789 Yılda Alanya

“Alanya’nın Alaaddin Keykubat tarafından fethinin ve imparatorluğun kışlık başkenti olması üzerinden tam 789 yıl geçmiştir. O gün, o günden önce ve bu güne değin kentimizde pek çok tarihi ve siyasi gelişmeler yaşanmıştır.

Kitabımızın en sonunda yer alan siyah-beyaz fotoğraflardan oluşan ‘keşke demeyelim, hep beraber koruyalım’ bölümü ise Alanya’nın geçmişten günümüze kadar olan görsel belleğini içermektedir. …”

Av.Hasan Sipahioğlu

-

Alanya Belediyesi tarafından 2010 yılında basılan “789 (789 Yılda Alanya)” isimli harikulade bir albümü paylaşmak isteriz. Bir süre AFSAK (Alanya Fotoğraf Sanatçıları Kulübü) Başkanlığı ve TFSF Denetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunan ve albümün oluşmasında ciddi anlamda payı bulunan sayın Ali Aral’ın bize hediyesidir.

Şahane foto-grafların yer aldığı ve Alanya’nın tarihini, kültürünü, doğasını, sosyal yapısını, iktisadi hayatını, velhasıl her şeyini görsel bir şölenle ortaya koyan albümde Haşim Yetkin, İlhami Yetkin, Feyzi Açıkalın, Ergun Ulu, Ayten Kısa, Murat Tuncer, Derya Doni, Seher Türkmen, Tufan Karasu, Fatih Kısa, Ali Aral, Cafer Yaman, Olcay Korkmaz, M.Zafer Peker, Sedat Çolak, Cem Benson, Sema Köksal, Işıl Seçkin, Hayri Yenialp, Asaf Sina, Bülent Akbaş, Ferit Altürk, Henryka Dorozej, Abdulkerim Arif Görgün, Ahmet Özdemir, Mehmet Çakır, Kadir Barçın, Christiane Alaaddinoğlu ve Yelda Aral’ın foto-grafları yer alıyor.

Albümün hayata geçirilmesini sağlayan dönemin Alanya Belediyesi yetkililerini, üyelerini seferber edip bu güzel albümün oluşmasına katkı veren dönemin AFSAK yönetimini ve albümde foto-grafları yer alan herkesi, AFSAK üyelerini tebrik ediyoruz. Dört başı mamur bir Alanya albümü ortaya koyduklarını gönül rahatlığıyla söyleyebilirler. Alanya’ya ilişkin akla gelebilecek ne varsa, usta işi foto-graflarla hepsi belgelenmiş.

Ayrıca Alanya’ya dair eski Siyah-Beyaz foto-graflar bireysel arşivlerden tedarik edilip albümün son kısmına konmuş. Böylece hem nostalji duygusu yaşanmasına yol açılmış, hem de geçen zaman içinde Alanya’nın nasıl değiştiğine dair bilgi sunulmuş.

Bu itibarla, Alanya’nın 2000’li yılların başlarına tekabül eden dönemine ilişkin albümde yer alan Alanyalı foto-grafçıların objektifinden görüntüler de, gelecek zamanlarda ve sonraki kuşaklarda aynı duygunun yaşanmasına yol açacağı gibi, bilgi ve/ya veri bağlamında da referans olacak, kaynak görevi görecektir.

Türkçe-İngilizce hazırlanan albümün ilk sayfalarında dönemin Alanya Belediye Başkanı sayın Av.Hasan Sipahioğlu, albüme konan isim konusunda, “Neden 789?” sorusunu şöyle açıklıyor:

“Alanya’nın Alaaddin Keykubat tarafından fethinin ve imparatorluğun kışlık başkenti olması üzerinden tam 789 yıl geçmiştir. O gün, o günden önce ve bu güne değin kentimizde pek çok tarihi ve siyasi gelişmeler yaşanmıştır.

Geçmişimizden bize miras kalan tüm kültürel değerleri ve doğal güzellikleri gelecek nesillere aktarmak, kentin değerlerini ve değişimlerini göstermek için Alanya’yı yurt edinmiş herkesin katkısıyla derlenen ve 7x8x9 sayılarının çarpımından oluşan 504 adet fotoğrafı içeren bu kitabın hazırlanması bizi heyecanlandırmıştır. Kitabın ismine konu olan bu ardışık sayıların her biri ayrı bir renk ve anlamdadır. Alanya’ya özgü karakteristik görselleri farklı kategoriler halinde toplayan renklerden Turuncu (7), Alanya’nın kültürünü, tarihini, arkeolojisini, mimarisini ve otantik yapısını; Yeşil (8) doğayı, fauna ve flora yapısını ve yayla kültürünü; Mavi (9) ise Alanya’nın dört mevsimini, denizini, kumunu, güneşini, yaşamdan ayrıntıları, kültür, sanat ve spor aktivitelerini ve ağacıyla, mobilyasıyla, insanıyla kentin kendisini temsil etmektedir.

Kitabımızın en sonunda yer alan siyah-beyaz fotoğraflardan oluşan ‘keşke demeyelim, hep beraber koruyalım’ bölümü ise Alanya’nın geçmişten günümüze kadar olan görsel belleğini içermektedir. …”

Alanyalı foto-grafçılar (hemen tamamı amatör foto-grafçıdır) biraraya gelip dayanışma içine girdikleri AFSAK çatısı altında, yaşadıkları kente karşı sorumluluklarının bilincinde olduklarını bu albümle ortaya koymuşlardır.

Dileriz böyle iyi ve güzel şeyler başka kentlerin de başına gelsin.

Tekin ERTUĞ

İlişkili İçerikler

Hoş Bir Sürpriz

Üstad Miktad Besni’nin, soyut bir foto-grafımız üzerinden kaleme aldığı ve Arthenos Blog ortamında yayınlanan yazısı hakikaten hoş bir sürpriz oldu. Onun kaleminden de böylesi kılı kırk yaran, esere katkı veren, içi dolu, ne söylediğini bilen ciddi metinler beklenir.

Foto-Grafımızın Doksanlık Delikanlısı: Necmettin Külahçı

Yaklaşık yirmi yıldır tanıdığımız ve nezaketine, saygılı-ölçülü davranışlarına, insan ve doğa sevgisine, dostane yaklaşımına, dirayetine, deneyimlerine ve birikimine hayranlık duyduğumuz duayen foto-grafçı Necmettin Külahçı’ya selam olsun.

Foto-Grafta Ortaklaşa Çabalar

İdrak etmekte olduğumuz çağın, bu ileri evresinin en önemli argümanı rekabettir, hem de acımasızlığı son safhaya kadar taşımış bir rekabet. Bir yaklaşıma göre rekabet iyidir, geliştirir; başka bir yaklaşıma göre ise, sistemin bir hastalığıdır.

Soru şu: “Bu çağda yaşıyorken, rekabetin dışında kalabilmek mümkün mü?”

İki ucu pis değnek.

Foto-graf Dernekleri, Klüpleri, Blogları vb… Kendi tarihlerini yazmalılar

Geleceği kurmak ve/ya geleceğe daha sağlam adımlarla ilerlemek istiyorsak, geçmiş zamanın bütün deneyim ve bilgilerinden yararlanmamız icap eder. Fakat elimizde geçmişe dair yeterli doküman yok ise, yararlanabileceğimiz bir şey de yok demektir.

…Deneyimler ve bilgiler kuşaktan kuşağa sözlü ve yazılı olarak aktarılmadığı takdirde, yeni kuşaklar sürekli sıfırdan başlamak zorunda kalırlar.

E-POSTA ABONELİĞİ

Tekin Ertuğ
İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı ve edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi.Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotoğraf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Yaptığı atölyeler daha çok “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli atölye çalışmalarıdır. Atölye çalışmalarının sonuçları gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda paylaşıldı.Bu süreç içinde kaleme aldığı yazılar basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotoğraf dergilerinde yayınlandı. İlerleyen zamanda kitap çalışmalarına yöneldi. Şu ana kadar basılan kitapları: Sanat yazılarından oluşan 4 cilt “Fotograf Sanatı Üzerine”, Röportaj-Anı ve Biyografi yazılarından oluşan 10 cilt “Fotoğraf Ustaları” (Masters of Photography) ve 16 cilt “Işıkla Resmedenler” (Photographers), (Ressam Hikmet Çetinkaya'nın Biyografisi) “Kan Çiçekleri” ve en son ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi olan “Sicim” isimli eser.Hazırladığı biyografik/otobiyografik metinlerin yanısıra fotograf, sinema, edebiyat ve müziğe dair metinler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
1 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Makale Değerlendirme :
     

isminden içeriğine kadar her ayrıntısınin titizlikle düşünüldüğü bir albüm olduğu muhakkak. Emeği geçenlere teşekkür ederiz. Umarım en kısa sürede bizlerinde erişme imkanı olur.

Selam ve saygılarımla.

Manşet

5 Farklı Portre Işık Seti - 5 Fotoğraf

5 Farklı Portre Işık Seti – 5 Fotoğraf

Amacım, sadece 1 yardımcı ışık kullanarak 5 farklı aydınlatma seti kurulumu ile 5 farklı portre fotoğrafı çekmeyi denemek ve çalışmamda kullandığım kamera ayarları, ışık yerleşim şeması, kompozisyon ve 5 değişik görünüm oluşturmak üzere kullandığım ışık değiştiricilerine ilişkin tüm bilgileri sizlerle paylaşmak...

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Kamusal alanda fotoğraf görgü kuralları

Profesyonel Fotoğrafçı Olmamanın Dayanılmaz Hafifliği

Yolda yürürken Temel'in yolunu hırpani bir adam kesmiş "Allah rızası için, acıyın şu fakire" demiş. Temel, acıklı acıklı adama bakmış "Çok aciyrum sana uşağum" demiş ve yürümeye devam etmiş.

POPÜLER İÇERİKLER

Kamera Çözünürlüğü ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Kamera Çözünürlüğü ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Dijital kameralar hayatımıza girdiğinden beri megapiksel yarışı devam ederken, son birkaç yıldır özellikle kamera çözünürlüğü alanında büyük bir artış yaşandı, 41 Megapiksel...
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x