Ana Sayfa 5 FOTOĞRAF İLE 5 Fotoğraf ile New York Sokakları

5 Fotoğraf ile New York Sokakları

Fotoğraf için en zengin ve verimli alanlar şüphesiz sokaklar. New York sokakları herhalde bu alanların en verimlisi ve görkemlisi. Orada bulunduğum muhtelif zamanlarda sokaklarda yürüyerek binlerce fotoğraf çektim. Bazı fotoğrafları izin alarak, bazılarını ise görünmez olarak izinsiz çektim. Bu mini portfolyodaki fotoğraflar, New York sokaklarındaki protesto, gösteri, misyoner faaliyetleri ve kutlamaları yansıtan, tamamen tesadüf eseri karşılaştığım ve izin almadan spontane çektiğim fotoğraflar.

Fotoğrafları çekerken herhangi bir zorluk yaşamadım. Hatta Harlem’deki insanlarla sohbet ederken Türk olduğumu öğrenince genelde bana çok sıcak davrandılar. Zira Muhammed Ali, Elijah Muhammed ve Malcolm X gibi Müslüman aktivistler, Harlem’de ve Amerika genelinde özellikle siyahlar arasında İslamiyetin yayılmasında öncü rol model olmuşlar. Potfolyodaki diğer fotoğraflar da çeşitli amaçlarla bir araya gelmiş insanları ve onların hikayelerini anlatıyor.

Fotoğraf 1:

5 Fotoğraf ile New York Sokakları - 01

Hala mevcut olan ırkçılık ve özellikle polisin uyguladığı ayrımcılığı protesto için bir araya gelmiş genelde siyahlar ve Hispanic ( Latin Amerika kökenliler ) New York’luların görüntüsü.
Yer: Manhattan’ın City Hall bölgesinde bulunan yüksek mahkemenin önü

Fotoğraf 2:

5 Fotoğraf ile New York Sokakları - 02

Bu fotoğraf da yine Hispanic’ler ile ilgili bir fotoğraf. New York genelinde fastfood sektöründe çalışanların çok büyük bir bölümü Hispanic’lerden oluşuyor. Gerek çalışma koşullarının, gerekse de ücretlerin iyileştirilmesi için, fastfood çalışanlarının bağlı bulunduğu sendika tarafından organize edilmiş bir yürüyüşün görüntüsü.
Yer: Herald Square / Manhattan

Fotoğraf 3:

5 Fotoğraf ile New York Sokakları - 03

Hıristiyan dinini yaymak için bu konu ile ilgili sokakta insanlara İncil’den pasajlar okuyan misyonerlere ait fotoğraf.
Yer: 11th Avenue / Manhattan

Fotoğraf 4:

5 Fotoğraf ile New York Sokakları - 04

11 Eylül saldırısının ardından, Küba’nın Guantanamo Körfezinde açılan Guantanamo Hapishanesinin kapatılması için, dönemin başkanı Barrack Obama’ya çağrı yapan bir grup aktivistin fotoğrafı.
Yer: Union Square / Manhattan

Fotoğraf 5:

5 Fotoğraf ile New York Sokakları - 05

Amerika genelinde siyahlar arasında ve özellikle Harlem’de ikonik bir kahraman olan Malcolm X’in doğum gününü ( 19 Mayıs’ta doğmuş, ben de orada öğrendim ) kutlamak için toplanmış kalabalığın fotoğrafı.
Yer: Dr. Martin Luther King Jr.Boulevard – West Harlem / Manhattan

Sülayman Bilgen

Süleyman BİLGEN

Makalenin yazarı

1960 yılında İzmir’de doğdu. İlk, orta ve yüksek eğitimini İzmir’de tamamladı. “New York City” adlı kişisel sergisini İzmir’de açtı. Ayrıca birçok fotoğraf sunumu, karma sergi ve sosyal projede fotoğrafları yer aldı. Çeşitli yarışmalarda mansiyon ve sergilemeleri bulunmakta. Hayatın içinde insan ve insana dair var olan her şeyi fotoğraf ile anlatmaya çalışıyor. Bir oğlu var.

5 Fotoğraf ile ……. Siz yazın, biz yayınlayalım

Sizin beş fotoğrafla anlattığınız bir konuyu yayınlamak üzere “5 Fotoğraf ile” sizden gelenler köşesini başlatmaktan büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyoruz. Başlık kısmında noktalı yere sizin karar vereceğiniz bir konuyu yazıp bunu beş adet fotoğraf ve bir yazıyla göndermeniz halinde bu içeriği sizin adınız ile sitemizde yayına alacağız. Detay için tıklayın…

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

avatar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bana bildir
Süleyman Bilgen
Ziyaretçi
Süleyman Bilgen

Arthenos ekibine çok teşekkürler. Selam ve sevgilerimle 🙂

Sebahattin Demir
Yönetici

Süleyman bey merhaba,

Bu güzel çalışmalarınız ve bunları bizlerle paylaştığınız için bizler de size çok teşekkür ediyoruz. Devamını bekliyoruz…

Selamlar, saygılar.

Öner BÜYÜKYILDIZ
Ziyaretçi
Öner BÜYÜKYILDIZ

Yazınız ve fotoğraflar için çok teşekkürler Süleyman bey.
Siyah beyaz sokak fotoğrafçılığına gerçekten çok yakışıyor. Ellerinize emeğinize sağlık.
Selam ve saygılarımla.

Okyar Atilla
Editör / Yazar

NY sokaklarının graffitilerini Yusuf Tuvi’den, sokakları da Süleyman’dan tanıyoruz. Sokak fotoğrafı konusunda instagram başta olmak üzere bir çok farklı internet sitelerine “sokak fotoğrafı” diye yayınlanan fotoğraflara bakıp şunu söylüyorum; yürüyen ve bisiklete binen insanlar sokak fotoğrafı değildir. Yazık zamanınıza. Sokak fotoğrafı bunlardan farklı bir şey. Bir hikaye anlatan bir şey olmalı. Çarpıcı olmalı.

İşte bütün bu tanımları Süleyman’ın fotoğraflarında görmemiz mümkün. Sunduğu fotoğraflar -belki de- ABD basınında yer almayan/aldırılmayan bir eylemin belgesi. Fotoğrafçı, kendisini kenara çekerek konuyu doğru ışık, iyi bir kadraj ile çok açık bir şekilde gözlerimizin önüne koyuveriyor. Özellikle ikinci fotoğraf “ırkçılık” zihniyetine direkt gönderme yapıyor.

Ayrıca fotoğraflarda yer alan pankartların “fotoğraf alt yazısı” gibi fotoğrafın anlamına katkı sağlamak amacı ile kadraja alındığını düşünüyorum. Bu fotoğrafçının bilinçli bir tercihidir.

Sevgi ve saygılarımla

Önder Köktürk
Ziyaretçi

Süleyman bey elinize sağlık. karelerin sayısı değil verdiği duygu ve durumlar ironik gerçekten.

Manşet

Uzun Pozlama Teknikleri ve ND Filtre kullanım ipuçları

Uzun Pozlama Teknikleri ve ND Filtre kullanım ipuçları

21
Bana, fotoğrafçılık türleri arasında en önemli gördüğün üç tanesini say deseniz, uzun pozlamayı ilk sıraya koyarım. İyi bir teknikle, kusursuz çekilmiş bir uzun pozlama elde etmek, hemen hemen tüm fotoğrafçılık disiplinlerine hakim olmayı gerektirir. Bilmediklerimizi ise hızlıca ve uygulamalı öğrenmemize katkı sağlar.

Uzun pozlama fotoğrafçılığı, her gün fotoğrafladığınız dünyaya yeni bir gözle bakmanın harika bir yoludur. Fotoğraflarda, normal bir fotoğrafta mümkün olmayan hareket ve gizem duygusu yaratır.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotograf çekmek mutlu ediyor

Fotoğraf Çekenler Daha Mutlu Oluyor

8
Fotoğrafçılar mutlu insanlar. Bunu ben demiyorum, Amerikan Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi tarafından yayımlanmış kapsamlı bir çalışma söylüyor. "Fotoğraf çekin, her şeyden daha fazla keyif alacaksınız" diyor.

POPÜLER İÇERİKLER

Arthenos | Diyafram nedir, fotoğrafta diyafram ayarları nasıl yapılır, alan derinliği nedir, ISO nedir, perde hızı nedir, doğru pozlama nedir

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

10
Diyafram nedir?Objektiflerin önüne monte edilmiş, fotoğrafını çekeceğiniz objeden yansıyan ışınların, aynanın veya algılayıcının üzerine ne yoğunlukta düşeceğini belirleyen...
Nikon D810 Ayarları

Nikon D810 Ayarları

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.