Ana Sayfa 5 FOTOĞRAF İLE 5 fotoğraf ile sokağımın çocukları

5 fotoğraf ile sokağımın çocukları

Arthenos’dan tanıştığımız Okyar Bey‘in önerisi ile mahallemdeki çocuklarla hemen her akşam çektiğim kareleri ve göçebe bir hayat sürmeme rağmen çocukluğumun geçtiği mahalleye dönüp, aynı sokakta yetiştiren bir kişi olarak kendi çocuklarımla ilgili gözlemlerimi paylaşmaktayım.

5 yaşındaki kızım Ayşe sayesinde mahallenin küçük büyük tüm çocuklarının günlük hayatını içeren bir fotoğraf projesi – arşivi kendiliğinden gelişti.

5 fotoğraf ile sokağımın çocukları

Sokak aynı sokak olmasına rağmen 40 sene öncesine göre mahalle sınırlarının daraldığını söyleyebilirim. Kuşatılmışlık hissinin sebebi sadece bizi çevreleyen AVM’ler değil; sokak, artık metro ile devam ederken ücretsiz park edebilmek için mahalleyi işgal eden araçlar sayesinde daha dar ve tehlikeli.

5 fotoğraf ile sokağımın çocukları

7-8 yaşlarımda yağmur sonrasında labirentten çıkma oyunu diyebileceğim “çivi“ oynadığımız alanda şimdi bir fırın ve market var, evet çivi oyununu 300-400 m2 alanda oynardık. Öğleden sonra başlayan ve gece 10-11’e kadar süren oyunlarımızda saklambaç yüzölçümümüz neredeyse bir kaç kilometrekareyi kapsardı.

5 fotoğraf ile sokağımın çocukları

Top oynadığımız “aşağı sahamız“ artık 250 mağazalık bir AVM, yetmemiş gibi hemen yanına başka bir AVM daha kondurdular. Evet, hemen yanımızda sinemamız ve bowling salonumuz oldu ama 40 sene önceki 7‘şerli 8‘erli çift kale maçlarımız artık mahalle ortamında oynanması mümkün değil. Çocuklarımız tablet veya konsollarda iki kale arasını parmakları ile koşturuyor artık.

5 fotoğraf ile sokağımın çocukları

40 sene öncesinde başımızda bir yetişkin olmaksızın gece geç saatlere kadar mahallemizde oynardık ve balkonlardan adımızı bağıran annelerimizin üçüncü tekrarından önce  eve gitmezdik. Bugünlerde ise sokağımızda; bir kaç ebeveyn ile birlikte veya nöbetçi “Kaplumbağa Terbiyecisi“ nezaretinde dar alanda esneme hareketleri kıvamında bir çocukluk yaşatıyoruz maalesef…

Ülkenin hemen her büyükşehrinde “beyaz adamın ilkel toplumların yaşam alanlarını işgal etmesini“ çağrıştıran bu daralmaya tabi ki ortak akıl-sızlık ile dahil olduğumuzun farkındayım.

Yaşar Aykaç

Yaşar AYKAÇ

Makalenin yazarı

Etkinlik sektöründe yönetici olarak çalışmaktayım. Fotoğrafa ilgim, 1995‘de Kanada’nın batı kıyısından doğu kıyısına bir düğüne uçakla gitmeye inat, yaklaşık 5.000 km motorsikletle  yolculuk yapmamla başladı. Genellikle insan – portre çekmeyi tercih etsem de hoş bir seda olabilecek her şeyi daima yanımda taşıdığım makinamla kaydetmeyi severim.

5 Fotoğraf ile ……. Siz yazın, biz yayınlayalım

Sizin beş fotoğrafla anlattığınız bir konuyu yayınlamak üzere “5 Fotoğraf ile” sizden gelenler köşesini başlatmaktan büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyoruz. Başlık kısmında noktalı yere sizin karar vereceğiniz bir konuyu yazıp bunu beş adet fotoğraf ve bir yazıyla göndermeniz halinde bu içeriği sizin adınız ile sitemizde yayına alacağız. Detay için tıklayın…

İlişkili İçerikler

5 fotoğraf ile sokağımın çocukları

Arthenos’dan tanıştığımız Okyar Bey‘in önerisi ile mahallemdeki çocuklarla hemen her akşam çektiğim kareleri ve göçebe bir hayat sürmeme rağmen çocukluğumun geçtiği mahalleye dönüp, aynı sokakta yetiştiren bir kişi olarak kendi çocuklarımla ilgili gözlemlerimi paylaşmaktayım.

Yaşar Aykaç

5 Fotoğraf ile Pakistan Sufi Festivali

5 Fotoğraf ile sizden gelenler köşemizin bu haftaki konuğu Ertuğrul Ava.

"Hiç kuşku yok ki Pakistan ve Lahore surlar şehri anıtları ile tarihi ile, büyüleyici zengin sufi kültürüyle, Mughals’in kalıntılarıyla ve lezzetli yiyecekleriyle her zaman ziyafet ve ikram merkezi olmuştur."

Ertuğrul Ava

Kodak TMax 100 ve Beş Fotoğraf ile Ödemiş Pazarı

Her ne kadar yol üzeri olmasa da Ödemiş çok sık gittiğim bir şehir. Bu seyahatleri de özellikle Cumartesi günü yaparım ki Ege Bölgesinin belki de en büyük açık pazarında gezineyim, fotoğraf çekeyim ve alışveriş yapayım. Hemen ekleyeyim, nohut mayalı Ödemiş ekmeği ve peksimet alınmazsa olmaz.

Okyar Atilla

5 Fotoğraf ile New York Sokakları

Fotoğraf için en zengin ve verimli alanlar şüphesiz sokaklar. New York sokakları herhalde bu alanların en verimlisi ve görkemlisi. Orada bulunduğum muhtelif zamanlarda sokaklarda yürüyerek binlerce fotoğraf çektim. Bazı fotoğrafları izin alarak, bazılarını ise görünmez olarak izinsiz çektim.

Süleyman Bilgen

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
14 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Sebahattin Demir
Makale Değerlendirme :
     

Yaşar bey merhaba,

Sıkı bir takipçimiz ve destekçimiz olmanız yanısıra sizi, çok güzel fotoğraflarınızla birlikte böyle güzel bir yazı ile aramızda görmekten çok mutlu olduk!

Emeklerinize sağlık, teşekkür ederiz.
Selamlar, sevgiler.

Yasar Aykac

Sebahattin Bey Merhabalar,
Arthenos gibi derinlikli bir bilgi denizinde bir damla sayılabilecek bir katkımın olması için cesaretlendirip, ısrar ettiğiniz için size ve Okyar Bey’e ben teşekkür ederim.

Sevgiler.

Burhan

Yasar bey yaziniz cok guzel olmus cocukluguma goturdunuz beni. bir de asagidaki sebahattin beyin uc korner bir penalti yazisi ustune geldi hayallere daldim 🙂 elinize saglik resimler cok guzel kiskandim 🙂 🙂

Yasar Aykac

Teşekkürler Burhan Bey, bizim jenarasyon “serbest gezen tavuk” misali daha sosyal ve eğlenceli bir çocukluk yaşama fırsatı buldu sanırım.

Sevgiler.

Okyar Atilla

Nihayet… Merakla beklediğim-iz- yazı. Sokak, çocukluğumuzun ki bu 1960-1972 yılları arasını kapsayan ilkokul yıllarından lise son sınıfa kadar olan yıllarımın hatta üniversiteye başladığımda Mecidiyeköy’de Ali Sami Yen’in hemen arkasında Ortaklar Caddesinin (Bunları yazarken haritadan bulmak için baktım. Heyhat. Ne Ali Sami Yen var. Ne de Yasin, Gökmen, Muzaffer gibi zamanın GS li futbolcularıyla minyatür kale top peşinde koştuğumuz kömürlük sahası, oturduğum evden aşağı doğru kırsal alandan Fulya’ya oradan da Beşiktaş’a yürürdük. Çok üzüntü verici…) hemen aşağısındaki ilk İstanbul yıllarımda hayatımda derin izler bırakan olgudur.

Sevgili Yaşar Bey, yazınız beni özlediğim geçmişe götürüverdi.Bütün geçmiş canlandı. İyi mi oldu? Evet. Kötü mü oldu? Evet…

Fotoğraflarınızdaki sevimli ve şirin çocuklara sevgi ve selamlarını iletmenizi rica ediyorum. Elinize sağlık.

Sevgi ve saygılarımla

Yasar Aykac

Okyar Bey Merhabalar, eski Türk filmlerini sadece seyretmeyip hep birlikte içinde yaşamışız bir zamanlar. Ne mutlu bize 🙂

Desteğiniz ve ısrarınız için çok teşekkürler, fotoğraflardaki çocuklar ve aileleri çok sevinmişler yazıyı okuyunca, selam ve sevgilerini iletmemi istediler.

5 fotoğraf ile dizisi gerçekten yaratıcı ve paylaşımcı bir düşünce, fikir babasını takdir ediyorum.

Sevgi ve saygılarımla.

Murat

Cocukluguma gittim.Cok guzel bir yazi olmus.Çocukluğumuzda Tüm mahallede rahat rahat oynarken.Şuan çocuklarımızı sadece bina önünde oda gözetimimiz dahilinde dışarı çıkarabiliyoruz.

Yasar Aykac

Teşekkürler Murat Bey, çocuklarımıza gözetim yaparken “içimizdeki çocuk” da eski oyunlarımızı ve arkadaşlarımızı hatırlayıp özlem gideriyor bir anlamda…

Sevgiler.

Yasar Aykac

Teşekkürler Murat Bey ,

Sevgiler.

Neslihan
Makale Değerlendirme :
     

Güzel fotoğraflar Yaşar bey, emeklerinize sağlık.
Sanki bir 35 mm 1.4 tadı alıyorum fotolardan veya 50 mm. Özellikle baştaki fotoda.
Yanılıyor muyum 🙂

Yasar Aykac

Teşekkür ederim Neslihan Hanım, 85 mm f1.4 Sigma Art lens kullanıyorum, 24-70 yedekte var ama sadece gezilerde takıp çantayı hafifletmekteyim. 50 mm kullandım ama Z serisine geçince ekipman alt üst oldu.

Selamlar.

Ertan Öztürk

Yaşar Bey hüzünlendirdiniz beni: “40 sene öncesinde başımızda bir yetişkin olmaksızın gece geç saatlere kadar mahallemizde oynardık ve balkonlardan adımızı bağıran annelerimizin üçüncü tekrarından önce eve gitmezdik. Bugünlerde ise sokağımızda; bir kaç ebeveyn ile birlikte veya nöbetçi “Kaplumbağa Terbiyecisi“ nezaretinde dar alanda esneme hareketleri kıvamında bir çocukluk yaşatıyoruz maalesef…
Dün bir röportaj için Oslo’da birine konuk oldum. Kızı apartmanın önündeki yeşil alanda diğer çocuklarla oynuyordu. Gerçekten de eski günler aklıma geldi. “Ertan gelsene lan aşaa maalleyle maçımız var” diye evden çağıran arkadaşlar gözümün önüne geldi 🙁

Yasar Aykac

Ertan Bey, sizi hüzünlendirdiğim için mutlu oldum 🙂 iyi ki yazının texas – tommiks koleksiyonumla başlayan versiyonunu yayınlamadım, yorumlardan gördüğüme göre zamanda yolculuk mümkünmüş meğer.

Nufüsü göreceli olarak az ülkeler de bu alan daralması – rant kontrolu daha iyi yönetilebiliyor ama hepimizin bildiği gibi İstanbul’un taşı toprağı altın, 40 senedir altına hücum bitmedi bir türlü.

Aşaa mahalle ile biz de çok maç yaptık ve uçmayı sevdiğim için olsa gerek hep kaleci olurdum.

Sevgi ve selamlarımla.

Öner BÜYÜKYILDIZ

Harika fotoğraflarınız eşliğinde anlatımınıza bayıldım Yaşar bey. Ellerinize emeğinize sağlık. Umarım yeni yazılarınızda tekrar görüşürüz.

Selam ve saygılarımla.

Manşet

İyi yöneticilerin davranışları ve özellikleri

Bugün, her zaman yaptığımız fotoğrafçılık sohbetleri yerine, Sebahattin Demir'in büyüyen firmasındaki yöneticileri konuşalım istiyorum. Fotoğrafçılıkla ilgili sağlam yazılarımız da kuyrukta, yayınlanmayı bekliyorlar, sadece ufak tefek dokunuşları kaldı.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotograf çekmek mutlu ediyor

Fotoğraf Çekenler Daha Mutlu Oluyor

Fotoğrafçılar mutlu insanlar. Bunu ben demiyorum, Amerikan Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi tarafından yayımlanmış kapsamlı bir çalışma söylüyor. "Fotoğraf çekin, her şeyden daha fazla keyif alacaksınız" diyor.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
14
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x