Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Fotoğrafın Temelleri Sensör Tozu Kısık Diyaframda Neden Daha Çok Görünür?

Sensör Tozu Kısık Diyaframda Neden Daha Çok Görünür?

-

Hepimiz biliriz, ne kadar dikkatli olursak olalım, sensörler tozlanırlar. Her objektif değiştirdiğimizde potansiyel olarak toz biriktirmiş oluyoruz. Bu sorun sadece objektif değiştirirken de olmaz, kamera gövdelerinde bulunan buton, düğme vs gibi yerlerden de toz girebilir makine içerisine. Peki algılayıcı üzerinde biriken sensör tozu çektiğimiz fotoğraflara nasıl yansır, ya da yansır mı? Bunu güzel bir şekilde anlatan aşağıdaki şekilden başlayalım.

Şekilde en açık, orta açıklıkta ve en kısık diyafram değerlerinde sensör filtresi üzerindeki bir sensör tozu, sensör üzerinde nasıl bir görüntüye neden oluyor görüyorsunuz.

Sensör Tozu Kısık Diyaframda Neden Daha Çok Görünür?

Sensör tozu ve diyafram açıklığının etkisi

Diyafram değeri f/2.8 gibi çok açık bir değerde olduğunda, ışınlar farklı açılardan sensör filtresindeki toz parçacıklarına ulaşır. Unutmayın, bunlara “sensör tozu” deniliyor olsa da, toz aslında sensörün yüzeyine asla dokunmaz, zira kameranın önünde, bir araya getirilmiş bir dizi filtreden oluşan kalın bir sensör filtresi mevcuttur. Bu nedenle, objektif içinden ve sensör filtresinden geçen ışık fiziksel olarak sensöre ulaştığında, tozun yumuşak bir halka ile büyük bir benek gibi görünmesini sağlayan çok geniş bir alana yayılır. Örneğin AF-S NIKKOR 85mm f/1.4G gibi hızlı asal mercekler üzerinde f/1.4 gibi çok geniş diyafram açıklıkları kullanırken bu lekeler neredeyse yıkanmış gibi görünmez olabilir. Bu yüzden portre fotoğrafçıları, sensör tozu nedeniyle oluşan lekeleri manzara fotoğrafçılığı ile ilgilenenlere göre daha az fark ederler, çünkü genellikle açık diyafram çalışırlar!

Diyafram f/16 ve daha da büyük oranda kısıldığında, lensin diyaframından gelen ışınlar neredeyse sensör filtresine dik konumdadır. Açı neredeyse düz olduğundan, toz lekelerinin gölgeleri de doğrudan sensör üzerine yansır. Bu nedenle tozlar görüntülerinizde, kısık diyaframlarda çok daha küçük fakat daha koyu ve daha belirgin kenarlı olarak ortaya çıkar. Bu da doğal olarak görüntülerinize olumsuz olarak yansır.

Bu makale sanırım blogumdaki en kısa makale olacak, fakat yukarıdaki şekil o kadar çok şeyi o kadar iyi anlatıyor ki, daha fazlasını yazmaya gerek bile bırakmadı  🙂

Sizin de eklemek istediğiniz bilgileriniz, deneyimleriniz veya yorumlarınız varsa aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın.

Işığınız bol olsun.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geribildirimler
Bütün yorumları göster
Gurhan

Yazi faydali olmus. Sensoru temiz tutmak icin nelere dikkat edilmeli gibi bilgiler eklense iyi olurdu.

Ayhan Şeran

Merhaba,bahsettiğiniz sensör tozu veya sensör kirliliğinin tespiti ve bunun kullanıcı tarafından temizlenmesi konularında internette sayısız ve birbirinden farklı tavsiye ve uygulamalar mevcut.Bilgi kirliliği de diyebiliriz.Bu konuda ( öncelikle tespit metodu ve daha sonra sensör temizliği )sizin tavsiyeleriniz ne olabilir. Bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

Manşet

“En keskini benimki olmalı” sendromu ve Palomino Adaları

Fotoğraf konusunda ortalıkta onlarca hurafe dolaşıyor. Bu ifadelerin bir kısmı doğru ama genel olarak yanlış. Yeni kullanıcılar da bu "bilgileri" okuyor, okumakla kalmıyor bir de etrafa uzman edasıyla yayıyorlar.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Yeniden Kadrajlama Tekniği ile Fotoğraflarınızı Geliştirin

Yeniden Kadrajlama Tekniği

Yeniden kadrajlama, ana odak noktasını kullanarak konuya odaklanmak ve elinizi deklanşörden çekmeden konuyu kadrajınızdaki başka bir yere yeniden konumlandırarak ideal kadrajı oluşturup fotoğrafı çekmektir.

POPÜLER İÇERİKLER

“En keskini benimki olmalı” sendromu ve Palomino Adaları

Fotoğraf konusunda ortalıkta onlarca hurafe dolaşıyor. Bu ifadelerin bir kısmı doğru ama genel olarak yanlış. Yeni kullanıcılar da bu "bilgileri" okuyor, okumakla kalmıyor bir de etrafa uzman edasıyla yayıyorlar.

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

4
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x