle oluşan lekeleri manzara fotoğrafçılığı ile ilgilenenlere göre daha az fark ederler, çünkü genellikle açık diyafram çalışırlar!

Diyafram f/16 ve daha da büyük oranda kısıldığında, lensin diyaframından gelen ışınlar neredeyse sensör filtresine dik konumdadır. Açı neredeyse düz olduğundan, toz lekelerinin gölgeleri de doğrudan sensör üzerine yansır. Bu nedenle tozlar görüntülerinizde, kısık diyaframlarda çok daha küçük fakat daha koyu ve daha belirgin kenarlı olarak ortaya çıkar. Bu da doğal olarak görüntülerinize olumsuz olarak yansır.

Bu makale sanırım blogumdaki en kısa makale olacak, fakat yukarıdaki şekil o kadar çok şeyi o kadar iyi anlatıyor ki, daha fazlasını yazmaya gerek bile bırakmadı  🙂

Sizin de eklemek istediğiniz bilgileriniz, deneyimleriniz veya yorumlarınız varsa aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın.

Işığınız bol olsun.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

avatar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bana bildir
Gurhan
Ziyaretçi
Gurhan

Yazi faydali olmus. Sensoru temiz tutmak icin nelere dikkat edilmeli gibi bilgiler eklense iyi olurdu.

Ayhan Şeran
Ziyaretçi
Ayhan Şeran

Merhaba,bahsettiğiniz sensör tozu veya sensör kirliliğinin tespiti ve bunun kullanıcı tarafından temizlenmesi konularında internette sayısız ve birbirinden farklı tavsiye ve uygulamalar mevcut.Bilgi kirliliği de diyebiliriz.Bu konuda ( öncelikle tespit metodu ve daha sonra sensör temizliği )sizin tavsiyeleriniz ne olabilir. Bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

Manşet

Uzun Pozlama Teknikleri ve ND Filtre kullanım ipuçları

Uzun Pozlama Teknikleri ve ND Filtre kullanım ipuçları

21
Bana, fotoğrafçılık türleri arasında en önemli gördüğün üç tanesini say deseniz, uzun pozlamayı ilk sıraya koyarım. İyi bir teknikle, kusursuz çekilmiş bir uzun pozlama elde etmek, hemen hemen tüm fotoğrafçılık disiplinlerine hakim olmayı gerektirir. Bilmediklerimizi ise hızlıca ve uygulamalı öğrenmemize katkı sağlar.

Uzun pozlama fotoğrafçılığı, her gün fotoğrafladığınız dünyaya yeni bir gözle bakmanın harika bir yoludur. Fotoğraflarda, normal bir fotoğrafta mümkün olmayan hareket ve gizem duygusu yaratır.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Hatıralar Tekrar Yaşanmayacak

Hatıralar Tekrar Yaşanmayacak

12
Bu yazı vesilesiyle kendime ara ara sorduğum “Bu fotoğrafları neden çekiyorum?” sorusu yerini “Fotoğrafa ilgim ne zaman başladı?” sorusuna bıraktı. Böylece bir tür oto-psikanaliz süreci yaşadım. Dimağımda yürüttüğüm arkeolojik kazıda tabaka tabaka aşağı inip, tasnif işlemleri yaptıktan sonra (arada şahsi tarihimde yeni objeler, metinler de keşfederek) altı yaşlarımdaki bir an(ı)da aradığım yanıtı buldum.

POPÜLER İÇERİKLER

Arthenos | Diyafram nedir, fotoğrafta diyafram ayarları nasıl yapılır, alan derinliği nedir, ISO nedir, perde hızı nedir, doğru pozlama nedir

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

10
Diyafram nedir?Objektiflerin önüne monte edilmiş, fotoğrafını çekeceğiniz objeden yansıyan ışınların, aynanın veya algılayıcının üzerine ne yoğunlukta düşeceğini belirleyen...

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.