789 Yılda Alanya

“Alanya’nın Alaaddin Keykubat tarafından fethinin ve imparatorluğun kışlık başkenti olması üzerinden tam 789 yıl geçmiştir. O gün, o günden önce ve bu güne değin kentimizde pek çok tarihi ve siyasi gelişmeler yaşanmıştır.

Kitabımızın en sonunda yer alan siyah-beyaz fotoğraflardan oluşan ‘keşke demeyelim, hep beraber koruyalım’ bölümü ise Alanya’nın geçmişten günümüze kadar olan görsel belleğini içermektedir. …”

Av.Hasan Sipahioğlu

-

Alanya Belediyesi tarafından 2010 yılında basılan “789 (789 Yılda Alanya)” isimli harikulade bir albümü paylaşmak isteriz. Bir süre AFSAK (Alanya Fotoğraf Sanatçıları Kulübü) Başkanlığı ve TFSF Denetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunan ve albümün oluşmasında ciddi anlamda payı bulunan sayın Ali Aral’ın bize hediyesidir.

Şahane foto-grafların yer aldığı ve Alanya’nın tarihini, kültürünü, doğasını, sosyal yapısını, iktisadi hayatını, velhasıl her şeyini görsel bir şölenle ortaya koyan albümde Haşim Yetkin, İlhami Yetkin, Feyzi Açıkalın, Ergun Ulu, Ayten Kısa, Murat Tuncer, Derya Doni, Seher Türkmen, Tufan Karasu, Fatih Kısa, Ali Aral, Cafer Yaman, Olcay Korkmaz, M.Zafer Peker, Sedat Çolak, Cem Benson, Sema Köksal, Işıl Seçkin, Hayri Yenialp, Asaf Sina, Bülent Akbaş, Ferit Altürk, Henryka Dorozej, Abdulkerim Arif Görgün, Ahmet Özdemir, Mehmet Çakır, Kadir Barçın, Christiane Alaaddinoğlu ve Yelda Aral’ın foto-grafları yer alıyor.

Albümün hayata geçirilmesini sağlayan dönemin Alanya Belediyesi yetkililerini, üyelerini seferber edip bu güzel albümün oluşmasına katkı veren dönemin AFSAK yönetimini ve albümde foto-grafları yer alan herkesi, AFSAK üyelerini tebrik ediyoruz. Dört başı mamur bir Alanya albümü ortaya koyduklarını gönül rahatlığıyla söyleyebilirler. Alanya’ya ilişkin akla gelebilecek ne varsa, usta işi foto-graflarla hepsi belgelenmiş.

Ayrıca Alanya’ya dair eski Siyah-Beyaz foto-graflar bireysel arşivlerden tedarik edilip albümün son kısmına konmuş. Böylece hem nostalji duygusu yaşanmasına yol açılmış, hem de geçen zaman içinde Alanya’nın nasıl değiştiğine dair bilgi sunulmuş.

Bu itibarla, Alanya’nın 2000’li yılların başlarına tekabül eden dönemine ilişkin albümde yer alan Alanyalı foto-grafçıların objektifinden görüntüler de, gelecek zamanlarda ve sonraki kuşaklarda aynı duygunun yaşanmasına yol açacağı gibi, bilgi ve/ya veri bağlamında da referans olacak, kaynak görevi görecektir.

Türkçe-İngilizce hazırlanan albümün ilk sayfalarında dönemin Alanya Belediye Başkanı sayın Av.Hasan Sipahioğlu, albüme konan isim konusunda, “Neden 789?” sorusunu şöyle açıklıyor:

“Alanya’nın Alaaddin Keykubat tarafından fethinin ve imparatorluğun kışlık başkenti olması üzerinden tam 789 yıl geçmiştir. O gün, o günden önce ve bu güne değin kentimizde pek çok tarihi ve siyasi gelişmeler yaşanmıştır.

Geçmişimizden bize miras kalan tüm kültürel değerleri ve doğal güzellikleri gelecek nesillere aktarmak, kentin değerlerini ve değişimlerini göstermek için Alanya’yı yurt edinmiş herkesin katkısıyla derlenen ve 7x8x9 sayılarının çarpımından oluşan 504 adet fotoğrafı içeren bu kitabın hazırlanması bizi heyecanlandırmıştır. Kitabın ismine konu olan bu ardışık sayıların her biri ayrı bir renk ve anlamdadır. Alanya’ya özgü karakteristik görselleri farklı kategoriler halinde toplayan renklerden Turuncu (7), Alanya’nın kültürünü, tarihini, arkeolojisini, mimarisini ve otantik yapısını; Yeşil (8) doğayı, fauna ve flora yapısını ve yayla kültürünü; Mavi (9) ise Alanya’nın dört mevsimini, denizini, kumunu, güneşini, yaşamdan ayrıntıları, kültür, sanat ve spor aktivitelerini ve ağacıyla, mobilyasıyla, insanıyla kentin kendisini temsil etmektedir.

Kitabımızın en sonunda yer alan siyah-beyaz fotoğraflardan oluşan ‘keşke demeyelim, hep beraber koruyalım’ bölümü ise Alanya’nın geçmişten günümüze kadar olan görsel belleğini içermektedir. …”

Alanyalı foto-grafçılar (hemen tamamı amatör foto-grafçıdır) biraraya gelip dayanışma içine girdikleri AFSAK çatısı altında, yaşadıkları kente karşı sorumluluklarının bilincinde olduklarını bu albümle ortaya koymuşlardır.

Dileriz böyle iyi ve güzel şeyler başka kentlerin de başına gelsin.

Tekin ERTUĞ

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Tekin Ertuğ
İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı ve edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi.Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotoğraf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Yaptığı atölyeler daha çok “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli atölye çalışmalarıdır. Atölye çalışmalarının sonuçları gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda paylaşıldı.Bu süreç içinde kaleme aldığı yazılar basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotoğraf dergilerinde yayınlandı. İlerleyen zamanda kitap çalışmalarına yöneldi. Şu ana kadar basılan kitapları: Sanat yazılarından oluşan 4 cilt “Fotograf Sanatı Üzerine”, Röportaj-Anı ve Biyografi yazılarından oluşan 10 cilt “Fotoğraf Ustaları” (Masters of Photography) ve 16 cilt “Işıkla Resmedenler” (Photographers), (Ressam Hikmet Çetinkaya'nın Biyografisi) “Kan Çiçekleri” ve en son ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi olan “Sicim” isimli eser.Hazırladığı biyografik/otobiyografik metinlerin yanısıra fotograf, sinema, edebiyat ve müziğe dair metinler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
1 Yorum
Beğenilenler
En yeniler Eskiler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Öner BÜYÜKYILDIZ
8 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

isminden içeriğine kadar her ayrıntısınin titizlikle düşünüldüğü bir albüm olduğu muhakkak. Emeği geçenlere teşekkür ederiz. Umarım en kısa sürede bizlerinde erişme imkanı olur.

Selam ve saygılarımla.

Manşet

Fujifilm X-T200 ve X-E3 karşılaştırması

Fujifilm X-T200 ve X-E3 detaylı karşılaştırması

Fujifilm X-T200 modeline bakıp X-E3 ile karşılaştırıyoruz

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılar Dikkat!
Fotoğraf Çekmek Görsel Belleği Güçlendiriyor,
Peki ya Görsel Olmayan Bellek?

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x